Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Małopolskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 13 sie 2009, o 22:40 
Administrator

Imię: Jarek
Pałac w Paszkówce (woj małopolskie, pow. wadowicki) został zbudowany przez hrabiego Leonarda Wężyka w drugie połowie XIX wieku, w stylu neogotyckim albo jak kto woli w pseudogotyckim, bo niektórzy historycy sztuki uważają, że pałac nie spełnia wymogów tego pierwszego stylu.
W każdym razie pałac był i jest nadal na tyle atrakcyjny, że brak wyraźnej kwalifikacji nie przeszkadza mu przyciągać wzrok odwiedzających i błyszczeć swoją "eklektyczną" urodą.
Rodzina Wężyków władała pałacem aż do 1939 roku.
Po zakończeniu wojny majątek rozparcelowano (już mi się rzygać chce jak to piszę).
Początkowo w pałacu mieściła sie szkoła podstawowa, w latach 60-tych ośrodek zdrowia, a potem ośrodek turystyczno-wypoczynkowy "Kasztelanka".
Od 1997 roku pałac jest w rękach prywatnych. Obecni właściciele przekształcili go w tzw. zespół hotelowo-parkowy i oferują coś co mnie osobiście odrzuca - centrum konferencyjne, hotel, dom weselny, spa i co tam jeszcze czyli "wash and go" w jednym ... a kąpiele w kozim mleku (chociaż wiem, że to dla urody) powodują u mnie odruchy wymiotne.
Na szczęście pałac ma się w tym wszystkim dobrze i to w efekcie pozwala mi nieco przychylniej spojrzeć nan całą resztę ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 14 sie 2009, o 07:28 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Tak czytam i widzę, że trochę Cię ponaciągało przy pisaniu ;) Spa, czy inne pieroństwo, nieważne. Byle nie jest do rozbiórki.

Post Napisane: 14 sie 2009, o 08:54 
Administrator

Imię: Jarek
No tak, z tym naciąganiem to trochę przesadziłem ;) ale ciągłe pisanie o rozparcelowaniu ... a potem oglądanie skutków tego wszystkiego zaczyna trochę męczyć.
Natomiast kiedy podjechaliśmy pod pałac poczułem się trochę nieswojo - wszystko wysprzątane, poukładane, lśniące, normalnie picuś glancuś.
Z jednej strony ucieszyłem się, że wreszcie nie muszę oglądać kolejnej rozsypy, a z drugiej strony poczułem, że już nie pasuję do tego miejsca (chyba się już człowiek trochę skrzywił :lol: )
Ale to tylko takie dywagacje, faktycznie nie ma co narzekać, pałac stoi, wygląda pięknie i to jest najważniejsze.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 14 sie 2009, o 09:29 
Administrator

Imię: Leszek
zuraw1965 napisał(a):
Natomiast kiedy podjechaliśmy pod pałac poczułem się trochę nieswojo - wszystko wysprzątane, poukładane, lśniące, normalnie picuś glancuś.
Z jednej strony ucieszyłem się, że wreszcie nie muszę oglądać kolejnej rozsypy, a z drugiej strony poczułem, że już nie pasuję do tego miejsca (chyba się już człowiek trochę skrzywił :lol: )

Ja podobne odczucia miałem, jak w latach 90. byłem w Monako - marudziłem, że starówka jakaś taka nienaturalna - czyste ściany, odmalowane, równy tynk, ładne dachy. Moja (wówczas jeszcze nie żona) Aneta i moja siostra miały wtedy niezły ubaw, do dzisiaj im się to zdarza wspominać :rotfl3:

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 14 sie 2009, o 11:03 
Przyjaciel

Imię: Henryk.
po prostu jesteście "wypaczeni" przez naszą rzeczywistość,czyli dbałość wladz o zabytki i częściowo tych co je kupili w nie zawsze dobrej intencji. :lol:

