Eksploratorzy
http://eksploratorzy.com.pl/

Pszczyna
http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=80&t=46
Strona 1 z 1

Autor:  le_szek [ 28 maja 2009, o 13:07 ]
Tytuł:  Pszczyna

Pszczyna ul. Kilińskiego

Na forum na pless.pl dostałem link do ciekawego artykułu o jej powstaniu :)

Wieża miała być adaptowana na centrum handlowo-rozrywkowe, ale niestety deklarowany w programie rewitalizacji miasta termin wykonania dawno minął, a efektów nie widać :(

Obrazek

:arrow: artykuł

A to najciekawszy fragment:
Cytuj:
Nowy zakład wodociągowy uruchomiony został w grudniu 1928 roku. Wodę czerpano z 5 studzien wierconych i pompowano do wieży ciśnień o wysokości 37 m i pojemności 300m³. Pod względem administracyjnym zakład wodociągowy podlegał Magistratowi miasta Pszczyny. Wieża ciśnień została wybudowana na parceli przy folwarku Siedlice, którą książę pszczyński odstąpił w zamian za parcelę w pobliżu kościoła katolickiego, na której znajdowała się miejska szopa.
Do opisu łaźni posłużyło zachowane w Archiwum sprawozdanie firmy Akwa, dotyczące projektu wieży wodnej w Pszczynie.
Wieżę wodną zaprojektowano tak, że w dolnej jej części wybudowano nowoczesną łaźnię, nad nią zaś planowano 2 mieszkania. Cała wieża jest z żelbetonu. Ściany wykonano z cegieł z warstwami powietrznymi dla uniknięcia większej straty ciepła. Na parterze wymienionej wieży mieściła się kasa i 10 pryszniców, które miały wspólną rozbieralnię i tzw. cele kąpielowe przedzielone ściankami, ze strony rozbieralni zaś otwarte. Rozbieralnia zaopatrzona była w długą ławkę i haczyki służące do powieszenia ubrania. Dla każdej kąpieli natryskowej przewidziano mieszaki zabezpieczające dla ciepłej i zimnej wody, chroniące kąpiącego się od ewentualnego oparzenia i to przez dowolne regulowanie mieszaka. Zaplanowano także urządzenia klozetowe i pisuarowe.
Na pierwszym piętrze znajdowało się 6 wanien, a oprócz tego jedna cela kąpielowa, która wyposażona była dla parni, elektrycznej potni, tuszy i zaopatrzona w ławkę dla masażu.
Do wymienionej celi medycznej wchodziło się przez pokoik służący do wypoczynku. Cele kąpielowe były rozmieszczone naokoło poczekalni. Poczekalnię przewidziano jako wspólną, podczas gdy połowa cel kąpielowych była przeznaczona dla mężczyzn, druga połowa dla kobiet.
Na kolejnych piętrach wieży ciśnień zaplanowano dwa mieszkania np. dla dozorcy łaźni i dla urzędnika miejskiego, które miały po trzy pokoje, korytarzyk, klozet, garderobę i wygodną kuchnię. Były też komory przeznaczone do suszenia bielizny, podczas gdy pozostałe wolne miejsce przewidziano dla pralni.
Cała wieża jest podpiwniczona. W piwnicy umieszczono kocioł dla centralnego ogrzewania łaźni i mieszkań, jak i dla wytwarzania ciepłej wody. Przewidziano też elektryczne światło i piorunochron.

Autor:  le_szek [ 28 maja 2009, o 13:07 ]
Tytuł:  Re: Pszczyna

Jeszcze jeden artykuł:
Cytuj:
W dawnej wieży ciśnień powstaną dwie restauracje
10.10.2008


Pochodząca z lat 20. XX wieku wieża ciśnień przy Kilińskiego to drugi, po palei, historyczny obiekt w Pszczynie, który w ostatnich latach przeszedł w prywatne ręce. Losy obu wzbudzają duże zainteresowanie pszczynian. I trudno się dziwić, skoro jedna jest obecna w pejzażu miasta od ponad stu lat, druga niewiele mniej. Sporo starszych mieszkańców pamięta czasy, gdy chodziło się na cotygodniowe kąpiele do łaźni miejskiej, znajdującej się właśnie w wieży. Potem łaźnię zamknięto, a i wodociągi przestały z niej korzystać. Stała się zwykłą budowlą, w której co jakiś czas ktoś wynajmował pomieszczenia. M.in. tu się mieściło lokalne radio - Plesino.

W 2006 r. miasto wystawiło wieżę na sprzedaż. Kupił ją (za 260 tys. zł) pszczyński przedsiębiorca Karol Kania. Jej rewitalizacją zajmuje się jego syn Wojciech. Prace już się zaczęły, co widać po ogrodzonym terenie i rusztowaniach.

