Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 22 cze 2014, o 21:28 
Moderator

Imię: Franz
W tym wątku chciałbym omówić schron do ognia bocznego dla dwóch armat (APK) znajdujący się w pobliżu miejscowości Dybawka. W odróżnieniu od wcześniej omawianych schronów artyleryjskich, półkaponiera w Dybawce ma osadzoną polską kopułę obserwacyjną z 1939 roku. Zgodnie z zasadami przyjętymi w sowieckiej fortyfikacji, schron został osadzony w stoku wzniesienia. O ile zwyczaj ten był wyjątkowo praktyczny dla schronów do ognia czołowego, to w przypadku schronów do ognia bocznego komplikował możliwości skutecznego maskowania obiektu. Omawiany schron znajduje się na wschodnim skrzydle punktu oporu "Krasiczyn".
W latach dziewięćdziesiątych zeszłego stulecia struktura architektoniczna obiektu została naruszona przez właściciela terenu przez dobudowanie szybu dla windy przy części wejściowej do schronu. Jest to widoczne na drugim zdjęciu.

Załącznik:
APK 01.jpg
APK 01.jpg [ 185.86 KiB | Przeglądane 936 razy ]

Widok ściany z osadzonymi dwoma zestawami artyleryjskimi Ł-17 i rowu diamentowego.
Załącznik:
APK 02.jpg
APK 02.jpg [ 298.24 KiB | Przeglądane 936 razy ]

Załącznik:
APK 05.jpg
APK 05.jpg [ 164.43 KiB | Przeglądane 936 razy ]

Pancerz zestawu artyleryjskiego Ł-17.

Załącznik:
APK 06.jpg
APK 06.jpg [ 195.67 KiB | Przeglądane 936 razy ]

Załącznik:
APK 07.jpg
APK 07.jpg [ 229.78 KiB | Przeglądane 936 razy ]

Widok zrzutni łusek z zamknięciem uchylną płytą (brak płyty).
Załącznik:
APK 08.jpg
APK 08.jpg [ 198.41 KiB | Przeglądane 936 razy ]

Widok zrzutni łusek od strony izby bojowej.

Post Napisane: 23 cze 2014, o 18:13 
Moderator

Załącznik:
APK 12.jpg
APK 12.jpg [ 260.34 KiB | Przeglądane 908 razy ]

W stropodachu została osadzona polaka kopuła obserwacyjna z 1939 roku (jedna z kilku, które osadzono lub miano osadzić w schronach po. Krasiczyn. Nie zrezygnowano jednak ze standardowego peryskopu typu PER 40 lub PER 50 o 10x powiększeniu, stosowanego w schronach artyleryjskich. Na pierwszym planie widoczna jest mimośrodowo obrotowa płytka zamykająca szyb peryskopu. Polska kopuła nie posiadała wyposażenia umożliwiającego kierowanie ogniem artyleryjskim.

Załącznik:
APK 11.jpg
APK 11.jpg [ 193.57 KiB | Przeglądane 908 razy ]

Załącznik:
APK 15.jpg
APK 15.jpg [ 333.74 KiB | Przeglądane 908 razy ]

Szyb wejściowy do kopuły został wydzielony jako odrębne pomieszczenie. Zamiast ażurowego spawanego pomostu (zdjęcie oryginału znajduje się w temacie viewtopic.php?f=375&t=15884 ), stosowanego w polskiej fortyfikacji stałej, pojawił się podest z blachy walcowanej. Przy najbliższej okazji muszę się upewnić, czy pod stalowym podestem jest okrągła podkładka (znalazła się na archiwalnym zdjęciu w temacie viewtopic.php?f=388&t=20463 ).

Załącznik:
APK 13.jpg
APK 13.jpg [ 271.13 KiB | Przeglądane 908 razy ]

Załącznik:
APK 14.jpg
APK 14.jpg [ 269.27 KiB | Przeglądane 908 razy ]

Zdjęcia szybu wejściowego do kopuły.

Post Napisane: 23 cze 2014, o 22:42 
Bratnia dusza

Imię: Marek
Rysunek schronu z artykułu "Punkt oporu Krasiczyn". Wydawnictwo "Forteca". Autorami są: Łukasz Kozdrój, Marcin Kozdrój i Piotr Tomaszek.

