Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Opolskie

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 155 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 14 sty 2010, o 23:27 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Garść nowych wiadomości z mojej ulubionej stronki na temat pałacu http://www.kopice.do-foto.de/html/body_aktualnie.html

Cytuj:
Styczeń 2010 ...

14 stycznia - nowy rok i nowe nadzieje … a w chwili obecnej sprawa wygląda następująco : jeszcze pod koniec ubiegłego roku, a dokładnie 9 listopada Urząd Ochrony Zabytków w Opolu przeprowadził w Kopicach zapowiedzianą już wcześniej kontrolę obiektu (pałacu) stwierdzając wstrzymanie wszelkich prac. Na tej podstawie wydane zostały tzw. zalecenia pokontrolne, które w pierwszych dniach tego miesiąca przesłano obecnemu właścicielowi. Zarmen na realizację zaleceń ma 3 miesiące, a więc do początku kwietnia. Jest to wymóg ustawowy co oznacza że jeśli nie zostaną one wykonane, to wojewódzki konserwator zabytków zobowiązany jest do zawiadomienia policji o popełnieniu wykroczenia i ma prawo do nałożenia na właściciela grzywny. Wspomniane zalecenia dotyczą przede wszystkim kontynuacji prac, czyli mówiąc prościej : nie można tylko odgruzować obiekt i go w takim stanie pozostawić. Jednym z najpilniejszych zaleceń jest zabezpieczenie/zadaszenie pałacowej kaplicy, jak również zabezpieczenie (podstęplowanie) sklepień piwnicznych. Zarmen ma przedłożyć również dalsze ekspertyzy dokumentujące obecny stan odsłoniętych już fundamentów - czyli ich faktyczną stabilność. Właściciel do dnia dzisiejszego nie przedstawił służbom konserwatorskim pełnego, kompletnego projektu odbudowy pałacu, a jedynie wersję wstępną na podstawie której wydane zostało pozwolenie na przeprowadzenie prac zabezpieczających. Gmina Grodków otrzymała od wojewódzkiego konserwatora protokół przeprowadzonych na terenie pałacu oględzin. To właśnie władze gminne udzielają ewentualnych zwolnień podatkowych po uprzednim zasięgnięciu opinii konserwatora. W trakcie przeprowadzonej rozmowy telefonicznej z zastępcą burmistrza Grodkowa - panią Teresą Oliwą usłyszałem stanowcze zapewnienie o bacznym przyglądaniu się sprawie i niezwłocznej reakcji w przypadku niewypełnienia zaleceń konserwatorskich. Czyli jeśli ze strony właściciela pałacu nie będzie kontynuacji prac, to nie będzie również zwolnień od podatków. A tak na marginesie : Urząd Ochrony Zabytków zapowiada również w najbliższym czasie kontrolę drugiego, należącego również do Zarmenu obiektu - a mianowicie pałacu w Starościnie.

Post Napisane: 15 sty 2010, o 09:53 
Administrator

Imię: Jarek
Decyzje wszystkich urzędów są jak najbardziej słuszne, obawiam się tylko, że na zarządzie Zarmenu nie zrobią wielkiego wrażenia.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 16 sty 2010, o 08:20 
Przyjaciel

Imię: Henryk.
jacekviola napisał(a):
zuraw1965 napisał(a):
Decyzje wszystkich urzędów są jak najbardziej słuszne, obawiam się tylko, że na zarządzie Zarmenu nie zrobią wielkiego wrażenia.

dokładnie....karę zapłacą...i tyle

a można inaczej jak tu http://procedury.kaza.com.pl/procedury/
fragment "Co będzie, jeśli nakazy zostaną zignorowane? Służby konserwatorskie chciałyby wykorzystać możliwości, jakie daje ustawa o ochronie zabytków: jeśli właściciel dopuszcza do degradacji zabytkowego obiektu, to może, on zostać odebrany i przekazany na rzecz skarbu państwa bez odszkodowania. Na Opolszczyźnie jest już taki precedens: władze Głubczyc odzyskały właśnie nieopatrznie sprywatyzowany przed laty obiekt ratusza."

