Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Dolnośląskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 5 cze 2009, o 14:40 
Administrator

Imię: Jarek
Pałac w Luboradzu (pow. jaworski, woj. dolnośląskie) powstał w miejscu istniejącego wcześniej, XVI-wiecznego dworu obronnego, zbudowanego prawdopodobnie przez przedstawicieli rycerskiego rodu von Bock.
W latach 1681-1686 dwór został gruntownie przebudowany i zmieniony w barokowy pałac, który, jeśli wierzyć fachowcom, posiada również cechy renesansowe.
W tym czasie Luboradz, jak i kilka innych majątków ziemskich na tym terenie, należał do rodziny von Nostitz (w 1654 roku dobra te nabył Otto von Nostitz).
W roku 1878 Ernestine von Nostitz-Rokitnitz wyszła za mąż za Engelharda Dietricha hrabiego von Wolkenstein barona von Trostburg und Neuhaus i od tego momentu aż do 1945 roku to własnie ta rodzina była właścicielem pałacu.
W pałacowych wnętrzach zachowało się wiele elementów dawnego wystroju, ale niestety pałac jest zamknięty i nie ma możliwości wejścia do środka.
Nam udało się tylko zobaczyć przez otwarte okno fragmenty fresku zdobiącego sufit jednej z sal znajdujących na piętrze pałacu.

Obecnie pałac wygląda na dosyć zaniedbany, miejscami nawet zrujnowany i prawdopodobnie należy do prywatnego właściciela, który jednak, również podobno, nie wypełnił swoich zobowiązań w zakresie zabezpieczenia pałacu i w związku z tym może utracić prawo własności do budynku na rzecz gminy, od której zapewne kupił pałac.
Dużo tych prawdopodobieństw, ale jedno jest pewne - nieprawdopodobnym zaniedbaniem jest dopuszczenie do tego żeby jeden z cenniejszych zabytków Dolnego Śląska został doprowadzony do takiego stanu i niszczał nadal.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tutaj podobny widok z czasów świetności
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kaplica zbudowana w latach 1681-1682
Obrazek

Fragmenty sufitu jednej z pałacowych sal
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zabudowania dworskie
Obrazek

Obrazek

Znajdujący się w obrębie zabudowań dworskich kościółek pw. Zaślubin NMP
Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 4 lis 2013, o 20:44 

Imię: Ania
Witam ;) Czy ktoś może ma pojęcie jak wygląda teraz sprawa pałacu? Czy nadal jest w rękach prywatnego właściciela, czy przeszedł na własność gminy? I czy trwają tam jakiekolwiek prace remontowe? Za wszelkie wieści będę wdzięczna niezwykle ;)

Dzisiaj (15.11.2012) odwiedziłam pałac. Praktycznie nic się nie zmieniło. Wszystko dookoła jest rozkopane, w oknach pozakładane kraty. Udało mi się wejść tylko do piwnic. Podobno właściciel prowadzi jakieś prace we wnętrzu, ale nikt nie potrafił mi powiedzieć, co dokładnie się tam dzieje.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 26 lut 2014, o 11:11 

Imię: Agnieszka
Podpinam się pod powyższe pytanie.
Tu kilka zdjęć wnętrza:
http://turystyka.wp.pl/gid,16431793,tit ... leria.html

Post Napisane: 26 lut 2014, o 18:43 
Przyjaciel

Imię: paulina
A tak sie prezentowal w roku 2008

Obrazek

Obrazek

Obrazek

na wiecznych wagarach od życia...

Post Napisane: 27 lut 2014, o 14:10 

Imię: Agnieszka
Ech, ile ja bym dała, żeby wleźć do środka...

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Dolnośląskie