Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Śląskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 2 lip 2009, o 13:02 
Administrator

Imię: Jarek
Początki tego miejsca sięgają średniowiecza, ale dopiero w pierwszej połowie XVII wieku Franz Carl Kotulinsky buduje tu pałac.
Najnowszym właścicielem pałacu jest firma ... (nie będę reklamował), która przeprowadza właśnie gruntowny remont

Prawie wszystko na temat pałacu można znaleźć na:
http://www.palac.czechowice.pl

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 20 sie 2009, o 21:51 
Administrator

Wracając w ostatnią niedzielę z cmentarza żydowskiego w Pszczynie zajechałem przed pałac w Czechowicach-Dziedzicach żeby zobaczyć jak postępuja prace i chociaż nie jestem zaszokowany tempem robót, to muszę stwierdzić, że renowacja pałacu idzie na całego.
Wreszcie mogę nacieszyć oczy widokiem uratownego obiektu (podobnie było w Czańcu), a nie kolejnych ruin - mam nadzieję, że nie zrobią z tego następnej Paszkówki ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 25 wrz 2009, o 12:17 

to ja polecam jeszcze resztki pierwszego zamku właścicieli Czechowic - Wilczków.
Resztki znajdują się zaraz obok tego pałacu, po drugiej stronie drogi, koło baru. Trzeba zejść trochę w pole.
W latach 80-tych miała być tam izba regionalna, ale zamek się spalił (wtedy już przerobiony był na spichlerz), a miejscowe ludzie rozebrali mury i została jedna ściana.

Pozdrawiam

Post Napisane: 25 wrz 2009, o 12:21 
Administrator

solitarius napisał(a):
to ja polecam jeszcze resztki pierwszego zamku właścicieli Czechowic - Wilczków.
Resztki znajdują się zaraz obok tego pałacu, po drugiej stronie drogi, koło baru. Trzeba zejść trochę w pole.
W latach 80-tych miała być tam izba regionalna, ale zamek się spalił (wtedy już przerobiony był na spichlerz), a miejscowe ludzie rozebrali mury i została jedna ściana.

Pozdrawiam

Wiem, ale jakoś nigdy nie miałem czasu żeby się na dłużej zatrzymać :D

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 8 paź 2009, o 22:16 
Administrator

Wreszcie udało mi się dojechać do Czechowic-Dziedzic w tygodniu i dzięki uprzejmości obecnego właściciela pałacu wejść na teren posesji i pstryknąć parę zdjęć, zwłaszcza od strony ogrodu.
Do środka nie wchodziłem, ale mogę potwierdzić, że prace renowacyjne idą pełną parą - wygląda na to, że kolejny zabytek przetrwa dzisiejsze ciężkie czasy ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widok od strony ogrodu

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wygląda na to, że fontanna znowu tryśnie wodą

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 20 paź 2010, o 00:53 

Imię: Anna
Obecnie (chyba od czerwca br.) przy pałacu wyremontowano już spichlerz - jest tam teraz restauracja "Stara Kręgielnia".
Odnowiono też park zamkowy - jest coraz lepiej

Post Napisane: 31 paź 2010, o 22:08 
Administrator

Imię: Leszek
Fragment pocztówki z lat 80. - allegro

Obrazek

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 15 sie 2011, o 22:06 
Bratnia dusza

Imię: Marek
No i pałac Kotulińskich doczekał się. Mieści się tam obecnie hotel i restauracja.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 16 sie 2011, o 09:02 

Pochwały: 1
Imię: Tymoteusz
Czyli został uratowany przed zagładą. :jupi:

