Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Dolnośląskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 14 wrz 2014, o 23:12 
Bratnia dusza

Imię: Marek
Szukając pałacu w miejscowości Grodziszcze (pow. ząbkowicki, gm. Stoszowice), dawniej Lampersdorf, nie spodziewałem się, że nie będzie to takie łatwe. Z głównej drogi jest on niewidoczny (teren zadrzewiony), a boczna dróżka, która mogłaby prowadzić do niego sprawiała wrażenie drogi do prywatnego gospodarstwa. Pozostało więc zapytać o to "miejscowych" - napotkana dziewczyna potwierdziła moje przypuszczenia, stwierdzając że to budynki popegeerowskie i obecnie są "niczyje" (czyli ANR), z kolei na pytanie odnośnie samego pałacu powiedziała, że: "jest tam zamek, a kawałek dalej - drugi". Przypuszczając, że ten drugi "zamek" to pałac w sąsiednich Ostroszowicach, wjechałem w uliczkę, odnajdując w końcu pałac, niestety w kompletnej ruinie i zarośnięty wszelaką roślinnością. Zrobiłem kilka zdjęć, a nastepnie pojechałem dalej wzdłuż dawnej drogi dworskiej/PGR-owskiej w celu dalszych poszukiwań. Kiedy nawierzchnia szutrowa drogi stopniowo zaczęła przechodzić w gruntową, na dodatek prowadziła na podwórze prywatnej posesji, postanowiłem zawrócić - wtedy w oddali, pod lasem ukazała się sylwetka wieży, jak się później okazało, była to wieża widokowa dawnego pawilonu ogrodowego założenia pałacowego (zapewne miał to być ten kolejny zamek, jako że jest często mylony z zamkiem średniowiecznym, którego fragment wieży zachował się do dziś, a znajduje się na niedaleko położonej Górze Zamkowej, w obszarze Gór Sowich).
Odnalezione wcześniej ruiny, to dawny późnobarokowy pałac, wzniesiony w połowie XVIII wieku, według moich ustaleń przez ród von Thielau, jako że nabyli miejscowość w roku 1763. Istnieją źródła mówiące o rodzie von Pogrella, jako budowniczych obiektu, jednak oni władali miejscowością znacznie wcześniej, do połowy XVII w. (być może na miejscu obecnego budynku istniał wcześniej inny obiekt dworski). Pałac został jeszcze przebudowany na początku XX w.
Widząc obecnie pałac, trudno uwierzyć, że w latach 60-tych XX wieku był w bardzo dobrym stanie, a w latach 80-tych tegoż wieku mieściła się w nim siedziba PGR-u.
Całość założenia pałacowo-parkowego, niegdyś otoczona była murem, którego pozostałość zachowała sie do czasów obecnych, podobnie jak znajdujące się w parku tarasy wykonane z łupka, dwie fontanny, oraz staw z wyspą, niestety w porze letniej, te elementy krajobrazu, z uwagi na gęste zarośla, niemożliwe są do ujęcia na fotografiach.
Z innych obiektów przypałacowych należałoby jeszcze wymienić wspomniany wcześniej pawilon z wieżą z 1890 roku, budynek dla pracowników folwarku, oborę z XIX wieku z pięknymi sklepieniami (gdy tam byłem, nie miałem pojęcia o ich istnieniu) i stodoła z XVIII wieku.

Najpierw archiwalne zdjęcia ze starych widokówek.
Obrazek

Obrazek

Dalej już współczesne zdjęcia pozostałości pałacu.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dostrzeżona przeze mnie z oddali wieża (tutaj zbliżenie).
Obrazek

Tutaj już z bliska pawilon ogrodowy z wieżą widokową.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 29 sty 2018, o 17:50 
Przyjaciel

Imię: paulina
W Grodziszczu pałac jest juz w zupelnej ruinie, latem zapewne nawet go nie widac.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jakas chyba dawna stodoła

Obrazek

Obrazek

W jednym z przypałacowych zabudowan, dwupietrowej kamienicy, nadal mieszka kilka osob. Mamy okazje sie z nimi zapoznac i uciąc bardzo sympatyczną pogawedke. Opowiadają o czasach swojego dziecinstwa gdy w palacu byly mieszkania a ogromna czereda okolicznej dzieciarni biegała po tutejszym parku.

Obrazek

Obrazek

Jest tu sporo jeziorek, kładek, a stare aleje drzew oplatają dzikie pnącza. Musimy tu kiedys wrocic na wiosne!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na parkowym wzgorzu stoi wieza, ponoc dawna widokowa. Tu mamy jej zdjecie sprzed kilku lat, cykniete kiedys przypadkiem. Obecnie nie da sie juz wejsc na gore bez liny lub zdolnosci wspinaczkowych.

Obrazek

Obrazek

na wiecznych wagarach od życia...

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Dolnośląskie