Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Małopolskie

Autor Wiadomość
 Tytuł: Dwór w Rokowie
 Post Napisane: 20 wrz 2010, o 23:25 
Administrator

Imię: Jarek
O dworze w Rokowie (woj. małopolskie, pow. wadowicki) nie wiadomo zbyt wiele.
Wzmianki o drewnianym dworze w tzw. kluczu rokowskim znajdującym się we władaniu rodziny Jaklińskich pochodzą już z początku XVIII wieku, ale murowany dwór stanął w tym miejscu prawdopodobnie pod koniec XIX wieku - pytanie tylko czy wybudował go Adolf Gasch, jego krewny Gustaw Gasch, a może kolejni właściciele, Emil Dolcisz lub bracia Franciszek i Krol Neumayer ... ?
Tego nie wiem i nigdzie nie znalazłem wiarygodnej informacji.
Jedno jest pewne, ostatnimi przedwojennymi właścicielem dworu i rokowskiego majątku byli Maria i Ignacy Mączyńscy.
Po zakończeniu II wojny światowej majątek został rozparcelowany, a we dworze rozgościła się Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna "Plon", która doprowadziła budynek do stanu kompletnej ruiny.
W 1953 roku dwór kupiła Krakowska Fabryka Kabli i po remoncie utworzyła w nim ośrodek kolonijny nazwany "Stara Baśń".
Od początku lat 90-tych w rękach prywatnych, ale jak widać na załączonych zdjęciach, nie wychodzi mu to niestety na zdrowie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wnętrza dworu raczej współczesne i raczej zdewastowane

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po drodze były "wucety"

Obrazek

I strychy

Obrazek

Ale dopiero piwnice uświadomiły nam, że dwór ma swoją historię ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Znowu na powierzchni :D

Obrazek

Obrazek

Tędy weszliśmy i tędy się ulatniamy

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 20 lip 2011, o 21:14 
Muszkieter

Imię: Marek
Trochę się zastanawiałem nad tym, czy umieścić ten wątek tutaj, czy może w "Innych", albo jeszcze gdzie indziej.

Fohlehof, czyli dwór/zagroda/hodowla źrebiąt, czyli remontów dla potrzeb wojskowych w Kleczy Dolnej działał od 1893 aż do wybuchu wojny w 1914 roku.
Wzmiankę o tym tajemniczym miejscu znalazłem w artykule Michała Siwca-Cielebona o ck garnizonie wadowickim zamieszczonemu w 12-tym numerze "Wadowian". Poszperałem oczywiście w "Dislokation und Einteilung des KuK Armee", tam też był ślad po tym ośrodku (zaledwie jednym z pięciu w całej Monarchii, a jedynym w Galicji), jego dowódcą był oberstleutnant Karl edler von Swogetinsky, a obsada według danych spisu powszechnego z roku 1900 liczyła 43 żołnierzy.
Obrazek

Zabudowania w których działa obecnie jakaś firma produkcyjna mogą świadczyć o dawnym przeznaczeniu tego miejsca.
Obrazek

Obrazek

Po drugiej stronie drogi, zaledwie kilkanaście metrów od budynków gospodarczych jest zdziczały i zarośnięty park szczelnie otoczony płotem z bramą zamkniętą zardzewiałą kłódką. Między zaroślami majaczyły tylko mury sporego budynku (dzięki Geoportalowi wiedziałem co tam może się kryć :) ) Okazało się, że nieco dalej jest jeszcze jedna brama, co prawda też zamknięta, ale za to obok niej była wielce gościnna dziura w płocie.
Obrazek

Obrazek

A dalej reprezentacyjna zapewne niegdyś alejka
Obrazek

I po kilkudziesięciu metrach wychodząc z gąszczu trafiamy na taki oto widok:
Obrazek

To na pewno wspomniany dwór w Kleczy Dolnej. Niestety, nie znalazłem na jego temat żadnych bliższych wiadomości, ani też co mogło się tutaj znajdować jeszcze niedawno. Hotel, pensjonat, restauracja, czy może jeszcze coś innego???

