Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Opolskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 27 sty 2011, o 21:00 
Muszkieter

Pochwały: 1
Dobieszów (woj. opolskie, pow. kędzierzyńsko-kozielski, gm. Pawłowiczki)
niem. Dobischau, Hochmühl

W Dobieszowie, na skraju wioski stoi rzucający się w oczy budynek - obecnie świetlica wiejska, nie wiem od jak dawna. Wokół kilka budynków gospodarczych, kiedyś znajdował się tu PGR, później został sprywatyzowany.
Dawniej znajdował się tutaj majątek rycerski, którego właścicielem był von Schön - dziedzic majątku sąsiedniej wioski Chrósty.
Niestety, dostępne informacje o wiosce są ubogie, więc nie wiem wiele o istniejącym tam majątku. Nie mam pewności, czy prezentowany budynek mógł być dawnym dworem, choć jego architektura pozwala tak sądzić.
Jeśli przeczyta to kiedyś jakiś mieszkaniec wioski, być może napisze coś o tym budynku. Na razie... do nieprzemysłowych.
Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 29 wrz 2011, o 14:10 

Imię: Max
szkoda że jestem tutaj tak późno jestem byłym mieszkańcem tej wsi, więc już odpowiadam, był tutaj majątek rycerski, budynek powstał wcześniej niż zamek w Chróstach, starsi mieszkańcy mówili że był tutaj kiedyś tak że klasztor, faktycznie miejscowość należała jako dobra klasztoru w Czarnowąsach.
Budynek posiadał całkiem inną architekturę niż teraz, tam gdzie obecnie stoją hale stały obory, i stajnie, przed tym budynkiem był wielki staw i kilka studni, całość była naprawdę ogromna.
Po wojnie majątek miało państwo i działał tutaj PGR dość prężnie, większość budynków zburzono.
PGR upadł w 1995/96 wraz z długami kupił go prywatny inwestor który zburzył obory (znaleziono tablice 1901r sam budynek jest wiele lat starszy) i postawił ogromne hale budynek przerobiono na mieszkanie i biura, oraz świetlicę wiejską od 2003 roku.
W środku zachowane są sklepienia krzyżowo-żebrowe, a podczas prac remontowych w jednym z mieszkań natrafiono pod tynkiem na malowidła, jako że było to prywatne mieszkanie, całośc "zamieciono pod dywan" (ludzie nie chcieli mieć żadnego konserwatora na głowie) na wsi jednak szybko się to rozchodzi, budynek nie jest wpisany do katalogu zabytków ponieważ gmina ma jeden wielki bajzel, nawet nie wiedzą kto jest właścicielem zamku w Chróstach. Zawsze warto podejść do sołtysa i poprosić o otwarcie świetlicy, oraz można przejść się po placu gospodarstwa.

Post Napisane: 29 wrz 2011, o 22:52 
Muszkieter

Czyli można przyjąć, że opisywany budynek jest dawnym radoszowskim dworem?

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 18 paź 2011, o 19:14 

Nie można, majątek na Radoszowach, miał swoich właścicieli, natomiast majątek dobieszowski podlegał panu Schon z Chróst, później był osobnym dobrem, prawdopodobnie mieścił się tutaj też żeński zakon, tak mówią starsi mieszkańcy a zakonnice wypędzono, po zabudowaniach majątkowych, oborach itp nie ma śladu w ich miejscu są hale, były to budynki takie same w srodku jak te w grudyni, po wojnie i przed byly w nich krowy Sam Budynek można oglądać w środku, w latach powojennych gruntownie przebudowany, obecnie świetlica wiejska i biura Agropolu.

Dysponuję również starszym przedwojennym zdjęciem budynku, tam gdzie jest wejście od strony drogi tam była normalna ściana, budynek był bardziej rozbudowany. Teren wokół tam gdzie teraz bloki był pusty :)

Post Napisane: 5 gru 2011, o 11:12 

Dodam jeszcze, że w środku znajdują się oryginalne sklepienia, zatynkowane i pomalowane ale łuki widać, wszystkie budynki dworskie które stały wokół tego dworku zostały zbudowane przed rokiem 1900 spokojnie, i zostały wyburzone po 2000 roku na ich miejscu powstały "wspaniałe" hale...nic nie było wpisane do rejestru zabytków i właściciel sam sobie wydał "pozwolenie".
Jak już pisałem w budynku znajdują się biura i mieszkania prywatne, w jednym z takich podczas remontu znaleziono malowidła na ścianie.
To w sumie tyle, będę miał więcej informacji w nowym roku ;)

