Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Małopolskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 2 cze 2013, o 19:40 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Renata
Kiedy powstał dwór w Stojowicach (woj. małopolskie, pow. myślenicki, gmina. Dobczyce)?
Różnie na ten temat piszą. Najprawdopodobniej w XVIII wieku wybudowano drewniany budynek, który spłonął.
W jego miejscu powstał w 1927r. obecny dwór murowany. Niewiele wiem o jego historii, oprócz małej wzmianki , że napadły nań chłopskie oddziały podczas rabacji galicyjskiej w 1846r.
Dwór jest budowlą parterową z kolumnowym portykiem. Otacza go starannie wypielęgnowany obszerny ogród z wysepką na stawie. Pięknie odnowione są też zabudowania gospodarcze. Obiekt znajduje się w rękach prywatnych.

http://dobczyce.pl/dla-mieszkancow/sole ... owice.html
http://www.polskiezabytki.pl/m/obiekt/3046/

Załącznik:
IMG_1209.jpg
IMG_1209.jpg [ 142.18 KiB | Przeglądane 2113 razy ]

Załącznik:
IMG_1211.jpg
IMG_1211.jpg [ 106.5 KiB | Przeglądane 2113 razy ]

Załącznik:
IMG_1213.jpg
IMG_1213.jpg [ 164.98 KiB | Przeglądane 2113 razy ]

Załącznik:
IMG_1215.jpg
IMG_1215.jpg [ 174.54 KiB | Przeglądane 2113 razy ]

Załącznik:
IMG_1212.jpg
IMG_1212.jpg [ 198.04 KiB | Przeglądane 2113 razy ]

Pięknie odrestaurowane zabudowania gospodarcze

Załącznik:
IMG_1216.jpg
IMG_1216.jpg [ 160.55 KiB | Przeglądane 2113 razy ]

Załącznik:
IMG_1217.jpg
IMG_1217.jpg [ 137.92 KiB | Przeglądane 2113 razy ]

Uroczy park

Załącznik:
IMG_1221.jpg
IMG_1221.jpg [ 200.66 KiB | Przeglądane 2113 razy ]

Załącznik:
IMG_1218.jpg
IMG_1218.jpg [ 162.54 KiB | Przeglądane 2113 razy ]

Załącznik:
IMG_1220.jpg
IMG_1220.jpg [ 160.86 KiB | Przeglądane 2113 razy ]

Post Napisane: 2 sty 2014, o 22:18 

Imię: Agnieszka
bardzo dostojny dwór, choć osobiście wolę tradycyjne, parterowe. cieszę się, że autorka powyższego postu zamieściła zdjęcia, bo posesja jest tak silnie strzeżona, że jedynie na zdjęciach można przyjrzeć się zabytkowi. budynek otaczają wysokie krzewy, drzewa i płot, co skutecznie uniemożliwia dostrzeżenie choćby skrawka dworu. oczywiście rozumiem, właściciele mają prawo do prywatności, ale jednak żal, że nie można zerknąć.

Post Napisane: 6 sty 2014, o 17:31 
Przyjaciel

Faktycznie z drogi niewiele widać. Gdyby nie pomoc życzliwej osoby, która dobrze zna właścicieli, to pewno też bym nie miała pojęcia o pięknie tego miejsca. Zwykle jakoś nie mam serca niepokoić mieszkańców. Gdybym sama miała taki dworek, to pewno też by mnie nie cieszyło, gdyby ktoś zakłócał mi spokój.

Post Napisane: 6 sty 2014, o 18:19 

no właśnie myślę, że ja bym wpuszczała. choć nie jestem pewna jak by to moje postanowienie wyglądało w zderzeniu z rzeczywistością. inna sprawa, że być może właściciele tego dworu także pozwalają obejrzeć posiadłość, ale ilu zainteresowanym wystarczy tupetu, żeby dzwonić i pytać, zakłócając ludziom spokój? :)

Post Napisane: 8 sty 2014, o 20:14 
Przyjaciel

Niestety, to często wybór między delikatnością, a skutecznością. Mam jeszcze w okolicy dwa dwory na oku, oba zupełnie inne i oba interesujące - w Niezdowie koło Dobczyc i Czasławiu. Są ogrodzone i zamieszkane. Zza płotu widać tyle, że człowiek się zaintryguje, ale zdjęć dobrych nie zrobi, gdyż drzewa zasłaniają. W obu wypadkach przy dworach stały samochody, można było zapytać właściciela o zgodę na wejście w "obejście". Ale ja jakoś ani prosić ani niepokoić kogoś nie umiem :cry: No i w efekcie "pocałowałam klamkę" :)

Post Napisane: 8 sty 2014, o 20:27 

Imię: Karolina
Kumari napisał(a):
Gdyby nie pomoc życzliwej osoby

O, ja się chyba nawet domyślam, kim jest ta osoba. :)

Post Napisane: 9 sty 2014, o 19:03 
Przyjaciel

szkieletek napisał(a):
O, ja się chyba nawet domyślam, kim jest ta osoba. :)

Dobrze się domyślasz :D Wyobraź sobie taką sytuację, gdy do bram tej uroczej rezydencji dobijają się dwie wielce ubłocone, ale eksploracyjnie ukontentowane postacie :jupi:
W dodatku w niedzielne popołudnie. Dziw, że psów gospodarze na ten niecodzienny widok nie spuścili :)

Post Napisane: 16 sty 2014, o 19:23 

Cytuj:
Niestety, to często wybór między delikatnością, a skutecznością. Mam jeszcze w okolicy dwa dwory na oku, oba zupełnie inne i oba interesujące - w Niezdowie koło Dobczyc i Czasławiu.

Renata, cudny jest dwór w Czasławiu, taki nietuzinkowy, ganek i balkonik aż zaprasza, żeby latem sobie tam przysiąść z orzeźwiającą lemoniadą:) A zdjęć tego dworku w Niezdowie się nie doszukałam. Kto wie, może jak się w końcu wybierzesz, to okażesz się jedyną szczęśliwą ich posiadaczką:)
To musi być jakaś nadzwyczaj pilnie strzeżona posesja, na pewno co najmniej przez hordę dzikich bestii i mur na trzy metry wysoki:)
Sama chętnie bym się wybrała, może kiedyś.

Post Napisane: 16 sty 2014, o 19:45 
Przyjaciel

W Czasławiu dwór jest architektonicznie nietypowy. Najciekawsza część znajduje się nie przy bramie, lecz od strony ogrodu, czyli drogi biegnącej od szosy Dobczyce - Wiśniowa. Teren nie jest dostępny z żadnej strony. Elewację ogrodową widać tylko przez drzewa, a zdjęcia wychodzą kiepsko. Z kolei w Niezdowie, z tego co udało mi się dostrzec, jest to typowy szlachecki dworek z kolumienkami przy wejściu. Oba obiekty stoją na dużych działkach, więc obchodząc teren w koło z każdej strony jest zbyt daleko, aby dostrzec szczegóły. Może właściciele zgodziliby się na mały rekonesans, ale ja tak nie lubię prosić... :D

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Małopolskie