Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Małopolskie

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 11 sie 2009, o 12:51 
Administrator

Imię: Jarek
Dwór obronny w Graboszycach (woj. małopolskie, pow. oświęcimski) został wybudowany prawdopodobnie w XV wieku przez niejakiego Konrada z Grabiszicz.
Około 1575 roku, sekretarz królewski Dziwisz Brandys, rozpoczął przebudowę dworu i postawił na jego miejscu dwór, który mimo zmian dokonanych w XVIII i XIX wieku do dzisiaj zachował swoją dawną, XVI-wieczną postać i jest jednym z nielicznych, zachowanych w Polsce przykładów architektury renesansowych dworów.
Dwór miał w swojej historii wielu właścicieli, których długo by wymieniać, ale należy wspomnieć, że na początku XIX wieku mocno podupadły dwór nabył hrabia Stanisław Sołtyk, który dokonał gruntownej renowacji budynku i urządził wokół dworu park krajobrazowy.
Warto również dodać, że żona hrabiego (po jego śmierci właścicielka dworu), Henryka z hrabiów Ankwiczów, nazywana Henriettą, była swego czasu młodzieńczą miłości Adama Mickiewicza i pierwowzorem Ewy występującej w IV scenie III części "Dziadów".
Ostatnim przedwojennym włascicielem dworu był Ludwik Chrząszcz, który walcząc w kampanii wrześniowej dostał się do niewoli i został zesłany do obozu koncentracyjnego, najpierw Dachau, potem Mauthausen-Gusen. Przeżywszy piekło obozów, wraz z rodziną, powrócił do Graboszyc.
Władze komunistyczne najpierw pozwoliły mu zamieszkać w tzw. "zarządówce" i korzystać z ogrodu, gdzie uprawiał warzywa sprzedając je potem okolicznym mieszkańcom.
W 1951 roku pozbawiono go tych "przywilejów" i jako obszarnika umieszczono w drewnianej szopie, gdzie 6 lat później został zamordowany.
Tyle o tragicznej historii ostatniego, prawowitego właściciela dworu ...
Oczywiście nie muszę chyba nadmieniać, że graboszyckie dobra ziemskie zostały po wojnie rozparcelowane.
W latach 70-tych ubiegłego wieku dworem zarządzała Gminna Spółdzielnia "Zator", która urządziła w nim punkt sprzedaży nawozów sztucznych.
W roku 1987 dwór wpisany został do rejestru zabytków.
W roku 2002 kupił go prywatny inwestor, ale mimo ogólnego wrażenia prowadzonego remontu nie wydaje mi się żeby odzyskał swój dawny blask w najbliższym czasie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Bardzo zainteresowały mnie piwnice, przez które prawdopodobnie można się dostać do środka dworu, ale niestety ze względu na rodzinny charakter naszej eskapady musiałem zrezygnować z pomysłu.
Poza tym w trakcie naszej wizyty przez podziemia przetoczyła sie mała "nawałnica" - kto to lub co to było, trudno dociec ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozostałości po fosie

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A tak dwór wyglądał w połowie XIX wieku

Obrazek

Litografia pochodzi z książki Mariana Korneckiego "Zamki i dwory obronne ziemii krakowskiej"

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 20 wrz 2009, o 22:40 
Administrator

Ponieważ udało się wejść do środka dorzucam kilka zdjęć celem uzupełnienia ...

Na początek piwnice

Obrazek

Obrazek

A to już na poziomie dawnej bramy wejściowej

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kolejne, ostatnie piętro dworu

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozostałości ściennych malowideł na ostatniej kondygnacji

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Znowu piwnice

Obrazek

I na powierzchnię ;)

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 4 paź 2009, o 11:00 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Renata
Szkoda tego dworu, ale jeszcze bardziej żal jego byłego właściciela. Ktoś kto przeżył piekło obozów koncentracyjnych powinien być traktowany w sposób szczególny, bez względu na wszelkie ideologie tamtych czasów. Przecież on nie domagał się niczego wielkiego, tylko możliwości powrotu do własnego domu...

Post Napisane: 4 paź 2009, o 19:32 
Administrator

W tamtych czasach "zasady" to były co najwyżej związki chemiczne usytuowane między kwasami i solami :sad:

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 11 sie 2010, o 14:38 

Imię: Robert
zuraw1965 napisał(a):
W tamtych czasach "zasady" to były co najwyżej związki chemiczne usytuowane między kwasami i solami :sad:

:D dobre - oby te czasy już nie wróciły.

