Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli » Zagraniczne kopalnie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 23 paź 2014, o 21:44 

Imię: Jarek
Jak wiadomo zagłębie Ruhry przypominało nasz Górny Śląsk. W obecnie czas ciężkiego przemysły w tym regionie powoli przemija (zostały trzy kopalnie z czego jedna zostanie zamknięta w przyszłym roku). Jednak Nasi sąsiedzi potrafią zatrzymać pewne perełki dla potomnych. Kopalnia Zollverein (dokładniej kompleks kopalni i koksowni) funkcjonuje jako muzeum, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco.

Parę faktów z życia tegoż zakładu.

Pierwszy szyb wydrążono w latach 1847 roku. Kopalnia Fedrowała do roku 1985. Koksownia pracowała do roku 1993 Od lat Pięćdziesiątych XX wieku do końca swojej działalności była uważana za największy zakład wydobywczy w Europie.
12 szybów w tym tylko jeden wydobywczy (nie wiem niestety jak było we wcześniejszych etapach) fedrowali na głębokości 1000 m. Wydobycie dobowe na poziomie około 15000 ton. Szyby oznaczane numerami.

Obecny wygląd budynków sortowni został zachowany z czasów świetności kopalni. Projektanci zakładu przykładali do wyglądu bardzo dużą uwagę (miał być perfekcyjny i najlepszy). Jako Muzeum robi wrażenie.

Do zwiedzania została udostępniona sortownia i rozładownia wozów na udostępnienie części podziemnej powiedzmy nie mieli odwagi (uznano za zbyt niebezpieczne) W chwili obecnej utrzymują pompownie. Pompują ok 1300 litrów na minutę. Na pytanie czym by skutkowało zaniechanie pompowania okazało się że tereny zagłębia zaczęły by się robić podmokłe.

Załączniki:
Komentarz: Szyb 12
20141021_144846a.jpg
20141021_144846a.jpg [ 215.34 KiB | Przeglądane 1408 razy ]
20141021_144926a.jpg
20141021_144926a.jpg [ 215.91 KiB | Przeglądane 1408 razy ]
Komentarz: wnętrze głównego budynku sortowni
20141021_150406.jpg
20141021_150406.jpg [ 190.25 KiB | Przeglądane 1408 razy ]
Komentarz: Widok na szyby 1,2,8
20141021_151411a.jpg
20141021_151411a.jpg [ 145.03 KiB | Przeglądane 1408 razy ]
Komentarz: koksownia
20141021_151416.jpg
20141021_151416.jpg [ 132.68 KiB | Przeglądane 1408 razy ]
Komentarz: szyb 12 w tle szyb nr 3
20141021_151421.jpg
20141021_151421.jpg [ 134.13 KiB | Przeglądane 1408 razy ]
Komentarz: zbiornik na węgiel
20141021_153015.jpg
20141021_153015.jpg [ 132.63 KiB | Przeglądane 1408 razy ]
Komentarz: Szyb 12
20141021_154459.jpg
20141021_154459.jpg [ 116.91 KiB | Przeglądane 1408 razy ]

Post Napisane: 24 paź 2014, o 07:58 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
"funkcjonuje jako muzeum, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco."

No proszę można nawet na listę wciągnąć.Najbardziej wnerwia mnie jedno muzeum w moim mieście,otwarte podczas industriady z wielkim hałasem.Gadało się o takim od dobrych kilkunastu lat,otwarto teraz kiedy wiele urządzeń z pocz. XX w. poszło w cholerę a wiele miejsca by nie zajmowały.Jedno takie nawet miało niesamowitą historię,cóż wtedy inne priorytety panowały-liczyły się tony złomu a co za tym idzie kasa.Bez większego trudu trafiłyby na listę UNESCO.Bo takich już nigdzie NIE MA.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 14 gru 2014, o 18:51 

Imię: tomek
Widzę że cenzura na forum jak za stalina Bu ha ha ha

Post Napisane: 14 gru 2014, o 19:07 
Administrator

Imię: Leszek
Biedactwo sekowane, jakże mi Cię żal...

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 15 gru 2014, o 16:50 

sozolog napisał(a):
Widzę że cenzura na forum jak za stalina Bu ha ha ha

Nie cenzura, ale off-top się kasuje. Jak byś miał sensowne argumenty i pisał na temat to by nie trzeba kasować.

Przepraszam, ale musiałem :)

Post Napisane: 19 gru 2014, o 22:38 

Imię: tomek
No tak off top brzmi zuupełnie inaczej niż cenzura - ale w tym przypadku nią jest bo nic tu off top nie było. Temat brzmi zagraniczne kopalnie a akurat na temat Zollverrein wiem wiecej niż wy wszyscy razem wzięci i o tym wąłśnie pisałem. Wybacz ale jesteś dla mnie tylko żałosnym przypadkiem cenzora wykorzystujacego swoją władze Jak w PRL buu ha ha ha

Post Napisane: 19 gru 2014, o 23:03 
Administrator

Imię: Leszek
sozolog napisał(a):
Temat brzmi zagraniczne kopalnie a akurat na temat Zollverrein wiem wiecej niż wy wszyscy razem wzięci i o tym wąłśnie pisałem.

