Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Śląskie

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Strzybnik
 Post Napisane: 30 maja 2009, o 23:10 
Muszkieter

Wzniesiony w IX w a przebudowany w 1919. Stan mówi sam za siebie. Obecnie w rękach prywatnych. W pobliżu znajduje się drewniany spichlerz, zabudowania folwarczne i mauzoleum.

Załączniki:
0ce2c21866bf6712med.jpg
0ce2c21866bf6712med.jpg [ 33.29 KiB | Przeglądane 4115 razy ]
41d7dd12d03db522med.jpg
41d7dd12d03db522med.jpg [ 35.81 KiB | Przeglądane 4115 razy ]
b3dbb1170e6e510emed.jpg
b3dbb1170e6e510emed.jpg [ 49.32 KiB | Przeglądane 4115 razy ]
29481ba8d988d316med.jpg
29481ba8d988d316med.jpg [ 32.02 KiB | Przeglądane 4115 razy ]

Ostatnio edytowano 17 mar 2010, o 19:24 przez tobijunior, łącznie edytowano 1 raz
 Zobacz profil GG  

Post Napisane: 30 paź 2009, o 23:08 
Administrator

Imię: Jarek
Tytułem uzupełnienia dodam, że pałac zbudowano dzięki Jadwidze Zofii von Drechsler, która w swoim testamencie przeznaczyła odpowiednie środki na jego budowę. Ostatnimi właścicielem pałacu był Ftitz von Bischofschausen, który opuścił go w 1944 roku.
Dalsze losy pałacu wpisują się w "standard PRL" jeśli chodzi o tego typu obiekty - w 1945 roku płac przejmuje Skarb Państwa, majątek zostaje rozparcelowany, a zarządcą pałacu zostaje Państwowe Gospodarstwo Rolne, doprowadzony do ruiny staje się po 1989 roku własnością prywatną i niszczeje do dzisiaj wyczekując zarówno właściciela jak i lepszych czasów, które nigdy nie nadejdą ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pałac otaczają resztki parku, ale najciekawszym miejscem są zabudowania folwarczne, w skład których wchodziły stajnie, gorzelnia, kuźnia z 1912 roku, drewniany spichlerz z 1815 roku oraz wieża zegarowa, na tarczy której niegdyś w miejsce godzin zostały wypisane litery reguły św. Benedykta "ora et labora".

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 29 gru 2009, o 13:47 
Muszkieter

Imię: Marek
Ze wspomnianej już gdzie indziej Spring Expedition 2009 :D

Kilka widoków z żałosnego wnętrza pałacu:
Obrazek
Obrazek

I nieco ciekawsze deszczowe widoki z dawnego folwarku:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

W półmroku zapadającego wieczoru zajrzeliśmy jeszcze do mauzoleum właścicieli Strzybnika.
Obrazek

W środku niestety taki widok:
Obrazek
Potężna stalowa płyta zamykająca kryptę wrzucona do środka. Najwidoczniej jej ciężar okazał się ponad siły złomiarskiej ekipy, i kiedy wpadła do środka już jej nie wydobyto. Oczywiście we wnętrzu krypty znalazło się miejsce dla dla śmieci. :evil:
Obrazek

Krótka lustracja wnętrza potwierdziła "nową funkcję" krypty, czyli śmietnisko. Butelki, deski, gruz, gałęzie i wszelkie inne śmiecie w ilościach ogromnych.
Obrazek

I w prawie zupełnej ciemności zagadkowa mogiła nieopodal mauzoleum.
Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 29 gru 2009, o 17:45 
Muszkieter

Pochwały: 1
Właśnie przed chwilką stamtąd wróciłem! W tak piękny dzień nie szło usiedzieć w domu więc po drodze też wstąpiłem zobaczyć co nowego :)
Ogólnie tragedia - taras nad głównym wejściem zawalony, czekać kiedy zaczną przewracać kolumny jak w Sławikowie.
Wnętrze zawalone doszczętnie - runęły już wszystkie sklepienia piwnic, schody zawalone belkami, została połowa dachu...
Smutne :(

Ach, zobaczcie sobie stronę, na którą trafiłem kilka dni temu - przypomina mi wyglądem strzybnicki pałac tyle że ten znalazł dobrych rodziców: Pałac Śmiłowice odtworzony na ruinach.

