Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Dolnośląskie

Autor Wiadomość
 Tytuł: Kluczowa
 Post Napisane: 14 lut 2011, o 13:09 

Imię: Monika
Klasycystyczny pałac w Kluczowej powstał w 1837 roku z przebudowy pierwotnego, renesansowego dworu obronnego. Projektantem nowego założenia był F. Schinkl. Jest to trzykondygnacyjna budowla wzniesiona na planie prostokąta z dwoma narożnymi wieżami. Na osi elewacji frontowej znajduje się wejście akcentowane trójarkadowym podcieniem z tarasem balkonowym i kolumnowym portykiem zwieńczonym trójkątnym szczytem [źródło: http://www.zamki.rotmanka.com ]

Zdjęcia z lutego 2010:

Załączniki:
DSCN3662a.jpg
DSCN3662a.jpg [ 125.45 KiB | Przeglądane 2248 razy ]
DSC04809a.jpg
DSC04809a.jpg [ 114.72 KiB | Przeglądane 2248 razy ]
DSC04840a.jpg
DSC04840a.jpg [ 76.36 KiB | Przeglądane 2248 razy ]
DSCN3688a.jpg
DSCN3688a.jpg [ 122.83 KiB | Przeglądane 2248 razy ]
DSCN3689a.jpg
DSCN3689a.jpg [ 88.83 KiB | Przeglądane 2248 razy ]

Tytuł: Re: Kluczowa
 Post Napisane: 14 lut 2011, o 19:55 
Administrator

Imię: Jarek
A można prosić o ogólny plan ?

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 14 lut 2011, o 23:03 

Pochwały: 1
Imię: Tymoteusz
stare zdjecie

Załączniki:
Komentarz: źródło hydral
53127.jpg
53127.jpg [ 52.31 KiB | Przeglądane 2214 razy ]

Post Napisane: 14 lut 2011, o 23:21 
Moderator

Swego czasu pewien człowiek napisał:
Cytuj:
Levy (gość) 2010-07-14 10:35

Kiedyś starałem się o wydzierżawienie pałacu w Kluczowej - bezskutecznie. Zostałem zblokowany przepisami, oraz tym, że poprzedni dzierżawca po ogłoszeniu nowego przetargu wpłacił zaległą sumę pieniędzy. Miałem gotowy biznes plan i projekt wykonany za własne pieniądze nawiązane kontakty z poprzednimi właścicielami, którzy prowadzą renomowana klinikę w Monachium, sponsorów którzy a to było 7 lat temu mogli wyłożyć na rozpoczęcie rewitalizacji 4mln zł oraz duże wsparcie ze strony jednego z prof. ekonomii. Obiekt miał być centrum hotelowym ze spa z odnowionym XVII w. ogrodem z polem golfowym lądowiskiem dla helikopterów, garażami i stacją benzynową. Stało się inaczej, dziś ten pałac jak i piękny park jest w takim stanie że remont i rewitalizacja obiektu wymaga wyłożenia 10 krotnie więcej pieniędzy niż jeszcze 10 lat temu. Więc nie dziwmy się,że jest jak jest, skoro nie potrafimy doceniać tego co mamy i pomagać tym którzy rzeczywiście chcą coś zrobić.

Źródło: http://dolnyslask.naszemiasto.pl/artyku ... ,id,t.html

Tyle w temacie...

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 14 lut 2011, o 23:29 

Imię: Karolina i Damian
Zdjęcia pałacu w Kluczowej, stan z września 2010 r., najprawdopodobniej parę miesięcy wcześniej, na początku 2010 r. zawalił się fragment elewacji, na lewo od centralnego ryzalitu.

Załączniki:
001 kluczowa.jpg
001 kluczowa.jpg [ 103.78 KiB | Przeglądane 2205 razy ]
029 kluczowa.jpg
029 kluczowa.jpg [ 100.55 KiB | Przeglądane 2205 razy ]

Post Napisane: 25 lut 2011, o 13:18 

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=YpzK2kVPaEM[/youtube]

Post Napisane: 26 lut 2011, o 22:47 

Gruss z Kluczowej:

Załączniki:
Komentarz: hydral
kluczowa.jpg
kluczowa.jpg [ 98.83 KiB | Przeglądane 2152 razy ]

Post Napisane: 1 mar 2011, o 14:02 

Co prawda Schinkel występuje w większości przewodników jako architekt, jednakże badacze uważają, że nie jest to jego projekt.
Schinkel bardzo często sygnował projekty rożnych architektów jako wyraz poparcia.
To jest trochę tak jak z Rembrandtem , malowali uczniowie a Rembrandt się tylko podpisywał.

