Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Małopolskie

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Pałac w Osieku
 Post Napisane: 16 paź 2009, o 16:03 
Administrator

Imię: Jarek
Do pałacu w Osieku (woj. małopolskie, pow. oświęcimski) udało nam się wejść dzięki znajomości z Małgosią :jupi: , a w zasadzie to z jej Tatą (a słyszałem gdzieś, że wspólne ogniska i pieczenie kiełbasek nie popłacają), który zorganizował wejście do prywatnego w tej chwili obiektu w ramach wycieczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Ale do rzeczy, pierwsze wzmianki mówiące o dworze obronnym w Osieku pochodzą z 1653 roku, ale prawdopodobnie dwór istniał w tym miejscu dużo wcześniej.
Ówczesnym właścicielem Osieku był niejaki Jędzrzej Porębski herbu Kornicz.
Kolejni właściciele majątku zmieniali się często, ale warto wspomnieć, że Osiek przez jakiś czas był w posiadaniu rodziny Branickich, w tym Franciszka Xawerego Branickiego, współtwórcy konfederacji targowickiej.
W roku 1784 osiecki majątek kupił śląski przemysłowiec Karol Wacław Laryss, po nobilitacji baron Larisch, który dokonał gruntownej przebudowy dawnego dworu przekształcając go w klasycystyczny pałac.
Kolejnej przebudowy pałacu dokonał syn barona, Karol Józef Larisch, ale jego koncepcja nosiła już wyraźne ślady wschodnich odniesień polskiego romantyzmu - tak właśnie, prawdopodobnie przed 1840 rokiem, powstał pałac w stylu orientalnym, którego projekt przypisuje się włoskiemu architektowi Franciszkowi Marii Lanciemu.
Wnętrza zostały całkowicie przebudowane w stylu mauretańskim i muszę powiedzieć, że to co zobaczylismy (a obejrzeliśmy jedynie parter pałacu) robi niesamowite, wręcz piorunujące wrażenie.
W roku 1867 (inne źródła podają datę 1885) dobra w Osieku kupił Oskar Rudziński, który doprowadził podupadający nieco majątek do rozkwitu.
Pałac w Osieku gościł w swoich progach wiele osobistości, w tym między innymi Józefa Piłsudskiego, gen. Józefa Hallera, kardynała Adama Stefana Sapiehę, prezydenta Ignacego Mościckiego czy wreszcie malarza Juliana Fałata, który był stałym gościem pałacu.
Po śmierci Oskara Rudzińskiego w 1919 roku, osieckim majątkiem zarządzali jego synowie, którzy byli ostatnimi przedwojennymi właścicielami pałacu (tablica nagrobna rodziny Rudzińskich, jak również grobowiec Larischów znajdują się w drewnianym kościółku św. Andrzeja w Osieku.
W czasie II wojny światowej majątek przejęli Niemcy zmuszając Rudzińskich do opuszczenia Osieka.
Po 1945 majątek został znacjonalizowany i rozparcelowany.
Rodzina Rudzińskich odzyskała pałac oraz budynki gospodarcze w styczniu 2009 roku.
Z tego co wiem pałac wraz przyległościami został wystawiony na sprzedaż. Z krótkiej rozmowy jaką przeprowadziłem z Panem, który otworzył nam pałac wynikało, że jest wielu oglądających i jeden inwestor mający pieniądze i planujący przebudowanie pałacu na hotel. Sęk w tym, że konserwator zabytków ma chyba inną koncepcję ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Północna fasada
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wchodzimy do środka
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A po obu stronach korytarza
Obrazek

Obrazek

Sala balowa
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I przyległe do niej pomieszczenia, głównie wieża
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 16 paź 2009, o 17:07 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Przyznaję, że wnętrze robi wrażenie. Z zewnątrz to aż tak bogato nie wygląda.

Post Napisane: 16 paź 2009, o 17:31 
Administrator

Imię: Leszek
Wnętrza robią wielkie wrażenie, szkoda tylko, że ktoś w chwili chyba zaćmienia wpadł na pomysł założenia kaloryferów :rotfl2: Pasują jak alufelgi do karety ;)

A projektant przebudowy Lanci to postać dobrze znana w Zagłębiu - według jego projektu przebudowano w XIX w zamek w Będzinie (a jego obecny kształt po powojennej odbudowie niewiele się różni), jest również projektantem budynku dyrekcji Zachodniego Okręgu Górniczego w Dąbrowie (w którym później mieściła się Szkoła Górnicza "Sztygarka", obecnie budynek jest siedzibą Muzeum Miejskiego).

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 16 paź 2009, o 19:12 
Przyjaciel

Imię: Renata
Pałac jest naprawdę odlotowy. Wyobrażam sobie jakie wrażenie musiał wywierać na gościach w czasach jego świetności. Świetnie nadawałby się na imprezy kulturalne albo jakieś muzeum, natomiast aby przystosować go do celów hotelarskich trzeba by chyba mocno zaingerować w jego układ. To przeważnie nie wychodzi takim obiektom na zdrowie.

