Eksploratorzy
http://eksploratorzy.com.pl/

Bilczyce - dwór
http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=74&t=12412
Strona 1 z 6

Autor:  szkieletek [ 22 gru 2011, o 23:55 ]
Tytuł:  Bilczyce - dwór

Dwór w Bilczycach (powiat wielicki, gmina Gdów) to piękny, parterowy budynek wzniesiony w stylu klasycystycznym. Przykryty jest dwuspadowym dachem. Posiada urzekający swą prostotą, kamienny portyk filarowy z trójkątnym naczółkiem.
Całość otacza dworski park, pełen sędziwych drzew.

Cytuj:
Dwór powstał prawdopodobnie w drugiej połowie XIX wieku.
Pod koniec wieku należał do Adama Dunikowskiego herbu Abdank. Być może zbudował go ojciec Adama, Jan Aleksander Dunikowski, który urodził się w 1814 roku w tak zwanym „starym” dworze w Słopnicach koło Limanowej. Zniszczony podczas rabacji chłopskiej słopnicki dwór, Dunikowscy sprzedali w 1856 roku Kazimierzowi Brzeskiemu. Czy już wówczas Jan Dunikowski przeniósł się do Bilczyc? Czy wzniósł od podstaw budynek dworski? A może przebudował jakąś starszą siedzibę, na istnienie której wskazywałby układ drzew w parku, znacznie starszych od obecnego dworu.

Syn Jana, Adam, oprócz dóbr bilczyckich, gdzie stale zamieszkiwał, posiadał także majątek w Łososinie Dolnej (dawnych Jakubkowicach), wniesiony mu przez żonę, Marię z Przychockich.
Po śmierci Adama w 1910 roku dobra te odziedziczył syn, Stefan Dunikowski, ożeniony z Marią Trzecieską. Jeszcze w Bilczycach urodziły się ich córki, Irena i Anna. W 1914 roku, tuż po narodzinach Anny, Stefan Dunikowski prawdopodobnie zamienił Bilczyce na majątek w Stróżach koło Zakliczyna, należący do Władysława Waltera i Mariana Kopaczyńskiego.

Właścicielami Bilczyc została rodzina Kopaczyńskich. W spisie ziemian Rzeczypospolitej Polskiej sprzed roku 1930 figuruje nazwisko Witymira Kopaczyńskiego, ożenionego z Janiną Bielańską. Mieli dwie córki, Michalinę i Zofię. Najstarsi mieszkańcy Bilczyc jeszcze je pamiętają, choć rodzina Kopaczyńskich w stosunku do mieszkańców wsi utrzymywała wyraźny dystans.

Po wojnie majątek dworski został rozparcelowany, a dwór doszczętnie splądrowany przez okoliczną ludność. Służył potem jako przedszkole, ośrodek jazdy konnej, ośrodek hodowli zarodowej w Wieliczce, a także ośrodek wypoczynkowy, co zaowocowało gruntowną przebudową jego wnętrza, w którym powstało szereg maleńkich pokoików. W latach 90. XX wieku, znajdujący się w stanie daleko posuniętej dewastacji budynek, zyskał nowego, prywatnego właściciela. Dzisiaj jest jednym z bardziej reprezentacyjnych, pięknie utrzymanych obiektów.

Źródło: dworymalopolski.pl

Zabytkowy obiekt znajduje się obecnie w rękach prywatnych - wstęp na teren posesji jest niemożliwy bez porozumienia z właścicielami.
Dwór odzyskał dawną świetność i na szczęście nie stał się ruiną.
No cóż... Chociaż eksplorowanie zza ogrodzenia nie jest aż tak pasjonujące, to jednak miło się spogląda przez oczka siatki na tak dobrze utrzymany zabytek.