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 14 sie 2009, o 11:32 
Administrator

Imię: Leszek
Dokładnie :)
I jak spotykamy zadbany zabytek, wzbudza to w nas rewolucyjny niesmak :rotfl2:

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 14 sie 2009, o 11:33 
Przyjaciel

Imię: Małgosia
Może też dlatego modlę się, by Sławikowa nie sprzedano i by pozostał ruiną :)

Post Napisane: 11 sie 2010, o 18:43 
Przyjaciel

Imię: Darek
Pałacyk jest prześliczny i bardzo mi się tam podobało :D
Mimo że byłem tam tylko "przelotem" :D
Jako że zdjęć nigdy za wiele, jeszcze raz elewacja frontowa.

Obrazek

Obrazek

Herby i zdobienia.

Obrazek

Obrazek

Jedno z ciekawych sklepień.

Obrazek

Elewacja tylna.

Obrazek

Obrazek

W parku natknąłem się na tajemniczą (opuszczoną i nie pilnowaną) Piwniczną Izbę,

Obrazek

w której czekała na mnie taka miła niespodzianka :jupi:

Obrazek

Niezmiernie żałowałem że z przyczyn czasowych musiałem opuści ten raj ;) może następnym razem :D

Z ciekawostek (cyt. z Wiki)
Pałac w Paszkówce jest siedzibą elitarnego Stowarzyszenia Bractwa Wawelskiego Dzwonu Spiżowego, a właściciel pałacu, a zarazem współzałożyciel Bractwa, pełni funkcję mistrza loży. Celem działalności Bractwa jest pielęgnowanie cnót obywatelskich, staropolskich, współczesnych i patriotycznych tradycji, umacnianie więzi Polaków żyjących poza krajem z ojczyzną, działalność edukacyjna i wspierająca. Członkami społeczności Bractwa są osobistości świata polityki i biznesu, artyści, przedstawiciele świata nauki - tworzący współczesną arystokrację. W pałacu można obejrzeć dzwon, za pomocą którego obwieszcza się rozpoczęcie spotkania Bractwa.

Post Napisane: 18 gru 2010, o 23:13 

Imię: Adam
http://www.wprost.pl/ar/13730/Kasztelan ... 13730&pg=0
„Kasztelani 2002”

…..Jan Oleksy, właściciel firmy zajmującej się marketingiem produktów rolnych w Chicago, nowy właściciel pałac u w Paszkówce (niedaleko Bielska-Białej), ratowaniem zabytku spłaca własny dług. - Ameryka pozwoliła mi zarobić miliony, ale Polska wychowała mnie i wykształciła - mówi Oleksy.
……Janowi Oleksemu dwie sprawy wytoczyli potomkowie rodziny Wężyków, która władała Paszkówką do końca wojny. Biznesmen z Chicago przed kupieniem pałacu zapoznał się z dokumentem stwierdzającym, że Wężykowie nie roszczą sobie praw do siedziby.
Teraz okazało się, że część rodziny nie uznaje tego dokumentu.

http://www.paszkowka.pl/index/hotel1_pol.pdf

http://www.gover.pl/k5/poslowie/szczego ... nia-1944-r

Jacek Kurski PiS
Interpelacja nr 7172 do ministra rolnictwa i rozwoju wsi
09-03-2007
Interpelacja w sprawie obowiązującego po dziś dzień dekretu PKWN z 6 września 1944 r.
22 lipca 1944 r. w warunkach powszechnego zniewolenia i terroru ogłoszono w Polsce manifest PKWN, w którym zapowiedziano m.in. reformę rolną i nacjonalizacje przemysłu. Niedługo po tym plan niszczenia właścicieli majątków ziemskich sprecyzowano dekretem z dnia 6.09.1944 o przeprowadzeniu reformy rolnej. Według jego zapisów natychmiastowej nacjonalizacji ulegały grunty o ogólnej powierzchni 100 ha lub użytki rolne o powierzchni 50 ha (na ziemiach zachodnich 100 ha). Właścicielom takich majątków dawano parę godziny na spakowanie swoich rzeczy, po czym kazano im opuścić domy i dworki z jednoczesnym zakazem zbliżania się do nich na odległość mniejszą niż 50 km. Dziś, mimo że ustrój komunistyczny został uznany za zbrodniczy, dekret, który to wprowadził, nadal obowiązuje, a urzędy niepodległej dziś III RP powołują się na jego zapisy.

