Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Małopolskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 6 wrz 2010, o 23:23 
Administrator

Imię: Jarek
Historia Zgłobic (woj. małopolskie, pow. tarnowski) i okolicznych majątków pełna jest prześwietnych nazwisk, ale historia zgłobickiego dworu zaczyna się dopiero w pierwszej połowie XIX wieku, najprawdopodobniej za sprawą hrabiny Lanckorońskiej, której przypisuje się właśnie jego budowę.
Pierwotnie był to drewniany budynek, ale w drugiej połowie tegoż wieku powstaje w tym miejscu murowany dwór, który przetrwał do dzisiejszych czasów.
O kolejnych właścicielach, Turnauach, wspominam ze względu na nazwisko, a Zborowskich wymieniam przez wzgląd na nietuzinkową postać hrabiego Jana Zborowskiego, będącego w młodości rotmistrzem w 2 Pułku Ułanów Księcia Karola Filipa Schwarzenberga i posiadającego tytuł szambelana dworu Jego Cesarskiej Mości Franciszka Józefa :D
Ostatnim przedwojennym właścicielem dworu był prezydent miasta Tarnowa Adam Marszałkowicz.
O dziwo dwór pozostał w rękach tej rodziny aż do 1950 lub 1951 roku i dopiero wtedy został im odebrany.
Nie wiem czy obecny właściciel dworu ma coś wspólnego ze spadkobierczynią ostatnich właścicieli, panią Teresą Marszałkowicz - rozmawiałem z nim jedynie przez telefon próbując (skutecznie) uzyskać zgodę na wejście na teren jego posesji - ale wygląda na to, że prace remontowe idą pełna parą i kolejny zabytkowy dwór może liczyć na przywrócenie mu dawnego blasku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 7 sty 2011, o 13:31 

Imię: urszula
Trudno podzielić entuzjazm mojego przedmówcy odnośnie do tego, co dzieje się obecnie z dworem w Zgłobicach. Charakter i kierunek "remontu", który rzekomo ma przywrócić zabytkowi "dawny blask" oceniam wprawdzie na podstawie zamieszczonych na tym forum zdjęć, ale to co ujrzałam zupełnie mnie zmroziło. Oglądałam dwór "w naturze" we wrześniu 2008 roku - był wprawdzie bardzo zniszczony, ale harmonijna, szlachetna bryła, współgrająca z oszczędną, klasycyzująca dekoracją robiła nadal duże wrażenie. Tymczasem nowy właściciel dobudował 10 (!!!!) różnej wielkości facjatek na dachu, przekształcając historyczny dwór w przeciętną, nowobogacką rezydencję o skomplikowanej, "najeżonej" sylwecie, niepokojąco przypominającej współczesne, standardowe rozwiązania architektoniczne (zwane pieszczotliwie "gargamelami"), jakich już tysiące w polskich wsiach i miasteczkach. Nie jestem zwolenniczką wybrzydzania nad prywatnymi właścicielami i stawiania im wygórowanych wymagań konserwatorskich, którym nie będą w stanie sprostać. Taka polityka doprowadziła do powolnego obrócenia w ruinę wielu cennych dzieł sztuki. Ale nie można pozwolić także na nonszalancję, na zuchwałą samowolę - bo ich efekty są nieodwracalne. W Zgłobicach patrzymy spokojnie (my, i konserwator, który musiał wydać zgodę na to barbarzyństwo!!!!) na zniszczenie kolejnego obiektu, ważnego tak artystycznie, jak zwłaszcza historycznie. Umieszczanie go nadal w katalogach zabytków będzie nieporozumieniem :sad:

