Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Śląskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 17 lip 2009, o 08:29 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Wesołe to nie będzie.Liczyłem na to że uda mi się przekonać właściciela na zrobienie kilku fotek wewnątrz.Nie udało się go nawet zobaczyć i przywitać staropolskim dzień dobry.W domu długo szukałem czegoś o pałacu ,jak znalazłem to:
POLSKA Dziennik Zachodni
Zabytkowy zamek w Zbrosławicach jest w coraz gorszym stanie
30.11.2007
Jolanta Kwietniewska, mieszkanka Zbrosławic jest zbulwersowana stanem zamku. Uważa, że należało sprawdzić nowych właścicieli przed przekazaniem im zabytku.
Budynek przy ul. Zamkowej to ruina, ale mieszkańcy wciąż szumnie nazywają go zamkiem. Sypie się, mimo że właściciel jest zobowiązany ustawą do dbałości o obiekt. Sprawa jest na tyle poważna, że wojewódzki konserwator zabytków oddał ją do prokuratury, a ta przekazała postępowanie policji.
Pałac powstał na przełomie XVIII/XIX wieku. Wybudowała go rodzina Von Stockmansów. Przez lata przechodził w różne ręce. W końcu zaadaptowała go gmina. Najpierw na potrzeby spółdzielni produkcyjnej, a potem na mieszkania gminne.
W 1998 roku Tadeusz Iwańczuk otrzymał zabytek od Skarbu Państwa za mienie zabużańskie. Gmina zwolniła go z płacenia podatku mając na uwadze wielkie sumy, jakie nowy właściciel miał wydać na remont obiektu.
Od początku przejęcia zabytku przez pana Iwańczuka słyszeliśmy o planach, które ma on wobec tego obiektu. Miały tam być, między innymi, sale konferencyjne z zapleczem hotelowy. Dziś obiekt jest totalna ruiną - mówi Wiesław Olszewski, wicewójt gminy.
Przez dziewięć lat zamek nie przeszedł żadnych renowacji. Wizje lokalne, które były przeprowadzane przez władze gminy i powiatowego oraz wojewódzkiego konserwatora zabytków też nie przyniosły efektów.
- Wizję lokalną w zamku przeprowadzaliśmy trzykrotnie. Pierwszy raz w zeszłym roku. Sporządzony został protokół pokontrolny, który zobowiązywał właściciela obiektu do jego zabezpieczenia przed dalszą dewastacją. Druga kontrola w czerwcu tego roku miała wykazać, czy do zaleceń się zastosowano. Niestety stwierdzono, że właściciel nie wykonał żadnych robót. Trzecia kontrola w październiku tego roku wykazała wykonanie prac zabezpieczających w bardzo niewielkim zakresie. Stwierdziliśmy wyłącznie zamurowanie okien na parterze, miejscowe uzupełnienie ubytków w pokryciu dachowym i częściowe uzupełnienie orynnowania. W związku z uchylaniem się właściciela od wykonania prac zabezpieczających Wojewódzki Konserwator Zabytków skierował wniosek do prokuratury. Pomimo widocznego braku działań, zmierzających do ratowania obiektu, właściciel nadal twierdzi, że zamierza odrestaurować zabytek i stworzyć w nim hotel - mówi Celina Maryńczuk, powiatowy konserwator zabytków.
- Podczas pierwszej wizji zauważono, że brakuje drewnianych podłóg. Iwańczuk wyjaśnił, że posłał je do ekspertyzy. Od tego czasu minął rok. Do dziś z niej nie wróciły - dorzuca Olszewski.
W tym roku gmin zniosła właścicielowi zwolnienie z podatku z mocą wsteczną do 5 lat. Ten odwołał się do samorządowego kolegium odwoławczego, które sprawy jeszcze nie rozpatrzyło. Lucyna Szpunior, która mieszka w zamku wraz z Iwańczukiem, nie rozumie całego zamieszania. - Mamy plany wobec tego budynku. Potrzebną dokumentację wraz z danymi inwestora złożyliśmy w urzędzie gminy. Nie rozumiemy skąd takie zamieszanie wokół naszej własności. Większość z oskarżeń to pomówienia - twierdzi kobieta.
- To przekłamanie, że nic nie robię. Obiekt jest zrujnowany, ale nie przeze mnie. Ja go w takim stanie kupiłem. Budynek jest zabezpieczony. Teraz opracowuje się dokumentacja architektoniczna i budowlana. Ten obiekt zrealizuję w ciągu trzech lat. Gmina i konserwator zabytków znają mój program. Chcę ten obiekt udostępnić całemu społeczeństwu - mówi Tadeusz Iwańczuk. Zapewnia, że ma inwestora, który pomoże mu sfinansować remont. Nie chce jednak ujawnić, kto to taki. W rozmowie z nami obiecał, że poinformuje nas o zakończonych pracach.
- Zawsze słyszeliśmy tylko słowne zapewnienia ze strony właściciela. Nigdy nie dał nic na piśmie - komentuje Olszewski.
Pomimo swych planów, Iwańczuk wystawił zamek na sprzedaż. Chce za niego 800 tys. zł. Ogłoszenie znaleźliśmy na stronie internetowej. Dodano je 2 miesiące temu.
Faktycznie nosiłem się z takim zamiarem i ogłoszenie krąży. Ale równolegle z nim szukałem też inwestora, którego znalazłem - mówi Tadeusz Iwańczuk.
Stan zamku oburza mieszkańców Zbrosławic. Jolanta Kwietniewska uważa, że oddając komuś zabytki należy najpierw sprawdzić, czy dana osoba jest w stanie utrzymać budynek w dobrym stanie. - Przecież w tym miejscu mógłby powstać dom spokojnej starości, albo centrum medyczne. Tylko potrzeba osoby z wyobraźnią - mówi mieszkanka Zbrosławic.
Angelika Niaka (szen, mo) - POLSKA Dziennik Zachodni
i o wydanym wyroku sądowym:
NaszeMiasto.pl > Katowice > Lokalne > Zbrosławice: Pięć stów zamkowego
Zobacz: Wszystkie
POLSKA Dziennik Zachodni
Zbrosławice: Pięć stów zamkowego
30.04.2008
Zamek w Zbrosławicach, jeden z najcenniejszych budynków we wsi. Najważniejsze jest ocalenie go przed zawaleniem.

