Eksploratorzy
http://eksploratorzy.com.pl/

Jurkowo - dwór Morawskich
http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=78&t=11188
Strona 1 z 1

Autor:  Nata [ 5 wrz 2011, o 13:49 ]
Tytuł:  Jurkowo - dwór Morawskich

Jurkowo (pow. kościański) - "dwór wzniesiony prawdopodobnie ok. poł. XIX w. w pobliżu starszej siedziby. Była to wówczas niewielka parterowa rezydencja. W 2 poł. XIX w. nastąpiła rozbudowa dworu o boczne skrzydła , które nie zostały całkowicie ukończone. W końcu lat 20. XX w. architekt Franciszek Morawski dokonał przebudowy dworu nadając mu bardziej reprezentacyjna formę (...)
Źródło: J. Goszczyńska, 'Majątki wielkopolskie", t.V, "Powiat kościański" (seria: "Dawne budownictwo folwarczne").
W czasach PRL-u dawne włości Morawskich przejęło państwo. W okazałym dworze utworzono mieszkania, które znajdują się tu do dnia dzisiejszego.
Jakiś czas temu trafiłam w telewizji na program poświęcony Morawskim z Jurkowa. Sędziwy pan Morawski odwiedził w nim swe dawne włości i spotkał z dawną znajomą. Z tego co pamiętam, z reportażu wynikało, że nie rości sobie żadnych praw do zabranego mu przed laty dworu i że chce, aby jego mieszkańcy żyli sobie w nim spokojnie i dbali o niego nadal, tak jak to było do tej pory.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A to pewnie data remontu, bo na pewno nie budowy ;) .
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wędrując śladami Morawskich warto zajrzeć do neoromańskiej kaplicy pw. Nawiedzenia NMP, wzniesionej przez wzmiankowaną rodzinę w 1904 roku.
Obrazek

W ołtarzu głównym widnieje obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z II poł. XVIII wieku.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Budowniczy kaplicy.
Obrazek

W miejscu gdzie dzis znajduje się neoromańska kaplica, począwszy od roku 1729 stała starsza budowla sakralna o konstrukcji szkieletowej. Fundatorem jej był sędzia ziemski ze Wschowy i ówczesny właściciel Jurkowa, Antoni Rogaliński.
W roku 1781 kaplicę przebudowano za sprawą kasztelana miedzyrzeckiego, Stanisława Rogalińskiego, którego upamiętnia drewniana tablica wisząca tuż za progiem świątyni.
Obrazek

Na koniec warto wspomnieć, że w niewielkim Jurkowie urodził się Józef Rogaliński, astronom, matematyk i pierwszy polski fizyk doświadczalny w jednej osobie, związany z Akademią Wielkopolską. Inną wybitną postacią związaną z Jurkowem był urodzony we wsi Kazimierz Morawski, filolog klasyczny, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Autor:  Kumari [ 6 wrz 2011, o 15:53 ]
Tytuł:  Re: Jurkowo - dwór Morawskich

Nata napisał(a):
Sędziwy pan Morawski odwiedził w nim swe dawne włości i spotkał z dawną znajomą. Z tego co pamiętam, z reportażu wynikało, że nie rości sobie żadnych praw do zabranego mu przed laty dworu i że chce, aby jego mieszkańcy żyli sobie w nim spokojnie i dbali o niego nadal, tak jak to było do tej pory.


Z pewnością jest to duży pozytyw, kiedy dawny właściciel nie musi patrzeć na powolne konanie swoich, dawniej kwitnących, dóbr rodowych. Pozostanie jakiś materialny ślad, coś na co można spojrzeć i powspominać...
Najbardziej rzuciło mi się w oczy nietypowe rozwiązanie balustrady wspartej na kulach. Chyba nigdy jeszcze takiej nie widziałam.

Autor:  Nata [ 6 wrz 2011, o 17:06 ]
Tytuł:  Re: Jurkowo - dwór Morawskich

Dodam jeszcze, że do dworu warto wybrać się nie od strony wsi, tzw. asfaltówką, lecz przez pola, przedwojenną aleją jabłoniową. Miejsce to szczególnego uroklu nabiera wiosną, gdy zakwitają drzewa. Warto tu jednak wpaść także pod koniec lata, gdy dojrzewają owoce. Nie są to bowiem jakieś współczesne "plastiki" z marketu, lecz cudowne aromatyczne i soczyste owoce starych odmian, jakich dziś juz się nie sadzi.
Po prostu miód-malina :thumright:

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/