Eksploratorzy
http://eksploratorzy.com.pl/

Dwór w Ściborzu
http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=75&t=3821
Strona 1 z 1

Autor:  zuraw1965 [ 14 mar 2010, o 21:28 ]
Tytuł:  Dwór w Ściborzu

Dwór w Ściborzu (woj. opolskie, pow. nyski) został zbudowany w 1668 roku przez kanonika nyskiego i ołomunieckiego, członka rady biskupów wrocławskich, administratora Księstwa Nyskiego, Jana Henryka Heymanna von Rosenthal.
W roku 1753 umarł bezpotomnie niejaki Karol Józef Wolf baron Heyman von Rosenthal kończąc tym samym ciągłość rodu, który od bez mała 100 lat władał ścborskim majątkiem.
Dwór przejęli spadkobiercy ... tyle wynika z oficjalnych informacji, których skąpość potwierdza jedynie, że trafiliśmy we właściwe miejsce :mrgreen:
Jak na gospodartstwo agroturystyczne, wszystkie budynki jakie znajdowały się na tej posesji nosiły znamiona poważnego zużycia - jestem ciekaw w którym z nich (nie obrażając właściciela, który mimo początkowych oporów pozwolił mi jednak wejść i zrobić kilka zdjęć) kwateruje się letników i jakie faktycznie atrakcje przewidują gospodarze :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na koniec archiwalna pocztówka pochodząca z http://nyskieksiestwo.turystyka.net/page_zabytki.html

Obrazek

Autor:  Montenegro [ 16 mar 2010, o 17:09 ]
Tytuł:  Re: Dwór w Ściborzu

Z mapy turystycznej Ziemia Nyska wyd. PPWK 1997r.
„W Ściborzu zachował się najstarszy na Śląsku Opolskim barokowy pałacyk z r. 1668 o skromnie dekorowanych elewacjach, za to z bardzo bogatym zestawem kutych krat, balustrad i okuć budowlanych wewnątrz i w oknach”


W 2003r. w czasie wyprawy w Sudety mieliśmy przyjemność skorzystania w tym gospodarstwie agroturystycznym z dwóch tranzytowych noclegów. Pokoje mieszczą się w budynku po prawej stronie przy wjeździe na teren pałacu. Nocowaliśmy na piętrze aczkolwiek nie pamiętam już w którym z tych pokoi :

http://www.heymann.pl/page_rooms.html

W każdym razie wszystko było porządku a i cena też bardzo atrakcyjna. Jedynie Igiełka była trochę rozczarowana, gdyż wspomniana przez gospodarza biała dama z sąsiedniego pałacu w ciągu nocy jej nie odwiedziła.
Sympatyczni gospodarze o ile dobrze pamiętam pochodzą gdzieś z Heńka stron.
Pałac po wojnie należał bodajże do MSW, w latach 90- tych przed i w czasie finalizacji transakcji zakupu został niestety rozgrabiony. Pomijając już kradzież zabytkowych kutych krat i innych metalowych elementów, z których słynął, zaczęto nawet wynosić modrzewiowe belki stropu. Parę fot z analogowej kamery :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niedaleko znajduje się rzeczka Raczyna z wodospadem w kanale ulgi.
Ponurkować nawet można :D i przynajmniej coś widać pod wodą w odróżnieniu od pobliskiego Jez. Otmuchowskiego. Poza tym brzeg Jeziora Otmuchowskiego został, można by rzec, sprywatyzowany i dostać się nad nie (bezpłatnie) stanowi lekki problem. Przynajmniej stanowił w 2003r.
Dziwiło to bardzo zwłaszcza niemieckich turystów chcących tylko rzucić okiem na jezioro.

Obrazek

Podobno ołtarz z kaplicy dworskiej znajduje się w kościele parafialnym w Ligocie Wielkiej, (pow. Grodków).

Autor:  _hipcia [ 16 mar 2010, o 17:23 ]
Tytuł:  Re: Dwór w Ściborzu

Dwór, dworem ;) Ale nurkowie z ostatniego zdjęcia boscy :jump2:

Autor:  Montenegro [ 16 mar 2010, o 17:34 ]
Tytuł:  Re: Dwór w Ściborzu

No cóż, Jarek był ciekaw atrakcji :jupi:

Autor:  zuraw1965 [ 16 mar 2010, o 20:20 ]
Tytuł:  Re: Dwór w Ściborzu

Darku, dziękuję za uzupełnienie tematu :D
Wnętrze ze schodami i imponującym, kutym zwieńczeniem balustrady tychże schodów widziałem przez krótka chwilę albowiem pozwoliłem sobie otworzyć drzwi dworu i zajrzeć do środka.
Niestety zanim sięgnąłem po aparat z podłogi podniósł się potężny owczarek podhalański (dwa takie same, zamknięte na podwórku, obszczekiwały mnie namiętnie przez cały czas wizyty) i ruszył w moją stronę - niestety nie miałem ani czasu ani ochoty sprawdzać w jakim był nastroju ...

Autor:  Kumari [ 6 lut 2014, o 18:50 ]
Tytuł:  Re: Dwór w Ściborzu

Aby usprawiedliwić wspomniane przez Jarka opory właściciela, tudzież towarzystwo owczarków, podzielę się z Wami wspomnieniami właściciela z jego początków w Ściborzu. Aby zabezpieczyć materiały do remontu dworu, otoczył całą posiadłość ogrodzeniem z siatki. Pewnego ranka wyszedł przed dwór, aby zaczerpnąć powietrza. Patrzy, a tu... siatki nie ma. Ktoś zajumał ją w całości pod osłoną nocy. Doprawdy rozumiem co czuł. My czuliśmy to samo kiedy przyjechaliśmy na naszą działkę i pijąc popołudniową kawę nagle dostrzegliśmy, że zniknął nam co drugi słupek w ogrodzeniu! Wcześniej tego nie zauważaliśmy, gdyż siatkę trzymały we właściwej pozycji gałęzie rosnących pod płotem krzewów.

Druga opowieść za Ściborza jest następująca: właściciel słyszy jakieś dziwne dźwięki, wybiega z czworaków, a tu przed dworem stoi traktor z podczepionymi linami i jakiś facet w biały dzień wyszarpuje mu z okiem zabytkowe masywne kraty! Tak niewiarygodna bezczelność, że ręce opadają.

Autor:  dworek999 [ 24 paź 2016, o 23:34 ]
Tytuł:  Re: Dwór w Ściborzu

witajcie.
jako , że znam właściciela... remont w środeczku trwa ale generalnie środki były, więc szło zgodnie z zaleceniami konserwy i prawie wszystko było porobione. nie ma elewacji zewnętrznej, oczywiście okna, dach zmienione. jest tam taki fajny myk za schodami, kawałek korytarzyka- tuneliku pod podłogi, owiany tajemnicą... był nagrywany program Polsatu z Radkiem Biczakiem chyba. był tam kiedyś staw - zasypany gruzem z ziemią, koło niego wychodzi porcelit MSW. W jednym z dębów rosnących kiedyś obok pałacu wycięta było skrytka- na maly depozyt. Ponoć była pusta.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/