Eksploratorzy
http://eksploratorzy.com.pl/

Nowiny Horynieckie - kapliczka przydrożna
http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=552&t=23934
Strona 1 z 1

Autor:  sklsk [ 12 lis 2014, o 10:57 ]
Tytuł:  Nowiny Horynieckie - kapliczka przydrożna

Jak się okazuje życie nie jest takie proste jak by wskazywały statystyki, w tym przypadku mamy mały konflikt gdzie tą kapliczkę umieścić,
- kapliczki (podkarpackie),
- Nepomuki (nie jest to do końca jego kapliczka, choć się tam znajduje i nie jest to pierwszy przypadek "zasiedlenia" przez tego świętego innej kapliczki).
- cmentarz wojskowy z I wojny światowej, (informacja nie jest jednoznaczna że zostali tam pochowani żołnierze),
- cmentarz epidemiczny,

Postawiona na wzniesieniu mała kapliczka, jest doskonale widoczna zaraz przy drodze we wschodniej stronie Nowin Horynieckich, jest chyba jedną z najbardziej fotogenicznych kapliczek na Roztoczu Południowym. Jest też jedną z ciekawszych kapliczek w okolicy.

Kapliczka powstała jako wotum dziękczynne po uwolnieniu przez Sobieskiego z tureckiego jasyru więźniów.
Kapliczka jak znalazłem nazywana często jako; Sobieskiego, Turecka, nazywana jest również od imienia świętego Nepomucena którego figura znajduje się wewnątrz.
Datowana jest na XVII wiek. Wydarzenie uwolnienia jasyru i budowa kapliczki miało miejsce wcześniej niż święty Jan Nepomucen został wyniesiony na ołtarze. Więc wskazywało by że osoba Jana Nepomucena jest wtórnie przypisana do tej kapliczki. Również informacje zaczerpnięte z internetu wskazują o odnalezieniu śladów malowania na kolor niebieski, co w tym czasie wskazywało by na bardziej „Niebiański” charakter kapliczki. Mogło by to być powiązane z kultem Matki Boskiej silnie związanym z tym terenem ze względu na wcześniejsze objawienia jakie miały miejsce pod Nowinami Horynieckimi.

W trakcje działań wojennych tych terenów nie ominęły również epidemie ściśle powiązane z czasem I wojny światowej. Przy kapliczce postawiono krzyż z bardzo powszechną inskrypcją spotykaną na cmentarzach epidemicznych „Od powietrza głodu ognia i wojny zachowaj nas PANIE 1914-1920″ i prawdopodobnie miejsce to również pełniło taką rolę. Wokół kaplicy mają znajdować się pochowani podczas trwania epidemii cholery.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/