Wpis do rejestru zabytków: A-353 z 26.02.1972

Załączniki:
Bilczyce - dwór.JPG
Bilczyce - dwór.JPG [ 34.23 KiB | Przeglądane 6351 razy ]
Bilczyce - dwór (1).jpg
Bilczyce - dwór (1).jpg [ 104.58 KiB | Przeglądane 6351 razy ]
Zza siatki.jpg
Zza siatki.jpg [ 114.28 KiB | Przeglądane 6351 razy ]
Strzeżonej siatki!.jpg
Strzeżonej siatki!.jpg [ 81.52 KiB | Przeglądane 6351 razy ]
Dwór.jpg
Dwór.jpg [ 94.17 KiB | Przeglądane 6351 razy ]
Dwór od wschodu.jpg
Dwór od wschodu.jpg [ 82.01 KiB | Przeglądane 6351 razy ]
Zabudowania dworskie.jpg
Zabudowania dworskie.jpg [ 92.39 KiB | Przeglądane 6351 razy ]
Zabudowania dworskie (1).jpg
Zabudowania dworskie (1).jpg [ 99.48 KiB | Przeglądane 6351 razy ]
Zabudowania dworskie (2).jpg
Zabudowania dworskie (2).jpg [ 90.66 KiB | Przeglądane 6351 razy ]
Stare drzewa.jpg
Stare drzewa.jpg [ 114.9 KiB | Przeglądane 6351 razy ]

Autor:  Franek D. [ 23 gru 2011, o 15:30 ]
Tytuł:  Re: Bilczyce - dwór

Mój tata, dziadek Karoliny, urodził się w jednym z domów "Podedworem".
Opowiadał mi wiele razy, jak podczas parcelowania Kopaczyńskich, miejscowi przypominali tamtych - 100 lat wcześniejszych - chłopów rabacyjnych z 1846 r. Mówił mi (po nazwisku) jak z objawem dziwnej mściwości - Pani Kopaczyńskiej wyrwano z rąk walizkę oraz zdjęto buty - po parcelacji poszła boso do Krakowa...
A w roku 68, grałem we dworze na bębnach, podczas wiejskiej zabawy. Pamiętam że ktoś mi pokazywał, jak bez dbajacego od 12 lat właściciela, w budynku gnije podłoga pod dziurawym dachem i cały powoli się rozsypuje.

Autor:  ARBESALT [ 23 gru 2011, o 20:49 ]
Tytuł:  Re: Bilczyce - dwór

Dwór faktycznie bardzo ładny i zadbany,niestety eksploracja jak powyżej wspomniano zza siatki,cóż ale niestety tak to coraz częściej bywa,duża część zabytków pięknie wyremontowana i odnowiona pilnie strzeżona przez system kamer przed nieproszonymi gośćmi,nieraz podczas próby eksploracji i prośby o możliwość zobaczenia z bliska zostałem delikatnie mówiąc wyproszony,na stronie "Dwory małopolski" coraz to częściej przy danym zabytku pojawia się czerwony znaczek świadczący o tym że po wizycie Pani prowadzącej tą stronę raczej nie należy się wybierać,nie zaprzeczam że może niektórzy nie mają już sił przyjmować coraz to nowych"eksploratorów" Podróżując po małopolskich dworach różnie to było na szczęście spotkałem też bardzo miłe osoby które umożliwiły mi zrobienie zdjęć do swojej kolekcji,dużo opowiedziały o zabytku i za to jestem im bardzo wdzięczny.Ale tak jak powyżej wspomniałem to trochę przykre,nie wiem jakimi dokumentami posługuje się Pani która tą stronę prowadzi,wygląda na to że na każdym odwiedzonym zabytku jest mile widziana,zdarzyło mi się nawet że kiedyś podczas wycieczki kilkunastoosobowej z historykiem sztuki nie zostaliśmy wpuszczeni za siatkę a później zauważyłem zdjęcia tegoż obiektu na stronie Dwory Małopolski trochę mi przykro ale niestety trzeba się z tym pogodzić że nie wszyscy mają wszędzie możliwość wejścia.

Autor:  zuraw1965 [ 23 gru 2011, o 21:03 ]
Tytuł:  Re: Bilczyce - dwór

Jak w życiu ... jedni mają szczęście, inni nie :D

Autor:  Franek D. [ 5 lut 2013, o 19:54 ]
Tytuł:  Re: Bilczyce - dwór

W Monografii Powiatu Myślenickiego znalazłem zdjęcie dworu w Bilczycach, wykonane w 1965 r. przez Romana Reinfussa – redaktora naukowego tejże monografii. Jak widać, front budynku dworskiego, służącego wówczas za miejscową świetlicę oraz za mieszkanie dla pogorzelców, prezentował się wciąż dostojnie.
Przed Kopaczyńskimi oraz Dunikowskimi, wśród wielu właścicieli dóbr Bilczyc warto wspomnieć: za króla Jagiełły - Mikosza z Bilczyc, posiadającego przywilej połowu ryb w Rabie (w rejonie brodu pod Podolanami), w zamian za co był zobowiązany o dbanie na tymże brodzie o stan przeprawy przez rzekę i utrzymywanie na niej drewnianej przesieki ; od późnego średniowiecza – kolejnych przełożonych konwentu klasztoru przy kościele Bożego Ciała w Krakowie.

