Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Dolnośląskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 9 wrz 2014, o 17:26 
Bratnia dusza

Imię: Marek
Jako, że tereny Szalejowa Dolnego (pow. kłodzki, gm. Kłodzko) należały w XVII wieku do jezuitów, zakłada się że to oni wybudowali wtedy w pierwotnej wersji (część środkowa budowli) przedstawiony tutaj pałac (herb jezuitów widnieje nad wejściem od strony ogrodu).
W roku 1773 pałac przechodzi na własność skarbu państwa poprzez Królewski Instytut Szkolny.
Kilka lat później, w roku 1778 właścicielem zostaje hrabia Fryderyk Wilhelm von Reden, z kolei po jego śmierci pałac dziedziczy jego siostra Wilhelmina wraz z mężem Ottonem Fryderykiem Juliuszem von Munchausenem, następnie ich syn, Ernest, dokonuje w latach 1840-44 przebudowy obiektu w stylu neogotyckim.
Rodzina Munchausenów władała pałacem do roku 1945.
Po wojnie, w budynku pałacowym ulokowano biura i mieszkania pracowników PGR-u.
Kolejne lata to czas, kiedy obiekt pełni funkcję ośrodka wypoczynkowego lub szkoleniowo-wypoczynkowego kilku firm (głównie kombinatów rolniczych).
W ostatnich latach, po przejęciu przez AWRSP, zostaje następnie sprzedany osobie prywatnej - jak poinformowali mnie tubylcy, właścicielka mieszka obecnie w Stanach Zjednoczonych.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nad wejściem herb jezuitów.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 9 wrz 2014, o 20:17 
Moderator

Pochwały: 1
Tak mi się jakoś z Bożkowem skojarzył...
Szkoda, że nie udało Ci się wejść do środka, pewnie jest co oglądać ;)

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 9 wrz 2014, o 20:37 
Bratnia dusza

Imię: Marek
Zdecydowanie jest co oglądać wewnątrz (w necie gdzieś krążą zdjęcia wnętrz). Ja obszedłem pałac dookoła szukając wejścia, niestety (a może raczej stety) wszystko było pozamykane i pozabijane deskami, musiałbym się włamywać.

Post Napisane: 9 wrz 2014, o 22:22 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Renata
Mnie też jakoś Bożkowem zapachniało :) Chyba z powodu podobnych wież. Trzeba korzystać póki jest dostęp do pałacu. Kiedy właścicielka go wyremontuje, to pewno nie będzie dostępny. Chyba, że zamieni go w hotel, SPA lub restaurację. Zawsze mam przy takich obiektach mieszane uczucia. Bardziej podobają mi się w obecnym stanie niż wyremontowane na błysk... To chyba jakieś skrzywienie :D

Post Napisane: 23 lut 2018, o 10:16 
Bratnia dusza

Imię: Jacek
info z 05.02.2018

Cytuj:
Skarb Państwa przejął pałac w Szalejowie. Ostatnim właścicielem pałacu w Szalejowie Dolnym była spółka z Warszawy. Została ona wykreślona z Krajowego Rejestru Sądowego i dlatego zabytek przejął skarb państwa.

źródło i cały tekst tutaj: http://www.naszesudety.pl/skarb-panstwa ... jowie.html

http://mazowieckie.dipp.info.pl/

FB
https://www.facebook.com/dipp.info

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Dolnośląskie