Post Napisane: 7 lis 2013, o 00:52 

Wrzucam zdjęcie starego Dobieszowa, 1 na dole z lewej podpisane jako Schlossteich, w tle można zobaczyć kawałeczek obecnego budynku dworskiego, obecnie stawu już nie ma jest bardzo duży trawnik co do samego budynku w końcu odzyskał swój dawny "mantel" i przypomina dworek, właściciel ładnie go wyremontował z zewnątrz!!! w środku są biura i świetlica wiejska a całość otacza marmurowy płot zdjęcia wrzucę za niedługo :) również z tego ujęcia.
PS. prosił bym o potwierdzenie informacji przez użytkownika Pałace Śląska, rozmawiałem ze starszymi osobami i mówiły że Dworek należał do właściciela zamku w Chróstach pana Schoen a później był to majątek rolny należący do rodziny v S.Thoss z Chróst. Lata powojenne to już PGR.
Wcześniej natomiast w budynku miał znajdować się klasztor co potwierdzały by malowidła odnalezione podczas skuwania tynków (jak to w Polsce bywa zatynkowane je z powrotem, dworek nie jest wpisany na listę zabytków nie wiadomo dlaczego...) w jego obrębie znajdowało się wiele innych budynków których już nie ma oraz ceglany mur który został rozebrany a otaczał cały "majątek"

Załączniki:
Fotopolska_420479.jpg
Fotopolska_420479.jpg [ 234.78 KiB | Przeglądane 1520 razy ]

Post Napisane: 9 lis 2013, o 10:35 

Imię: Karolina i Damian
Witam,

w budynku nie znajdował się klasztor, lecz w takich lokalnych legendach jest często jakieś ziarno prawdy. Majątek do 1810 roku należał do klasztoru cystersów w Rudach. Jeśli budynek powstał już w XVIII w. jako kuria miejscowego folwarku (nie mylić z kurią biskupią ;) ) to w dużym skrócie myślowym był w nim klasztor (a dokładnie był własnością klasztoru). W dworku mogła mieścić się jakaś kaplica, stąd i malowidła w jednej z sal.
Właścicieli majątku wypisałem na swojej stronie
http://www.palaceslaska.pl/index.php?op ... &Itemid=45

Co do rodziny Schön przedstawicielka tej rodziny pozostała właścicielką do 1945 roku, bo przecież Margherita z domu Schön nazwisko von Seherr-Thoss przyjęła po pierwszym zmarłym mężu. Nie było jakiejś specjalnej linii rodziny von Seherr-Thoss.

Budynek nie jest wpisany do rejestru i tak pozostanie. Taki wpis do skomplikowana i droga procedura... przeważnie odbywa się na wniosek właściciela obiektu i to on ponosi koszty. A żaden właściciel nie jest zainteresowany sprowadzeniem sobie na głowę konserwatora, co utrudnia wszelkie remonty i przeróbki obiektu, a tym bardziej jeszcze płaceniem za to sporej kasy. Teoretycznie służby konserwatorskie mogą rozpocząć procedurę bez wniosku właściciela, ale tylko teoretycznie... pojawia się wtedy m.in. problem kto ma pokryć koszty postępowania. A same służby konserwatorskie nie mają na to środków... Wpisy do rejestru zabytków w ciągu ostatnich dwudziestu lat mają czasem miejsce, jednak niezwykle rzadko.

Po wyglądzie (bryła budynku) oraz analizie materiałach źródłowych (m.in. Zimmermann Friedrich Albrecht, Beyträge zur Beschreibung von Schlesien, część 2, Brieg 1783.
Knie Johann Georg, Alphabetisch-statistisch-topographische Uebersicht aller Dorfer, Flecken, Stadt und andern Orte der Konigl. Preuss. Provinz Schlesien, mit Einschluss des ganzen jetzt zur Provinz gehorenden Markgrafthus Ober-Lausitz, und der Grafschaft Glatz, nebst beigefugter Nachweisung von der Eintheilung des Landes nach den verschiedenen Zweigen der Civil-Verwaltung mit drei besonderen Tabellen / verfasst von J. G. Knie ; durchgesehen von I. M. L. Melcher, Breslau 1830.
Knie Johann Georg, Alphabetisch-statistisch-topographische Uebersicht der Dorfer, Flecken, Stadte und andern Orte der konigl[ische] preuss[ische] Provinz Schlesien, nebst beigefugter Nachweisung von der Eintheilung des Landes nach den Bezirken der drei koniglichen Regierungen, den darin enthaltenen Furstenthumern und Kreisen, mit Angabe des Flacheninhaltes, der mittlern Erhebung uber die Meeresflache, der Bewohner, Gebaude, des Viehstandes u.s.w, Breslau 1845.
Triest Felix, Topographisches Handbuch von Oberschlesien, Breslau 1865) można stwierdzić, że powstał on w drugiej połowie XVIII wieku lub w pierwszej połowie XIX wieku. W zależności od przyjętej datacji fundatorami byli cystersi z Rud, bądź też, któryś z prywatnych właścicieli majątku. Dokładniejsze ustalania mogłyby mieć miejsce tylko w przypadku prac "archeologiczno-budowlanych" w budynku. Zrzucenie tynków, analiza wielkości cegieł, zaprawy, wspomnianych przez Ciebie malowideł itp. To nam jednak z przyczyn oczywistych nie grozi.

