Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Małopolskie

Autor Wiadomość
 Tytuł: Pałac w Bobrku
 Post Napisane: 7 lut 2010, o 11:54 
Administrator

Imię: Jarek
Oficjalne dane mówią o zespole pałacowo-parkowym w Bobrku (woj. małopolskie, pow. oświęcimski), ale patrząc na historię tego miejsca można się pokusić o nazwanie tego pałacu zamkiem, co zresztą ma miejsce, bo w wielu źródłach nomenklatura stosowana jest zamiennie.
No to na początek o zamku - zbudowany w XIV wieku dotrwał nienaruszony do czasów potopu szwedzkiego, kiedy to generał Wirtz (ten sam, który podpalił zamek w Lipowcu) podpalił zamek na odchodne.
Zamek ucierpiał również podczas konfederacji barskiej.
Ponieważ ruiny zamku nie nadawały się już do zamieszkania hrabina Teresa Wielopolska z książąt Sułkowskich, wdowa po Janie Józefie Wielopolskim, kolejnym właścicielu Bobrka, postanowiła wybudować w tym miejscu klasycystyczny pałac, wykorzystując w tym celu dawne piwnice oraz fragmenty zamkowych murów i przypór, które widoczne są jeszcze dzisiaj.
Kolejni właściciele Bobrka, Ogińscy, przebudowali pałac w stylu eklektycznym, z wyraźnymi cechami neobarokowymi.
Jeszcze przed 1914 rokiem pałac stał się własnością rodziny Sapiehów i to oni władali nim do 1939 roku.
Ostatni przedwojenny właściciel bobreckich dóbr (liczyły one wtedy 2.255 ha), książę Adan Zygmunt Sapieha, planował jeszcze przebudowę pałacu, ale wybuch II wojny światowej przekreślił te plany.
W 1945 roku, w oparciu o wiadomy dekret, majątek został rozparcelowany, a pałac zaadaptowano na potrzeby szkoły specjalnej.
Później była tam szkoła podstawowa i przedszkole, a kiedy obie instytucje wyprowadziły się do nowych budynków, opuszczony pałac stał się przedmiotem bezmyślnej dewastacji okolicznych mieszkańców.
W 1979 roku, ognisko rozpalone przez młodzież we wnętrzu pałacu spowodowało pożar i zniszczenie zachodniej jego części. Od tego czasu pałac zamienił się w trwałą ruinę.
Gmina Chełmek przejęła pałac w 1983 roku i w 2002 roku sprzedała go, wraz z przyległym parkiem, prywatnemu inwestorowi, który nazywa się Raoof Ziyad.
Obok pałacu znajduje sie dawna oficyna, ale nie znalazłem informacji kiedy została wybudowana.

Teren otaczający ściśle pałac i oficynę został ogrodzony siatką, a wewnątrz pałacu trwają prace remontowe.
Miałem wielką ochotę zwiedzić pałac w środku, nawet znalazłem miejsce gdzie można się wczołgać pod siatką, ale coś mi mówiło, że teren jest pilnowany ... i okazało się, że przeczucie mnie nie myliło - przez cały czas byliśmy obserwowani przez ochroniarza.
Sympatyczny, acz stanowczy pan powiedział mi, że obecny właściciel jest irakijskim kurdem i zamierza w przeciągu 5 lat odbudować pałac i otworzyć w nim centrum konferencyjne.
Trzymam kciuki :thumright:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dawna pałacowa oficyna

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obchodząc pałac natknęliśmy się na coś w rodzaju piwniczki

Obrazek

Obrazek

Pałac od strony zachodniej

Obrazek

I widoczne przypory

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Stojące niedaleko pałacu zabudowania folwarczne

Obrazek

Na koniec ciekawostka - gdzieś w parku znajduje się kamienna płyta upamietniająca konia "Atamana", który podczas wojny polsko-bolszewickiej wyniósł z pola walki rannego księcia Leona Sapiehę - ze względu na zimową porę nie podjęliśmy poszukiwań tego miejsca, ale wrócimy tam wiosną

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 7 lut 2010, o 18:15 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Garść info o właścicielu pałacu ;)
(Fragmenty art. z Tygodnika Powszechnego)

Cytuj:
"Wszak przyszło mi być nieszczęsnym świadkiem ojczyzny mojej, którą zawładnęła gilotyna" - pisał Hatif Janabi, iracki poeta mieszkający w Polsce. Za nim słowa te powtórzyłby zapewne Ziyad Raoof, Fari Said, Wadie Al Khalidi i większość żyjących w Polsce Irakijczyków.

