Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Opolskie

Autor Wiadomość
 Tytuł: Trzebina
 Post Napisane: 19 lip 2009, o 20:40 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Trzebina – uzdrowisko współzwycięzcy spod Waterloo

Na południe od Prudnika na pograniczu śląsko-morawskim leży wieś Trzebina. Przez stulecia znajdowała się w posiadaniu zakonu bożogrobców z Nysy. Wdowa po właścicielu tutejszego dworu, po „nawróceniu” się na katolicyzm, zapisała Trzebinę bożogrobcom, którzy władali tymi ziemiami aż do dnia kasaty wszystkich zakonów w Prusach w 1810 roku. Po zakonie pozostało wiele śladów, jak choćby śliczna kapliczka z 1756 roku z charakterystycznych krzyżem bożogrobców.

Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 64.45 KiB | Przeglądane 683 razy ]

Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 24.71 KiB | Przeglądane 683 razy ]

Tutejszy pałac wybudowany w XVI w. Przez rodzinę Wachtelów miał charakter obronny, o czym świadczy pozostałość muru obwodowego z resztkami renesansowej attyki i dekoracji sgrafittowej. Przed czołem wybudowano obronny budynek bramny tzw. samborze. W czasach późniejszych służył jako spichlerz.
Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 97.95 KiB | Przeglądane 683 razy ]

Mur i samborze od strony pałacu

Załącznik:
4.jpg
4.jpg [ 64.14 KiB | Przeglądane 683 razy ]

XIX wiek to okres świetności Trzebiny. W 1809 roku wykopano w parku pałacowym studnię, w której woda nie nadawała się do picia. Badania wykazały, iż była to woda mineralna, która mogła służyć do leczenia m.in. reumatyzmu. Wkrótce po odkryciu tych wód w Trzebinie powstało zdrojowisko z zakładem kąpielowym, które działało aż do 1945 roku.

Niedługo po przejęciu przez państwo pruskie dóbr w Trzebinie zostały one sprzedane Gebhardowi Leberecht von Blücher.

Załącznik:
7.jpg
7.jpg [ 45.35 KiB | Przeglądane 683 razy ]

Ten fascynujący człowiek urodził się 16.grudnia 1742 roku w Rostoku, a jego życiorys to gotowy scenariusz dla Hollywood. Hulaka, wyśmienity dowódca, kochaś ;) , a przede wszystkim pruski pogromca Napoleona. Gdy Fryderyk Wielki powiedział o przyszłym marszałku w 1773r., zabraniając mu ponownego wstąpienia do armii : "Rotmistrz Blücher może się wynieść do diabła", chyba nie za bardzo wiedział co mówi ;) Marszałek miał właśnie taki okres, gdy na jakiś czas wyniósł się do diabła, czyli na kresy państwa pruskiego – do Trzebini. Ten zadłużony majątek został mu sprzedany po zawyżonej cenie na zasadzie „masz mieć za zasługi i siedź cicho”. Blücher się ani pałacem w Trzebinie, ani uzdrowiskiem nie przejmował. Był tu jedynie kilka razy, ale aż do 1945 roku w pałacu był jego pokój. Nosiło go po świecie, tym bardziej, że Europie cały czas „zagrażał” Napoleon, którego wraz z Wellingtonem pokonał pod Waterloo.

Pałac w 1932 roku

Załącznik:
8.jpg
8.jpg [ 43.1 KiB | Przeglądane 683 razy ]

Resztki, które zostały po pałacu (2009r.)

Załącznik:
9.jpg
9.jpg [ 68.41 KiB | Przeglądane 683 razy ]

Załącznik:
10.jpg
10.jpg [ 40.96 KiB | Przeglądane 683 razy ]

Być może to wejście do pokoju Blüchera, który aż do 1945 roku wyglądał tak:

Załącznik:
11.jpg
11.jpg [ 23.87 KiB | Przeglądane 683 razy ]

Majątek na dwa lata przed swą śmiercią (1819 r.) odsprzedał dotychczasowym dzierżawcom. „Marszałek Naprzód” (taki miał przydomek) zmarł w swym innym majątku w Krobielowicach pod Wrocławiem ( http://www.eksploratorzy.com.pl/viewtop ... obielowice )

Wodoleczniczy zakład kąpielowy istniał do 1945 roku.

