Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Małopolskie
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 5 maja 2010, o 21:38 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:44
Posty: 3514
Lokalizacja: Kraków
Imię: Jarek
Renesansowy dwór w Szymbarku (woj. małopolskie, pow. gorlicki) zwany do dzisiaj, zgodnie ze staropolskim nazewnictwem, kasztelem, został wybudowany w pierwszej połowie XVI wieku przez ród Gładyszów herbu Gryf i jest (obok dworu we Frydmanie, który zmienił pierwotny wygląd) unikatowym przykładem tego typu architektury obronnej w Polsce.
Znalazłem informację, że w drugiej połowie XVI wieku murowane fortalicjum rycerskie Gładyszów uległo zniszczeniu i zostało odbudowane pod koniec tegoż wieku, ale już inne źródło wzmiankuje jedynie, że dwór został zbudowany w dwóch etapach - było nie było pod koniec XVI wieku dwór uzyskał wygląd, który mniej więcej zachował się do dzisiaj ... no może za wyjątkiem skarp (przypor), które zniknęły w latach 50-tych, a moim skromnym zdaniem nadawały kasztelowi prawdziwie obronny wygląd, nie mówiąc już o urodzie.
Kasztel był zamieszkany do końca XVIII wieku, a po Gładyszach wprowadzali się do niego kolejno Strońscy, Siedleccy, Bronikowscy.
W XIX wieku w kasztelu urządzono gorzelnię, w okresie międzywojennym pełnił rolę lamusa.
Remontowany od nie wiadomo kiedy jest ciągle zamknięty i niedostępny dla zwiedzających.

Już z daleka kasztel rzuca się w oczy i wygląda niezwykle interesująco

Obrazek

Obrazek

Z bliska robi jeszcze większe wrażenie - niestety trwający remont nie tylko szpeci ogólny widok, ale uniemożliwia wejście do środka (i tak miałem dużo szczęścia wchodząc nienagabywany na teren budowy)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak widać remont trwa, a panowie budowlańcy (bez urazy) mają wszystko poukładane w najdrobniejszym szczególe - pytanie jak długo jeszcze ?

Obrazek

Zabytkowy portal czeka cierpliwie na lepsze czasy

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z tyłu, to znaczy od strony skarpy, kasztel wygląda prawdziwie imponująco i malowniczo

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej"
Albert Einstein


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 5 maja 2010, o 22:11 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 21:49
Posty: 1280
Lokalizacja: Starless Aeon
Pochwały: 1
Przyznam, że bardzo osobliwa budowla :shock: i piękna zarazem. Ciekawe jak wyglądają wnętrza? Gdyby to był normalny dzień pracy, pewnie szło by się dogadać z ekipą budowlaną i zajrzeć do środka.

_________________
ἄθεος


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 11 sie 2010, o 16:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sie 2010, o 17:22
Posty: 555
Lokalizacja: Trójkąt Trzech Cesarzy
Imię: Robert
Faktycznie "osobliwa i piękna", byłem tam pod koniec czerwca, dodam, ze naprzeciw kasztelu znajduje się ładny drewniany budynek, mieszczący muzeum, o ciekawej nazwie: cytuje:
"Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach" - nie miałem się jeszcze czasu zagłębić o co chodzi z tymi dworami :) ; może ktoś rozwinie temat.

Obrazek

Po drugiej stronie ulicy ciekawy skansen.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 30 lis 2010, o 00:08 
Offline
Muszkieter
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 18:45
Posty: 3079
Lokalizacja: Pszów
Imię: Marek
Kasztel jak nowy, ale czy nie za bardzo nowy?

http://www.wrotamalopolski.pl/root_FEM/Co+nowego/2010/11/kasztel-w-szymbarku.htm

No i kto do kroćset pozwolił poprzywieszać jakieś śmieszne kokardki na cesarsko-królewskich żołnierzach?? Toż to profanacja munduru :po glowie: Winnych rozstrzelać!
;)

_________________
Viribus Unitis


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 15 sie 2011, o 08:35 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 21:24
Posty: 3134
Pochwały: 1
Cytuj:
Renesansowy kasztel w Szymbarku (woj. małopolskie) został w tym roku otwarty dla turystów. (...) Prace kosztowały 5,2 mln zł. Kompleks złożony z kasztelu, oficyny i dworku stał się własnością oddziału Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach. Pełni obecnie funkcje nowoczesnego ośrodka konferencyjno – wystawienniczego.