Tarnogórski Sąd Grodzki uznał winę właściciela zamku w Zbrosławicach, że nie stosuje się do zaleceń konserwatora zabytków. Ten kilka razy nakazywał zabezpieczenie zabytku z przełomu XVIII i XIX wieku, aby nie popadał w ruinę. Konserwatorzy cieszą się z wyroku, ale przyznają, że zasądzona grzywna 500 zł, może być za niska, aby zmobilizować właściciela zamku do zadbania o zabytek.
Ostatnia rozprawa w tej sprawie odbyła się w czwartek. Tadeusz I., właściciel zamku nie przyznawał się do winy. Sąd uznał, że dopuścił się wykroczenia. Oprócz grzywny musi zapłacić 150 zł kosztów sądowych. Tadeusz I. przejął zabytek, za utracone mienie zabużańskie, pod koniec lat 90. ubiegłego wieku. Wcześniej w obiekcie były rolnicza spółdzielnia produkcyjna, a nawet mieszkania. To wtedy miało dojść, zdaniem Tadeusza I., do największej dewastacji zamku, a konserwator zabytków, miał w tym czasie nie reagować. Nowy właściciel stwierdził też, że wciąż poszukuje inwestora, który pomoże mu zaadaptować zabytek na hotel. Adwokat Joanna Zoń przekonywała, że są trudności z pozyskaniem inwestora, bo w gminie nie ma nawet kanalizacji, która byłaby niezbędna dla powstania hotelu w zamku. Jego właściciel stwierdził, że spełnił zalecenia przedstawicieli konserwatora zabytków. Ci jednak czekali na to prawie rok. Wreszcie nie wytrzymali i złożyli doniesienie do prokuratury.
Tadeusz I. ma też żal do polskiego państwa, które do dziś nie wypłaciło mu wszystkich roszczeń związanych z utraconym mieniem zabużańskim. Gdyby je otrzymał, mógłby podobno wtedy z nich wykonać remont zamku. Jego zdaniem potrzeba na ten cel ok. 12 mln zł.
Sędzina Barbara Ottlik: - Rozumiem pana żal do naszego państwa w związku z trudnościami z uzyskaniem wierzytelności za mienie zabużańskie, ale nie wyobrażam sobie, żeby z tego powodu mógł się pan uchylać od zaleceń konserwatora zabytków. Kiedy pan przejmował zamek, wiedział pan w jakim jest stanie technicznym - podała w uzasadnieniu wyroku. Sędzina nie nałożyła maksymalnej kwoty kary 5000 zł. Grzywna 500-złotowa ma być "odpowiednia do stopnia społecznej szkodliwości czynu".
Mimo tak śmiesznie niskiej kary, przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach podchodzą do wyroku z umiarkowanym optymizmem. - Zdarzało się niestety, że kiedy składaliśmy doniesienia do prokuratury, ta umarzała postępowanie ze względu na niską szkodliwość czynu. Tarnogórski sąd uznał za słuszne nasze starania o ochronę zabytków, chociaż zasądzona kwota grzywny jest rzeczywiście niska - przyznaje Magdalena Lachowska z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. - W naszych zaleceniach domagaliśmy się od właściciela zamku wykonania drobnych prac zabezpieczających, jak montaż rynien, czy załatanie dachu. Miał to wykonać do kwietnia zeszłego roku. Nie zrobił tego, dlatego złożyliśmy doniesienie do prokuratury - tłumaczy. Zdaniem Lachowskiej, prawo własności, nie może też znosić odpowiedzialności konkretnych osób za dbanie o zabytki. - Wiemy, że obecny właściciel chce sprzedać zamek. Może nowy właściciel będzie miał pieniądze na jego renowację. Oczywiście musi znaleźć się chętny, który kupi zabytek - dodaje Lachowska. Wyrok jest nieprawomocny. Nie wiadomo jeszcze czy Tadeusz I. odwoła się od niego.
Krzysztof Szendzielorz - POLSKA Dziennik Zachodni