Pisałeś, że wiesz, ale swoją wiedzą się jakoś nie podzieliłeś, potrafisz tylko innym zarzucać niewiedzę. Może gdzie indziej taki schemat działa i wzrasta ci szacun na dzielni, ale tutaj jednak nikt na słowo nie uwierzy. Tym bardziej, że już kilka razy wykazano twoją ignorancję (również w tych skasowanych postach).

A powtarzanie po raz kolejny "bu ha ha ha" to już tak totalna dziecinada, że pozostaje tylko zazdrościć, że potrafisz tak bardzo cieszyć się z drobiazgów.

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 21 gru 2014, o 22:01 

sozolog napisał(a):
No tak off top brzmi zuupełnie inaczej niż cenzura - ale w tym przypadku nią jest bo nic tu off top nie było. Temat brzmi zagraniczne kopalnie a akurat na temat Zollverrein wiem wiecej niż wy wszyscy razem wzięci i o tym wąłśnie pisałem. Wybacz ale jesteś dla mnie tylko żałosnym przypadkiem cenzora wykorzystujacego swoją władze Jak w PRL buu ha ha ha

Szkoda tylko że jak się naśmiewałeś z czyjeś niewiedzy, a przedstawiło Ci się dowody na to że to jednak Ty nie miałeś racji to cicho wtedy siedziałeś.
A pisząc "buu ha ha ha" to nie wiem, dowartościować się chcesz tym? Jedyne co to się pogrążyłeś tym tekstem.

Post Napisane: 22 gru 2014, o 02:35 

Imię: Jarek
Tak sobie ostanio poczytałem
17.07.2011
sozolog napisał(a):
Pracowałem w latach 80tych na oddziale W1 i sporo sie pokopalni nachodziłem - od poziomu 300 do 850 Szyb leśny był o tyle interesujący że nie miał rząpia tzn można było na poziomie 400 wejść do szybu, spojrzeć w gorę i było widać świecący punkcik ( niebo ) pewnie nie było to zbyt bezpieczne, ale tak...

22.08.2012
sozolog napisał(a):
Jak możesz to podaj wszystkie dane tj głębokość, data wydrążenia wyposażenie i rok likwidacji. Chciałbym coś sprawdzić - mianowicie pamiętam że w 1986 roku gdy pracowałem na tej kopalni w dziale W1 ( wentylacja ) to któregoś dnia poleźliśmy pod jeden z szybów na pewno był to szyb peryferyjny bo szliśmy tam kawał drogi ( chyba był to szyb wentylacyjny ) i w pewnej chwili wszedłem do szybu - tj stanąłem na jego spągu ( nie było rząpia ) szyb był pusty - chyba tylko był przedział drabinowy ale i tego nie jestem pewny. Stojąc w tym szybie widziałem w górze kropkę błękitu. Za cholerę nie wiem co to był za szyb, a działo się to na poziomie 400 lub 530 - bardziej skłaniam sie ku poziomowi 400 ale pewny tego nie jestem.

No po roku jak widać taki szczegół uciekł z głowy… Chyba że jest to zasłyszane z opowieści kto pracował na dole.
12.12.2013
sozolog napisał(a):
Moja praca miała to do siebie że w zasadzie ciągle łaziłem po całej kopalni najczęściej po tych poziomach których już nie ma. a więc 220, 300 i 400 Pamiętam też że innym razem nasz oddział robił jakieś przebicie do któregoś szybu wentylacyjnego i po odstrzeleniu kolejnych otworów ( chodnik drążyliśmy na strzał ) okazało się że mierniczy walnął się o kilka metrów i szyb był bliżej niż się spodziewali.

Od kiedy wentylacja wykonuje typowe roboty górnicze.

22.06.2012
sozolog napisał(a):
Kupowaliśmy kilka miesięcy temu przyrząd wielogazowy z dopuszczeniem do użytku na kopalni i kosztował 4 800 zł a w tej chwili na allegro są 3 benzynowe lampy wskaźnikowe + na innej aukcji komplet nowych części zamiennych do takiej lampki - najdroższa lampa kosztuje 250 zl Tak jak napisał mój poprzednik o tlenku węgla nie może być mowy.

Raz namawiasz na zakup lampki potem ją krytykujesz.
sozolog napisał(a):
Bzdura - eksplorowaliśmy przed laty Główną Kluczową Sztolnię Dziedziczną jak jeszcze było to ślepe wyrobisko i cały ten szpej w postaci lampek i czujników był g warty albo wpadło to to do błota i przestawało działać albo gdy było się 1300 metrów od wyjścia, ciśnienie zaczynało spadać i nagle robiło się 6 % co2 . Gwarantem bezpieczeństwa był rozum i znajomość obiektu którą zdobywaliśmy przez wiele lat