Nie chciał prosić o azyl na Zachodzie, nie zamierzał zostać w Moskwie, bo już wiedział, czym pachnie komunizm. Nie mógł też wrócić do Iraku. Studiujący razem z nim na moskiewskim uniwersytecie przyjaciele z Polski zaprosili go na Boże Narodzenie do Krakowa. Pierwszy wieczór w Polsce spędził na opłatku w "Piwnicy pod Baranami". Zachwyciła go serdeczność piwniczan, a najbardziej Piotr Skrzynecki. Ziyad Raoof, syn kurdyjskiego miłośnika poezji arabskiej, postanowił zamieszkać w Polsce. Był rok 1986.

Cytuj:
Ziyad urodził się w kurdyjskim mieście Irbil, gdzie jego ojciec uczył arabskiego. - Myśląc o nim, zawsze widzę go w więzieniu albo ukrywającego się przed aresztowaniem - wspomina.

Ojca prześladowano w czasach monarchii i gdy Irak stał się "republiką". Za to, że zawsze był w opozycji, czyli nie pozwalał zapomnieć swoim uczniom, iż są Kurdami. Nie miał w sobie krzty szowinizmu, nie gardził Arabami, kochał ich poezję.

Pewnego dnia został aresztowany i słuch po nim przepadł. Rodzina bała się, że nie żyje. Ale żył, a nawet odzyskał wolność - dzięki pewnemu Arabowi, który w czasach monarchii siedział w jednej celi z wujem Ziyada. Wuj siedział, bo był Kurdem, Arab, bo należał do Baas. W latach 70. ów Arab został ambasadorem Iraku w Polsce, ale szybko padł ofiarą czystek Saddama.

Myśląc o ojcu, Ziyad widzi go też na pustyni. Nauczyciel arabskiego został wypędzony z Irbilu, a że samotnej matce trudno było wychować trzech synów, pięcioletni Ziyad towarzyszył ojcu na wygnaniu. Zamieszkali na południu, na pustyni niedaleko miasta Al Kut, pod okiem policji, która śledziła ich każdy krok.

Cytuj:
Ziyad uciekł do Turcji. Stamtąd po roku pojechał na studia prawnicze w Moskwie. - Przyjechałem do ZSRR wierząc, że komunizm to spełnienie marzeń ludzkości - wspomina.

Cytuj:
Na szczęście, przyjaciele zaprosili go do Polski. - Nie przerażała mnie bieda i kartki, miałem za sobą kilka lat w Moskwie - wspomina. - Po takim doświadczeniu Polska była dla mnie oazą liberalizmu.

Ambasada iracka nie przedłużyła mu paszportu. Dowiedział się, że rodziców kolejny raz deportowano - za karę, że syn nie wraca. Pod koniec lat 80. służba bezpieczeństwa wypuściła matkę do syna: miała namawiać Ziyada do powrotu, tymczasem zaklinała go, by nie wracał, choćby rodzina miała zapłacić najwyższą cenę. W Polsce Ziyad otrzymał kartę stałego pobytu, zaś polskie obywatelstwo dostał w 1992 roku.

Kiedy przyjechał do Krakowa, chciał się doktoryzować na UJ - tematem pracy miały być relacje między Bagdadem a autonomią kurdyjską. Doktoratu nie zrobił: temat stracił aktualność.

