Eksploratorzy
http://eksploratorzy.com.pl/

Pałac w Nakle Śląskim
http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=76&t=760
Strona 1 z 2

Autor:  Aga [ 17 cze 2009, o 13:22 ]
Tytuł:  Pałac w Nakle Śląskim

Pałac Donnersmarcków (z linii bytomsko-siemianowickiej) w Nakle Śląskim (woj. śląskie) w swojej pierwotnej wersji został wzniesiony w latach 50-tych XIX wieku przez Hugona von Donnersmarcka prawdopodobnie na murach starego rycerskiego zamku. Po jego śmierci w 1890 roku, jego syn Lazy dokonał gruntownej przebudowy pałacu, nadając mu obecny kształt.

Pałac sprawia wrażenie zaniedbanego i nieco mnie rozczarował, może gdyby udało nam się wejść do środka…

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Autor:  Montenegro [ 17 cze 2009, o 16:30 ]
Tytuł:  Re: Pałac w Nakle Śląskim (śląskie)

W środku zasadniczo nic ciekawego z wyjątkiem odrestaurowanej ponoć kaplicy, ale do niej klucze ma ks. proboszcz :)
Widok pałacu z drugiej strony.

Obrazek

Niedaleko pałacu znajduje się kościół parafialny p.w. Najświętszego Serca Jezusowego wzniesiony przez znanego z pobożności i hojności hrabiego Łazarza Henckel von Donnersmarck.
Obrazek
W 1899 r. hrabia Łazarz założył w Nakle przy ul. Głównej 8 zakład opiekuńczy dla sierot, których ojcowie zginęli w jego kopalniach. Do II wojny światowej nosił on nazwę fundatora „Zakład św. Łazarza”. Zakład istnieje do dzisiaj, obecnie jako "Dom Pomocy Społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza”
Obok kościoła znajduje się mauzoleum rodu Henckel von Donnersmarck z 1889, w którym pochowani są min. hrabia Łazarz i jego żona.

Obrazek

Autor:  _hipcia [ 29 cze 2009, o 07:55 ]
Tytuł:  Re: Pałac w Nakle Śląskim (śląskie)

A mnie się pałac podobał. Fakt, że zaniedbany, ale gorsze bywają. Dobrze, że dach nowy.
Ponoć fotografowano go, by przedstawić w ofercie dla śp. (jeśli tak to można powiedzieć) Michaela Jacksona.


Brama wjazdowa i budynek bramny
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Autor:  becik [ 7 lip 2009, o 13:10 ]
Tytuł:  Re: Pałac w Nakle Śląskim (śląskie)

Traktuje ten obiekt jako przebudowany w pałac zamek, bryła pałacu powstała w XIX wieku na zrębach średniowiecznego zamku. Relikty gotyckie zachowane są w pwinicach.

Autor:  le_szek [ 4 sty 2010, o 13:51 ]
Tytuł:  Re: Pałac w Nakle Śląskim (śląskie)

Stara pocztówka (z allegro) - rok 1899, pałac i kościół.

Obrazek

Autor:  fbatekb [ 12 maja 2010, o 08:44 ]
Tytuł:  Re: Pałac w Nakle Śląskim (śląskie)

Już wkrótce jego nieco zaniedbany wygląd może się zmienić ponieważ ma tu powstać Centrum Kultury Śląskiej. Do gruntownego remontu dorzuci się Bruksela. Koszt to 10 mln zł (dofinansowanie z RPO WŚ to 85% resztę daje powiat tarnogórski, który otrzymał promesę Min. Kult. na ten cel w wysokości 800 tyś. zł.).
W pierwszym etapie zostanie wyremontowany: parter, 1 piętro, poddasze i dach. Obok pałacu powstanie parking.
W kolejnych etapach na poddaszu powstanie baza noclegowa, piwnica ma być przeznaczona na cele gastronomiczne.
Planowane jest rewaloryzacja parku ale obecnie brak już na to funduszy.

Autor:  Yossarian [ 16 cze 2010, o 18:02 ]
Tytuł:  Re: Pałac w Nakle Śląskim (śląskie)

Niedzielna Wycieczka rodzinna. Na waszych zdjęciach pałac robi jednak większe wrażenie niż w rzeczywistości. No i szkoda że jest przy samej ulicy, gdzie odbywał się odpust i spokój zakłócały wybuchające "achtungi" z częstotliwością średnio, co 15 sekund :(

Ale kilka shotów jest :)

Autor:  _hipcia [ 16 cze 2010, o 20:53 ]
Tytuł:  Re: Pałac w Nakle Śląskim (śląskie)

Yossarian napisał(a):
Na waszych zdjęciach pałac robi jednak większe wrażenie niż w rzeczywistości.