Obrazek

Obrazek

Zachwycił mnie kunsztowny dach nad werandą ;)
Obrazek

Drzwi były wyrwane, okna powybijane, a w środku jak można było się spodziewać, brak wszystkiego co przedstawiałoby jakąś wartość materialną, walące się stropy, chrzęst szkła pod butami i wszechobecny zapach stęchlizny.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I coś dla ewentualnych eksploratorów:
Obrazek

Za to kiedy zszedłem w przyziemia, zrobiło się o wiele ciekawiej...
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeszcze widok od tyłu;
Obrazek

Obrazek

I pomieszczenie techniczne, zapewne dawna piwniczka
Obrazek

Z potężnym betonowym zbiornikiem na wodę
Obrazek

To tutaj zapewne rezydował podpułkownik von Swogetinsky, stąd administrowano ośrodkiem hodowlanym, może były tu tez kwatery żołnierzy z jego obsługi.
A co było potem? Niestety, w pobliżu nie było nikogo, kogo można by się zapytać o niedawną, a może i dawniejszą przeszłość budynku.
Ale pewnie będę jeszcze nie raz tędy przejeżdżał :)

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 21 lip 2011, o 22:15 
Muszkieter

A to takie buty... W pierwszej chwili zgłupiałem, gdzie jest mój post :)
Oczywiście nie twierdzę na 100%, że wspomniany przeze mnie ośrodek hodowli mieścił się dokładnie tutaj, ale jest to jedyne miejsce w okolicy, które by się do takiego celu nadawało. Obsada w liczbie 43 żołnierzy i dowódca w randze podpułkownika świadczy o sporym jego znaczeniu i wielkości.

I jeszcze coś. Po wybuchu wojny w 1914 w Kleczy Dolnej zlokalizowana była filia wadowickiego obozu jenieckiego, większa nawet od obozu macierzystego. Mogło tu przebywać nawet około 30 tyś jeńców rosyjskich. Kierowano do niego tylko ludzi zdrowych, zaś chorych, rannych i kontuzjowanych przetrzymywano w Wadowicach, gdzie znajdował się szpital obozowy.
Podobóz w Kleczy zlikwidowano około listopada 1915 roku, a jeńcy zostali najprawdopodobniej skierowani do pracy przy usuwaniu wojennych zniszczeń po odejściu frontu z Galicji, porządkowaniu pobojowisk i wreszcie budowy cmentarzy.
Obóz miał znajdować się na wzgórzach w pobliżu dworu i ośrodka hodowlanego, który w 1914 zakończył działalność, być może w związku z nowym przeznaczeniem.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 16 paź 2011, o 23:29 

Imię: Malva Mariza
Witam!
MNie udało się zgromadzić takie informacje o Dworze:
Nieruchomość, na którą składa się działka o powierzchni 2,7747 ha, ma kształt wieloboku o nieregularnym kształcie. Budynek zlokalizowany jest w części wschodnio-północnej. Budynek otoczony jest drzewostanem, parkiem o składzie mieszanym – graby, dęby, akacje, lipy, jesiony. Niektóre z nich stanowią posusz i kwalifikują się do usunięcia. Na terenie zadrzewień występuje także duży udział samosiewów drzew i krzewów, które pojawiły się na skutek zaniedbań pielęgnacyjnych Nasadzenia drzew nie mają szczególnego układu. Wzdłuż ciągów komunikacyjnych utworzone aleje drzew.
Ponadto na działce widoczne pozostałości po drewnianym domku (fun-damenty) oraz basenie kąpielowym.
Cała działka jest ogrodzona – ogrodzenie z siatki metalowej z dwoma bramami metalowymi.
Budynek został wzniesiony prawdopodobnie na przełomie XVIII i XIX w., na gotyckich, murowanych piwnicach. Wcześniej był tam prawdopo-dobnie pałacyk drewniany.
Poniżej przedstawiono widok Dworu w roku 1935.
(tu chciałam wkleić fotkę, ale niestety nie umiem, proszę o instrukcje)
Dwór w roku 1935 fotografia należąca do Piotra Szczerbowskiego

Po drugiej wojnie światowej dwór został wyremontowany i użytkowa-ny jako ośrodek kolonijny przez Krakowską Fabrykę Kabli. Otrzymał wtedy nazwę „Stara Baśń".
Dojazd główny do budynku długa aleją od strony południowo – wschodniej. Aleja utwardzona nakładką asfaltową. Od strony wschodniej drugi dojazd do budynku. Również teren bezpośrednio przylegający do budynku utwardzony.

1. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie poinformował, że przedmiotowa nieruchomość nie została wpisana do rejestru zabytków, figuruje natomiast w ewidencji konserwatorskiej. Budynek dworu w Rokowie objęty jest ochroną konserwatorską wraz z ota-czającym ww. nieruchomość parkiem.
2. Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Wydziału Środowiska poinformował, że nieruchomość nie jest objęta żadną formą ochrony przyrody w rozumieniu ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r.
3. Archiwum Państwowe w Krakowie poinformowało, że nie posiada w swoim zasobie archiwaliów bezpośrednio dotyczących dworu w Rokowie. Również taką odpowiedź ustną otrzymano z Archiwum Państwowego w Katowicach Oddział w Oświęcimiu.
4. Z informacji uzyskanych od osób prywatnych wynika, że w miejscu dzisiejszego Dworu „Stara Baśń” w XVI/XVII wieku stał dworek drewniany, na miejscu którego w XIX w. na murowanych gotyckich piwnicach budynek wzniósł Adolf Gasch. Po II wojnie światowej Dwór stał się własnością Skarbu Państwa, został wyremontowany i był użytkowany jako ośrodek Kolonijny przez Krakowską Fabrykę Kabli, prawdopodobnie wtedy otrzymał nazwę „Stara Baśń”. W latach 70-tych w oficynach dworskich powstałą Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna „PLON”, która od 1995 r. była właścicielem m.in. Dworu. W tym samym roku Spółdzielnia sprzedaje działkę zabudowaną dworem „Stara Baśń” osobie prywatnej. Od dłuższego cza-su jest nie użytkowany, a w czasie użytkowania pełnił funkcję domu weselnego.
Budynek dworu „Stara Baśń” poł. w Rokowie został wzniesiony na przełomie XIX/XX w. w stylu dworkowym nawiązującym do klasycyzmu pol-skiego. Cechą charakterystyczną jest ganek w formie kolumnowego porty-ku nad którym przestronny balkon. Część budynku zwieńczona trójkąt-nym frontonem, w którego tympanonie znajduje się niewielkie okrągłe okienko. Wewnątrz budynku stylowe zdobienia nie występują. Jedynie piwnice zachowały gotyckie sklepienia z cegły.
Układ pomieszczeń :
Na każdej z kondygnacji znajdują się dwie duże sale – w części południo-wej budynku, dalej w części północnej – na parterze – kuchnia, pomiesz-czenia socjalne i mniejsze pomieszczenia, mogące pełnić funkcje pokoi mieszkalnych. Na piętrze – również dwie duże sale oraz pozostałość po ubikacjach oraz mniejsze pomieszczenia – pokoje.
W piwnicach – duże sale ze sklepieniami gotyckimi, pomieszczenia go-spodarcze, kotłownia oraz pomieszczenie z bojlerem na wodę.
Pośrodku budynku znajdują się ciągi komunikacyjne – korytarze oraz kla-ta schodowa prowadząca do piwnic i na piętro.
Od strony zachodniej – z sali – wyjście na taras z widokiem na stawy.
Wejścia do budynku znajdują się z wszystkich jego stron. Główne wejście od strony południowej.
Powierzchnia użytkowa budynku wynosi – 904,60m2.
Budynek wzniesiony na gotyckich murowanych z cegły i kamienia piwni-cach. Również fundamenty z kamienia.
Ściany kondygnacji z cegły.
Okładziny ścian – tynki cementowo-wapienne, malowanie. Tynki i malowanie – miejscami spękane i odspojone. Na części ścian na parterze tynk został usunięty i ściany przygotowane do remontu.
Elewacja – tynk cementowo-wapienny, licznie zdobiony gzymsami i wień-cem.
Schody – wejściowe i do piwnic – betonowe, na piętro – obłożone lastriko, balustrady metalowo-drewniane.
Dach – dwuspadowy, konstrukcja drewniana, deskowany, pokryty da-chówką. Odwodnienie – rynny z blachy ocynkowanej (uszkodzone, nie-szczelne, widoczne rosnące trawy w rynnach). Widoczne uszkodzenia da-chu (wewnątrz zamakanie ścian i liczne zacieki).
Stolarka okienna – okna drewniane skrzynkowe.
Stolarka drzwiowa - drzwi drewniane.
Posadzki – w salach i mniejszych pomieszczeniach – parkiet. W kilku pomieszczeniach „wybrzuszony” na skutek wilgoci, zalewania w wyższych kondygnacji, na korytarzach mozaika ceramiczna.
Media – z mapy zasadniczej wynika, iż działka uzbrojona w energię elek-tryczną, gazociąg. Prawdopodobnie media te w chwili obecnej „odcięte”.

