Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pamiątki przeszłości » Pola bitew

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 15 lip 2010, o 10:25 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Nie wypada, by na tak ważnym ( :rotfl3: ) forum zabrakło upamiętnienia dzisiejszej daty, czyli sześćsetnej rocznicy Bitwy pod Grunwaldem.
Niestety ja mogę dać jedynie stare zdjęcia z września 1996 roku. Byliśmy wówczas pod Grunwaldem późnym popołudniem, Młoda jako mały szkrab spala w aucie, więc każde z nas biegiem leciało pod pomnik osobno ;)
Na mnie wówczas okolica zrobiła ogromne wrażenie, głównie przez to, że przepięknie zachodziło słońce, nad polami snuł się dymy z ognisk i nie było tam ani jednego człowieka.

Załącznik:
46e7666a3cf3128e.jpg
46e7666a3cf3128e.jpg [ 21.78 KiB | Przeglądane 345 razy ]

Jak tam sobie tak stałam pod pomnikiem, to przypomniał mi się dyndający Krzyżak (grał go chyba T.Borowski) z filmu Forda i taki ten ckliwy i głupi patriotyzm polski we mnie wzbierał ;) Pobiliśmy ich :mrgreen:
Ciekawa jestem obrobionego cyfrowo dzieła Aleksandra Forda, którego Gomułka wygnał w 1969 roku. Takie zakrętasy ta historia tworzy, w 1960 wielbiony, a w 1969 wywalony, ehhh...

Załącznik:
556eb6db94090123.jpg
556eb6db94090123.jpg [ 23.38 KiB | Przeglądane 345 razy ]

Załącznik:
ddda0585a9262f28.jpg
ddda0585a9262f28.jpg [ 50.05 KiB | Przeglądane 345 razy ]

A co do współczesności, to nasz kolega z Rybnika bierze udział w inscenizacji jako wojak z tamtej strony ;)

Tytuł: Re: Grunwald
 Post Napisane: 15 lip 2010, o 14:01 
Muszkieter

Imię: Marek
Ja też tam byłem dawno, dawno temu, i tez puste pole po horyzont, tylko wiatr i wyobraźnia.
A teraz jak sobie wyobrażę te tysiące w upale, w pełnym słońcu, drogi zakorkowane, specjalne autobusy mają jeździć, to lepiej od tego miejsca trzymać się z dala. Przynajmniej na razie, aż się ten jarmark nie skończy.

Miałem przyjemność czytać niedawno książkę Krzysztofa Wolskiego 'Polskie pola bitew w świetle archeologii", i była w niej dokładna kronika badań archeologicznych grunwaldzkich pól. I znaleziono naprawdę niewiele, jak na tak wielka jatkę i czas badań. Może przyczyną była rozległość terenu badań, i może tez niedoskonałość ówczesnych środków technicznych. Bo niestety, wtedy (lata 60-te i 70-te) środków finansowych było pod dostatkiem, zaś teraz na odwrót, technikę mamy bajeczną, ale pieniędzy na to wszystko brak.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 20 lip 2010, o 11:07 
Przyjaciel

Hmmmm :echh:

Z dzisiejszej Wyborczej:

Cytuj:
Jacek Szymański, współorganizator części historycznej (odgrywa rolę króla Jagiełły):
W tym roku postanowiłem popełnić polityczne samobójstwo i powiedzieć, co myślę o tym wszystkim. Niestety, niektóre stacje i dziennikarze mówią wprost, że nie chcą o tym słuchać. A mi po prostu zależy na chłopakach, którzy od lat przyjeżdżają pod Grunwald na inscenizację i nadal chcą coś robić. To dzięki nim powstają te spektakle. Nie może być jednak tak, że my jesteśmy traktowani po macoszemu. W styczniu była konferencja [w Warszawie otwierająca obchody jubileuszu - red.] i usłyszałem na niej od przedstawicieli Ministerstwa Kultury, żebym nie przychodził na oficjalne spotkanie w worku, choć byłem ubrany w strój historyczny. Tymczasem gwiazdą konferencji był Pudzian. Przykro mi, że zostaliśmy tak potraktowani. Politycy przyznali sobie przed bitwą nagrody, wręczali dyplomy, a o nas zupełnie zapomnieli. Docenił nas tylko wójt z Grunwaldu Henryk Kacprzyk. Smutno było jednak patrzeć, jak na apelu dostał miejsce w odległym rzędzie, a dla Józefa Podolaka z Fundacji Grunwald w ogóle go zabrakło. Niestety tego dnia najważniejsze były VIP-y. A ja usłyszałem skargę od ludzi z chorągwi litewskiej, że jeden z rycerzy dostał w plecy rzucaną z namiotu VIP-ów butelką piwa. Może namiot VIP-ów powinien być odgrodzony specjalną siatką ochronną?

I przyszedł czas, by powiedzieć "dość"?

- Tę imprezę robimy nie dla nich, ale dla siebie i turystów. Jestem dumny, że mogę pracować z takimi ludźmi. Proszę wziąć pod uwagę, że żadna chorągiew nie zrezygnowała z wyjścia w pole, mimo że graniczyło to z szaleństwem. Wzięliśmy na pole termometr. Pokazał 54 stopnie Celsjusza w słońcu. Pociekły mi łzy, gdy widziałem wychodzące w ten skwar oddziały. Niektórych mimo to nie opuściło poczucie humoru. Chorągiew śląska usmażyła na zbroi sadzone jajko. Jestem pełen podziwu dla ludzi, którzy odważyli się wyjść w tych warunkach.