A na Twoich pałac niepokoi, jest bardziej przerażający ;) Ale jak to mówił mechanik, kt. naprawiał moje auta dawno temu: "te typy tak mają " :rotfl2:

Autor:  Yossarian [ 17 cze 2010, o 21:47 ]
Tytuł:  Re: Pałac w Nakle Śląskim (śląskie)

Cóż, takie pałace, czy to opuszczone ruiny czy działające ale jednak zaniedbane kojarzą mi się z takim mrokiem skrywającym różnego rodzaju tajemnice. Pałac w Nakle niby jest w centrum miasteczka, niby po parku kręcą się ludzie, ale jest zamknięty, szary, niedostępny, samotny. Nikt z tubylców na niego nie zwraca uwagi, bo jest tam od zawsze. Spogląda na spacerowiczów swoimi Ciemnymi smutnymi oknami. To jak z samochodami które płaczą na złomowisku. Kiedyś pielęgnowane, kochane przez swoich właścicieli. Potem oddawane z rąk do rąk, coraz bardziej zaniedbywane niszczały, coraz częściej się psuły. Aż w końcu pozostawione na parkingu rozkładające się i systematycznie doprowadzane do ruiny przez przypadkowych chuliganów. W końcu odholowane przez policję czy straż miejską na złom. Tam już bez litości ze łzami w reflektorach czekają na wyprucie z nich, ostatnich tkanek zorganizowanego organizmu. Kabelków, żarówek, foteli... Na koniec prasa która eliminuje pozostałą skorupę i nie zostaje już nic...

Tak samo z zamkami, pałacami, fabrykami, domami. Ja wiem że taka kolej rzeczy. Ale każdy pałac, każda piramida, każdy samochód i każdy rower ma do opowiedzenia swoją historię. To mnie w tym fascynuje.

Huh... znowu poleciałem. Miałem powiedzieć dlaczego akurat w moich zdjęciach jest niepokój, a przy okazji zrobiłem offtop.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Autor:  Markus [ 18 cze 2010, o 04:51 ]
Tytuł:  Re: Pałac w Nakle Śląskim (śląskie)

Offtopuj tak dalej.... mnie to pasi :mrgreen:

Autor:  Heniek [ 30 sie 2010, o 18:52 ]
Tytuł:  Re: Pałac w Nakle Śląskim (śląskie)

Dobre wiadomości,pałac całkowicie opuszczony i pusty.Nawet prawie zarósł.Od września remont,wewnątrz i elewacji.Jedno okno z takim czymś i kominek z parteru.

Załączniki:
Kopia S7303703.JPG
Kopia S7303703.JPG [ 112.95 KiB | Przeglądane 3993 razy ]
Kopia S7303702.JPG
Kopia S7303702.JPG [ 119.76 KiB | Przeglądane 3993 razy ]
Kopia S7303706.JPG
Kopia S7303706.JPG [ 109.8 KiB | Przeglądane 3993 razy ]

Autor:  Yossarian [ 30 sie 2010, o 19:59 ]
Tytuł:  Re: Pałac w Nakle Śląskim (śląskie)

można wejść do środka bez problemu?

Autor:  Heniek [ 31 sie 2010, o 07:07 ]
Tytuł:  Re: Pałac w Nakle Śląskim (śląskie)

Teraz się nie da,wykorzystałem moment jak ktoś wychodził.Mam tylko kominek.

Autor:  fbatekb [ 27 wrz 2010, o 14:03 ]
Tytuł:  Re: Pałac w Nakle Śląskim (śląskie)

Będzie bajka... ?

http://cjg.gazeta.pl/CJG_Katowice/1,107 ... bajki.html

Cytuj:
Rezydencja Donnersmarcków znów będzie jak z bajki
Jacek Madeja 2010-09-26, ostatnia aktualizacja 2010-09-26 16:35

Dawna rezydencja Donnersmarcków w Nakle Śląskim przez lata niszczała. Wreszcie doczekała się remontu, a w jej murach powstanie Centrum Kultury Śląskiej.


Miejscowy pałac był niegdyś najpiękniejszy wśród rezydencji wybudowanych na ziemi tarnogórskiej. W tej zielonej części naszego regionu, pełnej malowniczych lasów, chętnie swoje reprezentacyjne domy budowali wzbogaceni na kopalniach magnaci. Donnersmarckowie, jeden z najbogatszych rodów na Górnym Śląsku, początkowo myśleli tylko o założeniu w Nakle rezydencji, w której mogliby spędzać upalne lato. Z czasem przeprowadzili się tu jednak na stałe.

Arkadiusz Kuzio-Podrucki, historyk badający dzieje śląskich rodów magnackich, od dawna jest pod wrażeniem tej budowli. Zaprojektowana w bardzo efektownym stylu Tudorów wyglądem kojarzyć się dziś może z bajkami Walta Disneya.

Właściciele tego pałacu, choć Niemcy, przez mieszkańców byli nazywani polskimi Donnersmarckami, bo utrzymywali dobre stosunki z Wojciechem Korfantym. Ten im się zrewanżował w czasie powstań śląskich i wystawił list żelazny chroniący przed atakami insurgentów.