Załączniki:
APK po Krasiczyn 02.jpg
APK po Krasiczyn 02.jpg [ 152.67 KiB | Przeglądane 889 razy ]
APK po Krasiczyn 01.jpg
APK po Krasiczyn 01.jpg [ 130.13 KiB | Przeglądane 889 razy ]

Post Napisane: 25 cze 2014, o 19:51 
Moderator

Poniżej dwa zdjęcia szybu peryskopu od strony izby bojowej. Widoczny na zdjęciach uchwyt służył do zamykania szybu peryskopu. Zdjęcia zamknięcia szybu peryskopu - mimośrodowo obracanej płytki, znajdują się w poprzednim poście.

Załączniki:
APK 16.jpg
APK 16.jpg [ 173.92 KiB | Przeglądane 873 razy ]
APK 17.jpg
APK 17.jpg [ 225.53 KiB | Przeglądane 873 razy ]

Post Napisane: 18 lip 2014, o 20:17 
Bratnia dusza

Chciałem zwrócić uwagę, że na schemacie półkaponiery nie ma zaznaczonego wyjścia awaryjnego. Powinno znajdować się pomieszczeniu dokładnie poniżej strzelnicy obrony wejścia. Chodzi o pierwszą strzelnicę, która jest przy zejściu do dolnej kondygnacji.

Post Napisane: 18 lip 2014, o 23:55 
Moderator

Master napisał(a):
Chciałem zwrócić uwagę, że na schemacie półkaponiery nie ma zaznaczonego wyjścia awaryjnego. Powinno znajdować się pomieszczeniu dokładnie poniżej strzelnicy obrony wejścia. Chodzi o pierwszą strzelnicę, która jest przy zejściu do dolnej kondygnacji.

Zdjęcie wyjścia ewakuacyjnego z dolnej kondygnacja i szybu przed wejściem do schronu.

Załączniki:
APK Dybawka Wyjście ewakuacyjne (01).JPG
APK Dybawka Wyjście ewakuacyjne (01).JPG [ 336.59 KiB | Przeglądane 824 razy ]
APK Dybawka Wyjście ewakuacyjne (02).JPG
APK Dybawka Wyjście ewakuacyjne (02).JPG [ 403.17 KiB | Przeglądane 824 razy ]

Post Napisane: 19 lip 2014, o 21:12 
Bratnia dusza

Franz Aufmann napisał(a):
Master napisał(a):

Zdjęcie wyjścia ewakuacyjnego z dolnej kondygnacja i szybu przed wejściem do schronu.

Widok od strony schrony jest ok. Nie pasuje mi widok "przed wejściem do schronu". Po prawej stronie jest ściana, której nie powinno być. Normalnie szyb tworzy cienka ścianka a Ty pokazałeś lity beton.

Post Napisane: 19 lip 2014, o 21:44 
Bratnia dusza

Imię: Mateusz
Master napisał(a):
Master napisał(a):

Widok od strony schrony jest ok. Nie pasuje mi widok "przed wejściem do schronu". Po prawej stronie jest ściana, której nie powinno być. Normalnie szyb tworzy cienka ścianka a Ty pokazałeś lity beton.

Dokładnie tak było jak napisałeś. Schron po wojnie dostał betonowa przybudówkę. Dlatego jest posadzka i boczne ściany. Schron został podczas budowy wkopany w skarpę. Między stromą karpą a wejściem do schronu była mała przestrzeń na wyjście. Teraz jest tam betonowa klatka, którą widać na zdjęciu Aufa.

Z Twojego pytania wynika, że nie eksplorowałeś schronu?

Post Napisane: 19 lip 2014, o 23:53 
Bratnia dusza

@Mate, nie eksplorowałem schronu i może dlatego zadaję dziwne pytania. Z tym "wyjściem awaryjnym" chciałem odnowić temat, gdyż Franz przestał w nim pisać. Koledzy mówią, że schron jest ciekawy, ale nigdzie nie ma o nim dobrej informacji. :po glowie: Również nikt nie potwierdził, że schemat schronu jest dobry.

Jakby Franz chciał wstawić następne zdjęcia, to by się moja dusza bunkrowa radowała :mrgreen:

Post Napisane: 20 lip 2014, o 00:55 
Moderator

Mój problem polega ostatnio na chronicznym braku czasu.
Wejście do artyleryjskiego schronu do ognia bocznego (APK) nie odbiega od standardowych rozwiązań stosowanych w sowieckich schronach. Wejście typu "kolankowego", chronione przez dwie strzelnice. W korytarzu znajdują się dwie czerpnie powietrza.

Załącznik:
APK kolejność zdjęć 0.jpg
APK kolejność zdjęć 0.jpg [ 121.41 KiB | Przeglądane 731 razy ]
Kolejność zdjęć w wątku zgodna z numeracją na schemacie.

