Eksploratorzy
http://eksploratorzy.com.pl/

Dwór w Czulicach
http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=74&t=8549
Strona 1 z 1

Autor:  zuraw1965 [ 14 mar 2011, o 21:56 ]
Tytuł:  Dwór w Czulicach

Pisząc o dworze w Czulicach (woj. małopolskie, pow. krakowski) nie sposób nie wspomnieć o jego dawnych właścicielach, a mianowicie o rodzinie Czulickich herbu Czewoja, spośród których wywodził się między innymi znamienity rycerz, Imram z Czulic, poległy 15 lipca 1410 roku w bitwie pod Grunwaldem.
To własnie ta rodzina, prawdopodobnie jeszcze w XIV wieku, wybudowała w Czulicach dwór będący przez kolejne stulecia ich siedzibą rodową.
Niestety nie ma już po nim śladu bowiem spalił się doszczętnie pod koniec XVII wieku.
Obecny dwór został zbudowany prawdopodobnie w pierwszej połowie XIX wieku, ale pod koniec tegoż stulecia został przebudowany przez Antoniego Dąbskiego, który założył również wokół budynku park z dwoma stawami.
W 1902 roku majątek wraz z dworem stał się własnością rodziny van Wollen, a jego ostatnimi przedwojennym właścicielami byli Maria i Franciszek van Wollen.
Ciekawostką niech będzie fakt, że po upadku powstania warszawskiego w tutejszym dworze schronienie znaleźli między innymi Władysław Bartoszewski i Kazimierz Kumaniecki.
Po zakończeniu wojny czulicki majątek został przejęty przez skarb państwa, a w 1950 roku utworzono tu PGR.
Dzisiaj dwór stoi pusty, ale nowiutki dach świadczy o tym, że ktoś się nim jednak opiekuje, a i może wiąże z nim jakieś nadzieje.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wokół dworu "straszą" pozostałości dawnej spółdzielni.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ale prawdziwym zaskoczeniem był dla nas fakt, że bezpośrednio za dworem, na terenach wchodzących niegdyś w skład czulickiego majątku (być może zostały wykupione lub darowane przez właściciela), znajduje się cmentarz wojskowy nr 394 z okresu I wojny światowej, a w zasadzie to co z niego pozostało, puste, zarośnięte pole i samotnie stojący pomnik ...

Obrazek

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/