- Zanim wejdziemy do środka, musimy zbudować klatkę schodową na zewnątrz. Istniejąca nie spełnia wymogów przeciwpożarowych, więc zostanie zlikwidowana. Zresztą schody są tam tylko do pewnej wysokości, dalej trzeba wchodzić po drabinach - mówi Wojciech Kania.
::: Reklama :::

Wieża ma 39 metrów i jest najwyższą budowlą w Pszczynie. A będzie wyższa, ponieważ urośnie o jedną kondygnację, która jest potrzebna m.in. na zakończenie szybu windy. Planowano jeszcze taras widokowy na górze, ale to - zdaniem konserwatora zabytków - zmieniłoby niedopuszczalnie architekturę wieży.

Jest ona nietypowym i niełatwym do adaptacji obiektem. Ma potężne zbrojenia i wzmocnione stropy, narożne filary konstrukcyjne biegną od dołu do góry zajmując dużo przestrzeni. Po wycięciu klatki schodowej powierzchnia jednej kondygnacji będzie miała niecałe 80 m kw., dlatego wszystko musi iść w pionie. A wszystko - to dwie restauracje. Na dole będzie dwupoziomowa włoska z letnim ogródkiem, u góry - druga, też na dwóch piętrach, bardziej ekskluzywna, z widokiem na okolicę. Styl tego lokalu na razie ma pozostać tajemnicą. W. Kania zdradza jedynie, że będzie związany z pierwotną funkcją wieży. Kuchnia i zaplecze magazynowo-socjalne znajdą się pośrodku. Obie restauracje będą z nimi połączone dwiema windami do transportu dań i naczyń. Autorką projektu jest arch. Agnieszka Sekta-Seredyńska z Goczałkowic. Ciekawie zaprojektowała także elewację wieży. Będzie ona nawiązywać do budynku sądu - obłożona identyczną cegłą i piaskowcem. O ile zima będzie sprzyjać budowlańcom, roboty powinny zostać zakończone późną wiosną lub latem przyszłego roku.
Sylwia Plucińska - POLSKA Dziennik Zachodni

Obrazek
Prace przy adaptacji najwyższego budynku w Pszczynie już się zaczęły.


:arrow: źródło

Autor:  le_szek [ 6 lis 2009, o 11:35 ]
Tytuł:  Re: Pszczyna

Cytuj:
Wieża ciśnień: kończy się remont

W ostatnich dniach została odsłonięta cała elewacja pszczyńskiej wieży ciśnień przy ulicy Kilińskiego.

Teraz już wiemy jak budynek będzie wyglądał z zewnątrz. Nie ulega wątpliwości, że obiekt bardzo się zmienił i prawie w niczym nie przypomina poprzedniej wieży ciśnień. Niebawem w budynku mają zostać uruchomione lokale gastronomiczne.

new / pless.pl


Źródło: pless.pl

Autor:  Magda [ 6 lis 2009, o 11:38 ]
Tytuł:  Re: Pszczyna

To jest jedna i ta sama? :shock:

Autor:  le_szek [ 6 lis 2009, o 12:06 ]
Tytuł:  Re: Pszczyna

Spora różnica, nie? :mrgreen:

Muszę się znów wybrać do Pszczyny i obfocić ją.

Autor:  Magda [ 6 lis 2009, o 19:45 ]
Tytuł:  Re: Pszczyna

Teraz bym w życiu nie pomyślała, że to wieża. Jakiś futurystyczny wieżowiec owszem, ale nie wieża ciśnień.

Autor:  zuraw1965 [ 6 lis 2009, o 22:57 ]
Tytuł:  Re: Pszczyna

Nie poznaję tego miejsca ... masakra :shock:

Autor:  le_szek [ 23 maja 2010, o 20:34 ]
Tytuł:  Re: Pszczyna

Zdjęcia z dzisiaj. Nadal mam mieszane uczucia co do tej przebudowy - choć budynek wygląda całkiem ciekawie, jednak lekki żal za starą wieżą jest... Ale w tej chwili jestem trochę bardziej na 'tak' niż wcześniej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Autor:  le_szek [ 21 sie 2010, o 14:33 ]
Tytuł:  Re: Pszczyna

Dwa stare zdjęcia z portalu pless.pl - pierwsze przedwojenne, drugie z 2009 roku - po zdjęciu dachu.