Post Napisane: 19 sty 2010, o 00:27 
Muszkieter

Podczas naszej ostatniej wizyty jeszcze nie był w tak złym stanie...
Obrazek

Zobacz profil GG  

Tytuł: Re: Strzybnik
 Post Napisane: 25 lut 2011, o 20:04 
Przyjaciel

Imię: Darek
Andrzej Markowski Wedelstett w cyklu wspomnień pt. „Mój Strzybnik” opisuje wygląd pałacu w 1946r., gdy zamieszkał w nim po przeprowadzce z Częstochowy.
Jego ojciec został w Strzybniku zarządcą majątku.

http://www.naszraciborz.pl/historia/caly/0/12613.html

o pałacu

http://www.naszraciborz.pl/historia/art ... _domu.html

Post Napisane: 25 lut 2011, o 20:21 
Muszkieter

Czytałem, ciekawe.
Dziś rano nie miałem pojęcia, że tam zawitam, ale tak jakoś wyszło:
Groźny dwór ciągle grozi:
Obrazek
boczne drzwi piwniczne zniszczone, więc korzystając z okazji zajrzałem w dotąd niedostępną część piwnic, a raczej korytarz, do którego zwalają się zawalone stropy sąsiednich pomieszczeń:

Obrazek Obrazek

O piwniczki pod drogą nie było dziś kogo spytać.

Post Napisane: 2 cze 2011, o 09:40 

Imię: Kachna
Oglądam te zdjęcia i płakac mi sie chce. Jest tyle ludzi, którzy chcialiby takie perełki uratowac, a nie mają na to funduszy. I jest wielu ludzi którzy mają pieniądze i nie chcą ich wydac w szczytnym celu.

A tak poza tym - na ostatnim zdjęciu ująłeś jeszcze energię plącząca sie po pałacu.

Post Napisane: 24 paź 2011, o 14:50 

Wczoraj wybrałam się ze znajomymi na małą wycieczkę po okolicy i zaczepiliśmy o Strzybnik, pałac jest w strasznym stanie, zawalone są wszystkie stropy aż do piwnic. Dach jedynie w części głównego korytarza się jeszcze trzyma niestety cała reszta jest w strasznym stanie. nawet drzewa wrosły w mury. Popytaliśmy się okolicznych ludzi co się dzieje z właścicielem tego budynku ale dowiedzieliśmy się tylko że odkąd kupił to pan Klockiewicz budynek z roku na rok coraz bardziej się rozpada. Całkiem niedawno mieściło się tam przedszkole i budynek całkiem nieźle prosperował. Teraz to straszna ruina, szkoda że nikt się tym nie zainteresował i pozwolił temu niszczeć.

Załączniki:
Komentarz: ruina wewnątrz
1.jpg
1.jpg [ 123.38 KiB | Przeglądane 3370 razy ]
Komentarz: wnętrze
2.jpg
2.jpg [ 44.65 KiB | Przeglądane 3370 razy ]
Komentarz: brak dachu
3.jpg
3.jpg [ 38.66 KiB | Przeglądane 3370 razy ]
Komentarz: okienka
4.jpg
4.jpg [ 92.76 KiB | Przeglądane 3370 razy ]
Komentarz: i znowu wnętrze
5.jpg
5.jpg [ 40.24 KiB | Przeglądane 3370 razy ]
Komentarz: z zewnątrz zarośnięty
7.jpg
7.jpg [ 113.22 KiB | Przeglądane 3370 razy ]

Post Napisane: 31 paź 2011, o 23:39 
Bratnia dusza

iria666 - proponuję zapytać panią konserwator zabytków z WUOZ odpowiedzialna za dany rejon jak zamierza interweniować u pana Klockiewicza w sprawie pałacu. Sprawa nadaje się do prokuratury i do nadzoru budowlanego. Chamstwo do potęgi.