Chociaż muszę przyznać, że znalazłem zbliżony architektonicznie budynek zaprojektowany przez Schinkla, który mógłby być analogią.
Cóż kwestia jest dyskusyjna.

Poniżej pare fotografii z wyprawy w 2008 roku.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To już zdjęcia archiwalne bo ta część, z której jest najwięcej zdjęć już się zawaliła.
Należy jednak zwrócić uwagę , że zawaliła się części, która została poddana kiedyś remontowi, tj. ścianki z pustaków, stropy wps, zaś nie remontowane drewniane stropy, parkiety, sklepienia ceglane trwają...

Post Napisane: 8 kwi 2011, o 09:20 

W ubiegłym roku pałac w Kluczowej wydawał się skazany na zagładę. Tymczasem wygląda na to, że katastrofa budowlana tym razem wyszła zabytkowi na dobre - zmobilizowała właściciela do podjęcia prac remontowych. Zdjęcia z remontu pałacu można zobaczyć na stronie Zabytki Dolnego Śląska

http://zabytkidolnegoslaska.com.pl/inde ... &Itemid=58

Post Napisane: 8 kwi 2011, o 10:47 
Przyjaciel

Imię: paulina
no to kolejny palac ktorego juz sobie nie zwiedzimy... :(

na wiecznych wagarach od życia...

Post Napisane: 8 kwi 2011, o 11:41 
Przyjaciel

Buba, być może byśmy go nie zwiedzili bo nie byłoby niedługo czego zwiedzać. :roll:
Przecież te budowle bez pomocy się zawalą. Ja naprawdę też uwielbiam chodzić po opuszczonych i niesamowitych miejscach ale pomyślmy o tym co zostanie z tych obiektów na następne pokolenia.
Ja niezmiernie się cieszę, że podjęto jakieś prace (ważne, żeby prowadzono je mądrze), mam również nadzieję, że obiekt nie zostanie "zamknięty".

Post Napisane: 8 kwi 2011, o 22:39 
Przyjaciel

fbatekb napisał(a):

Ja niezmiernie się cieszę, że podjęto jakieś prace (ważne, żeby prowadzono je mądrze), mam również nadzieję, że obiekt nie zostanie "zamknięty".

A spotkales sie z tym ze ktos remontuje pałac po czym zostawia go otwartym dla dzikich eksploratorow? no bo ja sie nie spotkalam.. Zwykle remont zaczyna sie od plotu , krat i solidnych kłódek...

fbatekb napisał(a):
Przecież te budowle bez pomocy się zawalą. Ja naprawdę też uwielbiam chodzić po opuszczonych i niesamowitych miejscach ale pomyślmy o tym co zostanie z tych obiektów na następne pokolenia.

To jest tez prawda.. Moze na rozum tak wlasnie jest... Ale serce podpowiada co innego... ;)

Post Napisane: 2 lip 2011, o 00:36 

Pałac jest już w daleko posuniętym remoncie.

Post Napisane: 26 wrz 2011, o 12:28 

W ostatnią sobotę będąc w pobliżu zajrzeliśmy na chwilę do Kluczowej. Na miejscu nie ma już śladu po ekipie budowlanej. Prowadzone tam prace remontowe zostały przynajmniej w tym roku zakończone. Oglądając to co zostało zrobione odnoszę wrażenie, że właściciel wykonał jedynie prace nakazane przez konserwatora i przywrócił zabytek do stanu sprzed katastrofy budowlanej (zawalenie fragmentu fasady). Być może w przyszłym roku prace zostaną ponownie podjęte, na razie trudno jednak mówić o generalnym remoncie pałacu. Jeżeli właściciel myśli poważnie o odnowieniu budynku, to powinien zdecydować się na zatrudnienie całodobowej ochrony. Co prawda my nie zdecydowaliśmy się pokonać otaczającego pałac ogrodzenia, ale jego stan wyraźnie wskazuje, że niektóre osoby postępują inaczej. Po spotkaniu kilku przedstawicieli miejscowej złotej młodzieży, którzy z pokaźnym młotem kierowali się w stronę pałacu, opuszczaliśmy Kluczową dosyć pośpiesznie z bardzo mieszanymi uczuciami.

