Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Lubelskie

Autor Wiadomość
 Tytuł: Kraśnik
 Post Napisane: 25 kwi 2010, o 19:19 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Tomek
Cmentarz ten powstał na początku XIX w. gdy zaczęto wyprowadzać cmentarze poza osady powołując się na względy higieniczne. Był to już trzeci z kolei cmentarz Żydów kraśnickich. Po poprzednich nie ma śladów. Ich tereny dawno zostały zabudowane. Ten ulokowany w dzielnicy Góry w czasach niemieckiej okupacji stał się terenem masowego mordu dokonanego przez okupantów na ponad setce kraśnickich Żydów. Ze względu na to wydarzenie po wojnie wystawiono tu pomnik. Poza nim znajdowały się nieliczne już macewy. Jak napisano na stronie kirkuty.xip.pl stan względnego porządku panował tu do lat siedemdziesiątych. Wtedy to zrezygnowano z utrzymywania na terenie cmentarza stróża, który prowadził tu podstawowe działania pielęgnacyjne. Od tego momentu można liczyć postępującą degradację nekropolii i pomnika znajdującego się na jej terenie.

Przybyłem tu od strony ulicy Stromej, która przy rogu cmentarza łączy się z ulicą Szewską, od której wcześniej odchodziła jako ulica boczna. W miejscu zejścia się ulic znajdują się resztki betonowego parkanu otaczającego kirkut.

Obrazek

Z posiadanych przeze mnie informacji wynikało, że pomnik znajduje się w części końcowej cmentarza. Tam też jest on najszerszy. Wcześniej przez ok 100 m ma szerokość zaledwie paru metrów. Ten parometrowy pas ziemi za parkanem jest gęsto porośnięty zdziczałą roślinnością, niemal nie do przebycia.

Obrazek

I tak ciągnie się aż do samego końca. Wejście na teren cmentarza możliwe jest jedynie od strony drogi polnej, która chyba nadal jest ulicą Szewską. Z pozostałych stron do samego parkanu dochodzą pola uprawne. Nieświadom, że gąszcz w który wszedłem ma głębokość ledwie może 10 m krążyłem natrafiając na ślady dawnych stel nagrobnych, fragmenty pomników, a może jeszcze coś innego ale wykonanego z piaskowca.

Obrazek

Obrazek

Dopiero po jakimś czasie dostrzegłem więcej światła za ścianą zieleni i brak parkanu. Ukazał mi się plac pokryty trawą i stojący w oddaleniu pomnik.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Do "wyjścia" udałem się inną drogą niż wszedłem. Tym razem na pewno natrafiłem na macewy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Macewy z cmentarza zostały podczas okupacji wykorzystane do utwardzania ulic i jako materiał budowlany. Odzyskane stele zgromadzone są w Małej Synagodze w Kraśniku. Wierząc informacjom zamieszczonym w internecie przez Urząd Gminy w Kraśniku, teren cmentarza należy do wsi Pasieka, a nie miasta Kraśnik. Za to nie wiem do kogo należą psy, które mnie pogoniły gdy wracałem. Wyskoczyły na mnie z nieogrodzonego podwórka przy samym zbiegu ulic i parkanu cmentarnego. Nikt za nimi z domu nie wyszedł. Na szczęście miałem z górki i tylko jeden z nich miał ochotę za mną biec.

Brak jest jakiegokolwiek oznakowania prowadzącej do cmentarza drogi. W roku ubiegłym też usiłowałem tam dotrzeć ale jeszcze nie wiedziałem, że droga którą mam do cmentarz dotrzeć zakręca ostro pod górę. Wylądowałem więc na czyimś podwórku i nie miałem kogo zapytać o właściwą drogę.

Obrazek

Post Napisane: 25 kwi 2010, o 21:43 
Administrator

Imię: Jarek
Do przewróconych i porozrzucanych bezładnie macew "wrastających" w ziemię zdążyłem się już przyzwyczaić - w wielu przypadkach jestem wręcz zaskoczony kiedy widzę rzędy równo stojących macew - ale ten pomnik (i to co znajduje sie obok niego) wygląda wręcz masakrycznie :shock:

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 26 kwi 2010, o 04:55 
Przyjaciel

To co znajduje się obok pomnika może pochodzić z "odzysku". Podczas remontów dróg czy budynków najczęściej znajduje się właśnie części macew, a nie całe stele. Choć nie mam wcale pewności czy w tym wypadku tak jest. Równie dobrze mogły zostać roztrzaskane później.

Ponieważ już w zeszłym roku usiłowałem tu dotrzeć nawiązałem kontakt z via internet z jednym z kraśnickich rowerzystów (sam poruszam się na rowerze więc do nich mi najbliżej). Opisał mi jak dojechać ale też poinformował, że okoliczni mieszkańcy nie lubią gdy ktoś się kręci przy cmentarzu. Nie określił jednak dlaczego tego nie lubią. Szukając dojścia na cmentarz w Wąwolnicy też natknąłem się na człowieka niechętnie udzielającego informacji ale chodziło o jego troskę o spokój tego miejsca. To jednak stało się jasne dopiero po dłuższej rozmowie, w której opowiedziałem mu o losie kilku innych cmentarzy z dalszych i bliższych okolic.

Obrazek

Post Napisane: 9 gru 2010, o 14:19 

Imię: Piotr
Zrobiłem krótki filmik ze zdjęć macew i ich pozostałości z Kirkutu w Kraśniku.
http://www.youtube.com/watch?v=wpM5bZgRokA

Post Napisane: 9 gru 2010, o 15:21 
Przyjaciel

I widać, że bez zieleni na drzewach więcej widać. Napisy z mchu - szczególnie mi się podobają. A poza tym szkoda, że wciąż to tak, a nie lepiej wygląda.