przepis właściwie niestosowany

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 18 sty 2010, o 08:59 
Administrator

Heniek napisał(a):
a można inaczej jak tu http://procedury.kaza.com.pl/procedury/
fragment "Co będzie, jeśli nakazy zostaną zignorowane? Służby konserwatorskie chciałyby wykorzystać możliwości, jakie daje ustawa o ochronie zabytków: jeśli właściciel dopuszcza do degradacji zabytkowego obiektu, to może, on zostać odebrany i przekazany na rzecz skarbu państwa bez odszkodowania. Na Opolszczyźnie jest już taki precedens: władze Głubczyc odzyskały właśnie nieopatrznie sprywatyzowany przed laty obiekt ratusza."

przepis właściwie niestosowany

Heniek, ustawa w obecnym brzmieniu obowiązuje już kilka lat i jak widać tego typu przypadki to nadal jedynie precdensy.
Autor przytoczonej przez Ciebie strony niestety nie cytuje wprost obowiązującego przepisu ustawy i niestety w tym tkwi problem - gdyby było tak pięknie jak pisze, to Kopice już dawno znalazłyby się w rękach gminy.
Niestety rzeczywistość jest taka, że nieuczciwego właściciela zabytkowej nieruchomości mozna jedynie wywłaszczyć, a taka procedura jest nadal skomplikowana i często długotrwała. Poza tym mam wrażenie, że Skarbu Państwa nie zawsze stać na odszkodowania dla wywłaszczanych właścicieli nieruchomości ani na zapewnienie im odpowiednio atrakcyjnych nieruchomości.
Dlatego właśnie te nieliczne "skowronki wiosny nie czynią", a Zarmen i inni nieuczciwi właściciele zabytkowych nieruchomości mogą spać spokojnie i gwizdać na poczynania konserwatora zabytków i innych urzędników.
Cóż, wypada mieć tylko nadzieję, że coś się kiedyś zmieni w tej sprawie ... walczyć zawsze warto :po glowie:

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 18 sty 2010, o 09:57 
Przyjaciel

Imię: Henryk.
Cytuj:
a Zarmen i inni nieuczciwi właściciele zabytkowych nieruchomości mogą spać spokojnie i gwizdać na poczynania konserwatora zabytków i innych urzędników.

przykładów i u nas (forum) jest sporo,jedyne osiągnięcia to alergia na aparaty fot. i ludzi interesujących się obiektami o których jest głośniej z różnych przyczyn.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 19 sty 2010, o 11:35 
Moderator

Drobny przerywnik w postaci kolejnej porcji archiwalnych zdjęć :D (w większości należą do mojej kolekcji, kilka znalazłam w necie jakiś czas temu, oczywiscie nie zapisałam adresu).

Obrazek

Pocztówka wysłana w 1903 roku

Obrazek

Księżycówka
Obrazek

I wersja kolorowa

Obrazek

A teraz kilka cudów, które kiedyś znajdowały się w otaczającym pałac parku, do dzisiaj zachował się jedynie fragment bramy wjazdowej.
Na zachodnim brzegu stawu znajdowała się Kolumna Zwycięstwa, upamiętniająca wojnę francusko-pruską. Zwieńczona była posągiem Nike, trzymającej w prawej ręce wieniec laurowy. Dzisiaj pozostały po niej już tylko resztki.

