Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Dolnośląskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 14 lip 2011, o 19:44 
Bratnia dusza

Lokalizacja: Niederschlesein-Breslau.Klein Heidau.Heidauer Strasse,Weg zum Busch
Imię: Rafał
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

http://wroclaw.hydral.com.pl/78985,foto.html

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 16 lip 2011, o 23:11 

http://rakoszyce.com.pl/historia/zespou-dworskiego.html

Obrazek

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=sZph0xUgr0M&feature=channel_video_title[/youtube]

Post Napisane: 17 lip 2011, o 10:20 

Zdjęcia z 2008 roku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 17 lip 2011, o 11:16 
Bratnia dusza

Lokalizacja: Niederschlesein-Breslau.Klein Heidau.Heidauer Strasse,Weg zum Busch
Na zdięciach już coś więcej widać,bo na załączonym filmiku to niekoniecznie,ale to tylko moja sugestia.Chciałem wejść do środka lecz miejscowe menelstwo zrobiło sobie akurat libację.Może innym razem...

Ostatnio edytowano 19 lip 2011, o 19:21 przez rafi72, łącznie edytowano 1 raz

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 19 lip 2011, o 19:19 
Bratnia dusza

tpp napisał(a):
http://rakoszyce.com.pl/historia/zespou-dworskiego.html

Dwór z około 1800r. przebudowany w XXw, jednopiętrowy,murowany,tynkowy,
dach czterospadowy. W elewacjach zachodnich i południowych wejścia w środkowych częściach wydzielonych czterema pinastrami w porządku doryckim.
Wejścia półkoliście zamknięte,nad wejściem zachodnim tarcza herbowa Dobschutzów.
W latach 1972-1995 zespół użytkowany był przez PGR. Po wyremontowaniu mieściło się tam przedszkole oraz klub. Niestety w roku 1984 został dotkliwie zniszczony w wyniku pożaru. Podjęto prace remontowe,które jednak nie zostały zakończone.Z powodu braku funduszy budynek został zaniedbany,zniszczony i rozgrabiony.
Na wschód od dworu znajdował się 3 hektarowy park założony w XIX w. W stylu angielskim . W drzewostanie znajdziemy tu :dęby , graby, kasztanowce , klony ,lipy ,rubinie , sosny i topole. Przy południowej stronie pałacu rośnie lipa drobnolistna licząca około 500 lat , ponad 5 metrów obwodu i ponad 25 metrów wysokości(wg opisu z 1933); z podciętą koroną.
Wewnątrz trochę spróchniała,dawniej znajdowała się na niej tabliczka z wierszem.
Na skraju parku znajduje się niewielki prostokątny staw.W czasie,gdy w pałacu znajdowało się przedszkole,w parku urządzony był plac zabaw dla dzieci. Niestety po zlikwidowaniu przedszkola nikt nie zajmował się parkiem,kompleks zabawowy powoli został zniszczony,
a park zarośnięty i zupełnie zaniedbany. Na teren zespołu dworskiego prowadzi brama o formach neogotyckich z początku XIX wieku.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 21 lip 2011, o 12:00 

rafi72 napisał(a):
W latach 1972-1995 zespół użytkowany był przez PGR. (...) Niestety w roku 1984 został dotkliwie zniszczony w wyniku pożaru.

Tutaj Ci się pomieszało, albo na stronie...

Post Napisane: 21 lip 2011, o 16:59 
Bratnia dusza

tpp napisał(a):
rafi72 napisał(a):
W latach 1972-1995 zespół użytkowany był przez PGR. (...) Niestety w roku 1984 został dotkliwie zniszczony w wyniku pożaru.

Na stronie jest tak samo.Skopiowałem dokładnie z tej strony,której link podałeś powyżej!Więc nie wiem komu się pokręciło?mnie czy tobie?Nie mam możliwości zweryfikowania danych umieszczonych w opisie,bo nie dysponuje żadnym innym.Widząc mylną datę trzeba było może zaznaczyć to wcześniej,ale tego nie zrobiłeś skoro wiedziałeś,że jest błąd...
Jedno co ma sens i na co mogłem zwrócić uwagę to,że PGR upadły po 89',ale czy tu było tak samo?? A to,że spłonął to nie znaczy,że odrazu był ruina?

