Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Dolnośląskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 3 maja 2011, o 13:42 

Imię: Waldemar
Kłoda Górowska - dworek zamieszkały przez kilka rodzin, podupadły nie remontowany.

Obrazek

Post Napisane: 5 maja 2011, o 15:01 

Pochwały: 1
Imię: Tymoteusz
Czy to na pewno dwór? W internecie nic nie ma.

Post Napisane: 20 maja 2011, o 21:40 

tymok1 napisał(a):
Czy to na pewno dwór? W internecie nic nie ma.

Fakt ten dworek fotografowałem po przejechaniu 100 kilometrów rowerem może to fatamorgana a babcia która mieszka w tej miejscowości od 1946 nie wie co to internet i nie potrafi zapisać swoich opowieści. z informacji przez nią przekazanych w 1945 jak wkraczały na te tereny wojska sowieckie właściciele uciekli do Niemiec a obiekt przejęła władza i późniejszy PGR jak większość takich obiektów. Jak widać wyszukane i zamieszczone obiekty nie mają prawa bytu jak nie ma o nic informacji w sieci.

Post Napisane: 21 maja 2011, o 06:50 
Moderator

Po co ten sarkazm? tymok tylko grzecznie zapytał "czy to na pewno dwór?"
Może wystarczyłoby od razu w pierwszym poście wspomnieć, że napotkana mieszkanka tej miejscowości twierdziła, że to dwór, a wtedy z pewnością nikt by o to nie zapytał.

Fakt, że mieszka tam dopiero od 1946 roku pominę milczeniem :p

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 21 maja 2011, o 08:35 

Imię: Robert
Nawet bogaty baur takiej sadyby nie mógłby wybudować.

Post Napisane: 21 maja 2011, o 09:00 
Moderator

RoboCop napisał(a):

Chyba bauer :mrgreen:

Jedno jest pewne - przedwojenne mapy potwierdzają, że zarówno w Kłodzie Wielkiej jak i Małej znajdował się dwór (przy czym w Kłodzie Małej raczej pałac):

Obrazek

Mogło też być tak, że była to po prostu siedziba rządcy.

Ostatnio edytowano 21 maja 2011, o 12:11 przez Aga, łącznie edytowano 2 razy

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 21 maja 2011, o 14:04 
Moderator

Jeszcze zdjęcie z czasu świetności - to samo przewija się na wielu stronach - hydral (tam z kolei podają, ze pochodzi z aukcji internetowych), http://members.multimania.co.uk, http://www.glogow.pl

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 21 maja 2011, o 19:30 

Aga napisał(a):
RoboCop napisał(a):

Chyba bauer :mrgreen:

BAUER niemiecki jest dla mnie tak bliski jak chiński :echh:
Pomyliłem ze starą firmą przerabiającą auta BMW na cabrio o nazwie Baur

Ostatnio edytowano 22 maja 2011, o 07:43 przez zuraw1965, łącznie edytowano 1 raz
Zdjęcie zostało wykasowane ponieważ nie miało żadnego związku z wątkiem.

Post Napisane: 22 maja 2011, o 08:47 

Aga napisał(a):
Po co ten sarkazm? tymok tylko grzecznie zapytał "czy to na pewno dwór?"
Może wystarczyłoby od razu w pierwszym poście wspomnieć, że napotkana mieszkanka tej miejscowości twierdziła, że to dwór, a wtedy z pewnością nikt by o to nie zapytał.

Według babci z którą rozmawiałem to pałac a tego nie napisałem, a czy to dwór to chyba oczywiste bo chłopa czy jak go tam zwali w Niemczech chyba nie stać było na wystawienie takiej budowli.
Dlaczego pomijać milczeniem fakt że mieszka tam od 1946 roku, czy od razu wszyscy mieszkańcy wsi narodowości niemieckiej wyprowadzili się od razu za Odrę, pewnie do dnia dzisiejszego mieszkają jeszcze jacyś w tej wsi. Czy nie znane są informacje przekazywane z ust do ust z pokolenia na pokolenie. Wygląda na to że jak mieszka od 1946 roku to już nic nie wie i nie powinna przekazywać informacji, pomijając milczeniem i nie przekazując dalej takich informacji to w internecie i nie tylko nic nie będziemy wiedzieli.

