Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Podkarpackie

Autor Wiadomość
 Tytuł: Baligród
 Post Napisane: 30 lip 2010, o 21:36 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Renata
Kirkut w Baligrodzie (woj. podkarpackie, pow. Lesko) powstał w XIX wieku. Niestety, większość macew została użyta do utwardzania baligrodzkiego rynku. Cmentarz leży na wzgórzu i jest oznakowany. Teren porastają trawy i krzaki. Niespodziewanie spotkaliśmy tam wolontariuszy ze Stowarzyszenia Magurycz pracujących w niesamowitym upale nad uporządkowaniem oraz restauracją cmentarza. To niezwykli, pełni pasji ludzie, którzy poświęcają co roku swoje wakacje, aby ratować zapomniane kapliczki, krzyże i cmentarze wszystkich wyznań w Beskidzie Niskim i Bieszczadach. Myślę, że ich doświadczenie może okazać się cenne dla Slava, dlatego zamieszczam linka do ich strony: http://www.magurycz.org

To była prawdziwa przyjemność poznać Szymona i jego towarzyszy. Przydały się też wizytówki naszego forum :D

Dodam jeszcze, że to właśnie „Maguryczanie” wydobyli z rzeki w Jaśliskach macewy, których kopie „grają” w filmie „Wino truskawkowe”.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 30 lip 2010, o 22:51 
Przyjaciel

Imię: Małgosia
Kumari napisał(a):
Dodam jeszcze, że to właśnie „Maguryczanie” wydobyli z rzeki w Jaśliskach macewy, których kopie „grają” w filmie „Wino truskawkowe”.

Za to oryginały z Baligrodu grały w "Ogniomistrzu Kaleń" z 1961 roku.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=lfmsMI6_9iE[/youtube]

Post Napisane: 31 lip 2010, o 06:57 
Przyjaciel

To był film!!! Oglądałem go z wypiekami na pryszczatym pysku, a i później wiele razy :lol:

Post Napisane: 31 lip 2010, o 18:58 
Przyjaciel

Ba, film był świetny tak samo jak i książka "Łuny w Bieszczadach", na podstawie której powstał. Czytałam ją wielokrotnie. Przed wyprawą w Bieszczady to lektura obowiązkowa. Wtedy każda mijana miejscowość nabiera treści, nie jest anonimowa.

Post Napisane: 31 lip 2010, o 19:38 
Przyjaciel

Kumari napisał(a):
Ba, film był świetny tak samo jak i książka "Łuny w Bieszczadach", na podstawie której powstał. Czytałam ją wielokrotnie

Książkę czytałem jakiś czas po filmie i też nie jeden raz. :mrgreen: Marzyłem by zwiedzić te tereny, ale jakoś nie było mi dane nie licząc jakiegoś epizodu w wieku 8-lat, ale póki życia póty nadziei... :lol:

Post Napisane: 3 sie 2010, o 08:45 
Przyjaciel

Imię: Henryk.
Jeden z nielicznych filmów o tym temacie który można obejrzeć raz na rok.Książkę czytałem pierwszy raz z 30 lat temu,akurat przed wyjazdem w ten region.Dużo pózniej o Banderze i UPA.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 5 sie 2010, o 20:58 
Administrator

Imię: Jarek
Książkę Gerharda czytałem jako młodzieniec, nawet kilka razy. Potem obejrzałem film, też kilka razy ... i wydawało mi się, że już wszystko wiem na ten temat i dopiero wieloletnie wędrówki po Bieszczadach (również w miejsca opisane w książce), jak również jako takie zgłębienie tematu unaoczniły mi, że "Łuny w Bieszczadach", ma niewiele wspólnego z rzeczywistymi wydarzeniami w tym właśnie rejonie, a przede wszystkim jest powieścią pisaną na zamówienie polityczne, a tym samym zarys i przebieg "Akcji Wisła" ma się tak do rzeczywistości jak dupa do kołnierza (przepraszam za brutalną dosłowność) ... :mrgreen:

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 11 cze 2011, o 14:42 
Przyjaciel

Z ostatniej chwili - Szymon Modrzejewski ze Stowarzyszenia Magurycz otrzymał właśnie unijną nagrodę "Europa Nostra".
Cytując za:
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... uropa.html

"Modrzejewski od ponad 20 lat zajmuje się porządkowaniem i rekonstrukcją cmentarzy wszystkich wyznań i innych zabytków kultury materialnej w południowo-wschodniej Polsce, stosując wybrane techniki konserwatorskie.

Nagroda "Europa Nostra", czyli Nagroda Unii Europejskiej w Dziedzinie Dziedzictwa Kulturowego, przyznawana jest od 2002 r. To wspólna inicjatywa Komisji Europejskiej i federacji "Europa Nostra", której celem jest promowanie dbałości o dziedzictwo narodowe."

Jak już wyżej wspominałam miałam okazję poznać Szymona osobiście na kirkucie w Baligrodzie. Bardzo się cieszę, że jego zaangażowanie i pasja zostały docenione w Europie. Szymonie z całego serca gratuluję!

Więcej na:
http://www.europanostra.org/projects/56/

Tytuł: Re: Baligród
 Post Napisane: 25 cze 2015, o 20:07 
Bratnia dusza

Imię: Wojtek
Ciekawym doświadczeniem jest odwiedzenie tego samego miejsca po kilku latach. Rzeczywiście, dojście do cmentarza jest oznakowane - inaczej, to nie dałoby się trafić, sam kirkut jest tak zarośnięty, że niemal udało mi się przejść obok. Zresztą - jedno zdjęcie za tysiąc słów:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam, :)

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Podkarpackie