W związku z powyższym zapytuję pana ministra:

1. Czy art. 2 część 1 lit. e dekretu PKWN z dnia 6.09.1944, który w momencie wprowadzenia złamał jedno z podstawowych praw, tj. prawo własności, i który od tamtego czasu skutecznie blokuje możliwość zwrotu prawowitym właścicielom ich znacjonalizowanych majątków, nie stoi na drodze przemian dążących do zbudowania sprawiedliwej i solidarnej IV RP?

2. Czy jeśli dekret PKWN z dnia 6.09.1944 jest nadal obowiązujący, a instytucje państwowe powołują się na jego zapisy, to czy użytki rolne powyżej 50 ha powinny także dziś przechodzić na własność Skarbu Państwa?

Z poważaniem

Poseł Jacek Kurski

Warszawa, dnia 9 marca 2007 r.

......................................................................................................................................

Sekretarz stanu Henryk Kowalczyk
Odpowiedź na interpelację w sprawie obowiązującego po dziś dzień dekretu PKWN z 6 września 1944 r.

Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację Pana Posła Jacka Kurskiego w sprawie dekretu o reformie rolnej uprzejmie wyjaśniam, co następuje.

Dekret Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej (Dz.U. z 1945 r., Nr 3, poz. 13) jest aktem prawnym ustanowionym w warunkach przemian ustrojowych, jakie zachodziły w Polsce po zakończeniu drugiej wojny światowej. Sprawa legalności działania ówczesnych władz państwowych pozostaje dziś w sferze ocen historycznych i politycznych, nie może natomiast nieść konsekwencji w postaci ignorowania faktu, że organy takie jak PKWN efektywnie wykonywały władzę państwową, a akty normatywne przez nie stanowione były podstawą rozstrzygnięć w sprawach indywidualnych. Dekret o reformie rolnej ukształtował strukturę własnościową w obszarze własności rolnej, a także stosunki prawne i faktyczne w innych dziedzinach życia gospodarczego. Upływ czasu nadał tym stosunkom charakter trwały, w związku z czym dzisiaj stanowią one podstawę ekonomicznej egzystencji znacznej części gospodarstw rolnych.

Stosownie do postanowień art. 2 ust. 1 lit. e dekretu na cele reformy rolnej zostały przeznaczone te nieruchomości ziemskie stanowiące własność lub współwłasność osób fizycznych lub prawnych, jeżeli ich rozmiar łączny przekraczał 100 ha powierzchni ogólnej lub 50 ha użytków rolnych, a na terenie województw poznańskiego, pomorskiego i śląskiego, jeśli ich rozmiar łączny przekraczał 100 ha powierzchni ogólnej, niezależnie od wielkości użytków rolnych tej powierzchni. Nieruchomości ziemskie spełniające wskazane dekretem normy obszarowe przeszły na własność Skarbu Państwa bezzwłocznie, bez żadnego wynagrodzenia, z dniem wejścia w życie dekretu. W myśl art. 21 dekretu wszedł on w życie z dniem ogłoszenia. Ogłoszenie pierwotnego tekstu dekretu nastąpiło w Dzienniku Ustaw z 1944 r., Nr 4, poz. 17 pod datą 13 września 1944 r.