Za: http://www.zamki.res.pl/

_________________
MM


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 9 lut 2012, o 21:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sie 2010, o 17:22
Posty: 555
Lokalizacja: Trójkąt Trzech Cesarzy
Imię: Robert
Na Wikimedii garść w miarę aktualnych zdjęć po remoncie (również wnętrz)

http://commons.wikimedia.org/wiki/Categ ... _Poland%29


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 9 lut 2012, o 21:24 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 21:24
Posty: 3134
Pochwały: 1
A najlepiej "pasuje" do tego miejsca szkło i aluminium :evil:

_________________
MM


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 9 lut 2012, o 21:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sie 2010, o 17:22
Posty: 555
Lokalizacja: Trójkąt Trzech Cesarzy
Imię: Robert
Masz rację - po zalinkowaniu otwarłem zdjęcie w pełnej rozdzielczości :cry: , pierwsze rzuciły mi się piękne sklepienia (których się nie spodziewałem), z tej fotki
http://commons.wikimedia.org/wiki/File: ... r_DK28.png


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 11 lut 2012, o 22:49 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 21:24
Posty: 3134
Pochwały: 1
Jeszcze taka ciekawostka - na zdjęciach z lat 1910-1939 pochodzących z zbiorów NAC widać trzy przypory:

Obrazek

Obrazek

Jak podaje wikipedia: "W XVII wieku pękające ściany dworu wzmocniono zewnętrznymi przyporami z kamienia i cegły (...). W latach 50. XX wieku, podczas pierwszego etapu remontu usunięto wtórne elementy i przywrócono renesansowy charakter dworu."

I dla porównania jeszcze raz zdjęcie współczesne:

Obrazek

_________________
MM


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 15 maja 2012, o 08:47 
Offline

Dołączył(a): 14 maja 2012, o 15:58
Posty: 0
Imię: Contessa
Szymbark - małopolskie

Renesansowy Kasztel w Szymbarku po wielu latach niszczenia i ciągłych niedokończonych remontach powrócił do dawnej świetności.

HISTORIA KASZTELU W SZYMBARKU:
Cytuj:
DWÓR OBRONNY - dawna siedziba Gładyszów, jest bardzo cennym zabytkiem architektury renesansu w Polsce, stanowi czołowy przykład kasztelu polskiego. Został wzniesiony w dwóch etapach: rozpoczęto w I poł. XVI w. a zakończono w latach 1585- 1590. Nie jest znane nazwisko architekta ani budowniczych. Zbudowany jest z miejscowego kamienia łamanego, z dodatkiem cegły. W drugiej fazie budowy bryła dworu stała się bardziej ozdobna: zwieńczono ją attyką arkadową, poniżej wykonano dekorację sgraffitową (wzór tworzą fantastyczne maski i elementy geometryczne), okna ujęto w profilowane kamienne obramienia. Kasztel zbudowany jest na planie prostokąta, o wymiarach 20 na 13 metrów. Obiekt posiada cztery narożne baszty alkierzowe, które na wysokości piętra wystają poza lico murów, wsparte na kamiennych kroksztynach. Budynek posiada trzy kondygnacje: piwnicę, parter i piętro.

Do końca XVII wieku pełnił funkcje reprezentacyjną i mieszkalną.Pomieszczenia stanowią:dwie piwnice o kolebkowych sklepieniach,na parterze sień i 2 izby,na piętrze wielka sala reprezentacyjna,obok niej mniejsza,oraz cztery naroża alkierzowe.Do dziś w alkierzach przetrwało najwięcej oryginalnych elementów wystroju wnętrz,kamieniarka portali,fragmenty kominków i część polichromii ściennej w dwóch pomieszczeniach.

POŁOŻENIE - dwór usytuowano na skarpie rzeki Ropy i wyposażono w system strzelnic umieszczonych na wysokości strychu,co świadczy o potrzebach obronnych.Nie wydaje się jednak ,aby rezydencja Gładyszów pełnić miała jakąś istotną rolę w systemie obronnych zamków na południowych kresach Rzeczypospolitej.W XVII wieku pękające ściany dworu wzmocniono zewnętrznymi przyporami z kamienia i cegły,natomiast w wieku XVIII dodano wewnętrzne ściany działowe.W latach 50-tych XX wieku,podczas pierwszego etapu remontu usunięto wtórne elementy i przywrócono renesansowy charakter dworu.