Załączniki:
Komentarz: fot. Roman Reinfuss
Dwór w Bilczycach 1965 r..jpg
Dwór w Bilczycach 1965 r..jpg [ 45.33 KiB | Przeglądane 5752 razy ]

Autor:  Markot Roman [ 19 lut 2013, o 19:00 ]
Tytuł:  Re: Bilczyce - dwór

Obecny budynek dworski wybudował w latach 1860-65 młody dziedzic, baron Franciszek Przychocki. Pochodził z Sierakowa k/ Dziekanowic, z bogatej rodziny kupieckiej, poślubił Annę Dydyńską, w 1858 ur się ich jedyna córka Marianna, która w 1880 r wyszła za Adama Dunikowskiego......

Autor:  Franek D. [ 19 lut 2013, o 19:14 ]
Tytuł:  Re: Bilczyce - dwór

Witamy wśród Eksploratorów wielkiego pasjonata i znawcę lokalnej historii. Wiem, że teraz się zacznie - fachowe i ciekawe opisywanie w wątkach dotyczacych okolic Gdowa - dla uczczenia pamięci o naszych przodkach i dla edukacji młodego pokolenia.

Autor:  longer1790 [ 19 lut 2013, o 21:56 ]
Tytuł:  Re: Bilczyce - dwór

Markot Roman napisał(a):
Obecny budynek dworski wybudował w latach 1860-65 młody dziedzic, baron Franciszek Przychocki. Pochodził z Sierakowa k/ Dziekanowic, z bogatej rodziny kupieckiej, poślubił Annę Dydyńską, w 1858 ur się ich jedyna córka Marianna, która w 1880 r wyszła za Adama Dunikowskiego......


Czy Anna Dydyńska była może córką Ignacego Dydyńskiego, dziedzica Boczowa, który został zamordowany w lutym 1846r. podczas rabacji galicyjskiej?

Autor:  Franek D. [ 20 lut 2013, o 12:46 ]
Tytuł:  Re: Bilczyce - dwór

Kolejna, ważna informacja o wydarzeniach 1846 r.

W Bilczycach, u stóp lasu jawczyckiego - koło pięknego dworu - przepływa potok Lipnica. Swoimi odnogami tworzy dwie dolinki, zamknięte od zachodu wysokim progiem karpackim Pogórza Wielickiego (w Sławkowicach i Łazanach). Jadąc trasą Wieliczka – Gdów pokonujemy w Bilczycach dwa pagórki powstałe pomiędzy oboma potokami Lipnicy - fragmenty już nie Karpat, ale mioceńskiego Podgórza Bocheńskiego. Pisałem wyżej, że w średniowieczu Mikosz z Bilczyc miał zgodę na połów ryb w Rabie. Z tego faktu powstało błędne pojęcie, jakoby przez Bilczyce płynęła wtedy Raba. Pokutuje to nadal – ostatnio ukazała się praca p.t. „Ziemia Gdowska” w której czytam:

„Zapiski historyczne sugerują, że około 200 lat temu w okolicy Gdowa koryto rzeki Raby było przesunięte na północ około 2 – 3 km, gdzie dzisiaj w terenie jest widoczne starorzecze z podmokłymi łąkami, znajdujące się w sąsiadujących z Gdowem wioskach: Bilczyce, Jawczyce, Liplas, Niegowić”.

Jak widać z przebiegu poziomic – jest to czysta bzdura!

Załączniki:
Lipnica to nie rabisko.JPG
Lipnica to nie rabisko.JPG [ 113.41 KiB | Przeglądane 5558 razy ]

Autor:  Markot Roman [ 20 lut 2013, o 18:06 ]
Tytuł:  Re: Bilczyce - dwór

Powyżej wspomniana Anna Dydyńska, żona Franciszka Przychockiego urodzona w 1837 r w Raciborsku była córką Piotra i Elżbiety Przychockiej, siostry Franciszka. Czyli Franciszek pojął za żonę siostrzenicę, 10 lat od niego młodszą, bo dawniej pobierali się w rodzinie by nie dzielić majątków.

Franciszku D. masz rację z tą Rabą w Bilczycach, kronikarz Długosz trochę namieszał w historii.