Obrazek

Tu w nieco innym ujęciu i w towarzystwie sztucznych ruin "średniowiecznego" zamku zwanych mysią wieżą

Obrazek

Na brzegu stawu znajdował się również chiński pawilon

Obrazek

Tak jak już pisałam w pierwszym poście w parku można było podziwiać ponad 1 000 przeróżnych rzeźb, poniżej jedna z nich:

Obrazek

Do parku wjeżdżało się przez neogotycką bramę

Obrazek

Była tam też druga, ale nie udało mi się zlokalizować jej położenia

Obrazek

Przed pałacem znajdowała się ciekawa fontanna - tu w okresie świetności

Obrazek

A tu nieco później, w głębi widać pawilon chiński

Obrazek

Na koniec dwa zdjęcia z lat 70-tych XIX wieku pochodzące ze strony Architekturmuseum der Technischen Universität Berlin

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 19 sty 2010, o 12:18 
Muszkieter

A te ostatnie zdjęcia są wyjątkowe - rzadko można znaleźć fotki w tak dobrej rozdzielczości, i tu ciekawostka którą kiedyś zauważyłem - przy kaplicy widać taką sama neogotycką bramę do parku. Może było ich więcej?

A poza tym biblioteka TU Berlin posiada naprawdę ciekawe zbiory, tym bardziej, że ostatnio udostępniono skany w lepszej jakości niż te, które ściągałem jeszcze rok temu. Później coś wrzucę.

Post Napisane: 19 sty 2010, o 13:40 
Moderator

Petrus napisał(a):
(...) tu ciekawostka którą kiedyś zauważyłem - przy kaplicy widać taką sama neogotycką bramę do parku. Może było ich więcej?

Mogło tak być :D

Co do zbiorów wspomnianej biblioteki, zgadza się, mają całą masę ciekawych rzeczy - dużo byłoby wymieniać, wystarczy przejrzeć posiadaną przez nich "twórczość" Carla Ludecke :D

Przyglądając się na przykład zamieszczonej tam fotografi i projektowi salonu (?) należącego również do Joanny i Hansa Ulricha pałacyku we Wrocławiu można tylko podejrzewać jak bajecznie mogły wygladać pokoje w Kopicach.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 28 sty 2010, o 00:22 
Administrator

Imię: Leszek
Stara pocztówka z allegro (podobna, acz czarno-biała jest w pierwszym poście)

Obrazek

Kolejna allegrowa pocztówka - tym razem XIX wiek (1897)

Obrazek

i jeszcze jedna pocztówka (też z allegro), tym razem 1939 rok:

Obrazek

— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 1 lut 2010, o 15:37 
Moderator

I jeszcze jedna archiwalna rycina, którą pozwolę sobie zamieścić ze względu na rzadkie, nazwijmy to, ujęcie :mrgreen:

Obrazek
Rycina według fot. E. Lehmanna, pochodzi z: Illustrirte Zeitung, 1886; Znaleziona na http://www.e-familio.pl

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 11 lut 2010, o 19:33 
Przyjaciel

Imię: Darek
Często w różnych miejscach napotykałem na informacje, że w czasie ostatniej wojny gośćmi Schafftgotschów w Kopicach byli Hitler, Goering, Goebbels. Byłem do tego dosyć sceptycznie nastawiony, ale w książce dowódcy niemieckiej marynarki wojennej (Krigsmarine) admirała Ericha Maria Raeder pt. „Moje życie” wyd. FINNA 2001
pisze on: cyt.