Użyte przez normodawcę określenia o przejęciu na własność Państwa wskazanych powyżej nieruchomości, i to przejęciu bezzwłocznym, wskazuje jednoznacznie na to, że skutek prawnorzeczowy dekretu został skonsumowany z dniem jego wejścia w życie, a zatem akt ten wyczerpał swoją moc prawną wraz z przejęciem określonych w nim nieruchomości i nie mógł być później stosowany. Dekret z dnia 6 września 1944 r. nie został formalnie derogowany, jednakże stwierdzenie o jego jednorazowym działaniu prowadzi do wniosku, że na jego podstawie nie może już dojść do przejęcia gruntów na własność Skarbu Państwa. Jak wielokrotnie podkreślał Trybunał Konstytucyjny nie było dawniej, a tym bardziej nie ma obecnie żadnych podstaw prawnych do rozciągnięcia w czasie skutku prawnorzeczowego art. 2 ust. 1 lit. e dekretu PKWN w postaci przejścia na własność Państwa określonych w nim nieruchomości poza dzień wejścia w życie dekretu (...) Takie rozciągnięcie w czasie działania wykładanego przepisu, rozumienie go jako wywołującego wciąż na nowo skutki własnościowe, byłoby niedopuszczalne ze względu na jego brzmienie oraz cel (tworzenie zapasu ziemi na potrzeby reformy rolnej, której realizacja już dawno została zakończona), obecnie zaś ze względu na zasadę demokratycznego państwa prawnego i ochrony własności oraz generalny brak możliwości przypisania współczesnemu prawodawcy wartości i preferencji właściwych autorom dekretu o reformie rolnej (uchwała Trybunału Konstytucyjnego z dnia 16 kwietnia 1996 r., W 15/95, OTK 1996/2/13; por. także postanowienie TK z dnia 28 listopada 2001 r., SK 5/2001).

Wątpliwości w kwestii dalszego obowiązywania wspomnianego powyżej dekretu mogą wypływać z faktu, iż w licznych postępowaniach organy administracyjne w dalszym ciągu powołują się na jego przepisy. Należy mieć jednak na uwadze, że zastosowanie w tych wypadkach art. 2 ust. 1 lit. e ma charakter wtórny i służy jedynie ocenie, czy w procesie przejmowania konkretnej nieruchomości był on stosowany w sposób prawidłowy.

W chwili obecnej dawni właściciele ziemscy (lub ich następcy prawni) występują do organów administracji z wnioskiem o zbadanie zasadności i legalności przejęcia ich majątków ziemskich na cele reformy rolnej. W toku prowadzonego postępowania organy administracji - posługując się przepisami dekretu o reformie rolnej oraz jego przepisami wykonawczymi - ustalają, czy nacjonalizacja nieruchomości nastąpiła zgodnie z obowiązującym ówcześnie prawem. W przypadku ustalenia naruszenia przepisów dekretu decyzje organów administracji stanowią podstawę do fizycznego zwrotu przejętych gruntów bądź też wystąpienia z roszczeniem o wypłacenie należnego odszkodowania w stosunku do Skarbu Państwa. W tym sensie przepisy dekretu nie tylko nie stanowią przeszkody do odzyskania przez strony znacjonalizowanego majątku, ale też wskazują na przesłanki, których wystąpienie w rozpatrywanej sprawie powoduje przywrócenie prawa własności osobom uprawnionym.