Załączniki:
kluczowa.JPG
kluczowa.JPG [ 94.02 KiB | Przeglądane 1884 razy ]

Post Napisane: 29 wrz 2011, o 23:44 
Przyjaciel

Pałace Śląska napisał(a):
Jeżeli właściciel myśli poważnie o odnowieniu budynku, to powinien zdecydować się na zatrudnienie całodobowej ochrony. Co prawda my nie zdecydowaliśmy się pokonać otaczającego pałac ogrodzenia, ale jego stan wyraźnie wskazuje, że niektóre osoby postępują inaczej. Po spotkaniu kilku przedstawicieli miejscowej złotej młodzieży, którzy z pokaźnym młotem kierowali się w stronę pałacu, opuszczaliśmy Kluczową dosyć pośpiesznie z bardzo mieszanymi uczuciami.

czyli warto sie wybrac i obejsc ogrodzenie oraz mur w poszukiwaniu "tajnych przejsc" ;)

Post Napisane: 30 wrz 2011, o 09:09 

Patrząc na to w ten sposób to chyba warto się wybrać :) Z tego co widziałem z daleka większość możliwych wejść jest zamurowana, ale niektóre były tylko zabezpieczone deskami. Biorąc pod uwagę wycieczki mieszkańców wioski w towarzystwie młota, tych desek może już nie być. Ze względu na ludzi, których można spotkać na miejscu - i bynajmniej nie chodzi mi o właściciela :) - lepiej jechać w większym gronie, my niestety byliśmy tylko w dwójkę.

Pozdrawiam

Post Napisane: 30 wrz 2011, o 15:40 
Przyjaciel

Pałace Śląska napisał(a):
Ze względu na ludzi, których można spotkać na miejscu - i bynajmniej nie chodzi mi o właściciela :) - lepiej jechać w większym gronie, my niestety byliśmy tylko w dwójkę.

Pozdrawiam

dzieki za rade :) tylko strasznie ciezko znalezc wieksze grono ktorym sie chce wlazic przez dziure do "miejsca gdzie nic nie ma" ;)

zatem jakby co- jest juz nas czworka :) niestety w pazdzierniku nas nie ma- ale z poczatkiem listopada mozna by sie gdzies tam spotkac i razem zwiedzic.

Post Napisane: 12 sie 2012, o 12:20 

Zdjęcia z zeszłego weekendu:

Załączniki:
DSC04641.JPG
DSC04641.JPG [ 95.66 KiB | Przeglądane 1577 razy ]
DSC04643.JPG
DSC04643.JPG [ 68.47 KiB | Przeglądane 1577 razy ]
DSC04645.JPG
DSC04645.JPG [ 53.8 KiB | Przeglądane 1577 razy ]
DSC04647.JPG
DSC04647.JPG [ 45 KiB | Przeglądane 1577 razy ]
DSC04648.JPG
DSC04648.JPG [ 79.92 KiB | Przeglądane 1577 razy ]
DSC04653.JPG
DSC04653.JPG [ 126.1 KiB | Przeglądane 1577 razy ]
DSC04657.JPG
DSC04657.JPG [ 113.86 KiB | Przeglądane 1577 razy ]

Post Napisane: 18 lut 2013, o 00:55 

Imię: Kryspin
http://www.zabytkidolnegoslaska.com.pl/index.php/galerie/wizualizacje/472-kluczowa

Post Napisane: 13 sty 2014, o 11:28 
Przyjaciel

Okolice palacowe na szczescie wciaz sie roznia od tego strasznego czegos zaprezentowanego w linku powyzej :jupi:

Wczoraj mielismy okazje ponownego odwiedzenia Kluczowej. Wejsc do palacu da sie na dwa sposoby acz oba wymagaja choc odrobiny zrecznosci wiec troche nam sie nie chcialo ryzykowac poleceniem na pysk, wiec w srodku nie bylismy. Moze nawet bysmy probowali gdyby nie to ze chwile wczesniej przed odkryciem wejscia wpadlam w jakas dziure i rozcielam łape, wiec stwierdzilismy ze moze nie jest dzis nasz szczesliwy dzien ;)

Podejrzanych osobnikow w okolicach przypalacowych nie bylo - tzn byli....my chyba za takowych robilismy. Lazilismy po budynkach przypalacaowych a w tym czasie jakas para przyjechala i fotografowala palac od przodu. Gdy wylonilismy sie zza muru oni na nasz widok szybko porzucili zwiedzanie i sie oddalili, zachowujac sie jak w lekkiej panice :lol: :lol: :lol: Nie sadzilam ze tak groznie wygladamy! (Fakt - toperz juz raz zostal wziety na lotnisku za terroryste, ale bylo to daleko stad i w kraju ktory ma chyba wieksza korbe na takim punkcie niz u nas..)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Dolnośląskie