Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Śląskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 22 sty 2010, o 22:51 
Administrator

Imię: Jarek
Klasycystyczny pałac w Pszczynie - Porębie (woj. śląskie, pow. pszczyński) zwany "Bażantarią" został zbudowany prawdopodobnie pod koniec XVIII wieku za panowania książąt Anhalt-Kothen.
Sam pomysł założenia hodowli bażantów powstał już za czasów Fryderyka Erdmanna, wtedy też pojawił się pomysł budowy niewielkiego pałacu, ale jego faktycznym budowniczym był syn pomysłodawcy, Fryderyk Ferdynand.
Pałac został zbudowany według projektu Wilhelma Puscha, który wzorował się na publikowanym projekcie wrocławskiego architekta Karla Langhansa.
W XX wieku pałac został rozbudowany - powstało dodatkowe skrzydło od strony północno-zachodniej.
Za czasów panowania Anhaltów odbywały sie tutaj - w myśl sentencji widniejącej nad wejściem - wystawne przyjęcia, mimo ciasnoty goście bawili się wyśmienicie, muzycy grali do późnej nocy, a wino lało się strumieniami.
Po przebudowie pszczyńskiego zamku pałacyk stracił swoje znaczenie i do wybuchu II wojny światowej pełnił funkcję mieszkań pracowników dóbr książęcych.
Po wojnie pałac przejęła KWK "Pniówek", która "przerobiła" go na modłę lat 70-tych i przystosowała na potrzeby piwnej karczmy będącej odpowiednim miejscem zarówno dla barbórkowych uroczystości jak i powitania Edwarda Gierka - w tym celu wyasfaltowano część parku, wycięto część parkowych drzew ...

Dzisiaj pałac wraca do dawnej świetności :D

Obrazek

Obrazek

Nad wejściem łacińska sentencja, którą pozwoliłem sobie przetłumaczyć (ostrzegam, że mimo kilku lat nauki nigdy nie byłem dobry w te klocki) jako "Zbyt późne jest życie jutrzejsze - żyj dzisiaj" lub też "Życie jutrzejsze to życie zbyt późne - żyj dzisiaj"

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pałac od północno-zachodniej strony

Obrazek

Obrazek

Kiedy tak kręciłem się wokół pałacu stukając i pukając do różnych drzwi nagle na moje "powitanie" wyszła ekipa robotników, która remontowała wnętrza dawnej rezydencji. Po krótkiej rozmowie z majstrem (nota bene przemiłym panem) lody pękły i zostałem zaproszony do środka żeby obejrzeć stan prac renowacyjnych prowadzonych pod nadzorem konserwatora zabytków.

Najpierw szybki rzut oka na niewielką salę balową

Obrazek

Obrazek

I na piętro

Obrazek

Obrazek

Jedno mogę powiedzieć, byłem pod wrażeniem tego co zobaczyłem - ktoś wyłożył spore pieniądze na to żeby odtworzyć dawną świetność tego miejsca i chociaż kilka szczegółów (zwłaszcza wyposażenie toalet w pokojach na piętrze) nie przypadło mi do gustu, to całość raduje serce :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widok na salę balową z jednego z balkonów

Obrazek

Klatka schodowa

Obrazek

I znowu na parterze - drzwi wejściowe z przedsionka, na górze balkon dla orkiestry

Obrazek

Obrazek

I na koniec sam przedsionek

Obrazek

Właścicielem pałacu jest prywatny inwestor z Mikołowa, w którego posiadaniu jest kilka innych zabytkowych obiektów.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 22 sty 2010, o 23:07 

Imię: Grzegorz
Pałac cudo - miał szczęście, że znalazł się bogaty inwestor.

Post Napisane: 24 sty 2010, o 21:38 

Imię: Łukasz
Fantastyczne zdjęcia i wspaniały pałac. Bardzo dobrze, że wraca do dawnej świetności.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 24 sty 2010, o 23:18 
Administrator

Imię: Jarek
Byłem pod wrażeniem :D
Człowiek, który mnie oprowadzał mówił z wielkim zaangażowaniem o pracy, którą wykonał razem ze swoja ekipą i muszę powiedzieć, że wszyscy mogą być dumni z tego co zrobili.
No i oczywiście trzymam kciuki za inwestora ...

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 29 lis 2010, o 22:28 
Muszkieter