Pragnę poinformować Pana Posła, że pośród licznych postępowań rewindykacyjnych prowadzonych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi okazuje się, że w zdecydowanej większości przypadków przejęcie nieruchomości nastąpiło w zgodzie z postanowieniami dekretu. Jakkolwiek ocena moralna tego aktu może być dzisiaj różna, w trakcie postępowania administracyjnego organy administracji muszą posługiwać się wyłącznie obowiązującym prawem. Strony postępowań zakończonych decyzjami negatywnymi nie tylko nie mogą się ubiegać o przywrócenie własności przejętych nieruchomości, ale również nie przysługuje im roszczenie odszkodowawcze, bowiem - jak już to powyżej zaznaczono - na podstawie dekretu o reformie rolnej przejmowano nieruchomości bez żadnego odszkodowania. Sytuację prawną tych osób zmieniłaby ustawa o rekompensatach za przejęte przez państwo nieruchomości oraz niektóre inne składniki mienia, której rządowy projekt wpłynął, jak wiadomo, do laski marszałkowskiej w dniu 19 października 2005 r. (druk nr 133). Zgodnie z założeniami projektu osobom pokrzywdzonym przez wydane w latach 1944-1962 na podstawie różnych przepisów akty nacjonalizacyjne przysługiwałoby odszkodowanie w ułamkowej części wartości przejętego majątku, bez konieczności wcześniejszego wykazania, iż jego upaństwowienie nastąpiło niezgodnie z obowiązującym ówcześnie prawem. Byłoby to co prawda ułomne, ale jakieś wyjście naprzeciw oczekiwaniom osób, których pozbawiono majątków.

Z poważaniem

Sekretarz stanu

Henryk Kowalczyk

Warszawa, dnia 19 kwietnia 2007 r.

.......................................................................................................................................

http://www.emetro.pl/emetro/1,85648,667 ... tkow_.html

„Kryzys powstrzyma zwrot majątków?”

….Polska jest ostatnim z dawnych krajów socjalistycznych należących do UE, w którym nie zwrócono majątków, ani nie wypłacono odszkodowań....

....................................................................................................................................

Mój komentarz,

W prawie rzymskim własność była uznawana za jedno z podstawowych praw,
bowiem własność zapewniała utrzymanie władzy.
Tak więc aby tę władzę pozyskać PKWN musiał pozbawić, ( czytaj ukraść ) prawowitym właścicielom posiadanie własności.
Rzeczą normalną jest, że właściciele dóbr się zmieniają.
Moje zdanie jest w tym przypadku niezmienne tylko od właściciela możesz kupić własność, a od zaborcy NIE.

Dodał bym jeszcze za WIKIPEDIĄ
http://pl.wikipedia.org/wiki/Paserstwo

Post Napisane: 8 sty 2017, o 19:17 

Imię: Grażyna
Zanim powstał obecny pałac w Paszkówce, w południowo- zachodnim narożniku parku stał stary, prawdopodobnie drewniany, dwór z II połowy XVIII wieku. Dwór otaczał park w typie włoskim, którego pozostałości istnieją do dzisiaj. Zachowały się resztki szpalerów grabowych a także nikłe pozostałości fos i wałów. Nad piwnicą pełniącą funkcję lodowni, w oryginalnym założeniu ogrodu włoskiego, znajdował się kopiec widokowy. Za kopcem nie było wtedy drzew i można było z tego miejsca podziwiać panoramę okolic.
W 1953 roku park uznano za pomnik przyrody. Drzewa rosnące w nim mają od 200 do 400 lat.

Wężykowie wybudowali swoją nową siedzibę w Paszkówce za kwotę 100 tyś. złotych reńskich a wykonanie projektu pałacu zlecili krakowskiemu architektowi Feliksowi Księżarskiemu ( architekt ten był także autorem projektu Collegium Novum UJ w Krakowie ).
Budowa pałacu trwała 5 lat, od 1865 roku do roku 1870.

Ciekawostką jest, że pałac także w latach socjalizmu pełnił role hotelu, a właściwie ośrodka wypoczynkowego. Od lat 70-tych przez około 20 lat mieścił się tutaj dom wypoczynkowy " Kasztelanka". Pałac został wtedy po raz pierwszy... i ostatni, po przejęciu go przez Państwo, wyremontowany.

Poniżej zamieszczam kilka zdjęć zimowych pałacu i parku a także detali wystroju elewacji.