Przejeżdżam często obok dworu, ostatnio coś tam się ruszyło z odbudową, z prawej strony drzwi wejściowych została wylana gruba płyta betonowa we wnętrzach też "coś się dzieje", ale ostro remontują te zabudowania które są naprzeciw dworu. Nie mam teraz czasu wklejać zdjęć.

zuraw1965 -niezły Kozak z Ciebie, że zdecydowałeś się zejść do tych piwnic :thumright:
Ja bym tam nie zszedł :roll:

Post Napisane: 11 sie 2010, o 19:57 
Administrator

RoboCop napisał(a):
zuraw1965 -niezły Kozak z Ciebie, że zdecydowałeś się zejść do tych piwnic :thumright:
Ja bym tam nie zszedł :roll:

Nie było tak źle ... przydał się sprzęt i umiejetności wspinaczkowe :mrgreen:
Jak chcesz możemy sie tam wybrać razem.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 11 sie 2010, o 21:54 

Możliwe, że kiedyś się zgadamy na jakiś wypad - tymczasem szykuje się do wakacji.
Płyta betonowa, o której wspominałem, nad tym łukowatym przejściem (do piwnic?)

(...)

Ostatnio edytowano 9 gru 2016, o 15:04 przez Aga, łącznie edytowano 1 raz
Wycięto niedziałające zdjęcia :(

Post Napisane: 26 lis 2010, o 15:07 

Imię: Adam
Zanim Żuraw postawił swą nogę w piwnicach Graboszyckiego dworu, to ja będąc chłopcem bawiłem się tam w „chowanego”, a nawet powiem więcej z jednej z piwnic prowadził chodnik który był zamurowany, ale w górnej części chodnika ktoś wybił trzy warstwy cegieł, gdzie mi się udało przez ten otwór prześliznąć na druga stronę. Dzisiaj trudno mi powiedzieć ile metrów pokonałem podziemnym korytarzem, może 100 do 150 m a dalej chodnik był dokładnie zawalony. A tak naprawdę za stan obecnej ruiny tego wspaniałego dworu, obwiniam Gminę Zator, która „sprzedała” dwór właścicielowi, bez zbadania jego możliwości finansowych koniecznych do uniesienia kosztów związanych z tak gigantycznym remontem :(

Warto zaglądnąć na mały cmentarzyk nieopodal drewnianego kosciółka w Graboszycach gdzie znajduje się płyta nagrobna rodu Chrząszczów, właścicieli dworu, a raczej fortalicjum szlacheckiego.

Obrazek

Obrazek

Ostatnio edytowano 30 gru 2010, o 18:17 przez Observer, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 3 gru 2010, o 11:17 
Bratnia dusza

Imię: Marek
Jadąc ostatnio do Graboszyc miałem nadzieję zobaczyć daleko posunięte prace związane z remontem dworu.Niestety,wygląda na to , że prace zostały przerwane już jakis czas temu(na pewno powodem nie był śnieg) i chyba nie ma nadziei na wznowienie jakichkolwiek robót.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przy budynkach okołodworskich też nic się nie dzieje.
Obrazek

Post Napisane: 21 lip 2011, o 15:38 

Imię: Paulina
żeby dostać się do środka dworu wystarczy podejść do właściciela który ma klucze i chętnie oprowadzi po dworze,a przy okazji opowie jego historie.Można też podejść do pobliskiego domu gdzie ta pani zajmuje się historia Graboszyc,pisze również kronike. Pracę są wstrzymane,jak na razie właściciel wykupuje lub wymienia ziemie,zaczął budowac stajnie(chyba chce zrobić stadnine koni) a prace są tylko że na kampingach...
pozdrawiam :)

Post Napisane: 21 lip 2011, o 19:24 
Moderator

Pochwały: 1
lola321 napisał(a):
żeby dostać się do środka dworu wystarczy podejść do właściciela który ma klucze i chętnie oprowadzi po dworze

Pod warunkiem, że się wie gdzie można go znaleźć :mrgreen:

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 21 lip 2011, o 22:16 

lola 321 daj więcej szczegółów (może nazwisko) jak dotrzeć o tej Pani, dość często przejeżdżam przez Graboszyce - chętnie bym połaził po dworze "na legalu" i posłuchał historii okolic.