Dlaczego w całym wątku nie znalazł się nikt kto trzymał twoją stronę?
Jeszcze z tego co widzę lubisz używać mądrych słów:
Montmorillonit- można powiedzieć łupek ilasty
Meteantracyt
Nie lubisz osób kierownictwa, dozoru, urzędników i to zarówno urzedów kontrolujących jak i zwykłych urzedów.
Chcesz żeby przepisy górnicze napisali muzealnicy.
sozolog napisał(a):
Rozwiązaniem jest podsadzka - zmniejszy szkody o jakieś 80% tyle że kolejki piaskowe rozszabroawali, instalacji na kopalniach też nie ma, dobrze że chociaż most podsadzkowy się zachował choć nie wiadomo czy nie jest zbyt daleko od tego rejonu. przykładowo pokład 504 w tym rejonie ma miąszszość ok 3metry więc przy eksploatacji na zawał osiadania wspł kierowania stropem wyniesie ok 0,2 to oznacza że odkształcenia wyniosą ok 240 cm i bardzo duże będą o wiele groźniejsze dla budynków odkształcenia poziome ( rozrywanie i ściskanie ) przy eksploatacji na zawał z doszczelnianiem zrobów wspł kierowania stropem wyniesie ok 0.9 co oznacza że osiadania nie przekroczą 30 cm i proporcjonalnie też zmniejszą się odkształcenia poziome. Może kompania i miasto w obliczu groźby likwidacji kopalni dojdą do takiego własnie kompromisu

Daj przykład kopalni bez instalacji podsadzkowej.
8.11.2011
sozolog napisał(a):
12 milionów ? to może ze dwa trzy budynki z grubsza wyremontują ale na tą przeróbkę napewno im nie starczy. W zollverrein w Essen na muzeum zagłebia Ruhry urządzone w dawnej przeróbce podobnej do tej w wałbrzychu, zapłacono 200 mln Dm. Tam w wałbrzychu już raz była kasa na roboty przy Lisiej Sztolni i - hm... jakby to powiedzieć żeby nie zakląć --- nie wykorzystano jej w sposób optymalny

No chyba właśnie miałeś na myśli tą kopalnie tylko czemu raz piszesz o 200 mln DM potem o Euro w postach które zostały usunięte?
Bardzo lubisz się chwalić jakimiś służbowymi podróżami i koneksjami.
Równocześnie psy wieszasz na osobach które „zreformowały górnictwo” czyżbyś skusił się na odprawę i teraz frustrujesz się zamiast siedzieć na emeryturze?
Ja już mam wyrobione zdanie na twój temat.
Na podstawie tych paru cytatów niech każdy sobie sam wyciągnie wnioski.
Dla każdego z nas to forum jest miejscem gdzie można podzielić się z innymi swoimi spostrzeżeniami odkryciami czy ciekawymi miejscami . Ty jak widzę wyładujesz tu jakieś frustracje i niespełnione ambicje. Znasz się na wentylacji geologii na górnictwie podziemnym, odkrywkowym, na głębieniu szybów, i na jeszcze paru innych rzeczach. No cóż fachowiec od wszystkiego jest zazwyczaj fachowcem do niczego.
A na koniec
sozolog napisał(a):
Temat brzmi zagraniczne kopalnie a akurat na temat Zollverrein wiem wiecej niż wy wszyscy razem wzięci

Wiem ale nie powiem to moja 3,5 roczna córka lubi mówić jak się z kimś drażni.
Ty takim stwierdzeniem pokazałeś tylko szacunek do reszty forumowiczów.
Pozdrawiam

Post Napisane: 9 sty 2018, o 23:39 

Imię: marcin
Wiem że straszny odkop,ale chce wyprostować tu kilka kwestii w oparciu o swoją "kariere" górniczą
Po pierwsze,każdy szyb posiada rząpie! jedynie szybiki mogą być tego pozbawione.
Po drugie,szyb wentylacyjny,czyli wydechowy,jest zabudowany,po prostu jest nad nim "daszek",tak więc widzieć światła nie można,chyba że faktycznie pewien ktoś wpadł do rząpia tego szybu,opowiedzial przodowemu bajke,przodowy mu pieeeeeeeeeeną mocno,stąd te swiatło :P
Co do podsadzki,na chwile obecną tak naprawdę nie znam kopalni posiadającej instalacji podsadzkowej,a sam jak pracownik wentylacji zajmuje się głownie pracą w tym dziale,bo doszczelnianie zrobów pyłami,lanie korków de facto nie jest tą "prawdziwą podsadzką",instalacje są utrzymane na zasadzie istniejących zbiorników,do których w razie W można sypać piach z auta. i na przykładzie mojej kopalni rudzkiej,mogę powiedzieć że nie ma możliwosci ma chwile obecną na podsadzanie piaskiem,ze wzgledu na rurociąg o wytrzymałości papieru....ot co,braki w załodze,nie ma KIM wykonać modernicacji... dla przykładu powiem,oddział szerokopojetej wentylacji na bielszo. liczy około 50 osób,tzn zamuła,wentylacja,pyłowy,pożarowy...... a pracujemy na 4 zmiany ^^

Post Napisane: 11 sty 2018, o 12:46 

Imię: Karol
Ślper a KWK Centrum i Wujek podsadzki nie posiadają (fakt Centrum w likwidacji ale do końca ona działała)

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli » Zagraniczne kopalnie