Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne » Fortyfikacje zagraniczne

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 7 lip 2009, o 11:54 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Małgosia
W drodze do Troi (Turcja), czyli jadąc w stronę cieśniny Dardanele, natknęliśmy się na takie schrony. Jak zwykle ja zostałam na czatach w aucie, a Młoda z mężem poszła eksplorować. Nie wiem z jakiego okresu te betony (było ich tam mnóstwo), ale tak myślę, że chyba przedwojenne. A jakie piękne pola słonecznikowe były dookoła :lol:

(zdjęcia by Magda)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niektóre były takie pofałdowane

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Rozmieszczone były mniej więcej na tym przesmyku i wzdłuż drogi E87

Obrazek

Post Napisane: 7 lip 2009, o 15:02 

Super zdjęcia i bardzo egzotyczny temat, przyznam szczerze że tureckich schronów to jeszcze nigdy na oczy nie widziałem! Jeżeli masz jeszcze jakieś fotki z tej wycieczki to baaardzooo proszę...:)

Post Napisane: 9 lip 2009, o 07:20 
Przyjaciel

Mam, ale niestety z uwagi na brak sieci w domu wrzucę je dopiero, gdy system tepsy uzna, iż moją linię nadszedł czas naprawy.

Post Napisane: 10 lip 2009, o 20:09 
Przyjaciel

Zgodnie z życzeniem :)

Obrazek

Obrazek

Jak widać schrony są ponumerowane
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

(zdjęcia by Magda)

Post Napisane: 10 lip 2009, o 22:08 

Gosiu czy te bunkry były przypadkowo napotkane, czy było to jakieś skupisko w promieniu 5 km?

Post Napisane: 10 lip 2009, o 22:11 
Przyjaciel

Ciągnęły się na długości kilkunastu-kilkudziesięciu (ciężko mi to ocenić) km. Co jakiś czas po jednej, bądź po drugiej stronie drogi widać było takie betony. Zdjęcia są w większości robione w czasie jazdy.

Post Napisane: 10 lip 2009, o 22:21 

Czyli bunkry na południe? Chroniące przed szwabami? czy na północ chroniące przed Irakiem?

Post Napisane: 10 lip 2009, o 22:30 
Przyjaciel

Turcja to raczej z Niemcami miała podpisany traktat o przyjaźni i współpracowała z państwami osi, więc... nie o tego wroga chodziło. A jeśli chodzi o Irak, to ciut za daleko, bo jak napisałam w tytule wątku, schrony są położone w części europejskiej i w pobliżu Cieśniny Dardanele.
Nie mam pojęcia z jakiego okresu są te budowle.

Post Napisane: 11 lip 2009, o 07:07 

Ciekawe i zastanawiające :ugeek: Trzeba będzie trochę czasu poświęcić i spróbować coś wygooglować na ten temat ;)

Post Napisane: 16 sie 2009, o 16:55 

Moim zdaniem schrony te były wybudowane przez Turków w celu ochrony strategicznie ważnej cieśny dardanelskiej przed Grecją. Od czasów wojen bałkańskich stosunki miedzy tymi krajami nie były najlepsze co z resztą nie zmieniło się do dzisiaj.
dla mnie natomiast bardzo interesujące są rozwiązania zastosowane w tych obiektach, które wskazują na duży wpływ "szkoły" francuskiej, czeskiej a może nawet polskiej. Trzeba pamiętać że choć Turcy mieli bardzo dobre stosunki z Rzeszą to współpraca wojskowa z II RP też rozwijała się pomyślnie...
Na niektórych zdjęciach widać chyba charakterystyczne rury do wystrzeliwania ładunków oświetlających oraz wyjścia ewakuacyjne, które umieszczone prostopadle do strzelnic broni podstawowej mogły pełnic rolę strzelnic pomocniczych. Znajomo wyglądają też zaokrąglenia stropów oraz tynkowanie obiektów....
Ehh..przydałby się jakiś turecki bunkrolog na forum :D

Post Napisane: 8 mar 2010, o 23:47 

Oglądałem te bunkry gdy jechałem sobie przez Turcję na rowerze.

Ciągną się one wzdłuż wybrzeża na północ od portowego Gallipoli. Są to bunkry, mające bronić w tym rejonie łatwego do zdobycia wybrzeża przed desantem. Cieśnina Dardanelska od wieków była miejscem strategicznym. Ten kto ją posiadał w części kontrolował tym co się działo na Morzu Czarnym. Starożytna Troja się kłania :D

W 1915 roku o cieśninę rozegrała się bitwa pomiędzy ówczesną Turcją, a próbującymi opanować ten rejon państwami alianckimi Bitwa o Gallipoli która zakończyła się zwycięstwem Turków. Mustafa Kemal późniejszy Kemal Ataturk, ten którego pomnik zdobi każde miasto w Turcji, mając świadomość ważności rejonu zlecił rozbudowę systemu bunkrów wokół cieśniny. Wcześniej była ona i tak już nasycona fortami. Rozbudowy umocnień tego rejonu dokonano w latach trzydziestych.

Kemal Ataturk jako pro europejski przywódca, garściami czerpał z nowinek technicznych pojawiających się w europie. Również wojskowych. Przedmówca wcale nie był w błędzie że rozwiązania zastosowane w owych pokazanych na zdjęciach bunkrach podglądnięte u wiodących wówczas w budowie fortyfikacji francuzach.

Post Napisane: 9 mar 2010, o 07:23 
Przyjaciel

Witaj na forum Phantomiuszu :)
O bitwie o Çanakkale pisaliśmy tu: viewtopic.php?f=67&t=2626

Post Napisane: 7 maja 2010, o 11:05 

Imię: Jarek
Ciekawe czy te schrony są wspomniane w jakimś przewodniku?

-----------------------------
sylwester-tani nocleg kraków

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne » Fortyfikacje zagraniczne