Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Świętokrzyskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 27 lis 2010, o 15:08 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Tomek
Włostów (miejscowość niedaleko Opatowa) wszedł w posiadanie Karskich pod koniec XVIII w. drogą kupna. W miejscu wcześniej stojącego pałacu Stanisław Karski postawił nowy - neorenesansowy. Projektantem był Henryk Marconi. Prace budowlane trwały od 1854 roku do 1860. Do prac wykończeniowych sprowadzono włoskich rzemieślników. 40 lat po wybudowaniu pałacu nastąpiła jego przebudowa. Tym razem projektantem był Władysław Marconi - syn Henryka. W latach trzydziestych pałac zaopatrzony był w instalację elektryczną i bieżącą wodę (ciepłą i zimną).

Obrazek

Pałac posiadał ok. 30 pokoi. Wśród nich i pokój dla zaprzyjaźnionego z Karskimi biskupa sandomierskiego - Ryksa. Ze szczególnych pomieszczeń warto wymienić kaplicę domową. Ona jedna posiada jeszcze dach. Na jej obecny stan wpływ mieć miała groźba kary boskiej za dewastację wypowiedziana przez miejscowego proboszcza. Do stanu obecnego zaś budynki doprowadziła gospodarka socjalistyczna. Mieszczące się w pałacu Państwowe Gospodarstwo Rolne nie zajmowało się konserwacją budynków i parku. W tej chwili o prawo do zajmowania się ruinami walczą dwie fundacje - jedna zajmuje się rozwojem gospodarczym, druga opieką nad ruinami (głównie zamek Krzyżtopór). Puki co wygrała fundacja gospodarcza i na placu przy ruinach umieszczono skład różnego rodzaju materiałów sypkich.

Strażnicy piachu i żwiru

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Złodzieje są przesądni? Kaplica - jedyna część pałacu nad którą zachował się dach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obok głównego budynku znajduje się lamus pochodzący z XVI w. Nazywany jest zborem ariańskim, brak jednak dowodów na prawdziwość historyczną tej nazwy.

Obrazek

Obrazek

Karscy po wzniesieniu pałacu i zasiedleniu go przygotowali też dla siebie grobowiec na cmentarzu parafialnym. Grobowiec dwupoziomowy. W części górnej znajduje się kaplica. W dolnej właściwy grobowiec.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 24 cze 2011, o 13:33 

Imię: Piotr
Celem uzupełnienia wątku:
Od czasu upadku PGR-u pałac i cały teren formalnie należą do skarbu państwa (czyt. są pozostawione same sobie). Swoista zawierucha wokół pałacu rozpoczęła się na dobre w 2007 roku, kiedy to dwa stowarzyszenia zaczęły się ubiegać o prawo nad zarządzaniem terenem pałacu. W 2007 roku wojewoda świętokrzyski wydał zgodę na 10-letnie użytkowanie terenu przez Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Lokalnej "Nasz Włostów".
W tym samym czasie do starosty opatowskiego wpłynął wniosek od Stowarzyszenia Krzewienia Tradycji i Opieki nad Zamkiem Krzyżtopór, które to zadeklarowało chęć odkupienia pałacu i odbudowania go z przeznaczeniem na muzeum i hotel.

http://www.mojesandomierskie.pl/2010/08 ... cyklu.html

Post Napisane: 15 lut 2012, o 08:37 

Imię: Grzesiek
Wspomniany lamus dworski był faktycznie zborem ariańskim, co poświadczają groby arian na pobliskim cmentarzu, również w pobliskim Ublinku znajdował się zbór arian i do dziś dnia stoi tam budynek tez zwany Lamusem (jeśli nie jest tu jeszcze opisany to dodam stosowny nagłówek). Celem uzupełnienia powyższego wpisu dodam ze z pałacu wychodzi kilka podziemnych korytarzy (jednym kiedyś szedłem i doszedłem do przypałacowej oficyny). Również lamus ma podziemia ale tych nie badałem, tylko rzuciłem okiem gdyż we wspomnianym Lamusie zarwała się podłoga odsłaniając owe podziemia a nie wyglądało bezpiecznie.