Załączniki:
Paszkówka pałac widok ogólny.JPG
Paszkówka pałac widok ogólny.JPG [ 123.4 KiB | Przeglądane 973 razy ]
Paszkówka pałac widok na wieżę.JPG
Paszkówka pałac widok na wieżę.JPG [ 170.93 KiB | Przeglądane 973 razy ]
Paszkówka pałac widok od parku.JPG
Paszkówka pałac widok od parku.JPG [ 225.38 KiB | Przeglądane 973 razy ]
Paszkówka pałac loggia ogrodowa.JPG
Paszkówka pałac loggia ogrodowa.JPG [ 180.16 KiB | Przeglądane 973 razy ]
Paszkówka pałac drzwi wejsciowe.JPG
Paszkówka pałac drzwi wejsciowe.JPG [ 108.95 KiB | Przeglądane 973 razy ]
Paszkówka palac okno.JPG
Paszkówka palac okno.JPG [ 62.23 KiB | Przeglądane 973 razy ]
Paszkówka palac dekoracja elewacji ryzalitu ogrodowego.JPG
Paszkówka palac dekoracja elewacji ryzalitu ogrodowego.JPG [ 122.18 KiB | Przeglądane 973 razy ]
Paszkówka park.JPG
Paszkówka park.JPG [ 255.11 KiB | Przeglądane 973 razy ]
Paszkówka aleja parkowa i lodownia.JPG
Paszkówka aleja parkowa i lodownia.JPG [ 175.48 KiB | Przeglądane 968 razy ]

Post Napisane: 28 lut 2018, o 20:40 

Imię: Grażyna
Kilka ujęć wnętrz, zrobionych dzięki uprzejmości właściciela pałacu. Najpiękniejszym pomieszczeniem jest wieloboczny salon. Starano się odtworzyć jego pierwotny wygląd, co wymagało nie lada pracy. Ale efekt jest super! Zdjęcia nie oddają dobrze jego piękna, niestety :( .

Załączniki:
Paszkówka palac hall.JPG
Paszkówka palac hall.JPG [ 146.1 KiB | Przeglądane 576 razy ]
Paszkówka palac salon.JPG
Paszkówka palac salon.JPG [ 123.89 KiB | Przeglądane 576 razy ]
Paszkówka palac salon sufit.JPG
Paszkówka palac salon sufit.JPG [ 129.15 KiB | Przeglądane 576 razy ]
Paszkówka pałac lustro w salonie.JPG
Paszkówka pałac lustro w salonie.JPG [ 88.12 KiB | Przeglądane 576 razy ]

Post Napisane: 14 mar 2018, o 13:07 

Imię: Dariusz
Dzień dobry - mam pytanie związane z Paszkówką i pałacem i liczę na to że ktoś z Was - osób jak widze doskonale znających historię tego miejsca pomoze mi rozwikłać tę historię.

W korespondencji z roku 1905 prowadzonej pomiędzy mą prababka a jej przyszłym mężem przewija się często temat Paszkówki i pałacu jako miejsca w którym często przebywała jako gość. Mój pradziad prowadził i nazdorował prace melioracyjne i zabezpieczajace Szczucin przez wylewami Wisły oraz te zwiazane z budową linii kolejowej łączącej Szczucin z Tarnowem , w tym czasie często bywał takze jako Gośc w Paszkówce gdzie bywał na zaproszenie Państwa Zajączkowskich - (Lech Zajączkowski) - teraz do sedna - czy to nazwisko przewija się w jakichś dokumentach dotyczących Pałacu ? Nigdzie go nie mogę odnaleźć i poustawiać w hierarchii Zarządców/właścicieli czy dzierżawców . Zastanawia mnie także czy wśród ewentualnych dokumentów dotyczacych osób "zarządzających" Paszkówką przewija się nazwisko Dudziński ?

Będę wdzięczny za informację lub choćby sugestie tego gdzie szukać tych informacji.
D.Winnicki
d.winnicki@gorzow.org

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Małopolskie