Post Napisane: 1 lis 2011, o 19:22 
Muszkieter

Swego czasu Tobijunior interweniował w WUOZ w sprawie dewastowanego mauzoleum w Strzybniku i poniewierających się tam trumien i szczątków dawnych właścicieli. Oczywiście czynniki oficjalne miały to w :dupa: .

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 27 mar 2012, o 12:14 

Imię: bigos
Witam
Mieszkałem kiedyś w tym pałacu w Strzybniku, jakieś 4 lata od 76 do 80. Kiedyś to był piękny i zadbany pałac, z pięknym ogrodem naprzeciw i z przepięknym parkiem z lewej strony . Zdaje się, że pośrodku tego parku do dzisiaj jest stary buk. Na dole parku mieliśmy boisko. Jeśli chodzi mauzoleum, to już wtedy groby były pootwierane, aczkolwiek trumny były w stanie nienaruszonym, jeśli dobrze pamiętam, to były metalowe. W samym pałacu mieszkałem na pierwszym piętrze, mój pokój był w miejscu, gdzie teraz rośnie drzewo. Osoba, która doprowadziła do takiego stanu ten zabytek powinna odpowiedzieć karnie. Zastanawiam się, co robią urzędnicy, którzy zezwalają na to, żeby obecny właściciel doprowadzał do dalszej dewastacji. Pewnie czeka, aż to samo wszystko się zawali, żeby móc posprzątać i postawić coś nowego, taka teraz polityka. Faktem jest, że trzeba masę kasy, żeby to uratować. Naprzeciwko wyjścia z pałacu była albo fontanna albo małe oczko wodne, dokładnie nie pamiętam. Pamiętam natomiast, że moją siostrę o rok młodszą tam wrzuciłem :D. Pozdrawiam rodzinę Szwab, która tam mieszkała kiedyś, jak i również forumowiczów, którzy uwiecznili to co z pałacu zostało.
el_bigos

Post Napisane: 28 mar 2012, o 00:27 
Muszkieter

Dziękuję za pozdrowienia :)
Wyobrażam sobie, jak trudny do zniesienia musi być widok ruin, kiedy pamięta się lata świetności.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 9 kwi 2012, o 20:31 
Przyjaciel

Świąteczna nuda zawiodła nas dzisiaj do Strzybnika. Spotkaliśmy tam starszego pana, z zawodu kowala, który pracował w tamtejszej kuźni, aż do końca jej funkcjonowania. Bardzo miły jegomość, oprowadził nas po całym kompleksie. Uraczył nas ciekawymi opowieściami o czasach świetności, pokazał gdzie co było itd. Tych informacji było tyle, że wszystko mi się pomieszało i niewiele pamiętam :oops: Ten grób za mauzoleum, to miejsce spoczynku właściciela gorzelni, która znajdowała się na przeciwko kuźni. Nie wiem czy czegoś nie pomieszałem, ale zdaje się, że jego synowie służyli w wehrmachcie i chłop powiesił się na krótko przed wkroczeniem Rosjan. Czy to prawda, lub ile w tym prawdy - nie mam pojęcia.

Post Napisane: 15 kwi 2012, o 02:31 
Muszkieter

Może porozmawiamy o czymś co jeszcze stoi. Spichlerz:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
"Oberschlesische Landbaukunst um 1800", 1937r.

Post Napisane: 14 paź 2012, o 16:35 
Muszkieter

Niedawno odwiedziłem pałac - dachu już praktycznie nie ma, niedługo pozostaną gołe ściany.

Praktycznie nie ma tam już czego zwiedzać, więc gdyby kogoś interesowało jak wyglądały wnętrza pałacu zanim zaczął się walić, przygotowałem takie szkice. Jak zawsze robione "na oko" na podstawie oględzin i zdjęć oraz eksploracji jakieś 10 lat temu, kiedy było jeszcze więcej stropów do chodzenia. Część ścianek działowych już nie istnieje, ale są naniesione na plan.

