Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Zagraniczne cmentarze » Zagraniczne cmentarze - Czechy

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 28 gru 2013, o 17:45 

Imię: Matti
Miałem spore wątpliwości, gdzie umieścić ten wątek. Otóż: Leszna Dolna (Dolní Líštná) obecnie znajduje się w Republice Czeskiej (od 1946 roku jest dzielnicą Trzyńca). Gmina katastralna w powiecie Frydek-Mistek. Polska wieś jaką była do 1939 roku (Zaolzie) - już nie istnieje. Nie wiem, jak etnicznie sprawa wygląda. Ilu ludzi ma Polskie pochodzenie, ilu uważa się za Polaków, ilu jest Czechów. Faktem jest, że okoliczne wsie mają dwujęzyczne nazwy (co nie podoba się ludności Czeskiej). Sprawa jest podobna w sąsiednich miejscowościach: Nawsie, Gródek, Bystrzyce... aż do granicy z Polską w okolicach Jablunkova. Język, jakim się posługuje ludność nie jest do końca ani językiem czeskim, ani polskim, to miejscowy dialekt będący połączeniem obu. Ludzie, którzy tam zostali pochowani umarli jako mieszkańcy Polskiego Śląska Cieszyńskiego. Dlatego zamieszczam tutaj (jako polski Śląsk). Pochowani są tutaj znane osoby z Lesznej Górnej, Dolnej, Dzięgielowa i okolicznych wsi np.: Jan Pindór, Józef Kożdoń, Paweł Musioł. Mnie udało się znaleźć tylko grób pastora Jana Pindora, pozostałych tylko członków rodzin. Do dziś odbywają się tutaj pochówki.

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek

Po wojnie już zaczęto tu chować osoby z mieszanych małżeństw (Polsko-Czeskich) - jak widać napisy na grobach są napisane z połączeniem polskiej i czeskiej interpunkcji:

Obrazek Obrazek

I chyba jakiś czeski zwyczaj wkładania zdjęć zmarłych .... ?

Obrazek Obrazek

Post Napisane: 28 gru 2013, o 22:36 
Administrator

Imię: Jarek
Ci, którzy mnie znają wiedzą, że przenoszę ten temat z działu "Cmentarze Śląskie" do "Zagranicznych" z niejakim bólem serca, ale jednak porządek musi być :mrgreen:
Wzorem swoich postów dotyczących Zaolzia pozwoliłem sobie zmienić jedynie temat wątku poprzez dodanie dopisku w nawiasie - mam nadzieję, że to Ci nie przeszkadza, jeśli tak daj znać.

Niezależnie od możliwych interpretacji, podczas moich poszukiwań i bytności na tym cmentarzu, ujęła mnie ta inskrypcja:

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 28 gru 2013, o 23:36 

Imię: Matti
... ja nie mam nic przeciwko. To Ty przeniosłeś, a ja nie miałem z tym nic wspólnego...

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Zagraniczne cmentarze » Zagraniczne cmentarze - Czechy