Autor:  Franek D. [ 24 lut 2013, o 21:15 ]
Tytuł:  Re: Bilczyce - dwór

Nie tylko Długosz. Legenda, którą nadal się dziś drukuje, głosi że:
„Kościół w Łazanach budowali bracia mocarze. Karczowali drzewa na górze Stryszowej. Używali ogromnych siekier. Jeden z wielkoludów rzucił siekierą tak nieszczęśliwie, że upadła u podnóża góry stryszowskiej, zmieniając koryto Raby. Wcześniej Raba płynęła w Bilczycach, pod Łazanami”.

Odwiedziłem dziś grobowiec Kopaszyna – Kopaczyńskich na gdowskim cmentarzu. Widać stamtąd górę jawczycko - bilczyckiego lasu, u stóp którego leży dawna Ich posiadłość.

Załączniki:
Geologia i Morfologia.JPG
Geologia i Morfologia.JPG [ 48.26 KiB | Przeglądane 5440 razy ]
Kopaczyńscy - grobowiec rodzinny - w głębi hen pod lasem dwór.JPG
Kopaczyńscy - grobowiec rodzinny - w głębi hen pod lasem dwór.JPG [ 52.59 KiB | Przeglądane 5440 razy ]
Dwór po Kopaczyńskich dawniej i dziś.JPG
Dwór po Kopaczyńskich dawniej i dziś.JPG [ 42.56 KiB | Przeglądane 5440 razy ]
Kopaczyńscy - właściciele rozparcelowanego majątku.JPG
Kopaczyńscy - właściciele rozparcelowanego majątku.JPG [ 77.2 KiB | Przeglądane 5440 razy ]

Autor:  Markot Roman [ 25 lut 2013, o 08:33 ]
Tytuł:  Re: Bilczyce - dwór

O bieleckim dworze z innej beczki:

Konfederata barski, Jacek Łopacki w 1803 r zakupił od Michała Leśniowskiego majątek w Bilczycach. Był spokrewniony z nimi poprzez żonę Katarzynę Fihauser, stąd przebywał tu wcześniej z rodziną. Ale zmarł w 1806 r i został pochowany w Kętach gdzie posiadał także majątek.

Ponoć w jednej z gdowskich krypt kościelnych pochowano konfederata barskiego i jasnowłosą szlachciankę.
Nie wiem czy byli też inni zbuntowani szlachcice w naszej parafii.
Być może pochowano w niej dwójkę dzieci Jacka Łopackiego, 10 letnią córkę Urszulę, która zmarła w 1795 r i 25 letniego syna Andrzeja zmarłego w 1815 r, absolwenta prawa we Lwowie.

Autor:  Franek D. [ 26 lut 2013, o 08:07 ]
Tytuł:  Re: Bilczyce - dwór

A kolorowe zdjęcie dworu - które wkleiłem z Internetu - dla porównania razem ze zdjęciem Karoliny, przedstawia dwór „Opaczyńskich”… W wielu informacjach ta wersja pokutuje.
http://magnumsal.republika.pl/ok_bilczyce.htm
http://wieliczka-zabytki.w.interia.pl/z ... czyce.html

Autor:  Franek D. [ 18 cze 2013, o 11:45 ]
Tytuł:  Re: Bilczyce - dwór

Byliśmy wczoraj na wycieczce rowerowej po Bilczycach. Do przysiółka Podedwór należy skręcić obok słynącego na okolicę, bocianiego gniazda i jechać w dół, w stronę Liplasu.
Dwór otaczają potężne dęby, czyniące nastrój w zadbanym parku przydworskim. Sam budynek został pieczołowicie odrestaurowany, a całego majątku pilnują gospodarze terenu.

Załączniki:
Bilczyce 1.JPG
Bilczyce 1.JPG [ 43.8 KiB | Przeglądane 5055 razy ]
Bilczyce 2.JPG
Bilczyce 2.JPG [ 162.84 KiB | Przeglądane 5055 razy ]
Bilczyce 3.JPG
Bilczyce 3.JPG [ 126.15 KiB | Przeglądane 5055 razy ]
Bilczyce 4.JPG
Bilczyce 4.JPG [ 26.79 KiB | Przeglądane 5055 razy ]

Autor:  Heniek [ 19 cze 2013, o 13:59 ]
Tytuł:  Re: Bilczyce - dwór

Gospodarze niczego sobie. ;)

Autor:  Markot Roman [ 30 lip 2013, o 12:04 ]
Tytuł:  Re: Bilczyce - dwór

Dwór w Bilczycach ma 900 letnią historię, w 1803 r właścicielem jeszcze drewnianych zabudowań została rodzina szlachciców Łopackich, herbu Kotwica. Pochodzili
z Mazowsza, w II połowie XVII wieku przenieśli się w krakowskie, nabyli Chorągwicę k/Wieliczki i w 1803 r Jacek Łopacki zakupił od Michała Leśniowskiego szlachecką część wsi Bilczyce.

