Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty sakralne » Zagraniczne obiekty sakralne

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 8 gru 2010, o 18:03 

Imię: Robert
Meczet Koškin-Mehmed Pašy położony jest na starym mieście Mostaru; w dzielnicy zwanej Stara Carsija. Wybudowany został w 1617 roku.
Trafić do niego bardzo łatwo, bo stoi przy głównej ulicy handlowej. Co ciekawe, kobiety nie muszą się specjalnie okrywać zwiedzając go, można również robić zdjęcia wnętrz.
Widok od strony ulicy:
Załącznik:
dscf9218.jpg
dscf9218.jpg [ 673.89 KiB | Przeglądane 298 razy ]

Załącznik:
dscf9219.jpg
dscf9219.jpg [ 658.45 KiB | Przeglądane 298 razy ]

Meczet wciśnięty jest między inne budynki, więc całej bryły nie dało się objąć.
Z wewnętrznego dziedzińca
Załącznik:
dscf9215.jpg
dscf9215.jpg [ 637.17 KiB | Przeglądane 298 razy ]

Rytualna fontanna, po lewej w głębi nieduży cmentarzyk (mizar), a po prawej parę stoisk z jakimiś niezbędnymi dla Muzułmanów gadżetami
Załącznik:
dscf9217o.jpg
dscf9217o.jpg [ 618.91 KiB | Przeglądane 298 razy ]

Załącznik:
dscf9212q.jpg
dscf9212q.jpg [ 683.22 KiB | Przeglądane 298 razy ]

Załącznik:
dscf9199.jpg
dscf9199.jpg [ 818.35 KiB | Przeglądane 298 razy ]

Załącznik:
dscf9209.jpg
dscf9209.jpg [ 738.66 KiB | Przeglądane 298 razy ]

Załącznik:
dscf9200.jpg
dscf9200.jpg [ 839.19 KiB | Przeglądane 298 razy ]

Załącznik:
dscf9202.jpg
dscf9202.jpg [ 664.1 KiB | Przeglądane 298 razy ]

Załącznik:
dscf9208n.jpg
dscf9208n.jpg [ 842.72 KiB | Przeglądane 298 razy ]

Załącznik:
dscf92030.jpg
dscf92030.jpg [ 675.61 KiB | Przeglądane 298 razy ]

Załącznik:
dscf92040.jpg
dscf92040.jpg [ 804.12 KiB | Przeglądane 298 razy ]

Załącznik:
dscf92070.jpg
dscf92070.jpg [ 673.31 KiB | Przeglądane 298 razy ]

Post Napisane: 9 gru 2010, o 21:33 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Renata
Piękne wnętrza. Uwielbiam delikatną ornamentykę meczetów, ich nie zatłoczone żadnymi meblami przestrzenie, miękkie dywany i ciszę. Swoją drogą zawsze zastanawiałam się dlaczego w różnych krajach jest tak różne traktowanie innowierców odwiedzających te miejsca. Zdarzało mi się nie być wpuszczoną dalej niż na dziedziniec, wpuszczaną za opłatą (chociaż był to funkcjonujący meczet a nie muzeum). Czasem nie zwracano szczególnej uwagi na strój (oczywiście jeśli był w miarę przyzwoity :D ), czasem dawano kawał materiału do obwiązanie jeśli spódnica była za krótka (przynajmniej w mniemaniu muzułmanów :D ). Zdarzyło mi się nawet miejsce, w którym wszystkie kobiety musiały wchodząc zakładać długie workowate płaszcze i wielkie chusty, aby nie rozpraszać świątobliwych mężczyzn :mrgreen:

Post Napisane: 10 gru 2010, o 07:28 
Przyjaciel

Imię: Małgosia
Kumari napisał(a):
Swoją drogą zawsze zastanawiałam się dlaczego w różnych krajach jest tak różne traktowanie innowierców odwiedzających te miejsca.

To tak jak z katolickimi kościołami. Jak trafisz na wporzo księdza to Ci pozwoli robić zdjęcia, otworzy zamkniętą świątynię i nie wywali, gdy latem będziesz mieć ubrane krótkie galotki. Jak trafisz na durnia (a takich więcej), to zrobisz se zdjęcia z zewnątrz i tyle.

W 1984 roku byłam w Algierii, gdy ta była socjalizująca. Mimo pozorów europeizacji był to kraj bardzo, ale to bardzo ortodoksyjny.
Do końca życia nie zapomnę, jak nas (studentek) nie wpuszczono do meczetu, spluwano za nami, podejrzewam, że coś tam nieelegancko krzyczano. Chłopaki weszły po jakichś tam negocjacjach, a my nie. Zresztą ze strachu i tak wolałyśmy wtedy wracać do hotelu, bo atmosfera nie była przyjemna. Widziałam wówczas tą nieprzyjazną odmianę islamu :| W Algierii z odsłoniętymi twarzami chodziły wtedy tylko nieliczne studentki. Zresztą w żadnym, z później odwiedzonych, krajów muzułmańskich nie widziałam tylu modlących się na trawnikach na tych ichnich matkach ;) i po Algierii wszystkie wydawały mi się mało islamskie.

Ostatnio edytowano 10 gru 2010, o 14:27 przez _hipcia, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 10 gru 2010, o 12:16 
Przyjaciel

Imię: Renata
Faktyczne - religijność w wielu islamskich krajach przestaje być tak ostentacyjna, np. w Tunezji nie widziałam ani jednej osoby modlącej się na tradycyjnym dywaniku, chociaż z minaretów płynęły regularne wezwania do modlitwy.
Algieria marzy mi się od dzieciństwa, kiedy to mój wujek był tam na kontakcie w latach 70-tych. Wszystkie pocztówki od niego rodzice skrzętnie przechowywali, ponieważ była to niewyobrażalna egzotyka. Ciocia opowiadała jaki to był szok kiedy do europejskich pracowników przyjechały żony - Polki i Francuzki, a trzeba dodać, że była wtedy moda na spódniczki "mini" :D Chyba wyjeżdżający na kontrakty nie zostali wystarczająco przeszkoleni "w temacie" odmienności kulturowej.
W czasie pobytu w Tunezji spoglądałam tęsknie na rozkłady jazdy i drogowskazy. Algieria zdawała się być w zasięgu ręki. Ale już tyle ostatnio przygód mieli w tym kraju turyści zapuszczając się tam gdzie ich nie proszono, że tym razem odpuściliśmy. A kto wie, może zobaczylibyście nas w wieczornych wiadomościach :mrgreen:

Post Napisane: 12 gru 2010, o 00:21 

Imię: Robert
Znalazłem 2 interesujące teksty o tematach, które poruszacie.
ogólnie o krajach islamskich
http://plaze.onet.pl/reportaze/mini-w-m ... tykul.html

i o sytuacji w BiH
http://wyborcza.pl/1,76842,5911054,Bosn ... zpada.html

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty sakralne » Zagraniczne obiekty sakralne