Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Opolskie

Autor Wiadomość
 Tytuł: Grudynia Mała
 Post Napisane: 6 cze 2009, o 21:56 
Muszkieter

Pochwały: 1
Grudynia Mała (woj. opolskie, pow. kędzierzyńsko-kozielski, gm. Pawłowiczki)

Pałac w rękach prywatnych stoi i moknie. A bardzo mi się podoba. Wokół budynki gospodarcze.
Jedyny ciekawy widok przez bramę z drogi głównej:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 7 cze 2009, o 06:56 
Administrator

Imię: Jarek
Można wejść do środka ?

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 7 cze 2009, o 09:11 
Muszkieter

Niestety miejsce z którego zrobiłem foto (przez bramę) jest jedynym miejscem dla widowni :(
Sam bym wszedł pooglądać, bo może w środku nie jest zniszczony.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 20 kwi 2010, o 12:07 

Imię: Klaudia
Znajoma była w tym tygodniu w środku jedynie zwiedziła hol pokaże wam jej zdj

Obrazek

Post Napisane: 20 kwi 2010, o 19:11 
Muszkieter

Szczęściara :) To znaczy że można swobodnie tam podejść? Zawsze tylko przejazdem jestem więc nie szukałem nigdy wejścia od tyłu, a brama zawsze zamknięta.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 21 kwi 2010, o 13:17 

Imię: waldi481
Znalezione w internecie-myli mi się Grudynia Mała z Grudynią Wielką...
Cytuj:
Pałac w Grudyni Małej istniał już w roku 1775. W tym samym czasie zbudowany został spichlerz dworski, który obecnie znajduje się w Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach. Od 1859 r. należał do barona Ernsta von Reibnitz. U schyłku XIX wieku właścicielami byli Hans i Anne Deloch. Oni to zbudowali nowy/obecny pałac oraz założyli park i ogród. Od kilku lat pałac jak i otaczający go teren (były PGR) znajduje się ponownie w prywatnych rękach. Sprzedany został za śmiesznie niską sumę 160 tyś. złotych. Nowi właściciele (jest ich dwóch) nie odwiedzają nabytego terenu zbyt często. Pałac jak i otaczający go teren nie jest dostępny dla zwiedzających.

Źródło: http://www.opolszczyzna.net/html/grudyn ... auden.html

Ostatnio edytowano 26 cze 2011, o 16:16 przez Aga, łącznie edytowano 3 razy
Uzupełniono o źródło, z którego pochodzi przeklejony tekst

Post Napisane: 7 cze 2010, o 01:43 
Muszkieter

Moje plany brzmiały "zdobyć i eksplorować". Zobaczcie co z tego wyszło.

Pałac otoczony jest budynkami gospodarczymi. Za nim kilka:
Obrazek
od strony drogi dwa inne:
Obrazek
i jego wnętrze:
Obrazek
i drugi:
Obrazek
od środka:
Obrazek

Sam pałac bardzo ciekawy. Do głównego wejścia prowadzą wysokie schody.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Do głównej bryły dobudowane jest parterowe skrzydło, w którym mieści się chyba największa sala pałacu - pewnie balowa. Nad nią pewnie kiedyś znajdował się taras. Część skrzydła posiada poddasze, mieści dodatkową klatkę schodową i pomieszczenia gospodarcze.

Wchodząc głównymi drzwiami trafiamy do przeszklonego przedsionka widocznego na zdjęciu koleżanki.
Dalej znajdują się dwa pomieszczeni holu przedzielone dwoma łukami tudorów:
Obrazek
Stąd można dojść do przylegających pomieszczeń, które są zarazem przechodnie:
Obrazek

Obrazek
w jednym z nich nieciekawy piec:
Obrazek
jednak dalej stoi takie cacko - chyba jedyna ozdoba pałacowych wnętrz:
Obrazek
z holu wchodzi się do mieszczącej się z boku od strony dobudówki dużej klatki schodowej. Spodziewałem się, że jest centralnie położona. Pod schodami są schody do piwnicy.
Obrazek
kamienna podłoga sieni:
Obrazek
i widok na piętro:
Obrazek
pod schodami oszklona ścianka kryje drzwi - za nimi korytarz, wyjście na ogród i wejście do piwnic i do pomocniczej klatki schodowej w dobudówce.
Obrazek
Piwnice suche i bardzo widne dzięki dużym oknom ponad poziomem terenu, z piwnicy można wyjść schodkami na ogród z boku pałacu:
Obrazek

Obrazek
Z sieni można przejść do skrzydła mieszczącego wielką salę. Ta niestety w najgorszym stanie:
Obrazek
Na piętrze pałacu kolejne pomieszczenia. Do jednego z nich prowadzą ciekawe drzwi:
Obrazek
za nimi kolejne:
Obrazek
sądząc po rurach w podłodze mogła się tam mieścić łazienka.
W jednym z nich kolejny piec:
Obrazek
Drugą klatką schodową można dostać się z parteru na piętro, stąd widoczne schody na taras nad wielką salą:
Obrazek
i dalej na strych:
Obrazek
i jeszcze wyżej na poddasze głównego budynku:
Obrazek
Zdjęcia tego nie oddają, ale strych wydaje się ogromny, przede wszystkim bardzo wysoki. Ciekawie wyglądają też kominy:
Obrazek

Obrazek
Na poddaszu jest też izba.