Post Napisane: 22 lip 2011, o 00:14 

Imię: Paulina
No więc Pana Andrzeja - właściciela dworu można znaleźć na campingach,trzeba przejść przez ta drewniana bramę i on chyba mieszka tam za tym domem przy korcie.
A Pani ma na imię Maria - nazwiska może nie będę podawała :) ona mieszka po prawej stronie jak skręcasz z głównej drogi taki żółty dom :)

Post Napisane: 5 maja 2013, o 20:59 
Bratnia dusza

Imię: Longin
Kilka ujęć z powietrza .
Załącznik:
IMG_2628.JPG
IMG_2628.JPG [ 122.35 KiB | Przeglądane 3954 razy ]

Załącznik:
IMG_2629.JPG
IMG_2629.JPG [ 121.75 KiB | Przeglądane 3954 razy ]

Załącznik:
IMG_2630.JPG
IMG_2630.JPG [ 122.02 KiB | Przeglądane 3954 razy ]

Załączniki:
IMG_2636.JPG
IMG_2636.JPG [ 123.11 KiB | Przeglądane 3954 razy ]

Leonardo Da Vinci

Post Napisane: 1 cze 2013, o 10:44 

Imię: Krzysiek
W piwnicach dworu w Graboszycach faktycznie jest tunel. Prawdopodobnie łączył on dwór w Graboszycach z zamkiem w Zatorze.
Moja 90-letnia babcia opowiadała mi legendę o tym tunelu:
"Pewna służąca u dziedziców Graboszyc chciała zabić koguta na obiad. Jednak nie mogła go złapać. Kogut wskoczył do piwnic, a potem do tunelu. Służąca pobiegła za nim. W tunelu zobaczyła diabła uwiązanego na łańcuchu i pilnującego korytka ze złotem".

Grób ostatniego właściciela Graboszyc - Ludwika Chrząszcza znajduje się na cmentarzu w Wadowicach. Wyczytałem to w książce G. Studnickiego o tym cmentarzu.

Post Napisane: 1 cze 2013, o 20:34 
Bratnia dusza

Imię: Longin
zuraw1965 napisał(a):
W 1951 roku pozbawiono go tych "przywilejów" i jako obszarnika umieszczono w drewnianej szopie, gdzie 6 lat później został zamordowany.

Ludwik Chsząszcz nie został zamordowany. Uległ nieszczęśliwemu wypadkowi w którym został dotkliwie poparzony. W następstwie odniesionych ran zmarł w niedługim czasie. Padło podejrzenie na kilku mieszkańców Graboszyc, ale w wyniku śledztwa wykluczono udział osób trzecich. Co do okoliczności wypadku, na forum rozpisywać się nie będę. Temat trochę niezręczny.

Leonardo Da Vinci

Post Napisane: 2 cze 2013, o 21:00 
Administrator

Nieszczęśliwy wypadek też dobrze brzmi ...

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 31 sty 2014, o 09:59 
Przyjaciel

W trochę starych Wiadomościach Konserwatorskich możemy poczytać o Kasztelu renesansowym w Graboszycach.

http://suw.biblos.pk.edu.pl/resources/i ... ansowy.pdf

Post Napisane: 31 sty 2014, o 19:30 
Bratnia dusza

Imię: Paweł
w 2011 roku jak tam byłem, teren był rozkopany, (prawdopodobnie była kładziona kanalizacja) było widoczne sklepienie tunelu, odbiegające w kierunku głównej drogi, powinno łączyć się z lewą ścianą budynku jednak tam nie było to odkopane. Niestety nie mam zdjęcia, tylko kawałek właśnie lewej ściany ale tu zaznaczone jest raczej wejście wentylacyjne czy coś w tym stylu.
Obrazek

Ostatnio edytowano 21 cze 2016, o 20:04 przez sklsk, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 5 sie 2014, o 11:56 

Imię: Zuzia
Dwór po raz kolejny w przeciągu kilkunastu lat zmienił właściciela. Rozpoczęły się już prace porządkowe wokół dworu oraz planowane pierwsze prace wewnątrz budynku.
Wg informacji zdobytych na miejscu we dworze planowane jest utworzenie Winiarni-degustacji win.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Małopolskie