Post Napisane: 16 paź 2009, o 22:25 
Administrator

le_szek napisał(a):
A projektant przebudowy Lanci to postać dobrze znana w Zagłębiu - według jego projektu przebudowano w XIX w zamek w Będzinie (a jego obecny kształt po powojennej odbudowie niewiele się różni), jest również projektantem budynku dyrekcji Zachodniego Okręgu Górniczego w Dąbrowie (w którym później mieściła się Szkoła Górnicza "Sztygarka", obecnie budynek jest siedzibą Muzeum Miejskiego).

Zaprojektował również pałac w Porębie Wielkiej

Co do kaloryferów to fakt, ale byłem tak zaaferowany, że zauważyłem je dopiero na zdjęciach :mrgreen:

Przekształcenie pałacu na hotel mnie również wydaje się ryzykowne (szczególnie, że w ofercie sprzedaży jest jeszcze kilka zabudowań gospodarczych), ale lepsze to niż nic.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 16 paź 2009, o 22:34 
Administrator

Jeszcze jedno, a propos wyglądu zewnętrznego, znalazłem właśnie w zbiorach NAC archiwalne zdjecia palacu w Osieku i odkryłem wreszcie drugą wieżę (w planie były trzy, ale tej ostatniej nie wybudowano), o której wspominają źródła, a której dziś już nie ma. Patrząc na zdjęcia była dokładnie nad wejściem głównym :D

http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/11 ... 4c6acf587/

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 10 maja 2010, o 09:01 
Przyjaciel

Imię: Małgosia
Pałac wiosną

Załącznik:
Osiek.JPG
Osiek.JPG [ 75.41 KiB | Przeglądane 7309 razy ]

Niestety park przy pałacu zaniedbany - nawet chaszcze nie są wykoszone na klombie przed paradnym ;) wejściem

Załącznik:
Osiek (15).JPG
Osiek (15).JPG [ 131.09 KiB | Przeglądane 7309 razy ]

Załącznik:
Osiek (5).JPG
Osiek (5).JPG [ 151.74 KiB | Przeglądane 7309 razy ]

Zabudowania przypałacowe

Załącznik:
Osiek (4).JPG
Osiek (4).JPG [ 122.18 KiB | Przeglądane 7309 razy ]

I jeszcze taki ładny budynek przy drodze dojazdowej do pałacu

Załącznik:
Osiek przy pałacu.JPG
Osiek przy pałacu.JPG [ 136.25 KiB | Przeglądane 7309 razy ]

Ostatnio edytowano 23 sie 2013, o 16:05 przez _hipcia, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 17 paź 2010, o 20:53 

Imię: PIOTRs
Jak mi się udało dowiedzieć podczas mojej wizyty w Osieku te dwa ładne budyneczki w pobliżu pałacu to kasztel i stajnie

Post Napisane: 17 paź 2010, o 21:05 
Administrator

Myślę, że to nie jest kasztel ... to bardzo rzadka jak na warunki polskie budowla.
A skoro rezydencją hrabiego Larischa był właśnie pałac w Osieku, to po co jeszcze kasztel ??
Według mnie to jeden z budynków mieszkalno-gospodarczych :D

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 17 paź 2010, o 21:24 

Nie każdy wie, że pałac w Osieku (podobnie jak większość zabytkowych budowli) na przestrzeni czasu zagubił jedną z wieżyczek, myślę, że wkrótce uda mi się zamieścić pocztówkę archiwalną.

Załączniki:
Osiek pocztówka archiw.jpg
Osiek pocztówka archiw.jpg [ 67.98 KiB | Przeglądane 11580 razy ]

Ostatnio edytowano 12 cze 2014, o 21:24 przez le_szek, łącznie edytowano 2 razy
dodanie pocztówki

Post Napisane: 28 wrz 2011, o 13:12 

Imię: Monika
Witam,

pilnie poszukuję kontaktu z Pałacem w Osieku. Czy orientuje się Pan, jak można dotrzeć do osoby, która mogłaby udzielić informacji o Pałacu? Czy jest jakiś telefon do Muzeum, albo do Pana, który tam mieszka i oprowadza wycieczki?

Albo może chociaż, czy ktoś orientuje się, czy w sobotę, albo w niedzielę, ten obiekt jest otwarty?

Będę bardzo wdzięczna za info...

M.M.

Post Napisane: 28 wrz 2011, o 21:54 

Najlepiej się wybrać w tygodniu,przy pałacu blisko znajduję się Ośrodek Hodowli Zarodkowej (ul.Zamkowa 3) tel.033-845-83-45.
Zadzwonić i spytać o pana który się opiekuje zabytkiem (nie pamiętam już nazwiska) i poprosić aby poświęcił chwilę i pokazał pałac w środku,Pan jest bardzo miłym człowiekiem i myślę że jak się go ładnie poprosi i umówi na pewno się uda.

