Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Zagraniczne cmentarze » Zagraniczne cmentarze - Czechy

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 14 lut 2014, o 23:35 
Administrator

Imię: Jarek
Cmentarz wojenny z II wojny światowej w Pradze Olszany (Czechy)

Do Pragi wpadłem niedawno jak po przysłowiowy ogień – takie przynajmniej były założenia.
Wprawdzie planowałem, że dojadę do stolicy Czech w samo południe, ale niestety ze względu na opady śniegu i nieciekawe warunki atmosferyczne dotarłem dopiero około 14:00 – co tam, mogło być gorzej :)
Na dodatek w instytucji, do której się udałem okazało się, że wprawdzie „ogień” wydają, ale najpierw trzeba go sobie rozpalić – co tam, mogli na początku potraktować wodą :D

Ponieważ po załatwieniu sprawy nie miałem już niestety wolnego czasu postanowiłem go jakoś zatrzymać i udałem się na Olszańskie cmentarze, a dokładniej rzecz biorąc na tzw. II część czyli zespół cmentarzy znajdujący się po drugiej stronie ulicy Jana Zelivského, patrząc od strony najbardziej znanej i odwiedzanej części Olszańskich cmentarzy.
Jedyne co wiedziałem, że znajdują się tam Cmentarze wojenne z okresu I i II wojny światowej – mowa będzie o tym drugim.

Jeśli wierzyć oficjalnym informacjom podczas II wojny światowej pochowano na terenach przedwojennej Czechosłowacji (ciekawe o jakie granice chodzi) 6 marynarzy, 188 żołnierzy wojska lądowych, 39 lotników i 31 niezidentyfikowanych żołnierzy armii brytyjskiej.
Większość z nich zmarła w obozach jenieckich, za wyjątkiem lotników, z których akurat większość zginęła podczas nalotów na wojskowe i przemysłowe cele w okupowanej Europie.

Po zakończeniu II wojny światowej doczesne szczątki wszystkich (?) pochowanych na terenie Czechosłowacji żołnierzy wojsk brytyjskich zostały ekshumowane i przewiezione do Pragi gdzie zostały pogrzebane na specjalnie utworzonym cmentarzu wojennym położonym na terenie Olszańskich cmentarzy.
Zgodnie z oficjalnymi danymi cmentarz (kwatera) obejmuje 264 mogiły, w których pogrzebano 198 żołnierzy wojsk brytyjskich, 9 Kanadyjczyków, 2 Australijczyków, 14 Nowozelandczyków, 19 Południowoafrykańczyków, 9 Polaków, 1 Hindusa oraz 13 ofiar niezidentyfikowanych z imienia i nazwiska.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Szare kamienne stele oznaczające mogiły ułożone są w czterech sektorach i jak na wojskowy cmentarz przystało wszystko wydaje się być zapięte na ostatni guzik.
To co jednak przyciąga uwagę i powoduje, że nie sposób przejść obojętnie obok równych rzędów nagrobków to różnorodne godła jednostek wojskowych, których żołnierze zostali pochowani w poszczególnych mogiłach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dopiero po przejściu kilku rzędów nagrobków okazuje się, że kamienne stele niosą informacje nie tylko o formacjach poległych i zmarłych żołnierzy, o konkretnych jednostkach wojskowych, ale również o ich pochodzeniu jak i o wyznaniu.

Obrazek

Wygląda mi na to, że to właśnie 9 polski żołnierz pochowany na tym cmentarzu
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Szczególnym jednak dla mnie odkryciem były mogiły 8 polskich lotników z 301 Dywizjonu do Zadań Specjalnych, którzy zginęli 29 grudnia 1944 roku podczas lotu bojowego wykonywanego w ramach sezonu operacyjnego „Odwet” (oczywiście do tej informacji dogrzebałem się dopiero po powrocie do Krakowa).

Dnia 28 grudnia 1944 roku o godzinie 16:30 z wojskowego lotniska w Brindisi wystartował w kierunku okupowanej Polski samolot bombowy HALIFAX Mk.V LL-187 należący do 301 Dywizjonu do Zadań Specjalnych Ziemi Pomorskiej im. „Obrońców Warszawy”, na pokładzie którego znajdowali się:

1/ kpt. naw. (F/Lt) Franciszek Kryszczuk – dowódca samolotu bombowego
Obrazek

2/ kpt. naw. (F/Lt) Tadeusz Wianecki
Obrazek

3/ st. sierż, rtg. (W/O) Eugeniusz Krzeczewski
Obrazek

4/ sierż. strz. (W/O) Karol Macierzyński
Obrazek

5/ sierż. mech. pokł. (F/Sgt) Teodor Majer
Obrazek

6/ plut. pil. (W/O) Boleslaw Uram

7/ plut. bomb. (F/Sgt) Stanisław Lisik
Obrazek

8/ kpr. bomb. (F/Sgt) Wiktor Müller

O godzinie 20:55 polski samolot bombowy został ostrzelany przez nocny niemiecki samolot myśliwski JUNKERS JU-88G. W dwadzieścia minut później, na skutek eksplozji lewego silnika i pożaru skrzydła, samolot wraz załogą runął w dół i rozbił się w pobliżu miejscowości Meretice (obecnie Radatice).
Cała załoga zginęła.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dla zainteresowanych polecam artykuł Waldemara Ireneusza Oszczędy: http://archiwum.opocznopowiat.pl/opoczn ... %99dy.html

Dlaczego na nagrobkach widnieje data 29.12.1944 tego nikt chyba nie wie ??
Jedynym wytłumaczeniem wydaje się być fakt, że dopiero w dzień później na miejsce katastrofy polskiego bombowca dotarli Niemcy i pewnie pod tą datą funkcjonują jakiekolwiek wpisy dotyczące zestrzelenia polskiego bombowca ...

Po wojnie Anglicy przeprowadzili ekshumację polskich lotników i złożyli ich szczątki, jak i wielu innych żołnierzy walczących w armii brytyjskiej, na cmentarzu wojennym w Pradze (Olszany).

Archiwalne zdjęcia polskich lotników pochodzą ze strony http://www.niebieskaeskadra.pl

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 15 lut 2014, o 14:50 
Bratnia dusza

Imię: Piotr
Świetny pomysł z tymi godłami na nagrobkach, nasi powinni mieć godło dywizjonu.
Udało mi się wyszperać zdjęcie plut. pil. (W/O) Boleslawa Urama na stronie Mu poświęconej, na której znajduje się również relacja sierż. Antoniego Tomiczka z tej misji.
http://halifax-uram.manifo.com/

Załączniki:
Komentarz: plut. pil. Bolesław Uram (w środku) fragment zdjęcia z 10 lutego 1944 r.
101..jpg
101..jpg [ 74.02 KiB | Przeglądane 980 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Zagraniczne cmentarze » Zagraniczne cmentarze - Czechy