Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Opolskie

Autor Wiadomość
 Tytuł: Zębowice
 Post Napisane: 10 maja 2013, o 18:53 

Imię: Marcin
Od dawna chciałem tam zajrzeć, aż w końcu się zdecydowałem.

Pałac został zbudowany na początku XIX wieku przez ówczesnego właściciela Zębowic Wiktora Amadeusa von Hessen-Rothenburga. W XX wieku przechodził ciężkie chwile. W roku 1921 uszkodzony przez powstańców śląskich, po roku 1945 znacjonalizowany i użytkowany przez gminne spółdzielnie, następnie urządzano w nim kolonie.
W 1991 roku pałac sprzedano panu P.S. ( niedoszłemu właścicielowi zamku w Niemodlinie), który przeliczył się z kosztami remontu i odsprzedał pałac polsko-holenderskiemu małżeństwu. Kolega z Zębowic opowiadał, że chcieli oni na pałacu zwyczajnie zarobić i odsprzedać obiekt innemu Holendrowi, co nie udało się ze względów prawnych. Ciekawostką jest, że żeby zainteresować potencjalnego nabywcę pałacem, kazali otynkować tylko jedną ścianę i z tej strony robili zdjęcia. Pałac od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku popada w ruinę ( kiedyś można było jeszcze zobaczyć portyk kolumnowy, teraz już leży gdzieś w trawie ). W środku jest zdewastowany i rozgrabiony.

Nie zdecydowałem się na samodzielne wejście do wnętrza, ze względu na nieciekawy stan budynku; nie polecam zwiedzania samodzielnego. Wokół pałacu trzeba uważać na odsłonięte studzienki ( ? ), w jedną z nich prawie wpadłem, podczas szukania kadru... Naprawdę trzeba patrzeć pod nogi.
Teren ogrodzony, ale ogrodzenie bardzo zniszczone. Jedne z drzwi do poziomu -1 są otwarte.

Jeszcze jedna ciekawostka na koniec: miejscowi twierdzą, że pałac musi być połączony tunelem z pobliskim kościołem. W ostatnim czasie w pobliskim kościele zapadła się ponoć posadzka. Niestety nie udało mi się sprawdzić tej informacji, ponieważ kiedy byłem w Zębowicach, akurat odbywał się pogrzeb.

Załączniki:
DSC_0465.jpg
DSC_0465.jpg [ 247.72 KiB | Przeglądane 804 razy ]
DSC_0466.jpg
DSC_0466.jpg [ 241.94 KiB | Przeglądane 804 razy ]
DSC_0467.jpg
DSC_0467.jpg [ 245.74 KiB | Przeglądane 804 razy ]
DSC_0470.jpg
DSC_0470.jpg [ 244.97 KiB | Przeglądane 804 razy ]
DSC_0471.jpg
DSC_0471.jpg [ 247.92 KiB | Przeglądane 804 razy ]
Komentarz: Zapraszamy...
DSC_0472.jpg
DSC_0472.jpg [ 255.34 KiB | Przeglądane 804 razy ]
Komentarz: Kościół w Zębowicach
DSC_0473.jpg
DSC_0473.jpg [ 198.03 KiB | Przeglądane 804 razy ]
Komentarz: Pułapki...
DSC_0468.jpg
DSC_0468.jpg [ 253.76 KiB | Przeglądane 804 razy ]
Komentarz: Pułapki cd.
DSC_0469.jpg
DSC_0469.jpg [ 250.14 KiB | Przeglądane 804 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Opolskie