Więcej... http://wyborcza.pl/1,75248,8155253,Grun ... z0uDBmN5Ws

Politycy wsio spitolą :bad:

Post Napisane: 20 lip 2010, o 21:16 
Przyjaciel

Imię: Renata
Grunwald z ubiegłego roku

Po prawej stronie na zdjęciu znajduje się obelisk, który powstał z gruzów cokołu krakowskiego pomnika grunwaldzkiego z 1910r. Został on zniszczony przez Niemców w 1939r.

Załącznik:
bd3708570b155bce.jpg
bd3708570b155bce.jpg [ 30.86 KiB | Przeglądane 345 razy ]

Post Napisane: 24 lip 2010, o 17:47 

Imię: zbyszek
Pola Grunwaldu 17.07.2010 r.Incenizacja bitwy ,600 lat po zwycięstwie.Ponad 200 tys.widzów i grupy rekonstrukcyjne z kilku krajów Europy.Wielki ukrop i duchota.Wielkie moje słowa podziękowań i uznania dla wszystkich uczestników bitwy.Tylko król Władysław Jagiełło , jak w zwyczaju , dostojnie przemknął sie na koniu .

Załączniki:
IS_IMG_5888.jpg
IS_IMG_5888.jpg [ 44.62 KiB | Przeglądane 636 razy ]
IS_IMG_5718.jpg
IS_IMG_5718.jpg [ 73.63 KiB | Przeglądane 636 razy ]
IS_IMG_5750.jpg
IS_IMG_5750.jpg [ 97.83 KiB | Przeglądane 636 razy ]
IS_11.jpg
IS_11.jpg [ 72.13 KiB | Przeglądane 636 razy ]
IS_IMG_5985.jpg
IS_IMG_5985.jpg [ 85.02 KiB | Przeglądane 636 razy ]

Post Napisane: 24 lip 2010, o 17:59 

Imię: zbyszek
Ruiny kaplicy zbudowanej przez Krzyżaków na Polach Grunwaldu .Rzekome miejsce śmierci Wielkiego Mistrza.

Załączniki:
IS_IMG_6031.jpg
IS_IMG_6031.jpg [ 76.69 KiB | Przeglądane 636 razy ]
IS_IMG_6029.jpg
IS_IMG_6029.jpg [ 64.87 KiB | Przeglądane 636 razy ]
IS_IMG_6027.jpg
IS_IMG_6027.jpg [ 65.33 KiB | Przeglądane 636 razy ]
IS_IMG_6025.jpg
IS_IMG_6025.jpg [ 64.34 KiB | Przeglądane 636 razy ]

Post Napisane: 24 lip 2010, o 20:38 
Stalker

Imię: Klamra
Wiem że już po fakcie. Ale może nie wszyscy widzieli filmik promocyjny z okazji 600 lecia bitwy.
Oczywiście produkt najlepszej ekipy polskiej jeżeli chodzi o cgi czyli Platige Image (Bagiński i spółka :)
Wg mnie zajawka miażdży wizualnie:

Post Napisane: 24 lip 2010, o 20:46 
Przyjaciel

Zgadzam się z Tobą w 100%. Bagiński stworzył majstersztyk :brawa:

Post Napisane: 30 gru 2010, o 20:26 
Bratnia dusza

Imię: Mirek
Witam!
Nie wiem czy jeszcze warto wkleić trochę zdjęć z tegorocznych obchodów 600-lecia bitwy pod Grunwaldem? Jest juz dużo po czasie :)
Ale co tam :)

17 lipca wraz ze znajomymi udałem się na obchody 600-nej Rocznicy Bitwy pod Grunwaldem.
Podróż przebiegała spokojnie i szybko, tak więc w godzinach rannych znaleźliśmy się na polach Grunwaldu

Obóz, a raczej jego część
(...)
"średniowieczne" kramy
(...)

goście ze Skandynawii (dokładnie z Warszawy :)) - bractwo JOMSBORG VIKINGS HIRD
(...)

goście z przyszłości - czyżby George Lucas zafascynował się filmem Aleksandra Forda? :)
(...)

nie zabrakło też dziadów proszalnych, grajków, pięknych białogłów i co gorsza współczesnych polityków
(...)

zjawili się też goście zza wielkiej wody, zastanawiające było to, że pochodzili z Peru a ubrani byli w stroje Indian Ameryki Płn. :)
(...)

O godzinie 14 nastąpiła kulminacja, czyli najwazniejsza część imprezy - inscenizacja bitwy. Sorry za jakość zdjęć - dalekie miejsce siedzące i słaby jak na te warunki aparat :(
(...)

dwa nagie miecze od Krzyżaków
(...)

Wrażenia ogromne... super przeżycie. Warto udać się za rok :)

P.S.Podróż powrotna trwała 13 godzin, z czego sam wyjazd z pól Grunwaldu 5 h :)

Pozdrawiam!

Ostatnio edytowano 23 wrz 2015, o 14:17 przez Aga, łącznie edytowano 1 raz
Wycięto zdjęcia, które się nie wyświetlały

Post Napisane: 22 wrz 2015, o 22:06 
Bratnia dusza

Imię: Wojtek
A ja dorzucę trochę świeżynek z tego roku. Ciekawostką jest rekonstrukcja wozów czeskich "Bożych Wojowników", czyli części Taboru husyckiego.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 22 wrz 2015, o 22:08 
Bratnia dusza

Muzeum bitwy:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 22 wrz 2015, o 22:10 
Bratnia dusza

I jeszcze kilka:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kaplica pobiewna:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam, :)

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Pamiątki przeszłości » Pola bitew