Jacek Łopacki, s Jacka i Urszuli Rakowskiej ur ok 1748 r, posiadał znaczne dobra
w wadowickim i krakowskim, po ojcu dzierżawił Wielkie Drogi za Krakowem. W 1771 r przystąpił do konfederatów barskich, później został członkiem krakowskiej palestry.
Poślubił Katarzynę Fihauser ur w 1752 r, c Aleksego i Anieli Kożuchowskiej,
z małżeństwa były 3 córki oraz 4 synów.
Jacek Łopacki z powodu nakazanej przez austriackie władze legitymacji galicyjskiej
szlachcie, w 1783 r dowiódł przed sądem Ziemskim w Czchowie swój rodowód herbu Kotwica. W 1784 r został wpisany do metryki stanowej Królestwa Galicji.
Pod koniec życia osiadł na wsi i prowadził gospodarstwa, zmarł w 1806 r w Kętach
i tam został pochowany.
Katarzyna Łopacka, żona Jacka zmarła w Bilczycah w 1820 r, przeżyła 68 lat, pochowana
w Gdowie.

Urszula Łopacka, c Jacka ur się w w 1785 r.
Marianna Łopacka, c Jacka pozostała panną wraz bratem Janem osiadła na folwarku Podzamcze w Starym Wiśniczu.
Magdalena Łopacka, c Jacka w 1818 r wyszła za Gotfryda Brudzyńskiego, s Kazimierza
i Rozalii.
Józef Łopacki, s Jacka został kanonikiem, znanym pisarzem i krakowskim kaznodzieją, autorem wielu opracowań.
Andrzej Łopacki, s Jacka, ukończył studia prawnicze we Lwowie ale zmarł w 1815 r,
w wieku 25 lat.
Najmłodszy Jan, Kanty Łopacki, s Jacka został detaksatorem sądowym dóbr ziemskich w okręgu bocheńskim, osiadł z siostrą Marianną w Starym Wiśniczu, poślubił Agnieszkę Gostkowską.

Kolejnym właścicielem bieleckiego dworu został Bernard Łopacki, s Jacka ur w 1783 r.
Służył w 36 pułku austriackiej piechoty, doszedł do rangi starszego porucznika (oberlejtnanta). Ale po śmierci matki, w 1821 r wyszedł z wojska, spłacił rodzeństwo
i został dziedzicem Bilczyc. Poślubił baronową z Sierakowa, herbu Trzaska, Teresę Przychocką, ur w 1784 r, c Ignacego i Anny. Ale nie gospodarzył długo bo zmarł w 1824 r przeżył 41 lat. Pozostawił jedyną, córkę Mariannę, która żyła jeszcze w latach 1839-45 natomiast o dalszych jej losach, jak na razie brak informacji.
Teresa Łopacka zmarła w Bilczycach, w 1853 r, przeżyła 68 lat, pochowana została
w Dziekanowicach.

Autor:  Markot Roman [ 2 wrz 2013, o 16:48 ]
Tytuł:  Re: Bilczyce - dwór

Po śmierci baronowej Teresy Łopackiej, właścicielem majątku ziemskiego w Bilczycach został jej bratanek, Franciszek Przychocki, najmłodszy syn Aleksandra i Elżbiety Donhoff, ur 02.10.1827 r w Sierakowie.
Franciszek Przychocki w 1857 r poślubił siostrzenicę, Annę Dydyńską ur 09.07.1837 r w Raciborsku, c Piotra i Elżbiety. 12.10.1858 r ur się ich jedyna córka Marianna. Przychoccy posiadali także majątki w Surówkach i Kawkach ale mieszkali w Bilczycach.
Franciszek Przychocki zmarł 27.11.1896 r, w wieku 69 lat, pochowany został 4 dni później w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Dziekanowicach. Spadek po nim przejęła żona, baronowa Anna Przychocka, która zmarła w 1902 r, przeżyła 65 lat i pochowana jest także w Dziekanowicach.