Pochwały: 1
http://www.dolana.pl/pokaz3.php?oferta_id=363

Post Napisane: 25 lip 2016, o 07:34 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Zamek letni tzw. Lustschloss, a zwany obecnie Bażantarnią, który był gotowy w 1800 r.
Elegancko opisany
"W 1770 r. na dworze książęcym powstała interesująca idea mająca na celu wprowadzenie racjonalnego gospodarowania zwierzyną. W Puszczy Pszczyńskiej przez około 4 km na zachód od Zamku Pszczyńskiego, w wiosce Poręba, utworzono jedno z pierwszych książęcych gospodarstw hodowlanych zwierzyny łownej, którego głównym celem było systematyczne uzupełnianie w okolicy ptactwa łownego skutecznie trzebionego przez myśliwych, a także zapewnianie na stole książęcym atrakcyjnych na owe czasy bażancich potraw robionych przez pałacowych kucharzy.
Korzystając z projektu architekta książęcego Wilhelma Puscha w 1792 r. przystąpiono do realizacji założenia tworząc urocze promenady oraz budując odpowiednie zaplecze gospodarcze w postaci zabudowań hodowlanych, domku dla opiekuna bażantów, oraz drewnianej willi zwanej „źródłem Henryka”. W następnej kolejności na pobliskim wzgórzu, koło głównej alei prowadzącej na jego grzbiet zbudowano zamek letni tzw. Lustschloss, a zwany obecnie Bażantarnią, który był gotowy w 1800r.
Na początku XIX w. „brać zamkowa” nie mogła się nacieszyć uroczym zamkiem letnim i przeniesiono do niego większość życia towarzyskiego. Odbywały się bale i uroczystości książąt pszczyńskich, które nierzadko w swojej oprawie miały polowania na zwierzynę łowną. Najbardziej okazałe były bale z okazji urodzin członków rodziny książęcej, kiedy zapraszano gości z miasta i najbliższych okolic. Równie uroczysty charakter przyjmowały urodziny księżnej, kiedy pałac był przygotowywany w „pełnej gali”. Imprezy rozpoczynano w południe w dniu urodzin księżnej wykwintnym obiadem z toastami, by bawić się do białego rana. Niejednokrotnie brało w nich udział kilka tysięcy ludzi, z których wszyscy byli podejmowani przez rodzinę książęcą kawą, winem i ciastem.
Historia pisała budowli jednak różne dzieje. Po latach zainteresowania, pałac odszedł nagle w cień i przerodził się w karczmę piwną, w której toczyło się miejscowe życie towarzyskie, aby znowu po okresie zapomnienia, w czasie I wojny, wrócić do łask i odzyskać rangę oraz świetność. Urzędujący w tym czasie w Pszczynie Sztab Generalny niemieckich wojsk cesarskich stworzył w nim zaplecze reprezentacyjne i organizował przyjęcia na cześć oficjalnych wizyt dystyngowanych gości. Wizytujący rozsmakowywali się w serwowanych daniach z bażantów, a także uczestniczyli w spotkaniach i balach. Częstym bywalcem był sam cesarz, który lubił wypoczywać w cieniu porębskiej Bażanciarni i snuć swoje wojenne plany.
Okres międzywojenny był równie przyjazny dla pałacu, ponieważ często był wizytowany przez rządzące elity polityczne i gospodarcze kraju oraz Śląska. Bażantarnia gościła m.in. prezydenta Ignacy Mościckiego; budowniczego Gdyni Eugeniusza Kwiatkowskiego. Po wojnie, będąc w gestii jednej z kopalń zatraca swojego walory pałacowe i staje się klasyczną budowlą socjalną na potrzeby przedsiębiorstwa. Niestety z pierwszego gospodarstwa hodowlanego dzikiej zwierzyny z roku 1770 r. pozostał jedynie pałac - Bażantarnia, o którym po roku 1980 zapomniano i niszczał przez wiele lat.
W ostatnich latach, odzyskuje swoją świetność i z szarej, mało atrakcyjnej budowli i staje się znowu miejscem pięknym, z gustownymi wnętrzami służącym do celów restauracyjno-hotelowych. Odnowiony, zaczyna funkcjonować i spełniać postawione w 1770 r. zadania. Znowu odbywają się w nim bale, uroczystości rodzinne, biznesowe oraz reprezentacyjne, a otaczające go okoliczne lasy podziwiają odwiedzający turyści.

Na http://www.polskaniezwykla.pl/web/place ... rnia-(1800).html przez Jurka K.
Załącznik:
1.JPG
1.JPG [ 195.33 KiB | Przeglądane 586 razy ]

Załącznik:
2.JPG
2.JPG [ 142.16 KiB | Przeglądane 586 razy ]

Załącznik:
3.JPG
3.JPG [ 187.54 KiB | Przeglądane 586 razy ]

Załącznik:
4.JPG
4.JPG [ 198.27 KiB | Przeglądane 586 razy ]

prawe skrzydło to oranżeria
Załącznik:
5.JPG
5.JPG [ 195.62 KiB | Przeglądane 586 razy ]

Załącznik:
6.JPG
6.JPG [ 168.53 KiB | Przeglądane 586 razy ]

Załącznik:
7.JPG
7.JPG [ 165.27 KiB | Przeglądane 586 razy ]

Załącznik:
10.JPG
10.JPG [ 206.79 KiB | Przeglądane 586 razy ]

Załącznik:
8.JPG
8.JPG [ 187.84 KiB | Przeglądane 586 razy ]

Załącznik:
9.JPG
9.JPG [ 180.95 KiB | Przeglądane 586 razy ]

przed dworkiem tablica z mapkami
Załącznik:
11.JPG
11.JPG [ 212.26 KiB | Przeglądane 586 razy ]

ta jest ciekawa
Załącznik:
12.JPG
12.JPG [ 230.93 KiB | Przeglądane 586 razy ]

było za gorąco jak dla mnie aby sprawdzić co zostało po willi i domu opiekuna bażantów.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Śląskie