Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Wielkopolskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 16 lut 2011, o 10:52 

Pałac w Karczewie (pow. grodziski) wzniesiono w I poł. XIX wieku (ok. 1805-11 r.) dla Mikołaja Mielżyńskiego. Pierwotnie była to budowla klasycystyczna.
W roku 1852 majątek przeszedł w ręce Chłapowskich, zaś w latach 1907-45 należał do Kęszyckich. Ostatni właściciele, z pomocą architekta Rogera Sławskiego, w 1908 r. przebudowali pałac, nadając mu cechy neobarokowe, neoklasycystyczne i eklektyczne.
Obecnie zabytek przechodzi remont. Niestety nie wiem kto jest jego właścicielem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 18 lut 2011, o 18:29 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Renata
Piękny. Widać, że tynk solidnie uzupełniony. Ciekawe co to za postać stoi na koronie. Czyżby to Diana? Te dwa symetryczne względem niej motywy wyglądają trochę jak łuk albo jelenie rogi.

Post Napisane: 18 lut 2011, o 18:58 
Przyjaciel

Imię: Ewa.
Kumari napisał(a):
Piękny. Widać, że tynk solidnie uzupełniony. Ciekawe co to za postać stoi na koronie. Czyżby to Diana? Te dwa symetryczne względem niej motywy wyglądają trochę jak łuk albo jelenie rogi.

Herb Kęszyckich - odmiana herbu Nałęcz.
http://pl.wikipedia.org/wiki/K%C4%99szy ... achecki%29

Antoine de Saint-Exupéry

Post Napisane: 18 lut 2011, o 19:06 
Administrator

Imię: Jarek
Dokładnie to miałem napisać :mrgreen:
A skoro już mowa o herbie Nałęcz warto dodać, że to właśnie taką nałęczką (dawna nazwa chusty służącej jako przepaska do włosów) dziewczyny w średniowiecznej Rzeczypospolitej ratowały swoich lubych przed wyrokami śmierci jak to uczyniła Danusia Jurandówna "wyrywając" biednego Zbyszka z Bogdańca z rąk krwiożerczych krzyżaków.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 19 lut 2011, o 22:19 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Renata
"Krzyżacy" to ulubiona książka mego dzieciństwa. Uczyłam się na niej czytać, a wszystkie moje misie nosiły dziwne dla innych imiona np. de Lorche :mrgreen: Babcia miała takie stare wydanie "Krzyżaków", kilkutomowe, w płóciennych oprawach z napisem "Galicya". Ciekawe, z którego roku pochodziło to wydanie. Muszę przekopać rodzinne zasoby i sprawdzić. Dla mnie ta książka była fascynującym światem. Czy wiecie, że obecnie młodzież nie jest w stanie przez nią przebrnąć? W końcu zdesperowana polonistka prrzyniosła im na lekcję film do obejrzenia. To był jedyny sposób, aby zapoznali się z tą lekturą :placze:

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Wielkopolskie