Post Napisane: 6 maja 2012, o 11:27 

Piekne miejsce, aktualnie wyciete kapletnie krzaki i drzewa wiec widac dokladnie ruiny z kazdej strony. Kiedys podobno istnialy podziemne przejscia z palacu do kaplicy na cmentarz i do kosciola, aktualnie wiem (o ile ktos ma odwage tam wejsc) mozna kawalek przejsc w strone kaplicy ale i tak w pewnym momenie jest zasypane. Warto tez odwiedzic "piekielna brame" idac np do niej od strony szosy stara aleja kasztanowcow.
W poblizy Wlostowa znajduje sie kolejny budynek zboru arianskiego w Ublinku.
Swego czasu popelnilem takie oto filmiki Wlostow-palac i ten zbor w Ublinku http://youtu.be/vB2vMQYP1tI jakosc taka sobie oraz w kaplicy Karskich http://youtu.be/3TMgMgq6x6M?hd=1 tu juz mozna w full hd ogladac. P.s. kto dojrzy w tym filmiku ducha? :lol:

Post Napisane: 19 wrz 2014, o 22:37 

Dziś byłem w ruinach pałacu Karkich we Włostowie, wszystko zarośnięte krzaczorami, mało widać przez nie i chyba lokalne stowarzyszenie odpuścilo sobie dbanie o ten obiekt, szkoda :?
Dołączam kilka moich ujęć z tego miejsca, w tym z lotu ptaka, których nigdzie nie znajdziecie indziej :jupi:

Załączniki:
Włostów1.jpg
Włostów1.jpg [ 196.04 KiB | Przeglądane 1764 razy ]
Włostów2.jpg
Włostów2.jpg [ 247.71 KiB | Przeglądane 1764 razy ]
Włostów3.jpg
Włostów3.jpg [ 217.14 KiB | Przeglądane 1764 razy ]
Włostów4.jpg
Włostów4.jpg [ 229.26 KiB | Przeglądane 1764 razy ]
Włostów5.jpg
Włostów5.jpg [ 250.31 KiB | Przeglądane 1764 razy ]
Włostów6.jpg
Włostów6.jpg [ 241.5 KiB | Przeglądane 1764 razy ]
Włostów7.jpg
Włostów7.jpg [ 247.05 KiB | Przeglądane 1764 razy ]
Włostów8.jpg
Włostów8.jpg [ 252.06 KiB | Przeglądane 1764 razy ]
Włostów9.jpg
Włostów9.jpg [ 250.66 KiB | Przeglądane 1764 razy ]
Włostów10.jpg
Włostów10.jpg [ 251.22 KiB | Przeglądane 1764 razy ]

Post Napisane: 20 wrz 2014, o 15:24 

Piękne miejsce, ładne zdjęcia. Te z lotu - sądząc po pułapie - były robione chyba z jakiegoś małego modelu RC?

Post Napisane: 20 wrz 2014, o 17:37 

@ammadeuus dzieki
Tak byly robione za pomoca drona Dji Phantom i GoPro3Black

Post Napisane: 9 paź 2015, o 16:27 
Bratnia dusza

Imię: Jacek
Włostów w 1912 r.

Załączniki:
Komentarz: wjazd do pałacu
kar1.jpg
kar1.jpg [ 98.57 KiB | Przeglądane 1273 razy ]
Komentarz: Dom Grecki
kar2.jpg
kar2.jpg [ 63.73 KiB | Przeglądane 1273 razy ]
Komentarz: lamus
kar3.jpg
kar3.jpg [ 77.62 KiB | Przeglądane 1273 razy ]
Komentarz: spichlerz
kar4.jpg
kar4.jpg [ 78.05 KiB | Przeglądane 1273 razy ]

http://mazowieckie.dipp.info.pl/

FB
https://www.facebook.com/dipp.info

Post Napisane: 13 paź 2015, o 20:55 
Moderator

Pochwały: 1
To ostatnie to tak jakoś mi nie wygląda...

Zobacz profil GG  

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Świętokrzyskie