Cytuj:
Kilka lat temu Ziyad kupił zdewastowany dwór w Tomaszowicach. W dawnych chlewniach i spichlerzach urządził hotel i centrum konferencyjne (gościom pokazuje fotografie, by dowieść, że niedawno dwór był ruiną). Dziś to jeden z wielu hoteli i restauracji należących do tego przedsiębiorczego Kurda.

To dobrze rokuje...

I jeszcze:
http://www.rp.pl/artykul/88001,274143_B ... perla.html

Post Napisane: 16 lut 2010, o 15:15 
Przyjaciel

Imię: Renata
Wygląda na to, że pałac trafił w dobre ręce. Skoro nowy właściciel ma już za sobą udane renowacje obiektów, to nie jest już w tej branży nowicjuszem i wygląda na wiarygodnego. Nawet w obecnym stanie obiektu widać, że można zrobić z niego cacko. Swoją drogą trudno uwierzyć, że tyle zniszczeń dokonano stosunkowo niedawno i w tak głupi sposób.

Post Napisane: 20 lut 2010, o 13:38 

Imię: waldi481
Zaciekawieni wzmianką o koniu Atamanie pogrążyliśmy się w szukaniu informacji o nim.Oto znalezione w internecie:

Pomnik konia znajduje się na terenie zespołu parkowo - pałacowego w Bobrku.
Teren, na którym znajduje się płyta, jest bardzo zaniedbany, a konieczności odnowienia i zabezpieczenia wymaga także sam pomnik. Należałoby zatroszczyć się o podniesienie płyty, gdyż z czasem znacznie się zapadła i podsypanie jej tłuczniem, aby nie zarastała trawą. Od lat inicjatywę w tym kierunku podejmuje znany oświęcimski miłośnik i popularyzator historii Józef Janeczko, który już nieraz własnoręcznie porządkował teren w pobliżu pomnika. Dzięki jego staraniom i zaangażowaniu historia zawarta w kamieniu wciąż trwa.
Na wielkiej polanie z dębem pośrodku umieszczona jest trudna do odnalezienia płyta kamienna z napisem: Tu leży koń wierny towarzysz wojny światowej i bolszewickiej 1936.
Upamiętnia ona zwierzę, które, jak przez wiele lat sądzono, uratowało życie księciu Adamowi Sapiesze, wynosząc go z pola komarowskiej bitwy 1920 roku. Pamiątkowy kamień postawił swojemu koniowi - Atamanowi książę Adam w podzięce za uratowanie życia podczas komarowskiej bitwy. Według jednych relacji w dużej mierze księciu pomógł kawalerzysta Józef Pietras. Według innych - koń sam wrócił po swojego rannego pana i przeniósł go przez linię frontu w bezpieczne miejsce. Okazało się jednak, że jest inaczej. Podczas rozmowy z jedną z mieszkanek Bobrku Joanną Baran, która przed wojną przez wiele lat pracowała w bobreckim pałacu, pojawiła się wątpliwość, czy właścicielem konia był książę Adam, czy też może, według innych przekazów, jego brat Leon. Pani Joanna obiecała wówczas, że o wyjaśnienie poprosi kogoś z rodziny Sapiehów, gdyż cały czas utrzymuje z nimi kontakt. Wraz z życzeniami świątecznymi do Joanny Baran dotarł napisany przez mieszkającą w Belgii księżnę Jadwigę, córkę Adama Sapiehy list, z którego wynikało, że uratowanym przez wierzchowca żołnierzem był jednak Leon brat Adama. Wątpliwości natomiast nie ulega, że po swym chwalebnym czynie Ataman dożywotnio otrzymał wolność, nie był już siodłany ani zaprzęgany do wozu. Według miejscowych przekazów kamień znajduje się w miejscu, w którym zwierzę dokonało żywota w 1936 roku.