Obrazek

Post Napisane: 14 paź 2013, o 08:59 

Imię: Iwo
Według różnych źródeł (przewodniki, strony internetowe itd...), w Kraśniku było trzy kirkuty. Najstarszy z XVI w. Dziś w tym miejscu stoją domy.
Drugi, usytuowany blisko wielkiej synagogi z XVII. Dziś niewielki skwer z zielenią, częściowo zabudowany (jak ja byłem odbywał się targ w tym miejscu).
Trzeci, położony poza miastem i trudno jest go znaleźć, pochodzi z pierwszej połowy XIX w. i zajmuje prawie dwa hektary powierzchni.
Tutaj chciałbym poczynić pewną dygresję odnośnie mojego poszukiwania żydowskich zabytków kultury. Kiedy fotografowałem synagogi zauważyłem, że stałem się obiektem zainteresowania tutejszej ludności. Kiedy zapytałem o cmentarz żydowski zostałem źle pokierowany i trochę błądziłem. Był to całkiem przeciwny kierunek. Dla zainteresowanych zobaczeniem cmentarza żydowskiego w Kraśniku od razu mówię, że ul. Szewska za mostkiem z asfaltowej zmienia się w żwirówkę a później w wąwóz, który doprowadzi do ogrodzenia kirkuta. Uzyskałem tą wiadomość od miłej, starszej pani.
Po powrocie z cmentarza chciałem zrobić jeszcze zdjęcie mykwie, ale musiałem zwijać szybko aparat, bo jakiejś pani to się bardzo nie podobało, ale zdjęcie zrobiłem :)
Jak doszedłem do cmentarza, bardzo mnie przeraził jego stan. To co nie zdołali zrobić hitlerowcy, sukcesywnie dokańczają mieszkańcy. Cmentarz bardzo zaniedbany, mur miejscami zdewastowany, w wielu miejscach ludzie robią sobie wysypisko śmieci. Przykre to, ale prawdziwe.
Wracając do cmentarza, w czasie II wojny światowej hitlerowcy wywieźli z cmentarza niemal wszystkie macewy, a od 1942 kirkut stał się miejscem masowych rozstrzelań Żydów i jednocześnie miejscem ich wspólnych mogił. Po wojnie miejscowy Komitet Żydowski oznakował miejsce wspólnych mogił wymordowanych Żydów i postawił na nim pomnik. Dziś w opłakanym stanie. W 2006 r. grupa izraelskich żołnierzy we współpracy z władzami miasta uporządkowali cmentarz. Jednak dziś jest on bardzo zaniedbany.
Na rozwalonych macewach można jeszcze dziś zauważyć piękną polichromię tych misternie wykonanych pamiątek po kraśnickich Żydach.
Polecam ten kirkut, pomimo złego stanu.

Załączniki:
Komentarz: Tak wygląda drugi cmentarz żydowski dzisiaj. Po wyglądzie wnioskuje, że jest to miejsce spotkań ludzi "spragnionych", gdyż wszędzie walały się butelki po alkoholu. Jak byłem to akurat odbywał się w tym miejscu targ. Starałem się, żeby tych "atrakcji" nie ujmować na zdjęciu :)
DSCN0989.JPG
DSCN0989.JPG [ 131.85 KiB | Przeglądane 983 razy ]
Komentarz: Taka droga prowadzi do kirkuta
DSCN0986.JPG
DSCN0986.JPG [ 88.63 KiB | Przeglądane 983 razy ]
Komentarz: Ciężko było się dostać na teren cmentarza
DSCN0982.JPG
DSCN0982.JPG [ 127.18 KiB | Przeglądane 983 razy ]
Komentarz: Pierwsze zetknięcie z brutalną rzeczywistością. Ktoś zatkał dziurę w płocie macewą
DSCN0966.JPG
DSCN0966.JPG [ 121.87 KiB | Przeglądane 983 razy ]
Komentarz: Wreszcie sukces, dostałem się na teren cmentarza :) Nieźle zarosnięty
DSCN0967.JPG
DSCN0967.JPG [ 80.82 KiB | Przeglądane 983 razy ]
Komentarz: Pomnik, a raczej jego resztki, upamiętniający masową mogiłę rozstrzelanych w tym miejscu kraśnickich Żydów
DSCN0969.JPG
DSCN0969.JPG [ 205.76 KiB | Przeglądane 983 razy ]
Komentarz: I trochę tego, co pozostało ze świetności kraśnickiego cmentarza żydowskiego
DSCN0970.JPG
DSCN0970.JPG [ 140.73 KiB | Przeglądane 983 razy ]
DSCN0971.JPG
DSCN0971.JPG [ 143.49 KiB | Przeglądane 983 razy ]
DSCN0972.JPG
DSCN0972.JPG [ 148.64 KiB | Przeglądane 983 razy ]
DSCN0973.JPG
DSCN0973.JPG [ 130.37 KiB | Przeglądane 983 razy ]

Tytuł: Re: Kraśnik
 Post Napisane: 15 paź 2013, o 12:15 
Przyjaciel

Przez tych parę lat niewiele się tam zmieniło. Także jeśli chodzi o stosunek mieszkańców do zainteresowanych zabytkami kultury żydowskiej.

Obrazek

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Lubelskie