Obrazek

Obrazek

Autor:  vanczyz [ 29 sie 2010, o 22:11 ]
Tytuł:  Re: Pszczyna

Straszne. Dówód na to, że w Polsce ,,...jak kto chce''. Daję głowy, a słyszałem już podobne głosy w tej sprawie, że żaden, nawet najgłupszy historyk sztuki, architekt czy konserwator o ile nie kupił dyplomu na targu nie wydałby na to zgody, no chyba, że dostałby sporo w łapę. Chociaż może znów przeceniam ludzi ;)
Przepraszam, że tak narzekam, ale po prostu niestety przez te moje studia dostrzegam pewne rzeczy bardziej wyraźnie niż kiedyś. A panu inwestorowi, szacownemu mecenasowi sztuk wszelakich proponuję zamontować jeszcze na górze wielkiego ogrodowego krasnala. Będzie, teraz, w tym miejscu jak znalazł ;)

Autor:  Bloodsucker [ 8 wrz 2010, o 13:28 ]
Tytuł:  Re: Pszczyna

Faktycznie, szkoda tej wieży. Jeśli już chcieli ją wyremontować i zrobić z niej restaurację to można było ją po prostu odrestaurować, teraz wygląda to jak domek zbudowany z klocków lego :?

Autor:  Petrus [ 3 lis 2010, o 18:01 ]
Tytuł:  Re: Pszczyna

http://slask.naszemiasto.pl/artykul/641 ... ,t,tm.html

Autor:  _hipcia [ 20 wrz 2012, o 18:11 ]
Tytuł:  Re: Pszczyna

Cytuj:
W najbliższy piątek, 21 września, kultowy program TVN24 - "Szkło Kontaktowe" - zostanie nadany z restauracji Wodna Wieża w Pszczynie. Powodem jest przypadająca na ten dzień rocznica urodzin ojca fantastyki Herberta George’a Wells’a. Zarówno oprawa "Szkła Kontaktowego", jak i wystrój wnętrz Wodnej Wieży czerpią ze steampunku - nurtu sztuki wyrosłego na fantastycznych wizjach autora "Wehikułu Czasu", "Wojny Światów" czy "Wyspy Doktora Moreau".


:arrow: http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/ ... a-material

Autor:  Chudy1210 [ 1 sie 2013, o 18:03 ]
Tytuł:  Re: Pszczyna

Ode mnie wieża, wnętrze klatki schodowej i widoki z niej:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na niektórych półpiętrach można zobaczyć stare zdjęcia Pszczyny, stara wieża też się na nich znalazła:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pszczyna z klatki schodowej wieży, tylko w dwie strony:

Obrazek

Obrazek

Autor:  szkieletek [ 11 mar 2014, o 10:19 ]
Tytuł:  Re: Pszczyna

Wnętrze steampunkowej restauracji jest niesamowite i ekskluzywne.
Wyjątkowo dobrze komponowało się z moim dziwacznym stylem ubierania się.

Załączniki:
Wodna Wieża.jpg
Wodna Wieża.jpg [ 104.95 KiB | Przeglądane 1022 razy ]
Wodna Wieża (1).jpg
Wodna Wieża (1).jpg [ 128.84 KiB | Przeglądane 1022 razy ]
Wodna Wieża (2).jpg
Wodna Wieża (2).jpg [ 103.22 KiB | Przeglądane 1022 razy ]
Wodna Wieża (3).jpg
Wodna Wieża (3).jpg [ 100.82 KiB | Przeglądane 1022 razy ]
Wodna Wieża (4).jpg
Wodna Wieża (4).jpg [ 149.18 KiB | Przeglądane 1022 razy ]
Wodna Wieża (5).jpg
Wodna Wieża (5).jpg [ 88.65 KiB | Przeglądane 1022 razy ]
Wodna Wieża (6).jpg
Wodna Wieża (6).jpg [ 96.49 KiB | Przeglądane 1022 razy ]
Wodna Wieża (7).jpg
Wodna Wieża (7).jpg [ 117.5 KiB | Przeglądane 1022 razy ]
Wodna Wieża (8).jpg
Wodna Wieża (8).jpg [ 133.49 KiB | Przeglądane 1022 razy ]
Wodna Wieża (9).jpg
Wodna Wieża (9).jpg [ 106.36 KiB | Przeglądane 1022 razy ]

Autor:  olo81 [ 11 mar 2014, o 23:46 ]
Tytuł:  Re: Pszczyna

Łoo, niesamowite wnętrza :) Kurde a latem tam na rowerach byliśmy.

Autor:  szkieletek [ 13 lis 2014, o 21:46 ]
Tytuł:  Re: Pszczyna

Widok z góry:

Załączniki:
Wieża Wodna z lotu Lonka.jpg
Wieża Wodna z lotu Lonka.jpg [ 147.79 KiB | Przeglądane 839 razy ]

Autor:  le_szek [ 23 mar 2020, o 18:33 ]
Tytuł:  Re: Pszczyna

Od 28 października 2018 roku restauracja jest zamknięta.

Zdjęcie z Narodowego Archiwum Cyfrowego, datowane 1928-1930 (więc krótko po wybudowaniu)
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jed ... ka/5904960

Obrazek

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/