Post Napisane: 16 sty 2012, o 01:49 
Bratnia dusza

Do powyższego opisu należałoby dodać, że obecnie belki stropowe zmieniły położenie o jedną kondygnację w dół i leżą aktualnie na podłodze parteru, a podłoga trzyma się jeszcze tylko dzięki pozostałości legarów i poszyciu z desek :-(

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 5 maja 2012, o 19:02 

Markov napisał(a):
A to takie buty... W pierwszej chwili zgłupiałem, gdzie jest mój post :)
Oczywiście nie twierdzę na 100%, że wspomniany przeze mnie ośrodek hodowli mieścił się dokładnie tutaj, ale jest to jedyne miejsce w okolicy, które by się do takiego celu nadawało. Obsada w liczbie 43 żołnierzy i dowódca w randze podpułkownika świadczy o sporym jego znaczeniu i wielkości.

I jeszcze coś. Po wybuchu wojny w 1914 w Kleczy Dolnej zlokalizowana była filia wadowickiego obozu jenieckiego, większa nawet od obozu macierzystego. Mogło tu przebywać nawet około 30 tyś jeńców rosyjskich. Kierowano do niego tylko ludzi zdrowych, zaś chorych, rannych i kontuzjowanych przetrzymywano w Wadowicach, gdzie znajdował się szpital obozowy.
Podobóz w Kleczy zlikwidowano około listopada 1915 roku, a jeńcy zostali najprawdopodobniej skierowani do pracy przy usuwaniu wojennych zniszczeń po odejściu frontu z Galicji, porządkowaniu pobojowisk i wreszcie budowy cmentarzy.
Obóz miał znajdować się na wzgórzach w pobliżu dworu i ośrodka hodowlanego, który w 1914 zakończył działalność, być może w związku z nowym przeznaczeniem.

Co do tego obozu, znajdował sie w miejscu zabudowań folwarku, po drugiej stronie drogi glównej. Dzisiaj zostały tam jedynie fundamenty. Pozostala czesc terenu wokół jest obecnie wykorzystywane rolniczo. Druga sprawa jest taka ze Klecza Dolna ma swoj wlasny dworek, w odleglosci okolo 1,5 km od dworku w Rokowie. Ciekawostka jest także fakt, iz obok dworku stacjonował w czasie II WS oddzial wojsk radzieckich. Figurka Matki Boskiej pochodząca z dworku zostala uszkodzona( odstrzelona dłoń) podczas potyczki z grupa niemcow. Po jej odnowieniu znalazla swoje miejsce w jednym z domow, wmurowana w sciane ;) Na terenie dworku mozna odnalezc zniszczony basen, zapuszczone chodniki alejek spacerowych oraz slupy z lampami oswietlajacymi niegdys owe miejsca przechadzek. Do niedawna istniał tam takze pokazny plac zabaw, na ktorym sam sie bawiłem :P Niestety, jak to w Polsce, wszytsko musi zostac rozkradzione. Pierwszy dworek na tym terenie istnial juz w XVI w. i byl miejscem zjazdu szlachty polskiej na sejmik krakowski. Niedaleko tego"nowego" budynku stoja do dzis pozostalosci po jego poprzedniku w postaci duzego glazu ( prawdopodobnie kawal fundamentu). Tyle chciałem uzupelnic, wiem cos tam wiecej ale musze sobie przypomniec :) Pozdro.

Post Napisane: 15 sie 2012, o 17:41 

Imię: Zuzia
Niestety nie mam dobrych wieści o dworku. Z lokalnego portalu dowiedzieć mozemy się o pożarze który pogorszył już i tak wątłą konstrukcje. Obecnie dwór jest w prywatnych rękach i stan jego widać właścicielowi nie przeszkadza a szkoda....

http://wadowice24.pl/wydarzenia/wieci-z ... stara-basn

Post Napisane: 4 wrz 2012, o 21:49 

Imię: Kinga
Przykro. Naprawdę przykro... :(

Post Napisane: 13 lis 2013, o 21:01 

@muszkieter wszystkie Twoje zdjęcia umieszczone tutaj pochodzą z Rokowa! Klecza Dolna to sąsiednia wioska i znajdujący się tam dwór wygląda zupełnie inaczej. Co do dworku w Rokowie to jakoś dobry rok temu sufit znalazł się na podłodze i wchodzenie do środka jest dość ryzykowne. Żeby wejść do parku otaczającego budynek wystarczy przejść się groblą stawu znajdującego się tuż za dworkiem i znaleźć małą bramkę. Jak do tej pory nie zdażyło mi się żeby była zamknięta:)