Post Napisane: 2 paź 2011, o 14:34 

Imię: Monika
Dziękuję bardzo za te informację. W poniedziałek na pewno zadzwonię pod wskazany adres.
Pozdrawiam
M.M.

Post Napisane: 30 lip 2013, o 12:26 

Imię: Aleksandra
Witam,
odgrzewam wątek po trzech latach z zapytaniem czy nadal jest możliwość żeby dostać się do wnętrz pałacu? Jestem z Łodzi i nie wiem jak wygląda sytuacja na miejscu a nie chciałabym pojechać na marne. Proszę bardzo o odpowiedź, to bardzo ważne ponieważ pałac jest jednym z budynków, o których piszę pracę magisterską :)

Pozdrawiam!

Post Napisane: 12 cze 2014, o 21:10 

Imię: Andrzej
Witam,

Co prawda nie jestem jakimś multi-eksploratorem ale mieszkam w pobliżu i trochę jeżdżę na rowerze stąd kilka świeżych informacji.

Pałac został kupiony przez kogoś z Pszczyny (multimilioner z niemieckim nazwiskiem - niestety nie zapamiętałem). Zakup został sfinalizowany już w zeszłym roku (lub w 2012) i zostały złożone dokumenty wymagane do remontu i/lub przebudowy.

Od roku trwają uzgodnienia z konserwatorem zabytków i podobno jeszcze w tym roku (2014) rozpoczną się prace. Szacowany czas to 2,5 roku i koszt około 20 mln PLN.

Pałac ma zawierać 5 luksusowych apartamentów, budynki które zostały zbudowane po wojnie (np. garaże, których nie ma na zdjęciach) zostaną wyburzone a w ich miejscu ma powstać architektura (nie wiem dokładnie jaka) w stylu angielskim.
Część zabudowań (4 zdjęcie) - 'przybudówki' po prawej i lewej stronie będą całkowicie zburzone i odbudowane bo nie nadają się do remontu.
Ogród ma być doprowadzony do stanu sprzed wojny (?).

Z nowoczesnych rzeczy, to na dawnym boisku (obecnie 'łąka' w parku) ma powstać lądowisko dla helikopterów.

Kiedyś w pałacu i okolicznych budynkach normalnie mieszkali ludzie, obecnie część się wyprowadziła i zostało tylko 6 rodzin. Nie wiem jaka będzie procedura przenosin tych rodzin - mam nadzieję, że mimo wszystko nie na ulicę.

Pałac i budynek obok są puste i pozamykane i wg mnie (choć się nie znam na pałacach ale trochę na budowlance) to chyba jeden z ostatnich momentów, kiedy jeszcze można ten pałac ratować. Obecnie, wg mnie, wygląda gorzej niż na zdjęciach.

Pałac nie jest otwarty do zwiedzania, była na miejscu osoba z kluczami ale 'doopa' ze mnie i nie wziąłem żadnych namiarów.

Zdjęcia zrobię następnym razem, bo tym razem wyjazd był całkowicie spontaniczny i nie zabrałem aparatu. Mea culpa.

pzdr,
ap2

Post Napisane: 12 cze 2014, o 21:14 
Bratnia dusza

chciałem dodac swoje ale po przeglądnięciu Zurawia - w zasadzie wszystko pokazał.

Obrazek

Post Napisane: 25 sie 2015, o 17:30 

Imię: tom
Obecnie w pałacu trwa remont pełna parą . :D
Kolega dzwonił i dostał informacje że pałac będzie możliwy do zwiedzania w przyszłym roku.Obecnie oficjalnego wejścia nie ma.

Obrazek

Post Napisane: 25 sie 2015, o 17:39 
Moderator

Pochwały: 3
Imię: Asia
Ciekawa sprawa. Jak byliśmy tam, kilka lat temu, zwiedzać można było tylko parter. Pan pilnujący pałacu mówił nam, że w wakacje właściciele obiektu zwykle przyjeżdżają na dwa miesiące i zamieszkują wtedy górne pokoje.

Post Napisane: 27 sie 2015, o 17:53 

Imię: tom
Byłem tam w środku rok temu....jeden ze stropów był zawalony.Podobno paliło się tam ..Pan z kluczami mówił że było podpalenie. Ale może kilka lat w stecz wyglądał dużo lepiej wewnątrz jak i na zewnątrz.

Post Napisane: 27 sie 2015, o 22:31 
Przyjaciel

le_szek napisał(a):
Wnętrza robią wielkie wrażenie, szkoda tylko, że ktoś w chwili chyba zaćmienia wpadł na pomysł założenia kaloryferów :rotfl2: Pasują jak alufelgi do karety ;)

Osuszanie budowli to wieloetapowy i długotrwały proces, a widać po zdjęciach, że był problem z zawilgoconymi murami.
Kaloryfery miały być najpewniej tymczasowym rozwiązaniem, miały zapewne ogrzać mury i osuszać je we wstępnej fazie remontu.
Wiem, że to post sprzed sześciu lat, ale dopiero dziś to przeczytałem :mrgreen:

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Małopolskie