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 21 lip 2011, o 18:52 

rafi72 napisał(a):
tpp napisał(a):
rafi72 napisał(a):

Na stronie jest tak samo.Skopiowałem dokładnie z tej strony,której link podałeś powyżej!Więc nie wiem komu się pokręciło?mnie czy tobie?Nie mam możliwości zweryfikowania danych umieszczonych w opisie,bo nie dysponuje żadnym innym.Widząc mylną datę trzeba było może zaznaczyć to wcześniej,ale tego nie zrobiłeś skoro wiedziałeś,że jest błąd...
Jedno co ma sens i na co mogłem zwrócić uwagę to,że PGR upadły po 89',ale czy tu było tak samo?? A to,że spłonął to nie znaczy,że odrazu był ruina?

Nie widziałem tego wcześniej.
Dopiero jak przekopiowałeś to zauważyłem.
Wcześniej mi umknęło.

Post Napisane: 22 lip 2011, o 10:33 
Bratnia dusza

Widocznie ja też nie.Pozdro :-)

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 1 sie 2011, o 13:53 

Pochwały: 1
Imię: Tymoteusz
Cytuj:
Pałac w Rakoszycach powstał prawdopodobnie przed wiekiem XVII, jednak nie ma na to twardych dowodów. Miał wielu właścicieli, ostatecznie do końca wojny należał do majoratu rodziny von Kramst, do której należał także pałac w niedalekim Chwalimierzu. Jego ostateczny wygląda nadała przebudowa z roku 1800. Obiekt budowany był z kamienia łupkowego, posiadał czterospadowy dach (patrz:Budzów) kryty łupkiem i ozdobną elewację. Posiadał także fosę, zasypaną w latach 70-tych XX wieku.
Prawdziwy koniec zabytku, obok zawieruchy wojennej przyniosły lata następne, gdy pałac rozgrabiono i pozwolono niszczeć. Przeszedł dziwnym trafem kilka pożarów (miał zaiste wyjątkowego pecha... ), a klęskę przypieczętowały "remonty" lat 80-tych, które odbywały się bez pozwolenia konserwatora.
Pałac miał swojego ducha, byłego i okrutnego właściciela von Lesta, który zginął w pojedynku. Odkąd jednak trumna z jego ciałem zmieniła położenie z cmentarza na pobliski lasek, zjawa przestała nawiedzać pałac, jednak jeśli ktoś o północy znajdzie się na miejscu jego obecnego pochówku, zostanie zgubiony.

Obecnie kolejny w okolicy obraz nędzy i rozpaczy (obok stoi pięknie wyremontowany kościół), ale wystawiony do kupna za 600 tys. zł., może ktoś pomimo wszystko się skusi?
http://darenwspak.blogspot.com

Post Napisane: 31 mar 2014, o 13:38 

Imię: Dorota
Pałac nie ma już krat w oknach - można wejść od frontu, bo nie jest w żaden sposób zabezpieczony (poza wielkim ostrzeżeniem, że wstęp wzbroniony - obiekt grozi zawaleniem).
Niestety na piętro chyba nie da się już wejść - zawaliła się część schodów albo dachu, bo są całe zasypane i nieprzyjaźnie skrzypią, gdy postawi się na nich nogę... :cry:

Załączniki:
30-03-2014 [Chwalimierz i Rakoszyce A58] 209.JPG
30-03-2014 [Chwalimierz i Rakoszyce A58] 209.JPG [ 152.58 KiB | Przeglądane 1361 razy ]
30-03-2014 [Chwalimierz i Rakoszyce A58] 229.JPG
30-03-2014 [Chwalimierz i Rakoszyce A58] 229.JPG [ 134.76 KiB | Przeglądane 1361 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Dolnośląskie