Jak dziś pamiętam plac zabaw znajdujący się koło dworu w Rokowie. W latach 90-tych, Krakowska Fabryka Kabli miała tu ośrodek kolonijny. W pamięci utkwiły mi dwie rzeczy: zjeżdżalnia w kształcie rakiety i huśtawka. Ale jaka! Wchodziło na nią jednocześnie bodajże 14 osób. Siadało się w paru rzędach krzesełek i wspólnymi siłami trzeba było rozkołysać to cudo na boki!!! Konieczna była pełna synchronizacja; gib w lewo, gib w prawo, gib w lewo…

Zdjęcia pochodzą z 2011 roku
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Post Napisane: 2 kwi 2018, o 07:59 

Imię: Grażyna
Zdjęcia dworu ze stycznia 2018. O ile wiem, kilka lat temu dwór był zajęty przez komornika. Ale jak widać kupiec się nie znalazł :( .

Załączniki:
Rokow dwor widok ogólny.JPG
Rokow dwor widok ogólny.JPG [ 147.86 KiB | Przeglądane 915 razy ]
Rokow dwor ryzalit frontowy.JPG
Rokow dwor ryzalit frontowy.JPG [ 87.62 KiB | Przeglądane 915 razy ]
Roków dwor elewacja ogrodowa.JPG
Roków dwor elewacja ogrodowa.JPG [ 158.85 KiB | Przeglądane 915 razy ]
Rokow dwor arkady balkonu.JPG
Rokow dwor arkady balkonu.JPG [ 147.23 KiB | Przeglądane 915 razy ]
Roków dwor szczyt ryzalitu frontowego.JPG
Roków dwor szczyt ryzalitu frontowego.JPG [ 110.74 KiB | Przeglądane 915 razy ]
Roków dwór park.JPG
Roków dwór park.JPG [ 224.06 KiB | Przeglądane 915 razy ]

Post Napisane: 31 paź 2018, o 12:15 

Imię: Anna
W latach siedemdziesiątych jeździłam tam na kolonie, kilkakrotnie. Raz nawet na zimowisko.
Piękne miejsce, starannie utrzymane, Kabel naprawdę o ten pałac dbał.
Na parterze prosto spod portyku kolumnowego wchodziło się do dużej sali - może balowej? Tam były apele w czasie niepogody i cała kolonia swobodnie się mieściła, sześć grup dzieci, ponad sto osób. Przy ładnej pogodzie apele odbywały się na zewnątrz, w grupie świerków na gazonie przed wejściem był maszt i na niego wciągało się flagę. Na parterze była też sypialnia średnich wiekowo chłopców i w nocy wyłazili przez okno do parku bawić się w podchody.
Na pierwszym piętrze były sypialnie najmłodszych chłopców i trzech grup dziewcząt - najstarsze zawsze były w sali nad wejściem głównym, z wielkim balkonem.
A w przyziemiu były kuchnie i stołówka. Oczywiście na każdym piętrze były łazienki, na górze zawsze zajęte, bo dziewcząt było dużo.
Najstarsi chłopcy mieszkali w osobnym, drewnianym pawilonie w parku.
Sporo parkowej zieleni to były stare, olbrzymie drzewa, a na lewo od dworu, za placem zabaw ze wspomnianą w poprzednim poście wielką huśtawką była dzika część, jakby mały las z głębokim jarem. Rosły tam grzyby.
Alejki w parku były wyasfaltowane i kiedy lęgły się żaby, takie maleńkie, pokrywały te wszystkie alejki w drodze do stawów rybnych. Nie można było przejść, żeby ich nie rozdeptać. Na parkowej łące naprzeciw głównego wejścia do dworu co roku koszono trawę, a potem ustawiano kopki siana. Pięknie pachniało.
Już poza terenem parku, za drogą, była piętrowa oficyna i tam kwaterowano obsługę kuchni, kierowcę i intendentkę, i pielęgniarkę. Była tam też izolatka, bo czasem ktoś przywlókł na kolonie coś zakaźnego.
Roków nie jest miejscowością położoną w atrakcyjnym dla dzieci terenie. Nie ma blisko lasu, na spacery chodziliśmy w pola albo nad stawy rybne, albo nad Skawę, tylko w jednym miejscu można się było tam zanurzyć. Ale już nie popływać, bo było za płytko.
A w zimie wychowawcy robili nam kulig na sankach uwiązanych do dostawczego żuka, naokoło parku. Ot i wszystkie atrakcje.
Mimo to bardzo miło wspominam te kolonie w Rokowie, w Starej Baśni. Żal, że tak to ginie. Żal.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Małopolskie