"Bajkowy" pałac rzeczywiście przyciąga wzrok już z daleka. Wszystko za sprawą urokliwej wieży ozdobionej malowniczymi blankami i sterczynami. Ale przy bliższym poznaniu traci. Mocno podupadł po II wojnie światowej, gdy wprowadziła się tu szkoła rolnicza.

W ostatnich latach na parterze działała galeria śląskiej sztuki naiwnej ze zbiorów Gerarda Trefonia. - Od dłuższego czasu prosi się o remont. Stropy są w takim stanie, że musieliśmy zamknąć piętro. Wszystko mogło runąć. Wieżę też trzeba było zamknąć ze względów bezpieczeństwa - wylicza Jan Smętek z Powiatowego Zakładu Budżetowego przy starostwie w Tarnowskich Górach, które jest właścicielem pałacu.

Pałac uratowało 5,3 mln zł unijnej dotacji. Dodatkowy milion dołożyły władze powiatu i Ministerstwo Kultury. Dzięki tym pieniądzom od kilku dni we wnętrzach pracują ekipy robotników. Do maja 2012 roku przywrócą układ dawnych pałacowych sal (podzielonych wcześniej na potrzeby szkoły), wymienią stropy, dach i odnowią całą stolarkę. Pałac zyska też nowoczesne instalacje grzewcze, elektryczne i przeciwpożarowe. - Po remoncie będzie mieściło się tu Centrum Kultury Śląskiej. Z powrotem trafi też kolekcja malarstwa naiwnego. Oprócz części wystawienniczej będą sale konferencyjne i przeznaczone na warsztaty dla twórców najróżniejszych dziedzin sztuki - informuje Katarzyna Majsterek, rzeczniczka tarnogórskiego starostwa.

Rozpoczęty właśnie remont to pierwszy etap prac związanych z renowacją zamku. W kolejnych latach starostwo chce tu urządzić hotel z restauracją albo centrum rehabilitacji. - Rozpoczęliśmy już rozmowy z fundacją Donnersmarcków, która pomaga chorym wymagającym rehabilitacji. Być może uda się porozumieć, żeby takie centrum powstało w nakielskim pałacu - mówi Smętek.

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice

Autor:  Haker [ 28 wrz 2010, o 15:51 ]
Tytuł:  Re: Pałac w Nakle Śląskim (śląskie)

Ta wieża trochę mi przypomina tą z Pałacu Schoena (Sąd Rejonowy) w Sosnowcu. Fantastyczny pałac.

Autor:  Aga [ 1 lis 2010, o 13:16 ]
Tytuł:  Re: Pałac w Nakle Śląskim (śląskie)

Sielankowy widoczek z początku XX wieku

Obrazek

Źródło: Robert Weber "Schlesische Schlosser" (Dresden-Breslau), Opolska Biblioteka Cyfrowa

Autor:  zuraw1965 [ 4 maja 2011, o 21:37 ]
Tytuł:  Re: Pałac w Nakle Śląskim (śląskie)

Widok pałacu od strony północno-wschodniej z ok. 1910 roku

Obrazek

Archiwalne zdjęcia pochodzą z książki Arkadiusza Kuzio-Podruckiego "Henckel von Donnersmarckowie. Kariera i fortuna rodu"

Autor:  Błyskawica [ 3 lis 2011, o 21:15 ]
Tytuł:  Re: Pałac w Nakle Śląskim (śląskie)

Jednak pałac doczekał się remontu :D

Autor:  LadyDomino [ 21 wrz 2012, o 08:28 ]
Tytuł:  Re: Pałac w Nakle Śląskim

Udało mi się wejść do środka w lipcu tego roku, w momencie trwania remontu. Robotnicy byli trochę nieogarnięci, więc wślizgnęłam się :D.
Ku memu wielkiemu rozczarowaniu (przecież jest remont!!....) było tam całkowicie pusto. Wszystkie ściany wybielone, żadnego najmniejszego malowidła, na które skrycie liczyłam.. O umeblowaniu nawet nie marzyłam, ale sądziłam, że chociaż jakaś śliczna płaskorzeźba się trafi. Cóż... weszłam chociaż do połowy wieży, dalej była jakaś podejrzana drabina- chyba stara i do tego drewniana.
Potem okazało się, że ich szef na miejscu, ale wybrnąć się udało ;>.

Kilka zdjęć--> wykonane telefonem, więc jakość taka sobie.
Załącznik:
07072012317.jpg
07072012317.jpg [ 115.78 KiB | Przeglądane 1735 razy ]

Załącznik:
07072012327.jpg
07072012327.jpg [ 125.64 KiB | Przeglądane 1735 razy ]

Załącznik:
07072012328.jpg
07072012328.jpg [ 121.69 KiB | Przeglądane 1735 razy ]

Autor:  kris_61 [ 18 lis 2012, o 20:48 ]
Tytuł:  Re: Pałac w Nakle Śląskim

Czy ten PGR wchodzi w skład zespołu pałacowo - parkowego? Czy to jest zupełnie inne miejsce?

Strona 1 z 2 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/