Już się nie dziwiłem a musiał mnie zauważyć plątającego się dookoła.
front pałacu
Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 137.58 KiB | Przeglądane 2097 razy ]

ta lipa w bramie to pamięta lepsze czasy pałacu,jej obwód to 375 cm
Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 140.48 KiB | Przeglądane 2097 razy ]

jest pozostałość po drugiej bramie
Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 160.87 KiB | Przeglądane 2097 razy ]

Załącznik:
5.jpg
5.jpg [ 116.01 KiB | Przeglądane 2097 razy ]

Załącznik:
4.jpg
4.jpg [ 165.04 KiB | Przeglądane 2097 razy ]

zamieszkała część z dzwonkiem u bram
Załącznik:
6.jpg
6.jpg [ 142.62 KiB | Przeglądane 2097 razy ]

Załącznik:
7.jpg
7.jpg [ 142.21 KiB | Przeglądane 2097 razy ]

i zamieszkała strona od ulicy i rzeki Dramy.
Załącznik:
8.jpg
8.jpg [ 153 KiB | Przeglądane 2097 razy ]

z http://mieszkania.trovit.pl/palac_2yp/3

typu "pałac": zamek, pałac rezydencja
8,000,000 PLN pałac / zamek w Zbrosławice-
Zbrosławice

Pałac został wybudowany w 1781 roku w stylu późnego baroku. W 1877 roku pałac został gruntownie... podwyższona do wysokości dwóch pięter. Pałac nieotynkowany, ma charakterystyczny dla wypalonej cegły czerwony

1200 m
6,667 PLN/m

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Ostatnio edytowano 17 paź 2013, o 08:40 przez Heniek, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 17 lip 2009, o 09:15 
Przyjaciel

Imię: Małgosia
Cytuj:
Tadeusz I. ma też żal do polskiego państwa, które do dziś nie wypłaciło mu wszystkich roszczeń związanych z utraconym mieniem zabużańskim. Gdyby je otrzymał, mógłby podobno wtedy z nich wykonać remont zamku. Jego zdaniem potrzeba na ten cel ok. 12 mln zł.

Mam swoją teorię na ten temat, ale ona nie może być publicznie wyrażona, bo jest niepoprawna politycznie.
Niech mu już żadnego odszkodowania nie dają za to "mienie zabużańskie", bo :po glowie:

Post Napisane: 18 lip 2009, o 14:43 
Administrator

Imię: Leszek
Heniek napisał(a):
typu "pałac": zamek, pałac rezydencja
8,000,000 PLN pałac / zamek w Zbrosławice-
Zbrosławice

Pałac został wybudowany w 1781 roku w stylu późnego baroku. W 1877 roku pałac został gruntownie... podwyższona do wysokości dwóch pięter. Pałac nieotynkowany, ma charakterystyczny dla wypalonej cegły czerwony

1200 m
6,667 PLN/m

Czyli teraz w ogłoszeniach odpadający (nierówno) tynk określa się jako obiekt nieotynkowany?

