Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 12 mar 2010, o 23:11 
Administrator

Imię: Jarek
Zagłębie Ostrawsko-Karwińskie (obecnie Czechy) to region przemysłowy, w którym od XIX wieku "królowały" kopalnie węgla kamiennego jak również huty żelaza.
Na starym cmentarzu w Karwinie znajduje się kilka zbiorowych grobów górników, którzy zginęli podczas katastrof, które nawiedzały kopalnie, a o których dzisiaj już niewielu pamięta.

Na początek zbiorowa mogiła (z kopalni wydobyto jedynie nieliczne zwłoki ofiar) 235 górników, którzy zginęli w wyniku wybuchu gazu w szybach "Franciszka", "Jan" i "Karol", w najwiekszej katastrofie górniczej jaka zdarzyła się w Zagłębiu Ostrawsko-Karwińskim 14 czerwca 1894 roku - te wydarzenia, jak i również wspomniana poniżej postać inżyniera Racka, stanowiły dla Gustawa Morcinka inspirację dla napisania powieści "Czarna Julka".

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W tej samej katastrofie zginął również Celestyn Racek, którego pochowano w osobnej mogile.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Potężny krzyż w rogu cmentarza znaczy zbiorową mogiłę górnków, którzy zginęli podczas kolejnej tragedii w dniu 16 marca 1895 roku

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na koniec tablica upamietniająca tragedię w szybie UNRRA z dnia 12 kwietnia 1924 roku i groby górników

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wklejam tego posta w dziale "Zagraniczne", ale polecam dokładne przestudiowanie nazwisk znajdujących się na grobach ...

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 13 mar 2010, o 00:07 
Przyjaciel

Imię: Maciej
Karwina tu u nas jest praktycznie za miedzą, mam na myśli mój rejon. Kilka z tych nazwisk kojarzę np. ze swojej wsi. Do dziś nasi górnicy pracują w czeskich kopalniach, bo nie dość że blisko to zarobki większe.

www.eksplorator.mojeforum.net <---- i wszystko jasne ;)

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 17 kwi 2011, o 16:16 
Moderator

Pochwały: 1
zuraw1965 napisał(a):
Na koniec tablica upamiętniająca tragedię w szybie UNRRA z dnia 12 kwietnia 1924 roku i groby górników

Obrazek

Tak wyglądało miejsce katastrofy:

Obrazek

Obrazek
Źródło: facebook

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 17 kwi 2011, o 17:18 
Przyjaciel

Imię: Henryk.
"te wydarzenia, jak i również wspomniana poniżej postać inżyniera Racka, stanowiły dla Gustawa Morcinka inspirację dla napisania powieści "Czarna Julka"."

Kiedyś czytałem,więc nie fikcja.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 17 kwi 2011, o 20:04 
Administrator

Imię: Leszek
Z opisu zdjęcia wynika, że szyb nosił nazwę Gabriela - a skąd w ogóle nazwa UNRRA ('dol' to chyba kopalnia, a nie szyb?)? W końcu organizacja powstała w 1943 roku :shock:

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 17 kwi 2011, o 20:11 
Moderator

Kopalnia nosiła nazwę Gabriela.
A nad tym UNRREm to dzisiaj całe popołudnie spędziłam i nic nie znalazłam.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 17 kwi 2011, o 20:13 
Administrator

Imię: Leszek
Czyli kopalnia też Gabriela? Bo przez # oznacza się właśnie szyby.

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 17 kwi 2011, o 20:17 
Moderator

Wiem, ale prawdopodobnie ktoś opisujący to zdjęcie zrobił błąd, tak samo zresztą jak podał błędną datę 1923

Edycja: A może i nie, bo źródła podają również, że w skład kopalni Gabriela wchodził szyb Gabriela.

Udało mi się w końcu znaleźć informację (lepiej późno niż wcale :mrgreen: ), że w 1946 roku kopalnia Gabriela została przemianowana na kopalnię UNRRA, a w 1950 roku na kopalnię Pokój. W 1958 połączone zostały kopalnie Pokój, Hoheneger i Barbara tworząc "Velkodul 1 Maja". W 1990 roku powrócono do starej nazwy kopalnia Gabriela.

To by wszystko wyjaśniało :D

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 5 lut 2012, o 21:03 
Administrator

Imię: Jarek
Dopiero ostatnio odkryłem, że obok pomnika i zbiorowej mogiły górników, w grobowcu rodzinnym został pochowany sztygar kopalni "Gabriela", który również stracił życie w tej tragedii

Obrazek

Obrazek

W tle szyb kopalni "Gabriela"

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 12 sty 2014, o 15:21 

14 czerwca 1894 w tej katastrofie zginelo 8 czlonkow rodziny mojego pradziadka Szczyrba, najmlodzsy Paul mial tylko 15 lat . Dzieki za to zdjecie tablicy pamiatkowej

Post Napisane: 14 cze 2016, o 08:13 
Przyjaciel

Imię: Daniel
W sobotę 11 czerwca na grobie Celestyna Racka odsłonięto nową tablicę upamiętniającą katastrofę górniczą z 1894 r. Na uroczystości przybyli dawni mieszkańcy Karwiny, górnicy oraz frysztacka młodzież, która przygotowała okolicznościowy program artystyczny. Nową tablicą wykonała firma kamieniarska „Wrzos” z Hażlacha.
Inne miejsce związane z tą tragedią http://www.eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=608&t=28470&p=159910#p159910

Załączniki:
karwin1.jpg
karwin1.jpg [ 247 KiB | Przeglądane 499 razy ]
karwin2.jpg
karwin2.jpg [ 247.23 KiB | Przeglądane 499 razy ]
karwin3.jpg
karwin3.jpg [ 237.18 KiB | Przeglądane 499 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Nieczynne oraz opuszczone » Nieczynne oraz opuszczone cmentarze - Zagraniczne » Nieczynne oraz opuszczone cmentarze - Czechy