Obrazek Obrazek

Po wojnie budynki i urządzenia zostały zdewastowane i dziś dogorywają w parku.
W pobliżu dawnego zespołu pałacowego stoi kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP. Zbudowany w XVI lub XVII w. w stylu renesansowym, przebudowany w latach 1726-1727 w stylu barokowym.

(stare zdjęcia z Oberschlesien im Bild z 1932 roku - Śl. Biblioteka Cyfrowa)

Ostatnio edytowano 23 sie 2015, o 06:21 przez _hipcia, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 3 cze 2010, o 05:24 
Przyjaciel

Dostałam wiadomość od osoby, która zalogowała się na naszym forum, by właśnie taką informację przesłać, iż obiekt jest remontowany. Pokopałam i znalazłam na NTO potwierdzenie tej wiadomości. Gmina dostała pieniądze na remont budynku bramnego oraz renesansowego muru z attyką.

http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article ... /434739681

Jest to bardzo dobra informacja :) Gdyby ktoś przejeżdżał przez te okolice to proszę o zdjęcia.

Post Napisane: 3 lip 2010, o 21:24 
Muszkieter

Pamiętałem, a dziś niby przypadkiem, ale właściwie miałem to miejsce przygotowane na "jak zdążę to zwiedzę", wracając z udanej wycieczki po sąsiednim kraju, zrobiłem rewizję tego obiektu.

Pamiętając wygląd tego miejsca z hipciowej relacji, byłem w szoku, gdy ujrzałem jak ono się zmieniło!

Na początek...Jaśko:

Obrazek
odpicowany i podświetlany.

Kapliczka z murem w tle:

Obrazek

Detal muru:

Obrazek

Budynek wyremontowany, otrzymał zupełnie inny dach:

Obrazek
z drugiej strony też nie do poznania:

Obrazek

Obrazek
i od strony pałacu:

Obrazek

Stan samego pałacu, a właściwie resztek jego ruin nie zmienił się (może jeszcze się nie zmienił i zostanie kiedyś również odgruzowany i wyeksponowany), ale za prace wykonane na zamieszczonych zdjęciach należą się wielkie brawa :brawa:
Widać, że prace przy porządkowaniu terenu ciągle trwają.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 3 lip 2010, o 21:41 
Przyjaciel

Jestem w szoku :brawa: :brawa: :brawa:, choć wiedziałam, że naprawiają. Na takim zadupiu i ktoś wywalił ogromną kasiorę na ratowaniu tego sgrafitta, tego samborza, o Jaśku nie wspomnę ;) Niewiarygodne, ale prawdziwe :)

Dzięki Piotrek :) Wielka radość, gdy się czyta takie posty i widzi takie zdjęcia.

Post Napisane: 4 lip 2010, o 16:36 
Muszkieter

W "Tygodniku Prudnickim" znalazłem kilka ciekawych spraw.
Chyba należy się, więc założyłem nowy wątek dla stojącego w pobliżu Trzebinieckiego kościoła.

Dokończę temat uzdrowiska i dworu.
Przy kościele znajduje się grobowiec właścicieli zakładu kąpielowego Johanna i Idy Schleinschok.
Pan Johann Schleinschok (1870-1937), który urodził się w Trzebinie, kupił w roku 1919 uzdrowisko. Został tym samym właścicielem dworu.

Teraz sprawa kapliczki przy ozdobnym murze. Do tej pory uważano, że pochodzi z roku 1756, jednak ostatnio starano się wyjaśnić jej pochodzenie. Okazuje się, że prawdziwą datą budowy jest wyryta w tynku nad wejściem data 1921 - uznawana do tej pory za datę remontu. Została ufundowana przez ówczesnego właściciela - pana Schleinschoka i dopasowana stylistycznie do muru. Data 1756 znajduje się na kamiennej tablicy wewnątrz kapliczki. Tablica Antona Oktawiana von Neuhauss pochodzi z dawnego dworu.
Więcej w podanym wyżej artykule.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 4 lip 2010, o 20:18 
Przyjaciel

Wzmiankowana, w linkowanym przez Petrusa artykule, data na kapliczce
Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 44.7 KiB | Przeglądane 683 razy ]

Oraz wspomniany obraz z wizerunkiem św.Jerzego - był wówczas w kapliczce

Załączniki:
2.jpg
2.jpg [ 36.51 KiB | Przeglądane 683 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Opolskie