Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Małopolskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 15 mar 2011, o 20:45 
Administrator

Imię: Jarek
Historia majątku w Czechach (woj małopolskie, pow. krakowski) datuje sie już od średniowiecza, ale historia dworu związana jest bezpośrednio z rodziną Mieroszewskich herbu Ślepowron, którzy nabyli Czechy pod koniec XVIII wieku i prawdopodobnie już wtedy wybudowali tutaj drewniany dwór.
Wielokrotnie przebudowywany, dwór zyskał swój ostateczny wygląd zapewne w drugiej połowie XIX wieku, kiedy to dobudowano boczne skrzydła.
Na początku XX wieku właścicielami majątku i dworu byli Leonard Mieroszewski i Maria z Lubienieckich Mieroszewska i to u nich, myślę, że warto podać tę informację, znalazła schronienie ewakuująca się z Krakowa rodzina Dobrzańskich, w tym i młody Henryk Dobrzański (wcześniej wielokrotnie spędzał tutaj wakacje), który właśnie od "wuja Leonarda" otrzymał najlepszego w stadninie konia z rzędem oraz szablę poświęconą na tę okoliczność przez proboszcza Władysława Pawłowskiego i tak wyekwipowany stawił się w punkcie zbornym Legionów Polskich, a następnie wyruszył na I wojnę światową.
Kolejnym właścicielem dworu w Czechach został Edward Kleszczyński herbu Gryf, wielokrotny poseł na sejm II i III kadencji i późniejszy senator IV kadencji II Rzeczypospolitej.
Rzecz może mało istotna, ale jedne źródła podają, że Kleszczyński nabył majątek w Czechach w 1920 roku, natomiast w jego biografii, którą udało mi się znaleźć napisano, że 9 lutego 1932 roku zawarł związek małżeński z Ireną Mieroszewską i od tego czasu gospodarował zarówno w należących do niego wcześniej Radziemicach jak i w Czechach.
Tak czy siak był on ostatnim przedwojennym właścicielem majątku i dworu w Czechach.
Warto może dodać, że w czasie kampanii wrześniowej Edward Kleszczyński był jednym z zastępców dowódcy Mazowieckiej Brygady Kawalerii, oficerem SZP, ZWZ i wreszcie AK, gdzie od 1944 roku objął dowództwo nad Krakowską Brygadą Kawalerii Zmotoryzowanej AK o kryptonimie "Bank". Warto może jeszcze dodać i to, że w majątku Kleszczyńskiego ukrywał się wiosną i latem 1941 roku ówczesny komendant Obszaru IV ZWZ generał Tadeusz Komorowski "Prawdzic" (później "Bór").
Nadszedł 1945 rok .
Podczas kiedy właściciel dworu, "zapluty karzeł reakcji", zmuszony był uciekać na zachód, gdzie wstąpił w szeregi 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, władza ludowa rozparcelowała jego majątek, a dwór przejęła i do dzisiaj użytkuje (czytaj: dewastuje !) Rolnicza Spółdzielnia z Waganowic.
Dwór znajduje się w opłakanym stanie, a jego nieliczni lokatorzy znajdują się niestety w podobnej kondycji.
Mam przeczucie, że jeżeli nikt się nim w najbliższym czasie nie zainteresuje, a dwór jest wpisany do rejestru zabytków, to za parę lat będziemy już mogli mówić jedynie o ruinie ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widoczne ślady podmurówki dawnego tarasu

Obrazek

Te drzwi pamiętają jeszcze lata świetności dworu

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeśli wierzyć obecnym mieszkańcom dworu dachówki kryjące do dzisiaj boczne skrzydła dworu są jeszcze przedwojenne

Obrazek

Na zakończenie ciekawostka kulinarna dotycząca Mieroszewskich i dworu w Czechach :arrow: http://www.kurier.iap.pl/zdrowie/201009 ... ia/art.php

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 19 mar 2011, o 23:39 

Imię: PIOTRs
Pozwolę sobie zapytać bo jeszcze tu nie byłem, czy nie ma problemów z wejściem i fotkami,czy trzeba kogoś poprosić???

Ostatnio edytowano 20 mar 2011, o 07:06 przez trobal, łącznie edytowano 1 raz
Proszę nie opierać się o CapsLock na klawiaturze podczas pisania.