Załącznik:
APK Dybawka Wejście korytarz  01.JPG
APK Dybawka Wejście korytarz 01.JPG [ 98.1 KiB | Przeglądane 795 razy ]

Mając za plecami czerpnię powietrza zobaczymy pomieszczenie śluzy, korytarz i wydzielone pomieszczenie z szybem wejściowym z klamrami do kopuły.

Załącznik:
APK Dybawka Wejście korytarz  02.JPG
APK Dybawka Wejście korytarz 02.JPG [ 109.36 KiB | Przeglądane 795 razy ]

Widok w przeciwną stronę, gdy za polecamy mamy wejście do pomieszczenia z szybem do kopuły. Czerpnia powietrza w korytarzu i strzelnica obrony bezpośredniej w śluzie. W wejściu do schronu znajduje się zachowana ościeżnica.

Załączniki:
APK Dybawka Wejście korytarz  03.JPG
APK Dybawka Wejście korytarz 03.JPG [ 96.1 KiB | Przeglądane 795 razy ]

Post Napisane: 20 lip 2014, o 01:31 
Moderator

@Master
Schemat schronu, który zaprezentowałeś, jest jak najbardziej poprawny. Z pewnością będzie pomocny przy omawianiu poszczególnych pomieszczeń.
Znajdujemy się w pomieszczeniu drugiej śluzy. Otwór wejściowy (po lewej stronie a po prawej wejście do śluzy) do pomieszczenia z szybem do kopuły nie posiada ościeżnicy. Kopuła obserwacyjna zgodnie z instrukcją fort nie była gazoszczelna. Sowieci, ażurowy spawany podest, zastąpili monolitycznym z blachy walcowanej z wycięciem na właz. Pokrywa włazu posiadała gumową uszczelkę. W stropie pomieszczenia znajduje się kanał, którego przeznaczenia nie jestem pewien, a sugestie co do jego przeznaczenie nie są jeszcze potwierdzone.

Załączniki:
APK Dybawka ciąg komunikacyjny 00.JPG
APK Dybawka ciąg komunikacyjny 00.JPG [ 107 KiB | Przeglądane 787 razy ]
APK Dybawka ciąg komunikacyjny 00-1.JPG
APK Dybawka ciąg komunikacyjny 00-1.JPG [ 123.72 KiB | Przeglądane 787 razy ]
APK Dybawka ciąg komunikacyjny 00-2.JPG
APK Dybawka ciąg komunikacyjny 00-2.JPG [ 113.03 KiB | Przeglądane 787 razy ]

Post Napisane: 20 lip 2014, o 01:52 
Moderator

Pod podestem z eliptycznym wycięciem na właz znajduje się stalowy pierścień. Pierściń ten jest widoczny na archiwalnym zdjęciu, które zaprezentował na forum forty44 (link do tematu : viewtopic.php?f=388&t=20463 ).

Obrazek

Poniżej zdjęcie ciągu komunikacyjnego z pomieszczenia drugiej śluzy.

Załączniki:
APK Dybawka ciąg komunikacyjny 01.JPG
APK Dybawka ciąg komunikacyjny 01.JPG [ 143.6 KiB | Przeglądane 783 razy ]

Post Napisane: 20 lip 2014, o 12:38 
Bratnia dusza

Imię: Paweł
Nie wiem dlaczego licytujecie się czy ktoś eksplorował dany schron czy nie.
Dla mnie najciekawszym elementem tutaj związanym z wyjściem ewakuacyjnym są zachowane profile, zamykające wejście, elementy które łatwo wynieść i spieniężyć na wino.
Wszędzie wspomina się o cienkiej murowanej ściance a nie o stalowych profilach, czy do tego elementu dochodziła jeszcze murowana ścianka? chyba nie.

Post Napisane: 20 lip 2014, o 16:41 
Bratnia dusza

Cytuj:
Wszędzie wspomina się o cienkiej murowanej ściance a nie o stalowych profilach, czy do tego elementu dochodziła jeszcze murowana ścianka? chyba nie.

Cienkie ceglane ścianki w awaryjkach są z lat pięćdziesiątych zeszłego wieku. Są w jeszcze w niektórych niemieckich i polskich schronach. Normalnym zabezpieczeniem awaryjki była ścianka wykonana z profili stalowych. Profile były wsunięte w specjalne dwa kanały. Kanały znajdują się w ścianie schronu. Przesuwając profile bardzo szybko można ją zdemontować.