Dziękuję za wrzucenia starej widokówki z Dobieszowa. To bardzo miłe i szlachetne z Twojej strony. Taka widokówka to prawdziwy skarb. Jak dotąd nie mogłem nic podobnego znaleźć w Internecie.

Pozdrawiam
Damian

Post Napisane: 10 lis 2013, o 13:27 

Witaj Damian, bardzo ciekawe informacje napisałeś na swojej stronie i wykonałeś kawał wspaniałej roboty ogromne dzięki, z tym konserwatorem to się zgadzam i nawet dobrze że go tam nie ma bo jak piszesz to tylko czasem "problem" :) co do widokówki to zalazłem gdzieś w internecie nie pamiętam gdzie, ale miałem jeszcze jedną gdzie była piekarnia, szkoła, karczma gdzieś mi zginęła.
Co do klasztoru to twierdzę iż mogła znajdować się tam kaplica, ponieważ pod tynkami które skuwali w środku były malowidła religijne, a nikt w domu raczej sobie tego nie maluje:) z dziada na pradziada zawsze podawano informację o "klasztorze" jednak szukałem w wielu zgromadzeniach i nigdzie nie było tam takiej informacji. Więc tu przyznaję ci rację. Pytałem swoją babcię która pamięta ten budynek z przed wojny, odnośnie piwnic ona tam też pracowała i już wtedy ich nie było. Więc nie wiem czy są, czy były. teraz ich nie ma;)
Podrzucam aktualne zdjęcia budynku zrobione przed chwilką :) taki jest jego obecny stan, postaram się wrzucić sklepienia które są w środku, co do tych skalniaków to proszę się nie śmiać :) będzie skończony :)

Załączniki:
DSC_0021-001.JPG
DSC_0021-001.JPG [ 31.79 KiB | Przeglądane 1467 razy ]
DSC_0022.jpg
DSC_0022.jpg [ 161.42 KiB | Przeglądane 1467 razy ]
Komentarz: wejście od strony drogi do świetlicy, przed przebudowaniem nie było wejścia od strony drogi
DSC_0023.jpg
DSC_0023.jpg [ 197.74 KiB | Przeglądane 1467 razy ]
DSC_0024.jpg
DSC_0024.jpg [ 152.37 KiB | Przeglądane 1467 razy ]
Komentarz: wejście od strony Placu-(pierwotne)
DSC_0026.jpg
DSC_0026.jpg [ 133.99 KiB | Przeglądane 1467 razy ]
DSC_0027.jpg
DSC_0027.jpg [ 173.54 KiB | Przeglądane 1467 razy ]
DSC_0028.jpg
DSC_0028.jpg [ 163.55 KiB | Przeglądane 1467 razy ]
DSC_0029.jpg
DSC_0029.jpg [ 211.33 KiB | Przeglądane 1467 razy ]
DSC_0031.jpg
DSC_0031.jpg [ 156.72 KiB | Przeglądane 1467 razy ]

Post Napisane: 1 gru 2014, o 16:34 
Muszkieter

Widok dworu od ulicy - widać skąd taki dziwny układ okien na bocznej elewacji - dobudówka
Obrazek

w miejscu dzisiejszych schodów była też altanka - w tej wiosce lubiano dobudowywać altanki - tu np. przy jednym z budynków gospodarczych
Obrazek
"Coseler Heimat-Kalender" 1942r.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 13 sty 2015, o 17:55 