Pałac był zawsze niedostępny, miałem możliwość zwiedzenia go po raz pierwszy - nie chcę żeby to był ostatni.
We wnętrzach nie widać zbyt wielu przeróbek, poza kilkoma nowszymi drzwiami. W pokojach nie znajdziemy stylowych ozdób ścian czy sufitów, jedynie większość drzwi jest oryginalnych. Za to posiada ciekawy układ wnętrz.
Z daleka wygląda większy niż jest w rzeczywistości, chyba dzięki tak wysokiemu położeniu. Dzięki wielkości nadawał by się idealnie na prywatną rezydencję.
Niestety - znajduje się w nie najlepszej kondycji - w wielu miejscach przecieka dach, stropy zaczynają się walić, akurat taki moment, w którym jedynie szybki remont byłby w stanie ocalić go od podzielenia losu większości takich posiadłości.

Na bramie którą nie wchodziłem, a jest dziś otwarta, napis "zakaz wstępu, teren w opracowaniu inwestycyjnym". Co znaczy to ostatnie zdanie?

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 7 cze 2010, o 07:23 
Przyjaciel

Imię: Małgosia
Wczoraj obok niego przejeżdżałam, ale plany miałam inne, więc zrobiłam jedynie mały look z auta.
Tabliczka z "opracowaniem inwestycyjnym" mnie też rozbawiła :rotfl: Może rzeczoznawca myśli na ile go wycenić :rotfl2:

Post Napisane: 13 gru 2010, o 18:02 
Muszkieter

Przypadkiem trafiłem na ofertę sprzedaży za 2,6 mln zł.
http://kedzierzynkozle.olx.pl/palac-szl ... -116621463

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 18 sty 2016, o 01:14 
Przyjaciel

Imię: paulina
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

na wiecznych wagarach od życia...

Post Napisane: 24 sty 2016, o 21:50 
Bratnia dusza

Imię: Marek
Wtargnąłem do pałacu w Grudynii Małej na początku lipca zeszłego roku, nie będę dublował przedstawionych już zdjęć, jednak zauważyłem kilka zmian w stosunku do zdjęć Petrusa, dlatego też uzupełnię wątek o zdjęcia ukazujące zmiany, a także fotografie fasady budynku z pozostałych stron, których tu brakuje.

Część zabudowań gospodarczych zostało wyburzonych
Obrazek

Obrazek

Wewnątrz jakby zaczęto sprzątać, tutaj w piwnicach
Obrazek

Obrazek

W niektórych miejscach robi się nieciekawie
Obrazek

Obrazek

Fragment terakoty
Obrazek

Widok pałacu z pozostałych stron
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 24 sty 2016, o 22:02 
Muszkieter

Ostatnio właśnie zrównano z ziemią całe skrzydło budynków gospodarczych, więc pałac jest lepiej widoczny od drogi. Nie miałem czasu ostatnio przystanąć po drodze. Dzięki za nowe foty.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 17 kwi 2016, o 00:00 
Muszkieter

Coraz mniej budynków zasłania pałac, ale i dachu coraz mniej
Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 29 mar 2018, o 17:44 
Przyjaciel

Imię: paulina
Kolejny raz odwiedzamy to miejsce w marcu 2018. Teraz ogrodzenie jest wybitnie niekompletne. Wlazimy do srodka przez ogromne okna zawalonej stajni. Z kolumn podpierajacych łukowate sufity zwieszają sie sople, nadając miejscu nieco jaskiniowy charakter.

Obrazek

Obrazek

Pałac siedzi w gestych zaroślach a proby dostania sie do niego po mocno obtłuczonych i oblodzonych schodkach kilkukrotnie kończą sie szybkim lądowaniem i solidnym obtłuczeniem tego i owego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z nieco mokrym zadkiem, ktory wyfroterował juz lodowisko na przypałacowym podejsciu, zagłebiam sie w czeluscie budynku. W srodku panuje straszny ziąb, na dworze jest duzo przyjemniej. Tu dodatkowo hula wiatr, a oddech mokrych, rozpadających sie ścian potęguje mrozny charakter dzisiejszego dnia.

Z czasow dawnych i dawniejszych zachowało sie niewiele - rzezbione drewniane drzwi, schody, niekompletny po spotkaniu ze złomiarzami kaflowy piec, podłogowe płytki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zdobienia lat powojennych.

Obrazek

Obrazek

W wielu pomieszczeniach stropy leżą juz na podlodze albo mają ambitny plan znalezc sie tam wkrótce..

Obrazek

Obrazek

Pałac jednak nie jest calkowicie opuszczony. W oczy wpada jedna z lamp. Chyba jaskółka ulepiła na niej gniazdko! Ciekawe czy wroci na wiosne na swoje włości?

Obrazek

W jednym z przypałacowych budynkow zwraca uwage pewna kompozycja. W takich miejscach nieraz spotyka sie menelskie miejsca po libacjach - np. porozbijane butelki po lokalnych trunkach niskobudzetowych. Tu jednak mielismy chyba do czynienia z żulem z żyłką artystyczną i kolekcjonerską. Butelki sa cale i rowno ulozone na podłodze. I kazda z nich jest inna! Dominuje wisnia na tysiac sposobow, ale swoje miejsce odnalazla tez malina, truskawka, porzeczka, mieszanka multiowoc - oraz cos dla prawdziwego konesera - jabol o smaku toffi! :D

Obrazek

na wiecznych wagarach od życia...

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Opolskie