Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Wielkopolskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 24 mar 2011, o 15:57 

W miejscu gdzie dziś stoi pałac w Przylepkach (pow. śremski), w XVIII wieku wznosił się dwór, pobudowany przez rodzinę Cerekwickich. Kolejni właściciele - Wybiccy i Koźmianowie - modernizowali swą siedzibę oraz przeprowadzali w niej niezbędne remonty. W roku 1867 Przylepki nabył Kazimierz Chłapowski, syn słynnego generała Dezyderego Chłapowskiego, właściciel Brodnicy i Kopaszewa. Trzydzieści lat poźniej z rąk Chłapowskich tutejsze dobra odkupił Wilhelm Pieper, który pozostawał ich właścicielem aż do II wojny światowej. I to właśnie on na początku XX wieku wzniósł pałac z wykorzystaniem fragmentów murów pochodzących ze starego dworku.
W latach 20. XX wieku okazałą budowlę przebudowano nadając jej formy barokowe z elementami architektury modernizmu.
W roku 1946 majątek Przylepki przejął skarb państwa. W latach 1949-91 w tutejszych dobrach gospodarowały PGR-y. Później pałac przeszedł w ręce prywatne.
Źródło: Maria Strzałko, "Majątki wielkopolskie. Dawne budownictwo folwarczne", t.VII, "Powiat śremski".
Obecnie pałac stoi opuszczony.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wnętrza:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

PGR Manieczki - zasięg terytorialny.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Znalezione w piwnicy.
Obrazek

Przypuszczalnie jest to maglownica ?? ?? ?? chociaż zdania są podzielone.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Park, którego początki sięgają schyłku XIX wieku.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

I jeszcze mały cytat ze wspomnianej wcześniej książki (rok wyd. 2002): "Kolejne zmiany w wyglądzie pałacu nastąpiły w ostatnich czasach, kiedy wadliwie przeprowadzone remonty spowodowały zniszczenie dekoracji architektonicznej elewacji. Likwidacji uległa również... przeszklona weranda".

Post Napisane: 24 mar 2011, o 20:50 

Ahoj!
Chciałem dołączyć do tych, którzy uważają, że to maglownica.
Wałki miały takie główki dopasowane do dłoni.
Jak się kreciło to skrzypiało ale to był taki niski tłumiony dżwiek. I plaskało od smaru na trybie.
Wszystkie cześci drewniane były tak przyjemnie gładkie...

W tym modelu nie było wyświetlacza cyfrowego ani przycisków do programowania.

Pozdrawiam :D

PS
Miejscowość ma taką swojską nazwę - Przylepki :rotfl:

Post Napisane: 25 mar 2011, o 14:57 

Dziękuję Klimku :) Wygląda na to, że zagadka się wyjaśniła.

To jeszcze słów kilka o dawnych właścicielach Przylepek, a raczej o miejscu ich wiecznego spoczynku, które znajduje się przy/w kościele w Brodnicy (pow. śremski).
Obrazek
Grobowiec rodu Koźmianów:
Obrazek
Obrazek
Stanisław Chłapowski - ostatni z tegoż rodu właściciel Przylepek:
Obrazek
Obrazek
W pobliżu kościoła znajduje się także grób symboliczny (bo pusty) Wybickiego. Zdjęcia dodam jak znajdę.
Nie wiem tylko gdzie spoczął ostatni właściciel majątku i budowniczy pałacu - Wilhelm Pieper. Podejrzewam, że po wojnie mógł wyjechać z kraju.

Post Napisane: 25 mar 2011, o 15:21 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Tomek
Potwierdzam to co wyżej napisał Klimek. Podobne urządzenie obsługiwało całą prawostronną część Włocławka. Miałem przyjemność raz uczestniczyć w takim maglowaniu. Musiało to być ponad 30 lat temu ale nie wiele więcej.

Obrazek

Post Napisane: 31 mar 2011, o 06:55 
Przyjaciel

Imię: Henryk.
trobal napisał(a):
Potwierdzam to co wyżej napisał Klimek. Podobne urządzenie obsługiwało całą prawostronną część Włocławka. Miałem przyjemność raz uczestniczyć w takim maglowaniu. Musiało to być ponad 30 lat temu ale nie wiele więcej.

Kręciłem tym co najmniej raz w tygodniu,przez bodajże rok.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 6 lut 2012, o 17:41 
Przyjaciel

Imię: Ewa.
Podobną maglownicę widziałam w skansenie w Chorzowie.
Pamiętam, że pytałam krewnych do czego "to" służy i jakiś Pan, który również zwiedzał to pomieszczenie mi wytłumaczył. Zdjęć maglownicy niestety nie mam - miałam wtedy aparat na klisze bez lampy. :(

Antoine de Saint-Exupéry

Post Napisane: 6 lut 2012, o 17:51 

Imię: Tymoteusz
Piękny ten pałac w latach w latach 1960- 1964 mój dziadek pracował w tym PGR-ze. A czy szafka na jednym zdjęć jest oryginalna ?

Post Napisane: 7 lut 2012, o 18:01 

Szafka wygląda na element wyposażenia z czasów PGR-u ale tak na 100% nie jestem pewna. Może znajdzie się wśród nas ktoś, kto zna się lepiej na meblach z tamtej epoki?

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Wielkopolskie