Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne » Fortyfikacje zagraniczne

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 13 lip 2011, o 17:33 
Przyjaciel

Imię: paulina
"Linia Arpada (węg. Árpád-vonal) – linia obronna mająca chronić Węgry przed atakiem Armii Radzieckiej, zbudowana w latach 1943-1944 na zboczach Karpat Wschodnich.

Na terenie Słowacji linia ciągnęła się równoleżnikowo na odcinku 600 km od Przełęczy Dukielskiej na zachodzie do Przęłęczy Tatarskiej na wschodzie. Umocnienia te miały służyć m.in. osłonie granicy GG i Słowacji, między przełęczami Łupkowską i Dukielską, oraz połączyć niemiecką linię obronną Wisła-San z węgierską linia Arpada. Zgodnie z życzeniem władz Rzeszy projekt ten został zaakceptowany przez prezydenta Tiso i ministra obrony Catlosa podczas ich wizyty w Niemczech. Na zachodzie po stronie północnej elementy umocnień Linii znajdowały się w Beskidzie Niskim, Pogórzu Bukowskim i Bieszczadach.

Obronę na Linii Arpada organizowała 13 Dywizja Piechoty ze składu 1 Armii Węgierskiej. Linia obrony nie była ciągła i składała się z niezależnych punktów oporu.
W okolicach Jasini na powierzchni kilkudziesięciu kilometrów kwadratowych rozmieszczono 50 betonowych schronów bojowych, wielką liczbę betonowych pojedynczych stanowisk strzeleckich, przeszkód przeciwczołgowych, zasieków. Wojska radzieckie przełamały obronę 28 września 1944, obchodząc obronę przez masyw Świdowca. Obrońcy, straciwszy 2/3 stanu osobowego, zostali zmuszeni do wycofania się z zajmowanych pozycji.

Przed Przełęczą Użocką również stworzono potężny węzeł obrony. Na zboczach gór zbudowano wiele kilometrów okopów oraz rozmieszczono 30 betonowych і 60 drewniano-ziemnych bunkrów.

Równie dobrze umocniony był kierunek mukaczewski. Umocnienia składały się z 2 potężnych węzłów obrony typu polowego na przełęczach oraz 6 węzłów długotrwałej obrony, osłaniających dolinę Latoricy, w tym przeszkód przeciwczołgowych, pól minowych, zawałów leśnych oraz 95 żelbetonowych i 37 drewniano-ziemnych schronów bojowych.

Na kierunku chusteńskim, w skład którego wchodziły umocnienia w okolicy wsi oraz jeziora Synewyr, rozmieszczono 5 węzłów obrony za przełęczami, oraz węzeł typu polowego na granicy państwowej. Osłaniały one doliny rzek Terebla i Rika. Od wsi Majdan do przełęczy dolina przegrodzona była 11 liniami przeszkód i ochraniana przez 40 betonowych schronów i 15 drewniano-ziemnych.

Na Linii Arpada tylko na odcinku 4 Frontu Ukraińskiego naliczono 99 punktów oporu, 759 betonowych schronów bojowych, 394 drewniano-ziemne schrony bojowe, 439 odkrytych stanowisk ogniowych, 400 km okopów i transzei, 135 km rowów przeciwczołgowych."

http://pl.wikipedia.org/wiki/Linia_Arpada

Mysmy mieli okazje obejrzec kilka schronow w okolicy Synewiru

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

na wiecznych wagarach od życia...

Post Napisane: 14 lip 2011, o 19:59 

Czesc!
Dziekuje za bardzo ciekawe info.Nawet nie spodziewalem sie,ze wegrzy wogole takie cos posiadali! :echh:
Czy masz moze wiecej fotek?

Post Napisane: 14 lip 2011, o 23:22 

Imię: Robert
Dobrze, że wydzieliłaś wątek Paulina.

Ostatnio edytowano 14 lip 2011, o 23:23 przez RoboCop, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 29 lip 2011, o 15:49 
Przyjaciel

Imię: paulina
Oberst napisał(a):
Czy masz moze wiecej fotek?

niestety mam tylko tyle.. pewnie mozna sie tam powloczyc po lasach wiecej czasu i wiecej obiektow odnalezc ale mysmy tylko kawalek zwiedzili :(

na wiecznych wagarach od życia...

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne » Fortyfikacje zagraniczne