Post Napisane: 7 sty 2011, o 20:13 
Administrator

Imię: Jarek
No cóż ... nie jest to może mistrzostwo świata, ale nie "wylewałbym jednak dziecka z kąpielą".
Widziałem wiele odnowionych dworów, których odstępstwo od pierwowzoru polegało właśnie na pojawieniu facjatek dachowych (nadmieńmy poza wszystkim, że wspomniane facjatki czy też lukarny były również charakterystycznym elementem występującym w architekturze dawnego dworu), które ze strony nowych właścicieli były próbą pogodzenia zabytkowej architektury budynku z nowoczesną funkcjonalnością - widziałem również przypadki, gdzie zachowany dach upstrzony był oknami typu Fakro, ale szczerze powiedziawszy mam wątpliwości czy lepiej to wyglądało.
Nie wiem czy obecny właściciel dworu w Zgłobicach adaptuje go na potrzeby mieszkalne czy inne, ale mam również świadomość, że jako inwestor ma on swoje uzasadnione potrzeby, które zazwyczaj kolidują z ograniczeniami nałożonymi przez konserwatora zabytków.
W takim przypadku możliwe jest tylko jedno rozwiązanie, kompromis, a to wymaga ustępstw z obu stron.
W przeciwnym razie możemy już tylko obserwować dalszą, nieuchronną destrukcję obiektu, co z eksploratorskiego punktu widzenia (np. możliwość wejścia do środka) jest być może atrakcyjne, ale z innego punktu widzenia nie da się uzasadnić.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 24 lut 2011, o 00:16 

Imię: JoaEwa
byłam w Zgłobicach w 2008 roku, mam zdjęcia sprzed remontu....niestety psują go te mansardy w dachu....
Załącznik:
Kopia PICT3128.JPG
Kopia PICT3128.JPG [ 116.96 KiB | Przeglądane 1213 razy ]

pomimo zniszczeń zachował piękną proporcjonalną bryłę
Załącznik:
PICT3129.JPG
PICT3129.JPG [ 86.93 KiB | Przeglądane 1213 razy ]
a po remoncie będzie taki sobie budynek
Załącznik:
PICT3130.JPG
PICT3130.JPG [ 84.7 KiB | Przeglądane 1213 razy ]

Załącznik:
PICT3132.JPG
PICT3132.JPG [ 80.99 KiB | Przeglądane 1213 razy ]

Załącznik:
PICT3134.JPG
PICT3134.JPG [ 93.15 KiB | Przeglądane 1213 razy ]

Post Napisane: 1 mar 2011, o 11:23 

Imię: Ruszard
Dwór w Zgłobicach ma bardzo bogatą historię. Krytykowanie lukarn w tym przypadku jest niestety chybione. Dwór był od początku obiektem z pełnym użytkowym poddaszem wraz z lukarnami. Podczas I wojny światowej pożar strawił obiekt a właściciele z powodów finansowych wykonali prostszy dach rezygnując z poddasza. Obecny remont przywraca więc do korzeni ten piękny budynek.
Swoją drogą obiekt w 2008 roku ładnie się prezentował tylko z perspektywy. Bliższe poznanie z materią, zanim nowy właściciel rozpoczął remont nie dawało podstaw do zachwytu.
Dobrze, że ktoś wreszcie zajął się tym pięknym dworem!

Załączniki:
Komentarz: Budynek z takim dachem nie miał szans na przetrwanie kolejnej zimy.
DSC01465.jpg
DSC01465.jpg [ 117.57 KiB | Przeglądane 1166 razy ]
DSC01531.jpg
DSC01531.jpg [ 119.31 KiB | Przeglądane 1166 razy ]
Komentarz: Lata działania Ośrodka Doradztwa Rolniczego to czas radosnej twórczości bez działań konserwatorskich. Potem było kilkanaście lat bez opieki.
DSC01539.jpg
DSC01539.jpg [ 106.19 KiB | Przeglądane 1166 razy ]
Komentarz: Zamoknięte mury i tynki. Mróz w tym stanie to śmierć dla budynku.
DSC01543.jpg
DSC01543.jpg [ 108.31 KiB | Przeglądane 1166 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Małopolskie