Eksploratorzy
http://eksploratorzy.com.pl/

Zamek Topacz w Ślęzie
http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=73&t=18865
Strona 1 z 1

Autor:  Avelina [ 9 lis 2013, o 16:23 ]
Tytuł:  Zamek Topacz w Ślęzie

Zamek Topacz znajduje się w wiosce Ślęza ok 3 km od Wrocławia. Pierwotnie wybudowano tu w XIV lub XV wieku dwupiętrową wieżę mieszkalną z kamienia i cegły, posiadająca wykusz latrynowy. W XVI wieku, kiedy majątek należał do Heinricha von Vogt, podwyższono ją o jedną kondygnację z tarasem widokowym. Później przez lata zmieniali się właściciele. Gdy właścicielem został od 1857 r. Leopold Schöller, właściciel cukrowni w Klecinie w XIX wieku dobudowano kolejną kondygnację budowli oraz dobudowano rezydencję. Pod koniec XIX w. mieszkał tu Emil von Rath, a potem, do II wojny światowej, właścicielem była spółka cukrownicza Rath, Schöller & Skene. Dzięki temu iż majątek słynął z uprawy buraków i cukrowni, która pracowała do 1945 roku to majątek w czasie wojny nie został zniszczony. Po wojnie znajdowały eis tu magazyny. Później do 1972 roku był tu Zakład Karny, z którego więźniowie tworzyli pola ryżowe w pobliżu. W 1977 r. rozebrano zbudowaną w 1618 r. część założenia obejmującą wieżę na planie kwadratu z loggią widokową oraz kuchnię i pomieszczenia dla służby. W 1996 roku obiekt jest własnością prywatną, ale nic z nim nie robiono, tylko niszczał i był rozkradany, dopiero gdy w 2002 roku zakupili go państwo Kurzewscy zaczęli remontować i modernizować, tworząc tutaj obiekt hotelowo-rekreacyjny o nazwie Zamek Topacz. Prace nadal trwają, sam zamek ma być ukończony w 2015 roku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Autor:  Avelina [ 9 lis 2013, o 16:32 ]
Tytuł:  Re: Zamek Topacz w Ślęzie

W skład majątku Zamek Topacz wchodzi kilka budynków, takich jak Oficyna, Stajnia, Spichlerz, Powozownia, Rządcówka i Dom Ogrodnika, które pełnią lub będą pełnić już swoje nowe funkcje. Umieszczono tam Recepcje, pokoje hotelowe i apartamenty, sale konferencyjne i bankietowe, restaurację oraz muzeum motoryzacji.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Autor:  Kumari [ 29 lis 2013, o 18:34 ]
Tytuł:  Re: Zamek Topacz w Ślęzie

Fikuśny ten zamek :) Jakby ktoś poskładał 3 odrębne stylowo budowle. Ceglana wieża obudziła we mnie nostalgię za Sandomierzem... Ale budowla ładnie odrestaurowana. Ciekawe czy rzeczywiście tak wyglądała czy też właściciele trochę ją "udoskonalili" :D

Autor:  Avelina [ 29 lis 2013, o 18:45 ]
Tytuł:  Re: Zamek Topacz w Ślęzie

Na stronie są zdjęcia z różnych lat, między innym jest zdjęcia z lat 1857-1883 gdzie zamek wygląda bardzo podobnie.

Obrazek

Z tej samej strony zamek i okoliczne budynki z lat 1918-30

Obrazek

Autor:  Kumari [ 29 lis 2013, o 18:59 ]
Tytuł:  Re: Zamek Topacz w Ślęzie

Faktycznie, kształt architektoniczny nie został naruszony. Jedynie wieżę pozbawiono tynku. W poprzedniej wersji chyba wygląd zamku był bardziej jednolity, ale ceglana wieża jest bardziej intrygująca :D

Autor:  Pałace Śląska [ 30 lis 2013, o 09:41 ]
Tytuł:  Re: Zamek Topacz w Ślęzie

Jedna uwaga ten budynek nigdy nie był i nie jest zamkiem. To gotycka wieża mieszkalna do której dostawiono renesansowy dwór. Nazwa zamek to przykład połączenia megalomani właścicieli i marketingu. Jasne, że "Zamek Topacz" sprzedawać się będzie lepiej niż "Dwór Topacz". W tym miejscu zresztą widać różnicę między historią Śląska a historią Polski. Większość Polaków kiedy usłyszy słowo dwór to od razu ma wizję stosunkowo małego budynku, najczęściej wzniesionego w stylu klasycystycznym bądź barokowym, oczywiście z nieodłącznym gankiem na osi. Tymczasem na Śląsku dwory wznoszono również w stylu renesansowym i to w zupełnie innej skali. Wobec trudności w zrozumieniu tej różnicy, Polacy po przejęciu Śląska po 1945 roku, często zwłaszcza w mowie potocznej dwory nazywali zamkami. W tym przypadku jednak najprawdopodobniej specjaliści od PR liczą, iż często powtarzane kłamstwo stanie się prawdą. Tymczasem wystarczy zajrzeć do rejestru zabytków:

Dwór z wieżą mieszkalną, ul. Główna 12, wpis A/3851/702 z 2.06.1960r.

Podobne informacje można znaleźć w takich opracowaniach jak:

- Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, tom IV województwo wrocławskie, zeszyt 2 Sobótka, Kąty Wrocławskie i okolice, Warszawa 1991.
- Eysymontt Krzysztof, Architektura renesansowych dworów na Dolnym Śląsku, Wrocław 2010.
- Zabytki Sztuki w Polsce. Śląsk, Warszawa 2006.
- Pilch Józef, Leksykon zabytków architektury Dolnego Śląska, Warszawa 2005.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/