Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Śląskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 8 paź 2009, o 23:30 
Administrator

Imię: Jarek
Pozostałości dawnego dworu w Czechowicach-Dziedzicach (woj. śląskie, pow. bielski) znajdują sie poniżej pałacu Kotulińskich i niestety w niczym nie mogą konkurować z tym pierwszym, no chyba, że datą powstania ...
Dwór został zbudowany w połowie XVI wieku przez Mikołaja Wilczka, a postawiono go w miejscu, w którym wcześniej znajdował się niewielki zameczek będący siedzibą rodową Czelów herbu Kościesza, jednego z najstarszych rodów na Śląsku Cieszyńskim.
Dwór posiadał niegdyś basztę, której resztki, w tym również późnogotyckie sklepienia, można jeszcze zobaczyć po przedarciu się przez istną plątaninę gałęzi i pokrzyw.
Dwór opustoszał w momencie zbudowania wspomnianego wyżej pałacu, a w kolejnych latach został przebudowany i zamieniony w spichlerz.
Budynek przetrwał zawieruchę wojny, ale w 1984 roku spłonął doszczętnie.
Oficjalna rozbiórka oraz "bezinteresowna" działalność lokalnych amatorów cegieł doprowadziła obiekt do zupełnej ruiny, a otaczająca roślinność sprawiła, że pozostałości dworu są praktycznie ukryte przed okiem amatorów zabytków.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 14 lip 2012, o 00:34 

Imię: Michał
Kto by się pisał na akcje oczyszczenia tego zamku z zieleniny i wysprzątania go? załatwilibyśmy odpowiednie pozwolenia, może udałao by się też zorganizować materiał i zamurować te dziury żeby zabezpieczyć ten Dwór. Wiem że dla wielu wydaje się to za ambitne ale jest to do zrobienia. Musimy się tylko zgrać w czasie bo każdy ma życie prywatne. Byłem w czoraj w pałacu w Łubowicach, i bardzo ładnie wyglądają nowe cegły z starymi murami, trzeba by tylko załatwić pozwolenia.

Post Napisane: 1 lut 2017, o 23:58 

Imię: Tomek
Witam.
Zdarzyło się że we wrześniu przejeżdżałem na rowerze obok ruin i zauważyłem że teren został ogrodzony, a sąsiadujące z nim garaże były w stanie rozbiórki.
W związku z tym wystosowałem pismo do urzędu miasta grzecznie pytając co tam się dzieje.
W odpowiedzi dostałem pismo w formie skanu:
Załącznik:
Pismo_1.jpg
Pismo_1.jpg [ 74.57 KiB | Przeglądane 424 razy ]

A tu zdjęcia jak to wygląda teraz:

Załącznik:
Ruiny01.jpg
Ruiny01.jpg [ 96.86 KiB | Przeglądane 424 razy ]

Załącznik:
Ruiny02.jpg
Ruiny02.jpg [ 109.4 KiB | Przeglądane 424 razy ]

Załącznik:
Ruiny03.jpg
Ruiny03.jpg [ 89.04 KiB | Przeglądane 424 razy ]

Załącznik:
Ruiny04.jpg
Ruiny04.jpg [ 144.53 KiB | Przeglądane 424 razy ]

Załącznik:
Ruiny05.jpg
Ruiny05.jpg [ 106.07 KiB | Przeglądane 424 razy ]

Załącznik:
Ruiny07.jpg
Ruiny07.jpg [ 148.45 KiB | Przeglądane 424 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Śląskie