Post Napisane: 20 lip 2014, o 18:55 
Bratnia dusza

Imię: Mateusz
Ścianka ceglana nie jest oryginalna. Master słusznie napisał, że wybudowano je przy powojennej konserwacji lub zabezpieczeniu schronów. Również wtedy zamurowywano strzelnice i wejścia do schronów.
Awaryjka jest świetnie zachowana. Sposób budowania i rozbierania ścianki z dwuteowników jest czytelny i nie wymaga komentarza. Sądziłem, że w tym temacie nie ma żadnych już niedomówień. Ja jak nie wiem, to zadaję pytanie.

Post Napisane: 20 lip 2014, o 20:19 
Bratnia dusza

Nie chodziło mi o zamurowania powojenne, ale właśnie w kilku tekstach spotkałem się z określeniem "murowanych cienkich ścianek", za to nikt nie wspomina o zamykaniu profilami.
Zdjęcie jest bardzo czytelne i nie pozostawia żadnych wątpliwości co do sposobu zabezpieczenia wejścia.

Post Napisane: 20 lip 2014, o 20:59 
Bratnia dusza

sklsk napisał(a):
Nie chodziło mi o zamurowania powojenne, ale właśnie w kilku tekstach spotkałem się z określeniem "murowanych cienkich ścianek", za to nikt nie wspomina o zamykaniu profilami.
Zdjęcie jest bardzo czytelne i nie pozostawia żadnych wątpliwości co do sposobu zabezpieczenia wejścia.

Na forum jest kilka zdjęć awaryjek. We wszystkich przypadkach były pokazane standardowe rozwiązania. Wiem, że była awaryjka pokazana w kaponierze z Niedźwiadnej (szukałem ale nie znalazłem w Osowieckim RU - widocznie była pokazana przy innej okazji - może Mate będzie pamiętał) oraz awaryjka z APK w Zajęcznikach. Zdjęcia wstawiał Auf lub Mate. Po prostu podczas eksploracji trzeba te miejsca obfocić i zapisać.

Ta awaryjka z APK w Dybawce jest standardowym rozwiązaniem i dobrze zachowanym :D

Post Napisane: 20 lip 2014, o 21:47 
Moderator

Cytuj:
Wiem, że była awaryjka pokazana w kaponierze z Niedźwiadnej (szukałem ale nie znalazłem w Osowieckim RU - widocznie była pokazana przy innej okazji - może Mate będzie pamiętał) oraz awaryjka z APK w Zajęcznikach. Zdjęcia wstawiał Auf lub Mate. Po prostu podczas eksploracji trzeba te miejsca obfocić i zapisać.

Na forum istnieje wątek pt " Wyjście ewakuacyjne w obiektach sowieckiej fortyfikacji stałej" viewtopic.php?f=406&t=17646&start=20 Zostały zaprezentowane rozwiązania powszechnie stosowane (standardowe) i unikalne ale charakterystyczne dla danego RU.

Auf...

Post Napisane: 20 lip 2014, o 22:05 
Bratnia dusza

Cytuj:
Wiem, że była awaryjka pokazana w kaponierze z Niedźwiadnej (szukałem ale nie znalazłem w Osowieckim RU - widocznie była pokazana przy innej okazji - może Mate będzie pamiętał) oraz awaryjka z APK w Zajęcznikach. Zdjęcia wstawiał Auf lub Mate. Po prostu podczas eksploracji trzeba te miejsca obfocić i zapisać.

Na forum istnieje wątek pt " Wyjście ewakuacyjne w obiektach sowieckiej fortyfikacji stałej" viewtopic.php?f=406&t=17646&start=20 Zostały zaprezentowane rozwiązania powszechnie stosowane (standardowe) i unikalne ale charakterystyczne dla danego RU.

Auf...

@Auf,
Aktualnie Twoje zdjęcie z APK jest najlepszym z awaryjką, jakie jest na forum. Tym bardziej powinieneś je wstawić w wątku " Wyjście ewakuacyjne w obiektach sowieckiej fortyfikacji stałej" albo dać link do tego zdjęcia. Szkoda, że nie wysprzątałeś jej przed zrobieniem zdjęcia :face:

Post Napisane: 20 lip 2014, o 22:21 
Bratnia dusza

Master napisał(a):
...
Ta awaryjka z APK w Dybawce jest standardowym rozwiązaniem i dobrze zachowanym :D

właśnie o stan zachowania mi chodzi, nie spotkałem się nawet z 1 elementem profilu

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne » Fortyfikacje "Linii Mołotowa" » 08 Przemyski Rejon Umocniony