Post Napisane: 20 mar 2011, o 16:40 
Administrator

Kiedy podjechaliśmy na miejsce, przed dworem kręciło się kilku mężczyzn o fizjonomii, powiedzmy nie budzącej zaufania, ale zagadnięci przeze mnie nie mieli nic przeciwko temu abyśmy zrobili kilka zdjęć.
Wprawdzie na odchodnym jeden z nich zapytał oficjalnie czy nie bylibyśmy skłonni dorzucić się do jakiejś flaszki, ale zrobił to na tyle uprzejmie, że wręczyłem mu parę złotych z prawdziwą przyjemnością.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 20 mar 2011, o 17:18 

Bardzo Ci dziękuję za informację, a tak przy okazji polecam dwór w Wierzbnie, który póki co da się bez problemów sfotografować, można też kogoś zagadnąć i poprosić to wpuszczą do środka i pokażą świetlicę co prawda jest tam teraz magazynek i graciarnia ale np. piec niczego sobie.

Post Napisane: 20 mar 2011, o 22:21 
Administrator

Zapamiętam :D
W uzupełnieniu tematu zdjęcie Edwarda Kleszczyńskiego znajdujące się w zbiorach NAC.

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 20 mar 2011, o 23:12 
Moderator

Pochwały: 3
Imię: Asia
Bardzo ładne miejsce. Odnośnie zwiedzania, to miałam kiedyś ciekawą przygodę w Gdyni, chcąc zwiedzić mieszczący się w lasach schron dwukondygnacyjny nieopodal 11 BAS. Z pięciu wejść jedynie jedno było możliwe - wybito niewielki otwór w zabetonowanych drzwiach. Chodząc wokół i nie mogąc się zdecydować czy wejść czy nie ze względu na dziwne odgłosy z wewnątrz, nagle ujrzeliśmy głowę wyłaniającą się z czarnej czeluści schronu i pytającą czy za "winiaka" nie chcielibyśmy zwiedzić wnętrza. Dzięki uprzejmemu bezdomnemu - wieloletniemu mieszkańcowi owego schronu - zobaczyliśmy całe wnętrze.

Post Napisane: 20 mar 2011, o 23:20 

MASZ RACJĘ CZASAMI MOŻE NAWET WARTO STRACIĆ NA PRZYSŁOWIOWEGO WINIAKA ALE PRZYNAJMNIEJ MOŻNA COŚ ZWIEDZIĆ,NIESTETY BĘDĄC W PODKRAKOWSKIM ZBYDNIOWIE WŁAŚCICIELKA POWIEDZIAŁA ŻE ZA ŻADNE SKARBY NAWET NIE WPUŚCI ZA BRAMKĘ ABY ZOBACZYĆ DWOREK ,O ZDJĘCIA NAWET JUŻ NAWET NIE BYŁO CO PYTAĆ

Post Napisane: 20 mar 2011, o 23:25 
Administrator

A propos pisania tekstów DUŻYMI LITERAMI, zwrócił Ci już uwagę jeden z Moderatorów, przy kolejnym poście wysłałem Ci PM-a, którego nie odebrałeś ... jeżeli nadal będziesz "krzyczał" na forum będę Cię musiał "uciszyć" :D

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 21 mar 2011, o 00:02 

Przepraszam będę pamiętał

Post Napisane: 1 sty 2017, o 23:03 

Imię: AK
Dwór sprzedany już w latach 2013/2014 właścicielce jednej z największych firm produkującej kosmetyki w Polsce. Świetna lokalizacja, przy ruchliwej trasie, niedaleko Krakowa.

Post Napisane: 30 lis 2017, o 09:41 

Witam.Mieszkałem kiedyś w pałacu w Czechach tzn.moja babcia z dziadkiem tam mieszkali a ja ich odwiedzałem można powiedzieć że tam byłem na co dzień.Mam zdjęcia filmy z tamtych czasów jak będzie możliwość to jak najbardziej udostępnię.Moi dziadkowie mieszkali od strony najbliżej parku.Pamiętam chodziło się parkiem od Waganowic dobre czasy.Nie wiem czy teraz można tam podjechać zwiedzić,pobyć na kilka godzin.Mieszkało tam jak pamiętam kilka rodzin między innymi państwo Kosior,Jaskółkowie,Adela i Władysław Wcisło,pani Wawrowa,i bracia których nazwisk nie pamiętam.Od kiedy zacząłem tam jezdzić to był rok 1996-2009.Jeśli ktoś chce jakieś wiaomości zdjęcia filmy chętnie udostępnię.Bardzo pozdrawiam.Czekam na jakieś wiadomości.Przypomniałem sobie nazwisko tych braci Wiesław i Józef Żądzik lub Rządzik.

Post Napisane: 30 lis 2017, o 11:16 
Moderator

Pochwały: 3
Imię: Asia
Jeśli możesz i masz fotografie z wcześniejszych lat, to dodaj w tym temacie, z chęcią bym je zobaczyła. Przy tego typu obiektach, jak dworki czy pałace, bardzo lubię oglądać je za czasów świetności, gdy jeszcze były zamieszkane, wyposażone i służyły ludziom.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Małopolskie