WŁAŚCICIELE - kasztel zamieszkiwany był do końca XVIII wieku. Po Gładyszach przeszedł kolejno w ręce Strońskich, Siedleckich, Bronikowskich,Rogoyskich,Sękiewiczów i Kuźniarskich. W XIX wieku mieściła się w nim gorzelnia, magazyn zbożowy. Pod koniec XIX stulecia i jeszcze w okresie międzywojennym na parterze była kuchnia dla czeladzi dworskiej oraz kurnik. Dwór stanowił też rodzaj lamusa, w którym przechowywano niepotrzebne rzeczy.

Źródło: wikipedia

REMONT - Dzięki środkom Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013,w styczniu 2011 roku oddano do użytku wyremontowany kasztel w Szymbarku – perłę polskiej architektury epoki Odrodzenia.

OBECNA FUNKCJA KASZTELU - obiekt "wraz z przylegającą do niego oficyną dworską z końca XVIII wieku funkcjonuje jako Ośrodek Konferencyjno - Wystawienniczy ,,KASZTEL W SZYMBARKU,, oddział Muzeum ,,Dwory Karwacjanów i Gładyszów,, w Gorlicach. Do zespołu zabytków istniejących na terenie dawnego ,,Majątku Zamek,, należy także przeniesiony z Gorlic drewniany dworek z 1920 roku,dawna siedziba szymbarskiego muzeum."

Cytuj:
SZYMBARK-położony nad rzeka Ropą, pomiędzy północnymi krańcami pasma Magury Małastowskiej i Maślanej Góry.Osada istniała już w XII wieku i była własnością królewską.Lokowano ją powtórnie na tzw. ,,prawie niemieckim,, w XIV wieku.

W 1359 roku Kazimierz Wielki nadał rycerzowi Janowi Gładyszowi herby GRYF i jego rodzinie wielkie dobra ziemskie w tej okolicy oraz prawo do zakładania nowych osad.Gładyszowie uczynili z Schonbergu (Pięknej Góry) czyli Szymbarku,swoje gniazdo rodowe,które stało się ośrodkiem nieformalnego ,,państwa Gładyszów,, określanego mianem ,,Dominum Ropae,,. W XVI wieku wybudowali w Szymbarku,który przetrwał do czasów współczesnych.

Źródło: wikipedia

Ośrodek Konferencyjno - Wystawienniczy ,,Kasztel w Szymbarku,,
http://www.gorlice.art.pl/oddzialy-muze ... ztelu.html
38-311 Szymbark
kasztel.szymbark@gmail.com
tel./fax 18 351 31 14
ZWIEDZANIE:
sezon letni
maj-wrzesień poniedziałek-piątek 9-17 soboty i niedziele 9-18
sezon zimowy
październik-kwiecień codziennie 9-16


Załączniki:
Komentarz: Kasztel w Szymbarku-widok od strony skarpy
Kasztel 002.JPG
Kasztel 002.JPG [ 31.47 KiB | Przeglądane 1955 razy ]
Komentarz: Obecnie-Ośrodek Konferencyjno-wystawienniczy ,,Kasztel w Szymbarku,,
Kasztel 017.JPG
Kasztel 017.JPG [ 30.64 KiB | Przeglądane 1955 razy ]
Komentarz: Dwór obronny nocą
kasztel 022DUZY.JPG
kasztel 022DUZY.JPG [ 31.31 KiB | Przeglądane 1955 razy ]
Komentarz: Kasztel w Szymbarku -wejście
Kasztel 008.JPG
Kasztel 008.JPG [ 30.15 KiB | Przeglądane 1955 razy ]
Komentarz: Wejście do Kasztelu w Szymbarku
BN 015.JPG
BN 015.JPG [ 75.46 KiB | Przeglądane 1955 razy ]
Komentarz: Wnętrze Kasztelu w Szymbarku
kasztel 026.JPG
kasztel 026.JPG [ 34.27 KiB | Przeglądane 1955 razy ]
Komentarz: Kasztel w Szymbarku-repliki białej broni
kasztel 031.JPG
kasztel 031.JPG [ 78.58 KiB | Przeglądane 1955 razy ]
Komentarz: Dwór obronny w Szymbarku-widok od strony skarpy
Kasztel 001.JPG
Kasztel 001.JPG [ 29.41 KiB | Przeglądane 1955 razy ]
Komentarz: Kasztel w Szymbarku-oficyna dworska
Kasztel 023BW.JPG
Kasztel 023BW.JPG [ 29.42 KiB | Przeglądane 1955 razy ]
Komentarz: Kasztel w Szymbarku-oficyna dworska-wnętrze
Kasztel 016.JPG
Kasztel 016.JPG [ 30.28 KiB | Przeglądane 1955 razy ]