Hej dzięki za wspaniale zdjęcia gdzie je odszukałeś? Mam jednak kilka wątpliwości. 1 zdjęcie jest bardzo podobne do tego, które wrzuciłem ja w dzisiejszych czasach. Czyli ten niby dworek. Tyle że gasthaus mieścił się na samym końcu wsi. Z opowiadań mieszkańców wiem że gospoda była na placu na przeciwko kaplicy. Muszę dopytać czy ten gasthaus to obecna świetlica czyli dawny niby budynek dworski. Po układzie okien tak by pasowało że jest to dzisiejsza świetlica - "dworek" z tym że widzę tam drzewo i obecna droga musi być cofnięta. Zresztą wieś zawsze była bardzo podzielona na tych którzy pracowali na gospodarstwach tzw. bauerów i tych którzy pracowali na folwarku. Nie można było zawierać związków z kobietami ze wsi ani oni nie mogli zawierać związków z mieszkańcami pracującymi na folwarku. Wynika z tego że gospoda na wsi była dla bauerów a ci którzy mieszkali przy folwarku korzystali z gasthaus który przynależał do niego. Wiem że sam budynek został bardzo przebudowany jednak jak widać jego bryła została. Co do drugiego zdjęcia to nie jest to żadna gospoda, schron z altanką itp. To budynek który stał na placu dzisiejszego gospodarstwa rolnego a dawnego PGR. Był wykorzystywany jako tzw. zsyp. Trzymano tam pszenicę, nawozy itp. Altanka bez daszku była ciągle ;) Zsyp został zburzony ok 3 lat temu. W tym miejscu stoi dziś ogromna hala. Zresztą wszystkie budynki zostały zburzone. Oprócz "dworku". Ale ci się przytrafiły zdjęcia. Zrobiłeś mi niesamowity prezent. Szukam jeszcze zdjęć młyna choć wiem że w jakieś książce były.

Post Napisane: 13 sty 2015, o 19:32 
Muszkieter

Napis brzmi "Gutshaus" - dwór (nie Gasthaus) ;)

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 21 sty 2015, o 14:31 

Dzięki nie zauważyłem :) można wiedzieć gdzie dorwałeś takie foty :)?

Post Napisane: 21 sty 2015, o 22:08 
Muszkieter

Czasopismo jest na bibliotece cyfrowej chyba SBC.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 28 maja 2017, o 13:54 

Imię: Henryk
Witam,
Zajmuję się majątkami i gospodarką cysterska z Rud. A Dobieszów był zakupiony przez cystersów rudzkich pod koniec XVII wieku. Mam dokumenty potwierdzające zakup Dobieszowa oraz rozpoczęcie budowy kapliczki w Dobieszowie. Ciekawy jestem, czy coś się zachowało w samej wsi. Czy ktoś jest z tej wsi?

Post Napisane: 28 maja 2017, o 20:28 
Muszkieter

hajnel napisał(a):
...rozpoczęcie budowy kapliczki w Dobieszowie. Ciekawy jestem, czy coś się zachowało w samej wsi...

Kapliczka stoi, lecz czy jest to ta sama nie wiem. viewtopic.php?f=247&t=7765

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 30 maja 2017, o 18:01 

Imię: Henryk
Petrus napisał(a):
hajnel napisał(a):
...rozpoczęcie budowy kapliczki w Dobieszowie. Ciekawy jestem, czy coś się zachowało w samej wsi...

Kapliczka stoi, lecz czy jest to ta sama nie wiem. http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=247&t=7765

Możemy się spotkać w terenie przez wakacje 2017. Z kimś kto zna teren, a ja na pewno coś do tego dodam po wizji lokalnej.

Post Napisane: 7 cze 2017, o 13:22 

Witaj Henryk jestem z okolicy tej wsi.

Post Napisane: 13 cze 2018, o 22:24 

Wrzucam zdjęcie budynku z przed wojny. Obecnie w miejscu gdzie grają w piłkę stoją PGRowskie bloki. Dom przy drzewie to fragment starego osiedla, były tam jeszcze inne domki oraz stodoły a dalej droga do młyna. Obecnie jest tam pole i boisko. Budynek obok z ostrym dachem to późniejsza stołówka PGR i przedszkole, dzisiaj mocno przebudowany i bez dachu funkcjonuje jako blok mieszkalny, w stylu PGR ( jako jedyny z cegły). Budynki obok naszego "dworku" to zabudowania starego PGR. Dzisiaj nie został nawet kamień z tych zabudowań (stodoły i chlewy). Wszystko zostało zburzone w latach 90 przez prywatnego właściciela i dzisiaj stoją tam hale. Sam wjazd jest tez mocno przebudowany. Co może dziwić to, to że nie widać obecnego wejścia do naszego "dworku". Jak się dowiedziałem obecne wejście od głównej drogi zostało dobudowane w latach 60, może później. Moi krewni rocznik 50, pamiętają że wejście było od głównej bramy PGRowskiej. To jest ta nadbudówka z lewej strony budynku. Tam się wchodziło i układ w środku był zupełnie inny. Od nadbudówki ciągnął się w prawo taki długi korytarz i tam były stoliki i telewizor, później przebudowano wszystko zrobiono nowe wejście od drogi, dobudowano sklepik i przedzielono sale. Pozostawiono jednak oryginalne łuki w środku. Było jeszcze drugie wejście od strony samego PGR od tzw. placu.

Obrazek

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Opolskie