Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Warmińsko-Mazurskie

Autor Wiadomość
 Tytuł: Wenecja - dwór
 Post Napisane: 11 wrz 2009, o 16:38 
Przyjaciel

Imię: Ania
Dwór w Wenecji (woj. warmińsko-mazurskie, pow. Ostróda) został zbudowany w XVII wieku. Od 1466r. majątek należał do Thomasa von Venedyer, następnie do Rudolfa von Glaubnitza, majora von Radecke i braci von Lücke, którzy założyli tutaj nowoczesne gospodarstwo rolne. Nazwę „Wenecja” nadali posiadłości Krzyżacy, ponieważ ziemie leżały między jeziorami i były okresowo zalewane wodą (istniało tu nawet budownictwo na palach). Do 1945r. dwór należał do barona Treusch von Buttar-Brandenfels. W latach 20-stych XX wieku majątek obejmował 1360 ha ziemi, młyn, cegielnię i tartak. Obecnie własność prywatna.

Obrazek

Obrazek

Zabudowania dworskie

Obrazek

Obrazek

Niedaleko dworu znajduje się dawna kuźnia - obecnie kaplica:

viewtopic.php?f=11&t=1954

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 2 wrz 2010, o 18:24 
Przyjaciel

Imię: Darek
19.08 w „Dużym Formacie” (dodatku „Gazety Wyborczej” ) opublikowano wywiad Krystyny Naszkowskiej z właścicielem tego pałacu, profesorem medycyny, byłym dyrektorem Instytutu Chorób Płucnych w Warszawie a w latach 90tych właścicielem jednej z pierwszych firm farmaceutycznych który sprzedał ją, kupił 2200ha na Mazurach (w Wenecji) i zajął się rolnictwem. Wywiad Pt.”Pastuch nie przechodzi mi przez gardło”

„A PGR skąd wziął nazwę?
Od miejscowości Wenecja. W XIV wieku, jeszcze przed bitwą pod Grunwaldem, te tereny otrzymał od wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego pewien rycerz holenderski. Wybudował tu pałac, który w zmienionej postaci przetrwał do dziś. Fundamenty są z 1380 roku. Otóż wtedy nie było tu jeszcze systemu kanałów, na wiosnę okoliczne rzeki zalewały kompletnie okolicę i jeszcze latem można było poruszać się tylko na łodziach. To było jedyne miejsce w Prusach Wschodnich gdzie domy budowano na palach. Widocznie ktoś bywał też we Włoszech, w Wenecji i uznał, że nazwa pasuje i tutaj.
Udało mi się odnaleźć ostatnich właścicieli Wenecji w Niemczech. To była arystokratyczna rodzina. Żyje jeszcze w Berlinie pani Iris von Buttlar-Brandenfels, ostatnia właścicielka. Przysłała mi dokumentację dotyczącą majątku Wenecja, który liczył wtedy ok. 3 tys. hektarów, samego pałacu, zdjęcia, jak pałac wyglądał przed wojną.
Teraz wygląda nieco inaczej.
-Powiedzmy wprost - wygląda fatalnie! Najpierw zniszczyły go rządy PGR-owskie, a reszty dokonała dewastacja po 1990 roku, kiedy stracił nawet tego właściciela Ale jest pięknie położony, otacza go 7 ha starodrzewu, który też jest pod opieką konserwatorską. Ten park powoli przywracamy do stanu sprzed wojny - wyłaniają się stare aleje, czyścimy staw, usuwamy chwasty i samosiejki. Odwodniliśmy teren wokół pałacu, osuszyliśmy piwnice, naprawiamy dach Renowacja do stanu z roku 1945 wymaga gigantycznych nakładów. Ale chcę wystąpić do Unii o fundusze na odbudowę zabytku.
I co pan zamierza z nim zrobić?
-Nie mam bladego pojęcia. Mieszkać tam nie zamierzam, bo to za duży dom dla mnie, urządzać w tym hotelu nie chcę, bo na hotelarza czy restauratora ja się nie nadaję. Najchętniej dałbym to jakiejś fundacji, np. dla dzieci autystycznych.
To byłoby dobre miejsce.”

I jeszcze jeden cyt. z tego wywiadu :
„Czasem mam koszmarne sny. Śni mi się, że znowu jestem dyrektorem. Budzę się zlany potem”

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Warmińsko-Mazurskie