Zacznijmy od piwnicy:
Obrazek
Na osi długi korytarz, zamknięty ścianą, która dzieli piwnicę na dwie części.
Do pierwszej (mniejszej) dostęp od południa przez wychodzące na dwór drzwi. Stamtąd dostęp do pięciu piwnic.
Do drugiej części można się dostać głównym wejściem od zachodu, nad którym jeszcze kilka lat temu stała drewniana lauba (zadaszenie). Stąd też przejście schodami na wysoki parter. Ogólnie w tej części znajduje się 10 piwniczek.
Poza małymi piwniczkami w centralnej części pałacu wszystkie sklepienia są zawalone, tarasując drzwi.
Od północy stała dziwna dobudówka (dziś kompletnie zawalona) dużo młodsza, o nieznanym mi przeznaczeniu (wc, winda?).
Pod tarasem i schodami wejściowymi małe pomieszczenie.

Parter.
Obrazek
Wysoki parter z wejściem od wschodu, do którego prowadzą z zewnątrz kilkanastostopniowe schody. Przed wejściem taras z czterema kolumnami. Po wejściu przechodzimy pod schodami, dochodząc do długiego korytarza. Z niego dostęp do salonów. Na końcu korytarz otwarty do wspomnianej przybudówki. W północnej części 4 salony z wejściem do mniejszego pokoju przy tarasie. Dwa pokoje zostały ze sobą połączone przez wyburzenie ściany (na to wskazują ślady). Z nich przebito szeroki otwór w ścianie do powiedzmy głównej sali naprzeciw wejścia. Część korytarza została oddzielona przeszklonymi drzwiami, a południowe salony podzielone cienkimi ściankami na mniejsze pokoiki (PGR-owska przebudowa na mieszkania). Część drzwi i okien zamurowano.
Schodami dojście na piętro.

Piętro.
Obrazek
Po wejściu na piętro ukazują się dwa filary. Na prawo przejście przez małe pomieszczenie z wyjściem na (zawalony już) taras wsparty na kolumnach. Na lewo z kolei, za przeszklonymi drzwiami dalsze schody prowadzące na nieużytkowe poddasze.
Analogicznie korytarz na osi, z niego było dojście do wszystkich salonów. Korytarz podzielono cienkimi ściankami i przeszklonymi drzwiami, tak samo pokoje, tworząc w nich mieszkania. Część drzwi między salonami została zamurowana.

Zwraca uwagę nietypowe, dziwne rozmieszczenie ciągów kominowych w pokojach, przy których stały kiedyś różnego rodzaju piece.
Jeśli czyta to forum dawny mieszkaniec pałacu, proszę o poprawianie usytuowania ścian i drzwi.

Post Napisane: 14 paź 2012, o 16:54 
Moderator

Pochwały: 3
Imię: Asia
Świetna robota! Przeglądam właśnie te szkice i od razu przypomniał mi się Rudnik, tam także pokoje były przechodnie. Czy to taka wtedy panowała zasada / moda / styl budowania?

Post Napisane: 14 paź 2012, o 17:17 
Muszkieter

Tak było praktycznie w każdym pałacu, a spotkasz się z tym nawet w sporej części starych kamienic. Po co marznąć przechodząc przez nieogrzewany korytarz jak można skrótem :rotfl3:

Post Napisane: 16 lip 2013, o 21:31 

Imię: Aleksander
Trochę zdjęć z ostatniego (lipcowego) wypadu.
Zdjęcia w formie galerii google - link do pełnej galerii (i pobrania - w prawym, dolnym rogu):
https://drive.google.com/folderview?id= ... sp=sharing

Załączniki:
Strzybnik (18).jpg
Strzybnik (18).jpg [ 143.41 KiB | Przeglądane 2233 razy ]
Strzybnik (14).jpg
Strzybnik (14).jpg [ 169.5 KiB | Przeglądane 2233 razy ]
Strzybnik (16).jpg
Strzybnik (16).jpg [ 102.83 KiB | Przeglądane 2233 razy ]
Strzybnik (03).jpg
Strzybnik (03).jpg [ 159.57 KiB | Przeglądane 2233 razy ]

Post Napisane: 20 sie 2014, o 00:19 
Przyjaciel

Imię: darek
Spichlerz ma nowy dach. Wyburzono zabudowania przylegające do spichlerza.
Obrazek
Wejście do pałacu bez zmian.
Obrazek
Kłódka w starej kuźni.
Obrazek

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Śląskie