_________________
Witam :)


Ostatnio edytowano 15 maja 2012, o 09:04 przez Aga, łącznie edytowano 1 raz
Polecam lekturę tego wątku > http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=18&t=126
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 4 maja 2014, o 19:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 maja 2014, o 19:54
Posty: 5
Imię: Piotr
a oto kilka fotek (szkoda że nie fotografii :glupek: ) darmowe zwiedzanie unia dała unia zabroniła płacić za bilety :jupi:


Załączniki:
Komentarz: piękna jesień z pod kasztelu
1.jpg
1.jpg [ 244 KiB | Przeglądane 1431 razy ]
Komentarz: a to oczywiście kasztel
3.jpg
3.jpg [ 166.89 KiB | Przeglądane 1431 razy ]
Komentarz: i jeszcze raz kasztel
P1010113 2.jpg
P1010113 2.jpg [ 201.34 KiB | Przeglądane 1431 razy ]
Komentarz: a to restouracja 100 m vis-à-vis kasztelu - w niej mieszkali przedwojenni właściciele kasztelu - był on już wtedy zrujnowany (dobre jedzonko niezłe słodkości własnej produkcji)
6.jpg
6.jpg [ 227.52 KiB | Przeglądane 1431 razy ]
5.jpg
5.jpg [ 234.97 KiB | Przeglądane 1431 razy ]
4.jpg
4.jpg [ 168.54 KiB | Przeglądane 1431 razy ]
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 6 paź 2017, o 20:50 
Offline
Bratnia dusza

Dołączył(a): 16 lip 2013, o 11:18
Posty: 918
Imię: kuba
Dodam kilka widoków na wyremontowane wnętrza.


Załączniki:
IMG_1160 - IMG_1162.JPG
IMG_1160 - IMG_1162.JPG [ 33.74 KiB | Przeglądane 773 razy ]
IMG_1167 - IMG_1168.JPG
IMG_1167 - IMG_1168.JPG [ 27.97 KiB | Przeglądane 773 razy ]
IMG_1170 - IMG_1171.JPG
IMG_1170 - IMG_1171.JPG [ 24.02 KiB | Przeglądane 773 razy ]
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 7 paź 2017, o 09:58 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 gru 2016, o 20:34
Posty: 688
Lokalizacja: Gorlice
Imię: Waldemar
Z daleka również prezentuje się ładnie

Załącznik:
P1340325.JPG
P1340325.JPG [ 153.24 KiB | Przeglądane 350 razy ]


Załącznik:
P1340402.JPG
P1340402.JPG [ 140.5 KiB | Przeglądane 350 razy ]


Obrazek

_________________
Tylko umarli widzieli koniec wojny
Platon


Ostatnio edytowano 6 lip 2019, o 16:51 przez morganghost, łącznie edytowano 1 raz

Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 8 paź 2017, o 20:47 
Offline
Bratnia dusza

Dołączył(a): 16 lip 2013, o 11:18
Posty: 918
Imię: kuba
Z bliska też :)


Załączniki:
IMG_1205.JPG
IMG_1205.JPG [ 127.96 KiB | Przeglądane 740 razy ]
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 6 lip 2019, o 16:54 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 gru 2016, o 20:34
Posty: 688
Lokalizacja: Gorlice
Imię: Waldemar
Podczas ostatniej nocy muzeów:

Załącznik:
P2240365-HDR(3).jpg
P2240365-HDR(3).jpg [ 141.81 KiB | Przeglądane 350 razy ]


Załącznik:
P2240375-HDR(3).jpg
P2240375-HDR(3).jpg [ 131.5 KiB | Przeglądane 350 razy ]


Załącznik:
P2240378-HDR(3).jpg
P2240378-HDR(3).jpg [ 95.88 KiB | Przeglądane 350 razy ]


Załącznik:
P2240397.JPG
P2240397.JPG [ 99.18 KiB | Przeglądane 350 razy ]


Załącznik:
P2240400.JPG
P2240400.JPG [ 131.9 KiB | Przeglądane 350 razy ]


Załącznik:
P2240401.JPG
P2240401.JPG [ 102.45 KiB | Przeglądane 350 razy ]


Załącznik:
P2240409-HDR(4).jpg
P2240409-HDR(4).jpg [ 111.6 KiB | Przeglądane 350 razy ]

_________________
Tylko umarli widzieli koniec wojny
Platon


Góra 
 Zobacz profil  
 
Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Małopolskie


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

[ Time : 0.263s | 18 Queries | GZIP : Off ]