Eksploratorzy
http://eksploratorzy.com.pl/

Urbanowice
http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=75&t=7581
Strona 1 z 1

Autor:  Petrus [ 14 sty 2011, o 01:15 ]
Tytuł:  Urbanowice

Urbanowice (woj. opolskie, pow. kędzierzyńsko-kozielski, gm. Pawłowiczki)
niem. Kreuzlinden

Historia ze strony internetowej "grudynia.webpark.pl"
"Nazwa wsi Urbanowice pochodzi od imienia Urban. Najstarsza wiadomość o istnieniu tej miejscowości pochodzi ze źródeł kościelnych i wymieniana jest w 1223 r. jako villa Urbani. Nastepne wzmianki dotyczace wioski pochodzą z 1510 i 1600 r. W dokumentacji z 1679 r. wieś zapisana jest jako villa Urbanowice, a z 1688 r. pago Urbanowitz. W 1510 r. książe Jan Opolski daruje Urbanowice Wendzlowi Pelce , a w 1600 r. wieś tą odziedziczył hrabia Oppersdorf z Głogówka . W 1600 r. po zamążpójściu hrabianki Janiny wieś dostaje się właścicielowi Twardawy. W 1701 r. Ta własnie hrabina Janina daruje Urbanowice klasztorowi cystersów w Rudach .Po sekularyzacji w 1810 r. wlascicielem wsi w 1818 r. został ksiaze von Wittgenstein. Jego spadkobiercy sprzedają majątek w 1852 r. Henrykowi i Teodorowi Niellsen – fabrykantom z Aachen .Do wsi nalezaly dwie male kolonie Chudoba i Damnik . W czach kiedy jeszcze Urbanowice nalezaly do klasztoru w Rudach to pod koniec XVII w. klasztor ten utrzymywal w wiosce duchownego administratora . Byl nim niejaki Radzecki. Ziemia we wsi byla dobra, do dworu nalezal las o dosc miekkim drzewie. We wsi mieszkal jeden wolny kmiec, bedacy zarazem karczmarzem. Obwiazany byl prowadzic wyszynk klasztornego piwa i wódki. Posesje swoja musial zaopatrzyc sam. Rocznie placil 9 talarów i 18 groszy czynszu gruntowego i mial obowiazek chodzic do strzyzy owiec. W Urbanowicach bylo 14 kmieci panszczyznianych. Nie byli oni rozdzielni, ich posesje byly na utrzymaniu klasztoru. Kazdy z nich mial od zakonu nastepujacy inwentarz: 4 konie, 1 wóz, 1 plug, 1 soche, 3 brony, 12 korców zyta dla wysiewu ozimego, 12 korców owsa, 8 jeczmienia i 12 wyki dla siewu jarego .W ciagu tygodnia pracowali 3 dni na rzecz klasztoru.
We wsi bylo równiez 16 zagrodników panszczyznianych i ci równiez nie byli dziedziczni. Mieli nieco ziemi. W okresie od sw. Mikolaja do sw. Jerzego dwie osoby z rodziny pracowaly przez 6 dni (ale tylko przez pól dnia) w tygodniu. Otrzymywali za to zywnosc. Czynszu nie placili, dawali tylko 2 kury, 20 jaj i 3 sztuki przedzy. We wsi mieszkalo dwóch mlynarzy, istnial mlyn i wiatrak wodny. Mlynarze byli wolni , placili czynsz i dawali kilka korców zboza i maki. Ponadto musieli pracowac przy zniwach i ponosic inne drobne swiadczenia. 19 wolnych zagrodników placilo czynsz w wysokosci 2 talarów i 20 groszy, oddawalo 1-2 kury, 10-20 jaj oraz pracowali kilka dni przy zniwach . 7 wolnych chalupników mialo podobna sytuacje do wolnych zagrodników. 6 wycużników musiało pracować podczas żniw dwa razy w tygodniu jeśli nie przekroczyli 60 lat życia .Używano ich również jako gońców . W 1845 r. we wsi było 75 domów, zamek, szkoła (uruchomiona w 1814 r.),młyn i cegielnia. W 1875 r. w Urbanowicach znajdowało się 75 domów mieszkalnych (we wsi 56, we dworze 8, Chudoba-6, Damnik-5) W 1910 r. bylo 106 budynków mieszkalnych (wieś 94, dwór 12). Wyniki spisu ludności z 1910 r. przedstawiają się następujaco: ogólna ilość mieszkańców we wsi i w majątku wynosi 703osoby. Jako język ojczysty polski podało 651 osób, a niemiecki 50. Ostatnim posiadaczem majątku w Urbanowicach był od 1926 do 1945 r. Aleksander Mettenheimer. Po zakończeniu II wojny światowej urbanowicki majątek przekształcono w Państwowe Gospodarstwo Rolne, a następnie w Stacje Hodowli Roślin."
(nie chce mi się zmieniać wszystkich polskich liter)

Informacji o obiekcie nie mam praktycznie żadnych. Gdzieś, kiedyś trafiłem na informację o pałacu z zatartymi cechami stylowymi czy jakoś tak - tyle pozostało w pamięci.
A trafiłem na niego dość dawno, jeszcze nie posiadając aparatu.
W oparciu o stare mapy i po oględzinach na miejscu stwierdziłem, że - chociaż bardzo przerobiony - ten budynek to dawny pałac - później biurowiec PGR-u. Zlokalizowany pośrodku dużego placu otoczonego budynkami gospodarczymi, przez które staje się niewidoczny z drogi.
Obrazek

Obrazek
Od strony ulicy ciekawe budynki:
Obrazek

Obrazek
za pałacem trochę mniej ciekawe:
Obrazek

Obrazek

Autor:  Petrus [ 9 gru 2017, o 21:28 ]
Tytuł:  Re: Urbanowice

Pałac w ujęciu jak na pierwszym zdjęciu - fragment starej pocztówki

Załączniki:
fragment_pocztowki_01.jpg
fragment_pocztowki_01.jpg [ 113.23 KiB | Przeglądane 551 razy ]

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/