Post Napisane: 11 sie 2010, o 15:30 

Imię: Robert
Widziałem ten pomnik Atamana - niestety nie mam fotek, dosyć łatwo tam trafiłem, po wskazówkach miejscowego wójta. Ale to było 12lat temu, może do tej pory faktycznie płyta zagłębiła się w ziemię.
Pałac jest naprawdę imponujący (wiadomo, nie byle jaki ród - tylko Sapiehowie), byłem tam w zeszłym roku - czas go niestety nie oszczędził przez te 11lat od mojej pierwszej wizyty.
Oby udała się restauracja obiektu.

Post Napisane: 8 paź 2010, o 14:48 
Przyjaciel

Coś się tam dzieje :)
Załącznik:
3f9b1f0d56ad93ef.jpg
3f9b1f0d56ad93ef.jpg [ 149.68 KiB | Przeglądane 883 razy ]

Załącznik:
2472f109cdaa89f8.jpg
2472f109cdaa89f8.jpg [ 170.74 KiB | Przeglądane 883 razy ]

Załącznik:
a315009b379da21b.jpg
a315009b379da21b.jpg [ 146.99 KiB | Przeglądane 883 razy ]

Załącznik:
34237d26a0614a95.jpg
34237d26a0614a95.jpg [ 225.03 KiB | Przeglądane 883 razy ]

Wnętrze piwniczki
Załącznik:
cb4f7f04c6f543c8.jpg
cb4f7f04c6f543c8.jpg [ 77.52 KiB | Przeglądane 883 razy ]

Załącznik:
aba183ef62ce72e5.jpg
aba183ef62ce72e5.jpg [ 89.68 KiB | Przeglądane 883 razy ]

Post Napisane: 14 paź 2010, o 22:09 
Administrator

Imię: Jarek
Korzystając z uprzejmości właściciela pałacu oraz jego współpracowników mieliśmy okazję obejrzeć pałac od środka i naocznie przekonać się o postępie prac renowacyjnych - wszystko idzie ku dobremu :brawa:

Na początek kilka ogólnych zdjęć "nie zza płotu " :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I wreszcie do środka

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zejście do piwnic, czyli do najstarszej części pałacu

Obrazek

Tutaj niestety mój aparat zawiódł i za "chiny ludowe" nie chciał łapać ostrości - zdjęcia z lampą, trochę przypadkowe, ale mam nadzieję, że uda mi się tam jeszcze wrócić

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tajemne przejście w jednej z komnat

Obrazek

Obrazek

A teraz na górę

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Poddasze wygląda już całkiem nieźle, a widoki radują serce

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niestety pora zejść na dół

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na koniec pałac od tyłu :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 24 paź 2010, o 21:15 
Moderator

Tytułem drobnego uzupełnienia :D

Obrazek

Korytarz w lewym skrzydle

Obrazek

Zachowany fragment oryginalnych odrzwi

Obrazek

Piwnice

Obrazek

Obrazek

"Widok z okna"

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 29 maja 2011, o 23:18 

Imię: Robert
Prace wciąż trwają, zdjęcie (mam tylko jedno) z 9 marca 2011, widać, że jest postęp od ostatnio zamieszczonych w temacie- niestety mimo zakazu wjazdu (TEREN PRYWATNY), podjechaliśmy za barierę autem - panowie z firmy budowlanej stanowczo nie pozwolili wejść na teren pałacu :evil:

Obrazek

Post Napisane: 28 paź 2012, o 19:34 
Muszkieter

Jak tam postępy, ktoś był ostatnio w okolicy?
(a zdjęć widać tylko kilka :( )

Post Napisane: 4 lis 2012, o 11:29 

Imię: Ola
Trafiłam na forum, szukając informacji na temat pałacu w Bobrku, który wczoraj odwiedziłam.
Prace postępują:-)
Na dowód zdjęcie.
Pozdrawiam!

Załączniki:
Komentarz: Pałac w Bobrku 3 XI 2012
PałacBobrek mały.jpg
PałacBobrek mały.jpg [ 107.8 KiB | Przeglądane 4437 razy ]

Post Napisane: 6 sie 2014, o 00:05 

Tablica upamiętniająca konia księcia Sapiehy znajduje się na zaznaczonej polanie, zaraz przy ścianie lasu. Bardziej prawdopodobne jest miejsce oznaczone nr 1.