Przypomina mi się historyjka o moim koledze, który dzwonił i sprawdzał oferty sprzedaży samochodów. Skracając - pytał na przykład, co to znaczy "lekko uszkodzona lewa strona" - okazało się, że samochód ma z lewej strony obydwa błotniki i obydwoje drzwi uszkodzone tak, że właściwie do wymiany, dodatkowo ma 'przeszlifowaną' całą prawą stronę. Zażartowałem wtedy, że jak w ogłoszeniu jest napisane "uszkodzony przód", to znaczy, że jest szansa na cały tylny zderzak :lol:

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 19 lip 2009, o 08:55 

Żal, jak się na coś takiego patrzy ...

Post Napisane: 14 gru 2009, o 21:03 
Przyjaciel

Imię: Renata
Tak wyglądał pałac dwa lata temu (okna nie były jeszcze zamurowane).

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 14 gru 2009, o 21:55 
Przyjaciel

Imię: Małgosia
W 1932 roku było bardziej idyllicznie :)

Obrazek
(Źródło: Śl.Biblio.Cyfrowa)

Post Napisane: 24 mar 2013, o 21:37 
Przyjaciel

hipcia napisała "Mam swoją teorię na ten temat, ale ona nie może być publicznie wyrażona, bo jest niepoprawna politycznie.
Niech mu już żadnego odszkodowania nie dają za to "mienie zabużańskie","
Ciekawe czy mamy to samo podejście do tematu.
Ja tak sobie dziś na miejscu też zrobiłem swoje przemyślenia i są nie tylko niepoprawnie polityczne,ale i inne :x nie mające z polityką nic wspólnego.
Załącznik:
S7301991_wm.jpg
S7301991_wm.jpg [ 195.07 KiB | Przeglądane 2587 razy ]

Załącznik:
S7301986_wm.jpg
S7301986_wm.jpg [ 136.34 KiB | Przeglądane 2587 razy ]

Załącznik:
S7301992_wm.jpg
S7301992_wm.jpg [ 188.53 KiB | Przeglądane 2587 razy ]

Załącznik:
S7301989_wm.jpg
S7301989_wm.jpg [ 227.26 KiB | Przeglądane 2587 razy ]

Minęły cztery lata,za te pieniądze nikt tego nie kupi.

Post Napisane: 7 kwi 2013, o 01:44 

Imię: Iza
Heniek napisał(a):
za te pieniądze nikt tego nie kupi.

Pojawiła się kolejna oferta sprzedaży...
Za 1 200 000 zł
Albo zamiana na domek jednorodzinny z dopłatą....

Post Napisane: 20 maja 2015, o 23:06 
SAM Urbex

Imię: Maciek
Byłem tam miesiąc temu. Zmian praktycznie żadnych, budynek robi wrażenie. Okolica spokojna i cicha, wokół zabudowania dawnego PGR. Fragment jest wciąż zamieszkały, niestety nie miałem styczności z lokatorami.

Obrazek

Obrazek

Resztki bramy.

Obrazek

Obrazek

Część mieszkalna, ciekawe czy mieszkańcy mają dostęp do opuszczonej części budynku...

Obrazek

Obrazek

Od strony rzeki Dramy:

Obrazek

Obrazek

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Post Napisane: 12 lut 2018, o 09:43 

Imię: Mirosław
A tak tam wygląda obecnie...tragedia. Wątpię aby ktokolwiek tam jeszcze mieszkał, moim skromnym zdaniem, szybka droga do miana upadłej ruiny :x

Załączniki:
DSC00608-1.jpg
DSC00608-1.jpg [ 250.68 KiB | Przeglądane 531 razy ]
DSC00609-1.jpg
DSC00609-1.jpg [ 191.43 KiB | Przeglądane 531 razy ]
DSC00610-1.jpg
DSC00610-1.jpg [ 231.73 KiB | Przeglądane 531 razy ]
DSC00611-1.jpg
DSC00611-1.jpg [ 253.34 KiB | Przeglądane 531 razy ]
DSC00612-1.jpg
DSC00612-1.jpg [ 245.52 KiB | Przeglądane 531 razy ]
DSC00613-1.jpg
DSC00613-1.jpg [ 246.94 KiB | Przeglądane 531 razy ]
DSC00614-1.jpg
DSC00614-1.jpg [ 223.98 KiB | Przeglądane 531 razy ]

Post Napisane: 1 mar 2018, o 09:21 
Przyjaciel

Całkiem możliwe że będzie jak piszesz,chyba że gmina wpadnie na lepszy pomysł niż oddanie go w ramach odszkodowania.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Śląskie