Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty sakralne » Zagraniczne obiekty sakralne

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 10 cze 2009, o 13:45 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Nie przepadam za klasztorami, ale takie perełki, jak klasztor św.Katarzyny, są warte grzechu ;)
Ten najstarszy na świecie, cały czas czynny, klasztor leży na Półwyspie Synaj, u stóp Góry św.Katarzyny (2.629 m npm.), w pobliżu Góry Mojżesza (znanej jako Góra Synaj, czy też Horeb) wśród poszarpanych skał granitowych. Okolica wygląda bardzo niegościnnie, choć pięknie (mam na myśli przyrodę) i gdy się pomyśli, że to tu Bóg Jahwe ukazał się Mojżeszowi, że to tu dał prawa Izraelowi, to człowieka przechodzą dreszcze pomimo tego tłumu zwiedzających i ryczących Amerykanów.

Wycieczka do klasztoru trwa cały dzień. Są zapaleńcy, którzy łączą ją z wchodzeniem na Górę Synaj (w nocy), ale mnie nie pozwoliła na to zwichnięta w Karnaku noga. Czyli dla mnie św.Katarzyna to była jazda z obrzydliwego kurortu nadmorskiego, jakim jest Sharm el Sheikh, przez prawie 3 godziny busikiem przez pustynię piaszczystą, potem kamienistą, a potem przez góry, bez podnoszenia poziomu adrenaliny.
Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 38.67 KiB | Przeglądane 207 razy ]

W całym Egipcie od lat trwa stan wojenny, więc tego typu zapory i patrole to normalna rzecz - tym bardziej na Półwyspie Synaj.

Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 73.7 KiB | Przeglądane 207 razy ]

Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 48.64 KiB | Przeglądane 207 razy ]

I na tym pustkowiu, tak ważnym dla wielu religii, wybudowano najpierw kaplicę w 337 roku (dookoła gorejącego krzewu Mojżesza), kaplicę po jakimś czasie otoczono wysokimi murami, następnie wybudowano klasztor, a gdy w X wieku odnaleziono tu relikwie św.Katarzyny (wg legendy przyniósł je tu anioł :rotfl: ) miejsce to stało się celem pielgrzymek. Na terenie klasztoru w X w. wybudowano meczet i to uchroniło ten monastyr przed zniszczeniem. Zresztą ponoć jest tu jakiś glejt od samego Mahometa, więc zakonnicy mogli zawsze spać w miarę spokojnie.
Co do innych glejtów, czy starodruków, czy pergaminów, to ponoć jedynie biblioteka watykańska ma cenniejsze zbiory. Jest tu również bardzo cenny zbiór ikon (carska rodzina Romanowów bardzo wspomagała finansowo ten klasztor).

Załącznik:
4.jpg
4.jpg [ 60 KiB | Przeglądane 207 razy ]

Ogrody zakonników-ogrodników
Załącznik:
5.jpg
5.jpg [ 104.66 KiB | Przeglądane 207 razy ]

Załącznik:
6.jpg
6.jpg [ 83.18 KiB | Przeglądane 207 razy ]

Do cerkwi p.w. Przemienienia Pańskiego, bazyliki św.Katarzyny i studni Mojżesza stoi się w kolejce (jest czas na odnowienie więzi małżeńskich ;) )
Załącznik:
7.jpg
7.jpg [ 45.97 KiB | Przeglądane 207 razy ]

W cerkwi jak zwykle nie wolno robić zdjęć, bo ikony blakną. Za to przy studni, przy której Mojżesz spotkał swą przyszłą żonę Seforę, można robić skolko ugodno.
Nawiasem mówiąc klasztor ma kilka ujęć wody (kilka źródeł tu tryska).

Do następnej (dla mnie wątpliwej) atrakcji, czyli kaplicy św. Tryfona, zwanej także Domem Czaszek z pokładanymi kościami wielu pokoleń zakonników i pustelników (pełna segregacja: osobno kości nóg, osobno rąk, osobno czaszki i inne kości) też stoi się w kolejce.

Ten w tym szklanym opakowaniu to jakiś ważny był, ale nie dosłyszałam czym sobie zasłużył na taką gablotkę :lol:

Załącznik:
8.jpg
8.jpg [ 48.7 KiB | Przeglądane 207 razy ]

Na pewno wiecie, że koty to święte zwierzęta w wielu religiach, również w islamie. A to za sprawą Mahometa, któremu w modlitwie pies przeszkadzał swym szczekaniem, a kot nie i stąd ta bezkarność kocia w krajach arabskich (nawet w klasztorach prawosławnych).
I na koniec największa ATRAKCJA tego miejsca, czy prawdziwa to nie wiem, ale zakładam, że tak :)
KRZEW GOREJĄCY MOJŻESZA - dla niego pojechałam do tego klasztoru. Krzew został przesadzony za absydę bazyliki, gdy w oryginalnym miejscu wybudowano kaplicę. Krzyw jak krzew, żadne cudo, ale biorąc pod uwagę słowa Egipcjanina Sinuhe, iż "ostrożność jest cnotą" wsadziłam karteczkę z modlitwą i prośbami pomiędzy powygryzane patyki tego krzewu.

Załącznik:
9.jpg
9.jpg [ 41.16 KiB | Przeglądane 207 razy ]

Załącznik:
10.jpg
10.jpg [ 47.14 KiB | Przeglądane 207 razy ]

Religijne uwarunkowania i przynależności są tu dość skomplikowane, gdyż teren klasztoru obejmuje Autonomiczną Cerkiew Prawosławną Góry Synaj, która wchodzi w skład prawosławnego patriarchatu Jerozolimy. Zwierzchnikiem tej Cerkwi, a równocześnie przełożonym klasztoru jest arcybiskup Damian, którego tytuł brzmi Arcybiskup Synaju, Pharanu i Raitho. Władyka Damian najczęściej przebywa w Kairze lub Raifie w Libanie, olewając to pustkowie ;)

Klasztor św. Katarzyny został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO, co mu się słusznie należało, choćby za te poszarpane chaszcze Mojżeszowe.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty sakralne » Zagraniczne obiekty sakralne