Załącznik:
tablica_mapa.jpg
tablica_mapa.jpg [ 223.87 KiB | Przeglądane 3041 razy ]

Załącznik:
tablica.jpg
tablica.jpg [ 166.66 KiB | Przeglądane 3041 razy ]

Post Napisane: 28 kwi 2015, o 20:28 

Ślady dawnego zamku, dostępne na starych mapach i w terenie :)
Mapa z 1763-1787
http://mapire.eu/en/map/collection/firs ... n=19.25595

I to samo w terenie:
http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/?loca ... ID=1768919

Post Napisane: 15 paź 2017, o 22:53 
Bratnia dusza

Imię: Agnieszka
Info z wczoraj od pana pilnującego obiektu - w pałacu nic się nie dzieje.
Niedawno rozebrano rusztowania. Konserwator ma spore zastrzeżenia co do odnawiania obiektu i pewnie tym zniechęcił właściciela. Podobno nie podobają mu się betonowe stropy i odbudowana ściana z nowej cegły.
Mam wrażenie, że posada konserwatora zabytków, bardziej szkodzi zabytkom niż pomaga. Jak się obiekt sypie i nikt go nie chce, to konserwator się nie interesuje i nie czepia. Jak tylko ktoś chce wyremontować/uratować ruinę, to nagle jak spod ziemi staje konserwator i ma tysiąc zastrzeżeń.
Jeśli ktoś chce zobaczyć pałac to pan, który mieszka w dworku przy pałacu chętnie pokaże, tylko prosi by nikt nie forsował siatki. Nie ma takiej potrzeby. Zupełnie legalnie można pałac zwiedzić. Pan jest niezwykle przyjazny i sympatyczny.

Załączniki:
IMG_8787.JPG
IMG_8787.JPG [ 82.34 KiB | Przeglądane 944 razy ]
Komentarz: Ta ściana się nie spodobała konserwatorowi zabytków
IMG_8823.JPG
IMG_8823.JPG [ 105.75 KiB | Przeglądane 944 razy ]
IMG_8828.JPG
IMG_8828.JPG [ 95.17 KiB | Przeglądane 944 razy ]
IMG_8795.JPG
IMG_8795.JPG [ 71.78 KiB | Przeglądane 944 razy ]
IMG_8805.JPG
IMG_8805.JPG [ 50.53 KiB | Przeglądane 944 razy ]
IMG_8808.JPG
IMG_8808.JPG [ 62.83 KiB | Przeglądane 944 razy ]

Post Napisane: 8 kwi 2018, o 18:09 

Imię: Grażyna
W kwietniu 2017 roku w Gazecie Krakowskiej ukazał się artykuł na temat remontu pałacu w Bobrku. Z artykułu wynika, że wina leży po stronie inwestora, który zaprzestał prac ponad rok temu, a z zapowiadanego kompleksowego remontu zrealizował tylko niewielką część (nowy dach). Konserwator nie wspomina nic o zarzutach dotyczących niewłaściwego remontu, lecz ma duże zastrzeżenia dotyczące postępu prac i braku dostatecznego zabezpieczenia bryły zabytku przed niszczeniem.

Zobaczymy jaki będzie dalszy ciąg sprawy i czy pałac doczeka końca remontu :|

Zdjęcia z października 2017.

Załączniki:
Bobrek pałac widok ogólny.JPG
Bobrek pałac widok ogólny.JPG [ 222.75 KiB | Przeglądane 694 razy ]
Bobrek pałac galeria na piętrze.JPG
Bobrek pałac galeria na piętrze.JPG [ 179.37 KiB | Przeglądane 694 razy ]
Bobrek pałac facjata.JPG
Bobrek pałac facjata.JPG [ 202.54 KiB | Przeglądane 694 razy ]
Bobrek pałac park.JPG
Bobrek pałac park.JPG [ 208.88 KiB | Przeglądane 694 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Małopolskie