Post Napisane: 10 lip 2017, o 12:57 
Bratnia dusza

Imię: Tomasz
Cytuj:
6,9 mln zł - to cena wywoławcza za Zespół Pałacowo-Parkowy „Pałac Kotulińskich” w Czechowicach-Dziedzicach. Zabytek z XVIII wieku szuka nowego właściciela - podaje Dziennik Zachodni.
Pochodzący z pierwszej połowy XVIII stulecia pałac Kotulińskich jest jednym z najbardziej cennych obiektów architektonicznych Śląska. Okazałą budowlę wzniósł w latach 30. XVIII wieku hrabia Franz Carl Kottulinsky, ówczesny właściciel Czechowic. Na początku lat 90. XX wieku - po licznych własnościowych perypetiach - przeszedł na własność miasta Czechowice-Dziedzice.
W 2001 r. pałac kupiła firma Pascal Polska z zamiarem utworzenia w nim luksusowego hotelu, ale z planów nic nie wyszło przez kłopoty finansowe firmy. Pięć lat później zrujnowany pałac nabyła firma Polplast, która przystąpiła do remontu obiektu. Obiekt został przekształcony w czterogwiazdkowy hotel z pięknym 1,5-hektarowym parkiem.
Negocjacje w sprawie sprzedaży zabytku trwają.

Info ze strony: http://www.propertynews.pl/hotele/cztery-gwiazdki-w-palacu-na-sprzedaz,50987.html

Byłem ostatnio przy pałacu, wszystko jest pozamykane.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 9 mar 2018, o 16:24 
Administrator

Imię: Leszek
Cytuj:
Piękny pałac wystawiono na sprzedaż. Cena wywoławcza to ponad 5 mln zł
Ewa Furtak|09 marca 2018 | 12:53

Zabytkowy Pałac Kotulińskich w Czechowicach-Dziedzicach został wystawiony na sprzedaż. Aukcja odbędzie się 18 kwietnia.

Pałac Kotulińskich w Czechowicach-Dziedzicach wybudował w latach 30. XVIII w. hrabia Franciszek Karol Kottulinsky, ówczesny właściciel okolicy. Potem obiekt przeszedł w ręce rodziny Renardów - następnych właścicieli miasta. W 1945 roku pałac został upaństwowiony. Były tam szkoła rolnicza i wojewódzki ośrodek szkolenia rolniczego. Gmina przejęła zabytek w latach 90.

Pałac niszczał, mieszkańcy szukali dla niego właściciela

Potem za 650 tys. zł kupiła go od gminy prywatna firma Pascal Construction, która chciała otworzyć tam luksusowy hotel. Firma popadła jednak w tarapaty finansowe i zwróciła się do gminy, by odkupiła budynek. Miejscy radni nie wyrazili na to zgody. Z każdym miesiącem pałac coraz bardziej popadał w ruinę - wandale powybijali szyby w oknach, złomiarze rozkradli rynny i inne metalowe elementy. Niszczał także piękny park z wiekowymi lipami.

Na początku 2006 roku syndyk upadającej firmy wystawił zabytek na sprzedaż. Mieszkańcy Czechowic-Dziedzic rozpoczęli kampanię ratowania pałacu. Założyli stronę internetową reklamującą zabytek, wysłali tysiące e-maili z informacją o możliwości kupna zabytku.

- To ostatnia chwila, żeby uratować pałac. Bez natychmiastowego zabezpieczenia nie przetrwa on kolejnej zimy i zamieni się w ruinę - martwili się.

Zabytek znowu na sprzedaż

Akcja przyniosła efekt. Zabytek kupiła spółka Polpast. Nowi gospodarze odrestaurowali budynek, który teraz imponująco wygląda nie tylko z zewnątrz, lecz także w środku. Dzisiaj jest tam czterogwiazdkowy hotel Pałac Kotulińskich, prawdziwa ozdoba miasta. Wypiękniał także duży park wokół pałac. To obecnie jedno z ulubionych miejsc młodych par, idealne miejsce na plenerowe zdjęcie. Hotel słynie także ze świetnej restauracji.

Niestety, zabytek nie ma najwyraźniej szczęścia. Teraz obiekt został wystawiony na sprzedaż przez syndyka masy upadłości spółki Polpast. Sprzedaż zespołu pałacowo-parkowego Pałac Kotulińskich przeprowadzona będzie w drodze aukcji. Licytacja odbędzie się 18 kwietnia w Sądzie Rejonowym w Bielsku-Białej przy ul. Bogusławskiego 24. Cena wywoławcza to 5.208.800 zł netto.

Nieruchomość o łącznej powierzchni prawie 1,5 ha to m.in. pałac, budynek oficyny mieszkalnej z łącznikiem, budynek oficyny gospodarczej, budynek starej kręgielni, oświetlenie. Na sprzedaż wystawione zostało także wyposażenie hotelu.

źródło

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Śląskie