Spadek po rodzicach w 1903 r przejęła Maria (Marianna) Przychocka, która w 1880 r wyszła za Adama Dunikowskiego, ur w Tęgoborzy 28.10.1848 r, s Jana i Petroneli Stadnickiej. Majątkiem zarządzała Maria gdyż Adam w Bilczycach bywał gościem, zmarł w 1910 r i został pochowany Łososinie Dolnej. Maria Dunikowska zmarła w 1924 r w Łososinie Dolnej i tam została pochowana.

Dunikowscy mieli jednego syna Stefana ur 02.01.1881 r. W latach 1901-1904 ukończył studia rolnicze na UJ w Krakowie. W 1909 r poślubił Marię Trzecieską ur 21.11.1887 r,
c Władysława i Kazimiery Śmiałkowskiej. Do 1914 r mieszkali w Bilczycach gdzie 24.05.1910 r ur się Irena a 24.05.1914 r Anna.
Stefan Dunikowski w czasie I wojny światowej służył w austriackim wojsku. W polskim został mianowany w 1919 r rotmistrzem z przydziałem do 8 Pułku Ułanów księcia Józefa Poniatowskiego. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r, z powodzeniem uczestniczył w ofensywie kijowskiej i na ziemi zamojskiej. We wrześniu 1939 r zgłosił się jako ochotnik do Krakowskiej Brygady Kawalerii w Dębicy i w kampanii wrześniowej dostał się do niewoli sowieckiej. Uwięziony w Kozielsku zginął w Katyniu w 1940 r.
Maria była uroczą i serdeczną osobą, z dużym wdziękiem i poczuciem humoru, jej piękne, pełne wyrazu oczy, uwiecznili na portretach zaprzyjaźnieni malarze, Malczewski i Okun.

Dunikowscy po śmierci Stefana planowali sprzedaż majątku i poszukiwali kupca. Tuż przed wybuchem I wojny światowej wymienili Bilczyce na majątek w Stróżach k/Wojnicza należący do Władysława Waltera i Witymira Kopaczyńskiego.

Załączniki:
Obraz 036.jpg
Obraz 036.jpg [ 42.34 KiB | Przeglądane 4784 razy ]
Obraz 037.jpg
Obraz 037.jpg [ 52.28 KiB | Przeglądane 4784 razy ]
Obraz 035.jpg
Obraz 035.jpg [ 57.15 KiB | Przeglądane 4784 razy ]

Autor:  Franek D. [ 2 wrz 2013, o 17:18 ]
Tytuł:  Re: Bilczyce - dwór

Romanie! Jest to bardzo ważne - Gdzie urodził się Stefan Dunikowski?
Jeśli w Bilczycach to należy bezzwłocznie dosadzić kolejnego "katyńskiego dęba pamięci" na plantach w Gdowie.viewtopic.php?f=218&t=10017 Są już tu dęby pamięci - ur. w Gdowie Jana Fitzkego oraz ur. w Siedlcu k. Bochni Jana Kaczmarczyka.

Autor:  Markot Roman [ 2 wrz 2013, o 17:33 ]
Tytuł:  Re: Bilczyce - dwór

Stefan, Franciszek, Adam (trojga imion) Dunikowski ur się w Bilczycach 2 grudnia 1880 r, ochrzczony został 6 stycznia 1881 r w Gdowie stąd mylnie podawany jest rok urodzenia 1881. Chrzestnymi byli: Jan Dunikowski i Anna Przychocka.

Autor:  Franek D. [ 2 wrz 2013, o 21:51 ]
Tytuł:  Re: Bilczyce - dwór

Na liście katyńskiej jako drugie jest wymienione imię ojca chrzestnego?
Urodzony i związany przez 34 lata z Bilczycami k. Gdowa - rtm. rez. Stefan Dunikowski - absolwent Wydziału Rolnego UJ, później mieszkał w majątku w Stróżach (od 1914 roku do 1939). We wrześniu '39 został zmobilizowany do Ośrodka Zapasowego Krakowskiej Brygady Kawalerii w Dębicy. W Brodach dostał się do niewoli sowieckiej i 8 kwietnia 1940 roku został wywieziony do Kozielska, by znaleźć śmierć w katyńskim lesie.
Jutro z samego rana dzwonię do inicjatorki akcji posadzenia dębów pamięci na plantach w Gdowie - p. Jadwigi Duda z Wieliczki - z prośbą o kolejną akcję dosadzenia kolejnego dęba (kwiecień '14)

Załączniki:
Katyń.JPG
Katyń.JPG [ 7.93 KiB | Przeglądane 2767 razy ]

Strona 1 z 6 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/