Cytuj:
W Naczelnym Dowództwie Marynarki Wojennej urzędnikiem odpowiedzialnym za całość sprowadzanego paliwa był dr Fetzer, doświadczony człowiek o głębokiej wiedzy dotyczącej pól naftowych na świecie. Miał on także wpływowe koneksje zarówno w kraju, jak i za granicą. Wykonywał wspaniałą robotę dla marynarki i tylko raz doszło między nami do nieporozumienia, kiedy chciał się wybrać z ekspedycją w Himalaje - wspinaczka górska była bowiem jego hobby. Musiałem zdecydowanie przeciwstawić się temu pomysłowi, gdyż był on niezastąpiony dla marynarki.
Część paliwa sprowadzaliśmy z kopalń węgla brunatnego w centralnych Niemczech, z którymi podpisaliśmy długoterminowe umowy. Zapewniały nam one określoną część ich produkcji. Z drugiej strony umożliwiały zakładom unowocześnianie ich sprzętu przetwarzającego. Jednak dobry olej do silników wysokoprężnych nie mógł być wytwarzany z węgla brunatnego, tak więc zdobywaliśmy go poprzez podwójną wymianę. Węgiel głębinowy z Zagłębia Ruhry mógł być przetwarzany na olej, który nie nadawał się do celów marynarki, ale można go było od razu sprzedać zakładom przemysłowym, produkującym smołę węglową. Czyniliśmy to wydobywając węgiel z Zagłębia Ruhry i sprzedając go zakładom w Stanach Zjednoczonych. Następnie kupowaliśmy olej do silników wysokoprężnych za granicą i otrzymywaliśmy około czterech ton oleju napędowego za każdą tonę oleju ze smoły węglowej. W czasie wojny uzyskiwaliśmy walutę zagraniczną od państw neutralnych poprzez taki sam system handlu wymiennego.
Na krótko przed wybuchem wojny, opracowano nową technologię umożliwiającą produkcję odpowiedniego dla floty oleju napędowego z węgla głębinowego. Dzięki kontraktom z Verkaufsvereinigung für Teererzuegnisse (Stowarzyszenie Handlowe Produktów Smołowych) z Essen i rafineriom Schaffgottschen Werke w Gliwicach, marynarka wojenna zapewniła sobie stały dopływ tego paliwa.

Widać więc jakie znaczenie musiały mieć dla III Rzeszy w czasie wojny rafinerie Schaffgotschów , a to mogło powodować wizyty wysoko postawionych niemieckich bonzów.

Post Napisane: 11 lut 2010, o 21:29 
Moderator

Montenegro napisał(a):
Często w różnych miejscach napotykałem na informacje, że w czasie ostatniej wojny gośćmi Schafftgotschów w Kopicach byli Hitler, Goering, Goebbels. (...)

Widać więc jakie znaczenie musiały mieć dla III Rzeszy w czasie wojny rafinerie Schaffgotschów , a to mogło powodować wizyty wysoko postawionych niemieckich bonzów

Tu bym się jednak nie zgodziła :) , tym bardziej, że z przytoczony przez Ciebie tekst wcale nie dowodzi, że owi bonzowie w Kopicach bywali.

Natomiast z fragmentu wspomnień niedawno zmarłego hrabiego Hansa Urlicha Schaffgotscha (10.7.1927 - 3.8.2009) zamieszczonych na http://www.kopice.org wynika coś zupełnie innego:
Cytuj:
Jest koniec roku 1944. W Kopicach zjawia się oddział katowickiego Gestapo. “Ewakuacja” - tak się to nazywa oficjalnie ... w rzeczywistości to ucieczka przed nadciągającą Armią Czerwoną. Nie pytają, tylko zajmują połowę pałacu. Przywożą ze sobą tysiące tajnych akt, które tuż przed wyjazdem z Kopic palą przez wiele godzin przed pałacem. Wieje silny wiatr który porywa wiele kartek gestapowskiego archiwum i roznosi po całym ogrodzie. Gestapo opuszcza Kopice. 17-letni wówczas hrabia Hans Urlich von Schaffgotsch biegając ze swoim bratem po pałacowym parku znajduje dziesiątki rozrzuconych kartek gestapowskiego archiwum. Wiele z nich to część kartoteki jednej ze śląskich krewnych Schaffgotschów. Pokazują to swej matce która w pośpiechu pali akta w obawie przed Gestapo ... gdyby wrócili i znaleźli to tutaj, z pewnością wszystkich by rozstrzelano. Schaffgotschowie zawsze odcinali się od nazistowskiego reżimu. Od wielu pokoleń byli "za Polakami". Za to nie byli lubiani. Gdyby nie ich potężny majątek, poważanie i dobre kontakty wśród całej, wpływowej europejskiej arystokracji, z pewnością dobrano by się i im konkretniej do skóry...

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 22 lut 2010, o 23:36 
Przyjaciel

Obserwuję tę stronkę od dawna. Podziwiam tego człowieka za ten jego upór i chęć uratowania pałacu. Wysłałem już maila i każdy kto ma na to ochotę, może zrobić to samo. Wątpię, że to cokolwiek zmieni, ale próbować zawsze warto.