Post Napisane: 22 maja 2011, o 09:04 
Administrator

Imię: Jarek
Wydaje mi się, że nie do końca zrozumiałeś sens wypowiedź Agi:
Cytuj:

Ale nic mi do tego więc pominę to milczeniem.
Natomiast jeżeli myślisz, że bogatego chłopa, bauera, czy jak go nazwiemy nie byłoby stać na wystawienie podobnego budynku, to jesteś w dużym błędzie, szczególnie na tak bogatych terenach jak dolnośląskie.
Nawet w granicach stosunkowo biednej, przedwojennej Rzeczypospolitej mogę Ci pokazać budynki, które śmiało można by zaklasyfikować jako dworki (z wyglądu), a które pobudowali obywatele, nazwijmy to "z gminu" :D
Co nie zmienia faktu, że prawdopodobnie jest to dwór.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 22 maja 2011, o 12:19 

zuraw1965 napisał(a):
Natomiast jeżeli myślisz, że bogatego chłopa, bauera, czy jak go nazwiemy nie byłoby stać na wystawienie podobnego budynku, to jesteś w dużym błędzie, szczególnie na tak bogatych terenach jak dolnośląskie.
Nawet w granicach stosunkowo biednej, przedwojennej Rzeczypospolitej mogę Ci pokazać budynki, które śmiało można by zaklasyfikować jako dworki (z wyglądu), a które pobudowali obywatele, nazwijmy to "z gminu" :D

W Rzeczypospolitej panowała duża swoboda, a nie wiem (nigdy o tym nie czytałem - może ktoś podrzuci jakiś tytuł), czy na terenach Niemiec chłopu pozwolono by budować tak reprezentacyjną siedzibę, wydaje mi się, że Niemcy byli i są bardziej zhierarchizowani (albo "klasowi") mam nadzieję, że wypowiadam się jasno.
To tylko takie moje przemyślenia przed niedzielnym obiadem :)

Post Napisane: 22 maja 2011, o 17:24 
Moderator

Wracając do tematu, jednak okazuje się, że w Internecie można znaleźć wszystko, trzeba tylko trochę poszukać.

Otóż według http://dirk.steindorf-sabath.eu/d-grosskloden.html już w 1791 roku w Kłodzie Wielkiej znajdował się szlachecki dwór, siedziba rodu von Borrwitz. W latach 1844-1856 należał do rodziny von Massow, później do Senftleben, a od roku 1875 do rodziny von Lucke.

Czyli jednak dwór i to z tradycjami :D

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 22 maja 2011, o 17:48 
Administrator

Imię: Jarek
RoboCop napisał(a):
zuraw1965 napisał(a):

W Rzeczypospolitej panowała duża swoboda, a nie wiem (nigdy o tym nie czytałem - może ktoś podrzuci jakiś tytuł), czy na terenach Niemiec chłopu pozwolono by budować tak reprezentacyjną siedzibę, wydaje mi się, że Niemcy byli i są bardziej zhierarchizowani (albo "klasowi") mam nadzieję, że wypowiadam się jasno.
To tylko takie moje przemyślenia przed niedzielnym obiadem :)

Bardzo ciekawa teoria, chcesz ją jakoś szerzej rozpropagować ? :rotfl3:

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 22 maja 2011, o 18:11 

Jednak okazało się, że to nie dwór chłopa, następnym razem :) ...

Post Napisane: 25 maja 2011, o 21:30 

Aga napisał(a):
Wracając do tematu, jednak okazuje się, że w Internecie można znaleźć wszystko, trzeba tylko trochę poszukać.
Czyli jednak dwór i to z tradycjami :D

Chylę czoło i kłaniam się nisko po same kolanisko za wyszukanie, cieszę się że potwierdziło się że to jednak dwór.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Dolnośląskie