Wpis administratora z księgi gości. http://net3.pl/uslugi/ksiega.php?p_user ... nrksiegi=0

Cytuj:
autor: Administrator
miejscowość:
numer gg:
wpis z 2010-02-22 15:09:01
Chciałbym wiedzieć ilu jest nas tutaj naprawdę zainteresowanych pałacem do tego stopnia by wspólnie coś zrobić, może spotkać się na miejscu w formie czynnego protestu ?
Zainteresowane osoby, gotowe na nieco więcęj czyli wspomniany wyżej czynny protest w Kopicach proszę o kontakt mailowy na adres :
twoja-opolszczyzna@tlen.pl

Jestem ciekaw ilu z Was chciałoby się do tego przyłączyć ?
Ilu z Was zgłosi się ...
Pozdrawiam.

Post Napisane: 23 lut 2010, o 08:34 
Moderator

marcin79 napisał(a):
Wysłałem już maila i każdy kto ma na to ochotę, może zrobić to samo. Wątpię, że to cokolwiek zmieni, ale próbować zawsze warto.

Zgadzam się z Tobą, tym bardziej że nie liczyłabym na sporą frekwencję - odnoszę wrażenie, że większość tam piszących należy raczej do typu "opowiadaczy". Obym się myliła !!

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 23 lut 2010, o 21:28 
Przyjaciel

Ja również się z Tobą zgadzam. Ale u nas na forum jest dużo więcej solidniejszych osób i może kogoś to zainteresuje na poważnie. Z resztą nie przypadkowo zamieściłem tę informację tutaj. Po prostu liczę na Was.

Post Napisane: 24 lut 2010, o 20:34 
Moderator

marcin79 napisał(a):
Ale u nas na forum jest dużo więcej solidniejszych osób i może kogoś to zainteresuje na poważnie. Z resztą nie przypadkowo zamieściłem tę informację tutaj. Po prostu liczę na Was.

Dokładnie. Liczymy na Wasze wsparcie !!

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 24 lut 2010, o 21:01 
Muszkieter

Imię: Marek
Myślę, że z naszego w razie czego będzie solidna reprezentacja. :) I ja bym do niej dołączył.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 24 lut 2010, o 21:53 
Administrator

Pewnie do środka nie wejdziemy (w tym sensie "ekspedycja" będzie raczej chybiona), ale być może zainteresujemy naszym wsparciem paru ludzi.
Kto wie ... może na miejscu pojawi się prasa i telewizja :mrgreen: a Zarmen wreszcie będzie się musiał wytłumaczyć z tego co robi i zamierza zrobić.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 24 lut 2010, o 23:45 
Przyjaciel

zuraw1965 napisał(a):
Pewnie do środka nie wejdziemy (w tym sensie "ekspedycja" będzie raczej chybiona), ale być może zainteresujemy naszym wsparciem paru ludzi.
Kto wie ... może na miejscu pojawi się prasa i telewizja :mrgreen: a Zarmen wreszcie będzie się musiał wytłumaczyć z tego co robi i zamierza zrobić.

Sam protest nie da zbyt wiele, ale facet jest dziennikarzem, więc pewnie poinformuje kogo trzeba i zjawią się jakieś media. W ostateczności możemy umówić się pod siedzibą Zarmenu w Chorzowie i tam też zrobić "mały dym". ;)

Post Napisane: 17 mar 2010, o 20:21 
Przyjaciel

Imię: Małgosia
Tym razem zdjęcie, nie pocztówka :) Z "Reisenführer durch Oberschlesien" (1929 rok)
na Śl.Biblio.Cyfrowej.

Załącznik:
Kopice dawniej.jpg
Kopice dawniej.jpg [ 22.39 KiB | Przeglądane 1964 razy ]

Ostatnio edytowano 30 sty 2013, o 17:26 przez _hipcia, łącznie edytowano 1 raz

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 155 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Opolskie